MENU
KONTAKT
4 lata temu

Porównanie średnich cen ubezpieczenia OC w III kwartale 2017 r

Porównanie średnich cen ubezpieczenia OC w III kwartale 2017 r

Po obniżkach w czerwcu i lipcu, kolejne miesiące przyniosły powrót podwyżek średnich cen ubezpieczenia OC – wynika z analizy porównywarki ubezpieczeniowej mfind.pl. Nie są one jednak już tak duże, jak to miało miejsce rok temu. Najwięcej za OC płacą obecnie kierowcy w Warszawie, średnio ponad 1500 złotych!

W czerwcu 2017 roku kierowcy płacili za ubezpieczenie OC średnio o 37% więcej, niż rok wcześniej. Jednak dynamika wzrostu cen znacznie spadła i od drugiego kwartału średnie ceny OC ustabilizowały się na poziomie między 1150, a 1200 zł. Co ciekawe, w kilku miastach wojewódzkich eksperci porównywarki OC/AC mfind.pl po raz pierwszy w tym roku odnotowali spadek średnich cen tego ubezpieczenia.

Po wakacjach OC droższe o 22%

Pod względem cen OC, wrzesień 2017 był droższy średnio o 22% od tego samego miesiąca roku 2016. Choć podwyżki wciąż są zauważalne, to zdecydowanie spadła ich dynamika. W zeszłym roku, w okresie lipiec-wrzesień stawki za ubezpieczenie OC wzrosły o 13%. W III kwartale 2017 r. wzrost ten był już znacznie niższy i wyniósł ostatecznie tylko 1%. Należy dodać, że średnie ceny OC w III kwartale tego roku były niestabilne. Po wzroście w sierpniu (1187 zł), we wrześniu ponownie nastąpił niewielki spadek cen, do poziomu 1169 zł.

Warszawa z najdroższym OC w Polsce

We wrześniu 2017 roku średnio najwięcej za obowiązkowe polisy OC płacili właściciele samochodów w Warszawie (1512 zł), Wrocławiu (1428 zł) i Gdańsku (1372 zł). Z kolei na najmniejsze stawki ubezpieczeń w Polsce mogli liczyć mieszkańcy Katowic, Rzeszowa i Zielonej Góry. We wszystkich tych miastach średnie ceny OC nie przekroczyły we wrześniu 1000 zł.

Największe podwyżki dla kierowców w Olsztynie i Opolu

Jak wynika z ponad 40 tys. kalkulacji wykonanych w kalkulatorze OC/AC mfind.pl, w III kwartale 2017 roku podwyżki cen OC dotknęły największe miasta wojewódzkie w różnym stopniu. Najwięcej powodów do narzekania mają kierowcy z Olsztyna, Opola, Gorzowa Wielkopolskiego i Lublina. Średnie ceny ubezpieczeń wzrosły tam aż o ponad 30%. Co ciekawe, w takich miastach, jak Katowice, Kielce i Zielona Góra ceny spadły i były niższe, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Co czeka kierowców w kolejnych miesiącach?

Powody, dla których ceny OC rosną, to m.in. wojna cenowa pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi, rosnąca liczba wypadków drogowych, a także coraz wyższe kwoty odszkodowań – nie tylko za straty materialne, lecz także zdrowotne. Jak poinformowała Polska Izba Ubezpieczycieli, w pierwszych 6 miesiącach tego roku odszkodowania i świadczenia z tytułu OC wzrosły o ponad 9% w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Jednak czy obniżka cen w trzech miastach, jak również wahania średnich cen OC w skali całego kraju zwiastują koniec dalszych podwyżek? – Niestety ale jest to mało prawdopodobne – wyjaśnia Bartosz Salwiński, współzałożyciel porównywarki OC/AC mfind.pl. – Jak jednak widzimy, tempo wzrostu cen obowiązkowego ubezpieczenia OC znacznie spadło. Na koniec pierwszego kwartału kierowcy płacili za tę polisę o 45% więcej niż rok wcześniej, w połowie roku było to już 37%, a teraz wynik ten wyniósł już tylko 22%. Pamiętajmy jednak, że ubezpieczyciele w Polsce będą zwiększać udział odszkodowań osobowych w wypłatach ogółem, co pociągnie za sobą dalsze podwyżki. Nie będą one jednak aż tak odczuwalne jak choćby rok temu – dodaje.

Press kit - materiały dla mediów

mfind.pl to nie tylko porównywarka ubezpieczeniowa, ale również Akademia ubezpieczeń mfind publikująca artykuły poradnikowe, aktualności, teksty interwencyjne, raporty oraz analizy. W mfind nie tylko opisujemy, ale również kształtujemy rynek ubezpieczeń w taki sposób, aby był jak najbardziej przyjazny dla konsumentów.