Wypowiedzenie OC | ERGO Hestia

Porównaj składkę OC u innych ubezpieczycieli

Dowiedz się wszystkiego o wypowiedzeniu OC ERGO Hestii. Sprawdź, w jakich sytuacjach możesz zrezygnować z polisy i jak załatwić to szybko i sprawnie! Kompleksowa wiedza w pigułce. Przeczytaj, zanim wypowiesz umowę ↓

Oblicz, czy u innych ubezpieczycieli zapłacisz mniej za OC

Przelicz składkę OC

Kiedy mogę zrezygnować z OC ERGO Hestii?

Sprawa wcale nie jest taka prosta. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) to polisa obowiązkowa dla każdego kierowcy pojazdu mechanicznego. Umowę zawiera się zazwyczaj na czas 12 miesięcy i przez ten czas jesteś prawnie związany z ubezpieczycielem, u którego zdecydowałeś się zakupić OC. Poza tym Twoim obowiązkiem jest zachowanie ciągłości ubezpieczenia OC, a za jazdę bez ważnej polisy grożą surowe kary (kilka tysięcy zł mandatu). Właśnie dlatego nie jest tak łatwo zrezygnować z polisy OC, niezależnie czy jest to ERGO Hestia, czy inny ubezpieczyciel. Poniżej znajdziesz listę sytuacji, w których masz prawo wypowiedzieć umowę od odpowiedzialności cywilnej i zakończyć umowę przed czasem. Sprawdź!

Zgodnie z polskim prawem możesz wypowiedzieć umowę OC tylko kiedy:

Wypowiedzenie OC ERGO Hestia

 • stajesz się nowym posiadaczem samochodu, który ubezpieczono w ERGO Hestii,
 • porównałeś oferty w kalkulatorze OC/AC, znalazłeś dużo tańszą ofertę i dlatego nie chcesz przedłużać obecnej polisy,
 • planujesz zezłomować samochód,
 • zawarłeś nową umowę, a dotychczasowy ubezpieczyciel przedłużył umowę (tzw. podwójne ubezpieczenie).

Uwaga! Pamiętaj, aby złożyć wypowiedzenie maksymalnie na jeden dzień przed upływem okresu obowiązywania polisy (12 miesięcy). Jeśli przekroczysz ten termin, to Twoje OC zostanie wznowione i będziesz zobowiązany zapłacić za kolejną składkę.

Wygaśnięcie, automatyczna kontynuacja i wypowiedzenie OC w Ergo Hestii

OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym i warunki jego zawarcia oraz możliwość wypowiedzenia reguluje ustawa. Umowę podpisuje się na 12 miesięcy ochrony (w niektórych przypadkach można także wykupić OC krótkoterminowe) i można z niej zrezygnować w określonych sytuacjach:

 • z końcem okresu ubezpieczenia
 • w przypadku podwójnego ubezpieczenia
 • po nabyciu używanego pojazdu
 • w przypadku kupna polisy przez internet lub telefon (w ciągu 30 dni)

Jeśli nie wypowiesz OC najpóźniej na jeden dzień przed upływem terminu jego ważności, polisa zostanie automatycznie przedłużona na kolejny okres ubezpieczenia. Wyjątki od tej reguły stanowią trzy przypadki:

 • jeśli przejąłeś OC po poprzednim właścicielu kupionego auta
 • jeśli wykupiłeś polisę krótkoterminową
 • jeśli zalegasz ze składką

Którakolwiek z wyżej wymienionych sytuacji dotyczy Ciebie i Twojego auta? Twoja polisa wygaśnie wraz z końcem jej obowiązywania. Jeśli chcesz kontynuować OC, skorzystaj z oferty wznowieniowej Ergo Hestii. Pamiętaj, że zawsze warto porównać dostępne na rynku oferty ubezpieczeń komunikacyjnych przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Wypowiadam umowę z końcem okresu ubezpieczenia OC w Ergo Hestii

Zdecydowałeś się na zakończenie współpracy z dotychczasowym ubezpieczycielem? Cena przestała Cię zadowalać? Znalazłeś ciekawsza ofertę? Możesz wypowiedzieć OC wraz z końcem okresu jego obowiązywania, ale pamiętaj, żeby zrobić to najpóźniej na jeden dzień przed terminem ważności umowy (inaczej OC zostanie przedłużone automatycznie na kolejny rok). Na druku powinny znaleźć się dane Twoje i Twojej polisy oraz przyczyna i podstawa prawna wypowiedzenia. W przypadku rezygnacji z końcem okresu ubezpieczenia jest to art. 28 ust. 1 Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2003 roku nr 124 poz. 1152 z późniejszymi zmianami). Nie będziesz musiał przejmować się zawartością formularza, jeśli skorzystasz ze wzoru, który możesz pobrać ze strony Akademii Punkta.

