Polisa zdrowotna czy abonament medyczny: co wybrać?

Aktualizacja:
polisa zdrowotna a abonament medyczny

Leczenie na NFZ wymaga dużo zdrowia, a kolejki do lekarzy - cierpliwości. Niedogodności związane z publiczną służbą zdrowia sprawiają, że coraz większą popularnością cieszy się prywatna opieka medyczna. Musimy ją tylko dobrze wybrać. Polisa zdrowotna czy abonament medyczny? Czym się różnią i jakie są między nimi podobieństwa? Sprawdzamy, co i w jakich sytuacjach zda egzamin!

Chcąc zminimalizować niedogodności, z jakimi spotykamy się na co dzień w publicznych placówkach służby zdrowia, decydujemy się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Wydaje się, że różnice pomiędzy abonamentem medycznym a polisą zdrowotną są znikome. Tymczasem są to dwa całkowicie różne produkty, które bardzo często są jednak mylone. W rzeczywistości odpowiadają one na różne potrzeby, więc sprawdzą się w zupełnie innych sytuacjach. Kiedy słusznym wyborem okaże się abonament, a kiedy polisa zdrowotna?

Abonament medyczny: co to jest i jak działa?

Abonament medyczny oferowany jest przez prywatne placówki opieki zdrowotnej. Zwykle kojarzy nam się z grupowym ubezpieczeniem w zakładzie pracy, nazywanym inaczej prywatną opieką medyczną. Jest on jedną z najpopularniejszych form pozafinansowej motywacji pracowników. Abonament medyczny ma formę ryczałtu, gdzie po przekroczeniu określonego limitu, będziemy musieli uiścić odpowiednie opłaty za usługi.

Czytaj także: Indywidualna kontynuacja pakietu medycznego. Czy warto za nią płacić?

Polisa zdrowotna: co to jest i jak działa?

Polisa zdrowotna to usługa oferowana przez towarzystwa ubezpieczeniowe. W odróżnieniu od abonamentu, polega ona na pokryciu przez ubezpieczyciela kosztów usług medycznych, gdy zajdzie taka potrzeba. Przyda się ona na przykład w sytuacji, gdy ulegniemy wypadkowi.

Abonament medyczny a ubezpieczenie zdrowotne: podobieństwa i różnice

Jak już wspominaliśmy, abonament medyczny jest zupełnie innym produktem niż polisa zdrowotna. Oba te produkty przydadzą się w zupełnie innych sytuacjach. Zakres, w jakim będziemy mogli z nich skorzystać, w dużej mierze uzależniony jest od zakresu wykupionych świadczeń.

W ramach abonamentu otrzymujemy zazwyczaj podstawowy zakres świadczeń, który opiera się głównie na leczeniu ambulatoryjnym. Z kolei wybierając prywatne ubezpieczenie zdrowotne, możemy go dowolnie rozszerzać o zaawansowaną diagnostykę czy profilaktykę niedostępną w standardowym abonamencie.

Najłatwiej dostrzegalną różnicą pomiędzy abonamentem a polisą zdrowotną jest kwestia finansowania. O ile w przypadku abonamentu, każda nasza wizyta jest kosztem zmniejszającym zyski danej placówki, o tyle w przypadku wykupionej polisy zdrowotnej – placówka zarabia na każdej naszej wizycie, ponieważ płacone ma tylko w przypadku realizacji danej usługi.

Abonament medyczny a polisa zdrowotna: plusy i minusy

Abonament medyczny: zalety

  • możliwość wykupienia grupowego ubezpieczenia na preferencyjnych warunkach,
  • łatwiejszy dostęp do lekarzy specjalistów,
  • zróżnicowany zakres świadczeń w zależności od wybranego pakietu.

Abonament medyczny: wady

  • możliwość korzystania tylko i wyłącznie z sieci placówek, w których wykupiliśmy abonament lub we wskazanych placówkach partnerskich,
  • specjalistyczne badania przeprowadzimy tylko na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza współpracującego z daną placówką.

Polisa zdrowotna: zalety

  • międzynarodowe prywatne ubezpieczenie umożliwia leczenia poza granicami kraju,
  • szeroki zakres dobrowolnych świadczeń, dzięki czemu dopasujemy polisę do indywidualnych potrzeb,
  • większa dostępność lekarzy specjalistów.

