MENU
KONTAKT
4 lata temu

W jakim stopniu rodzaj nadwozia wpływa na cenę ubezpieczenia OC? Coupe dużo droższe niż hatchback

W jakim stopniu rodzaj nadwozia wpływa na cenę ubezpieczenia OC? Coupe dużo droższe niż hatchback

Eksperci porównywarki OC/AC mfind.pl sprawdzili, jak różnią się ceny ubezpieczenia OC w zależności od rodzaju nadwozia samochodu. Okazuje się, że kierowcy coupe i kabrioletów płacą za polisy znacznie więcej niż właściciele najpopularniejszych w Polsce hatchbacków.

Z analizy ponad 700 tys. kalkulacji wykonanych w kalkulatorze OC/AC mfind wynika, że zdecydowanie najwięcej za ubezpieczenie OC płacą kierowcy coupe – średnio 913 zł, a najtańsze polisy mają właściciele aut typu pickup (520 zł).

Ceny OC dla samochodów z najpopularniejszym rodzajem nadwozia – hatchbacków, kombi oraz sedanów – kształtują się na podobnym poziomie. Za sedany i kombi kierowcy płacą średnio 684 zł i 682 zł. Polisy dla hatchbacków są nieco tańsze – średnio jest to 611 zł.

Najtańszymi polisami mogą się cieszyć kierowcy mniej popularnych rodzajów aut – vanów oraz pickupów (576 i 520 zł). Oznacza to, że różnica w cenie OC dla coupe oraz pickupa wynosi średnio aż 393 zł!

Które rodzaje samochodów są w Polsce najpopularniejsze? Zdecydowanie najwięcej jest hatchbacków – aż 46% spośród wszystkich aut. Kombi jeździ 30% kierowców, a sedanami – 18%. Znacznie mniej popularne są coupe (3%) oraz vany (2%). Pozostałe rodzaje samochodów stanowią zaledwie 1%.

Z analizy mfind.pl wynika również, że hatchbacki najpopularniejsze są w Kielcach (54%), sedany w Białymstoku (24%), a kombi – w Zielonej Górze (36%).

– Wyższe ceny ubezpieczenia OC dla właścicieli coupe i kabrioletów mogą wynikać z tego, że są to zazwyczaj bardziej brawurowi kierowcy, z większą liczbą szkód oraz single, którzy płacą za polisy zdecydowanie więcej – wyjaśnia Bartosz Salwiński, ekspert porównywarki OC/AC mfind.pl. – Ubezpieczyciele prowadzą własne statystyki wypadkowe i na ich podstawie ustalają stawki OC dla poszczególnych profili kierowców. Łatwo się domyślić, że 40-letni ojciec dwójki dzieci jeżdżący kombi, powoduje wypadki statystycznie rzadziej niż np. młody, niedoświadczony kawaler – dodaje Salwiński.

Więcej można przeczytać w artykule Akademii mfind.

Press kit - materiały dla mediów

mfind.pl to nie tylko porównywarka ubezpieczeniowa, ale również Akademia ubezpieczeń mfind publikująca artykuły poradnikowe, aktualności, teksty interwencyjne, raporty oraz analizy. W mfind nie tylko opisujemy, ale również kształtujemy rynek ubezpieczeń w taki sposób, aby był jak najbardziej przyjazny dla konsumentów.