Wypowiadam umowę OC w Ergo Hestii po nabyciu auta

Kiedy kupujesz auto, dotychczasowe OC przypisane do pojazdu przechodzi na Ciebie. Taką umowę możesz wypowiedzieć, powołując się na art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jeśli nie chcesz zaśmiecać sobie głowy numerami artykułów ustawy, pobierz gotowy wzór wypowiedzenia z Akademii Punkta. Wystarczy, że uzupełnisz go swoimi danymi i podpiszesz. Pamiętaj, że OC nabywcy wygasa z dniem upłynięcia okresy jego obowiązywania.

Wypowiadam OC w Ergo Hestii z powodu podwójnego ubezpieczenia

Twoja polisa OC w Ergo Hestii przeszła automatycznie na kolejny okres ubezpieczenia, a Ty już od dawna miałeś upatrzoną ofertę u konkurencji? Jeśli podpisałeś umowę z innym towarzystwem i posiadasz dwie polisy równolegle, możesz wypowiedzieć poprzednie OC. Otrzymasz wtedy zwrot zapłaconej już składki (za niewykorzystany okres ochrony) lub zostaniesz wezwany do zapłacenia składki za czas, w którym obowiązywało automatycznie przedłużone OC.

Jak napisać wypowiedzenie OC ERGO Hestia?

Wypowiedzenie OC ERGO Hestii możesz złożyć na trzy sposoby: online na stronie ubezpieczyciela, osobiście w jednym z oddziałów lub listownie, wysyłając dokument na adres ERGO Hestii:

STU ERGO

Hestia S.A.

ul. Hestii 1, 81-731 Sopot.

Zdecydowanie najszybszym i najłatwiejszym sposobem na wypowiedzenie OC ERGO Hestii jest wypełnienia formularza na stronie ergohestia.pl/rezygnacja-z-polisy/. Dodatkowo znajdziesz tam wzór wypowiedzenia który należy zeskanować, wypełnić i podpisać, a następnie dołączyć do wysyłanego pliku. Jakie dane będą Ci potrzebne? Przygotuj numer polisy, rejestracyjny, VIN, markę pojazdu i numer konta, na który otrzymasz zwrot składki. Ubezpieczyciel poprosi Cię też o dane osobowe (imię i nazwisko lub nazwa firmy, adres) i kontaktowe (telefon, e-mail).


98% klientów poleca porównywarkę ubezpieczeń Punkta

Ponad 290 tys. osób zaoszczędziły w sumie 159 568 209 zł!

Kupiłeś polisę w ERGO Hestii przez Punktę? Wystaw opinię!

Ubezpieczenie nieruchomości? Z Punktą to nie problem. Przeszłam krok po kroku formularz, wpisałam wymagane dane i zaraz otrzymałam kilkanaście atrakcyjnych ofert dopasowanych do mnie.

Nawet przez myśl mi nie przeszło, że za polisę OC mogę zapłacić mniej niż 300 zł! Mój dotychczasowy ubezpieczyciel wyliczył mi składkę o ponad 120 zł wyższą. Dzięki tej cenie zdecydowałem się na dodatkowy assistance i nadal całość wyniosła mnie mniej niż w poprzednim roku.

Kalkulator ubezpieczeń OC/AC ERGO Hestia

Baza wiedzy

Wszystko, co musisz wiedzieć o wypowiedzeniu OC

Zmiana ubezpieczyciela OC
Zmiana ubezpieczyciela OC. Instrukcja krok po kroku

Ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe. Umowa ubezpieczenia z reguły zawierana jest na rok. Czasem z wygody, czasem z przyzwyczajenia, trwasz przy tym samym ubezpieczycielu od wielu lat. Tymczasem inne towarzystwo oferuje Ci tańsze OC. Czy możliwe jest zerwanie umowy OC? Jak wygląda zmiana ubezpieczyciela OC? Podpowiadamy, jak zmienić ubezpieczyciela krok po kroku!

Zwrot składki OC po sprzedaży samochodu

Czy zastanawiałeś się, co dzieje się z Twoją polisą OC po sprzedaży samochodu? Czy możliwy jest zwrot składki OC po sprzedaży pojazdu? Jak to właściwie działa? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania, omówić kluczowe aspekty zwrotu składki OC po sprzedaży samochodu i wskazać, jak można odzyskać część pieniędzy.

rekalkulacja składki
Kiedy trzeba przeprowadzić rekalkulację składki OC?

Z terminem „rekalkulacja składki OC” spotkał się każdy kierowca, ale nie wszyscy wiedzą, co on tak naprawdę oznacza. Najczęściej przypominasz sobie o nim wtedy, gdy ze skrzynki wyjmujesz pismo z wezwaniem do zapłaty. Co wtedy – czy można uniknąć zapłaty? Kiedy ubezpieczyciel ma prawo rekalkulować składkę? Sprawdź, jakie zasady w tym zakresie wiążą kierowców i ubezpieczycieli.

Wejdź do świata Akademii