Polisa zdrowotna: wady

  • nie zastępuje świadczeń gwarantowanych przez NFZ,
  • zwykle nie obejmuje kosztów przejazdu karetką pogotowia ratunkowego, a jedynie transport medyczny konkretnej placówki,
  • obejmuje limitowane wizyty i badania diagnostyczne

Czytaj także: Brak ubezpieczenia zdrowotnego a koronawirus

Podsumowując: jeśli zależy nam na regularnym i sprawnym korzystaniu z pomocy lekarskiej: chcemy umawiać się na wizyty, bez problemu wykonać badania, albo mamy dziecko, które dość często choruje i wymaga pomocy specjalisty – lepiej sprawdzi się  abonament medyczny.

Nie wiesz który wybrać? Pomożemy!

Zadzwoń teraz: 22 490 90 00

Podsumowanie

  1. Abonament medyczny oferowany jest przez prywatne placówki opieki zdrowotnej i ma formę ryczałtu. Po przekroczeniu ustalonego limitu wymagane jest ponoszenie dodatkowych opłat.
  2. Dobrowolne polisy zdrowotne oferowane są przez towarzystwa ubezpieczeniowe, a ich zadaniem jest pokrycie kosztów usług medycznych, gdy zajdzie taka potrzeba.
  3. Z abonamentu medycznego możemy korzystać tylko w tej sieci placówek, w której wykupiony został abonament.
  4. Różnorodność świadczeń oferowanych w polisach zdrowotnych daje gwarancję wybrania produktu skrojonego na miarę naszych potrzeb.

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Abonament samochodowy
2019.06.11  •  Samochód
Abonament samochodowy: czy to się opłaca?

Samochód na abonament, czyli długoterminowy najem, to niezła alternatywa nie tylko dla kupna własnego auta, ale także dla leasingu. Na czym polega abonament samochodowy i z jakimi korzyściami się wiąże? Ile zapłacimy wybierając auto na abonament? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2024.08.28  •  Zdrowie
Czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe?

Zastanawiasz się, czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista – wszystko zależy od Twojej sytuacji.

Czytaj więcej
prywatne ubezpieczenie zdrowotne - Przyjrzyj się wyłączeniom odpowiedzialności w Twoim ubezpieczeniu zdrowotnym
2024.09.02  •  Zdrowie
Czego nie obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Karencje i wyłączenia odpowiedzialności

Wiele osób, które mają ubezpieczenie zdrowotne NFZ, nie chcąc miesiącami czekać na wizytę u specjalisty, decyduje się ponosić dodatkowe koszty prywatnej opieki medycznej. Czy wykupienie dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego zapewnia oczekiwaną ochronę w najtrudniejszym okresie? W tym artykule dowiesz się, jakie wyłączenia i karencje stosują najczęściej ubezpieczyciele oferujący prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Czytaj więcej
2018.08.30  •  Zdrowie
PZU opieka medyczna: ubezpieczenie medyczne Plan na Zdrowie

Ubezpieczenie zdrowotne, które otoczy Cię opieką nie tylko na co dzień, ale zagwarantuje także wsparcie w razie wypadku czy ciężkiego zachorowania. Opieka medyczna, która daje uprawnienia do konsultacji lekarskich bez skierowań i kilkumiesięcznego czekania. Wszyscy tego oczekujemy! Czy znajdziemy to w ofercie PZU Zdrowie? Prześwietlamy prywatną opiekę medyczną PZU Plan na Zdrowie.

Czytaj więcej
2016.09.23  •  Zdrowie
Ubezpieczenie zdrowotne dla członków rodziny – co warto o nim wiedzieć?

Jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę lub prowadzisz własną działalność gospodarczą, możesz objąć ubezpieczeniem zdrowotnym członków rodziny, którzy takich praw nie mają. I to nie tylko najbliższej rodziny! Jak to zrobić? Jakich formalności dopełnić? Kiedy ubezpieczenie zdrowotne warto wesprzeć prywatną opieką medyczną? W jednym miejscu zebraliśmy wszystkie ważne informacje na ten temat.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej