Ubezpieczenie zdrowotne za granicą, czyli Polaku, nie lecz się sam

Aktualizacja:
Ubezpieczenie zdrowotne za granicą. Fot. daycha kijpattanapinyo/Freeimages.com

Planujesz wyjazd za granicę? Bez względu czy ma on służyć celom rekreacyjnym czy służbowym, zadbaj o to, aby być odpowiednio ubezpieczonym. To bardzo ważne, ponieważ w razie, gdybyś potrzebował pomocy lekarskiej, pomoże ono uniknąć zbędnych kosztów, które w innych krajach są wyższe niż w Polsce. Co zatem powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu zdrowotnym za granicą?

Ubezpieczenie zdrowotne a podróżowanie po UE

Niezależnie od częstotliwości oraz celu odbywania podróży, warto zadbać o ubezpieczenie zdrowotne za granicą. Jest to podstawowa sprawa, której nie należy lekceważyć. Powód jest prosty – w sytuacji awaryjnej, gdy ulegniemy wypadkowi lub zachorujemy, będziemy mogli skorzystać z pomocy medycznej w danym kraju bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Podróżując po Unii Europejskiej dobrze jest zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ umożliwia otrzymanie pomocy z zakresu podstawowej opieki medycznej na terenie wszystkich państw członkowskich na tych samych zasadach, na jakich otrzymują ją obywatele danego kraju. Oznacza to, iż jeśli w danym państwie UE obowiązuje pobieranie opłat za usługi medyczne, również i my będziemy musieli je uiścić, tylko, że nie będą one dla nas wyższe.

Czytaj także: Czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie zdrowotne poza UE

Podróżując samodzielnie poza Unię Europejską dobrze jest wykupić choćby podstawowy pakiet ubezpieczeń turystycznych, dzięki któremu niezależnie od kraju i okoliczności, uzyskamy zwrot kosztów leczenia. Długość trwania ochrony ubezpieczeniowej zależy od zawartej przez nas umowy. Wykupienie takich świadczeń na własną rękę nie jest wymagane, gdy podróżujemy wraz z biurem podróży. Wówczas, w momencie podpisania umowy o udziale w imprezie turystycznej, automatycznie zawieramy umowę ubezpieczenia turystycznego, które obowiązuje w terminie i miejscu organizacji imprezy. Warto jednak zapoznać się ze szczegółowymi warunkami ubezpieczenia i, w razie potrzeby, wykupić pakiety dodatkowe.

Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca – jak to działa?

Podstawowe ubezpieczenia zdrowotne zagranicą

Podstawowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi za granicą są te od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz kosztów leczenia za granicą (KLZ). NNW gwarantuje wypłatę odszkodowania, jeśli w wyniku następstw nieszczęśliwego wypadku zostanie utracone zdrowie lub życie. Nie obejmuje jednak ono sytuacji wynikających z chorób przewlekłych (np. cukrzycy, astmy). KLZ, jak sama nazwa wskazuje, pozwala nie martwić się kosztami leczenia za granicą – ubezpieczyciel zwraca nam koszty wszelkich konsultacji medycznych i hospitalizacji w ustalonej wcześniej kwocie.

Dodatkowe ubezpieczenia turystyczne

Oprócz tych dwóch podstawowych można uzyskać także dodatkowe ubezpieczenia: assistance (pomoc w podróży), ubezpieczenie bagażu podróżnego, OC, ubezpieczenie sprzętu sportowego czy też ubezpieczenie kosztów odwołania imprezy turystycznej. Każde z nich wiąże się z dodatkową opłatą uzależnioną od firmy, z którą ma podpisaną umowę dane biuro podróży. W przypadku wyjazdów indywidualnych dobrze jest zapoznać się z ofertą pakietów turystycznych, dzięki którym zapewnisz sobie całkowitą ochronę. Niektóre firmy oferują odrębne ubezpieczenie dla osób, które planują podjąć się pracy zarobkowej poza granicami Polski. W tej sytuacji dobrze jest wypytać ubezpieczyciela, co dokładnie wchodzi w skład takiej ochrony oraz, jeśli wiemy, że będziemy pracowali w ciężkich warunkach, czy nie wykluczają one ewentualnej wypłaty odszkodowania.

Czytaj także: Indywidualne ubezpieczenie zdrowotne – kiedy z niego skorzystać?

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Powiązane artykuły

2023.10.30
Jakie ubezpieczenia są honorowane w Unii Europejskiej?

Ubezpieczenie na życie oraz polisa zdrowotna zabezpieczają na wypadek wystąpienia różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Które produkty ubezpieczeniowe działają za granicą? Jak zapewnić sobie ochronę na czas wyjazdu?

Czytaj więcej
Składka zdrowotna
2018.09.21  •  Zdrowie
Składka na ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnego korzystania z publicznej służby zdrowia. Co najważniejsze, aby obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego został spełniony, nie wystarczy zgłosić osoby do NFZ, ale należy opłacić składkę na ubezpieczenie zdrowotne w terminie. Ile wynosi składka zdrowotna? Jaka jest podstawa jej naliczania? I w końcu - kto jest płatnikiem składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Czytaj więcej
2020.04.21  •  Zdrowie
Ubezpieczenie zdrowotne Ukraińca w Polsce

Szacuje się, że liczba osób z Ukrainy podejmujących zajęcia zarobkowe w Polsce przekroczyła już znacznie poziom miliona pracowników. Stąd zapewne wzrost zainteresowania zarówno po stronie ukraińskich imigrantów, jak i zatrudniających ich pracodawców, zasadami dotyczącymi zatrudnienia i ubezpieczenia, w tym zdrowotnego.

Czytaj więcej
ubezpieczenie zdrowotne w allianz - co obejmuje i ile kosztuje
2024.01.25  •  Zdrowie
Ubezpieczenie zdrowotne w Allianz. Czy to się opłaca?

Grupowe ubezpieczenie zdrowotne to jedna z najpopularniejszych form pozafinansowej motywacji pracowników. Ubezpieczenia te wygrywają w pojedynku z państwową służbą zdrowia. Tym razem analizujemy ofertę ubezpieczenia zdrowotnego w TU Allianz Życie Polska S.A. (Allianz). Jakie korzyści niesie ono dla pracowników, kto może zostać objęty ochroną i jakie świadczenia gwarantują poszczególne pakiety?

Czytaj więcej
EKUZ - ile ważne?
2023.10.12  •  Podróże
EKUZ – bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne poza granicami kraju

Planujesz podróż zagraniczną? Rozważasz zakup ubezpieczenia turystycznego? A może wystarczy Ci Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego? Co to jest karta EKUZ i jak działa? W jakich krajach zapewni Ci swobodny dostęp do świadczeń medycznych? Prezentujemy mały przewodnik dotyczący karty EKUZ.

Czytaj więcej
2024.09.17  •  Zdrowie
Jak sprawdzić, czy posiadasz ubezpieczenie? Praktyczne wskazówki

Zastanawiałeś się, czy jesteś ubezpieczony? To pytanie często pojawia się w sytuacjach, gdy potrzebujemy pomocy medycznej lub musimy załatwić jakąś sprawę urzędową. Ważne jest, aby upewnić się, czy posiadasz aktualne ubezpieczenie, np. zdrowotne, które pozwoli Ci skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej. W tym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak i gdzie sprawdzić, czy jesteś ubezpieczony.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej