Wypowiedzenie OC – wszystko, co musisz wiedzieć!

Aktualizacja:
wypowiedzenie-umowy-oc-ac

Niedługo kończy się polisa ubezpieczeniowa Twojego samochodu? Zanim zdecydujesz się na przedłużenie, sprawdź składki w konkurencyjnych firmach. Może okazać się, że taniej będzie, jeśli złożysz wypowiedzenie OC, a potem podpiszesz nową umowę z innym towarzystwem ubezpieczeniowym. Punkta podpowiada, jak wypowiedzieć umowę OC oraz prezentuje gotowy wzór do pobrania i wydrukowania!

Kiedy mogę wypowiedzieć ubezpieczenie OC?

Zastanawiasz się, kiedy możesz wypowiedzieć ubezpieczenie OC? Pamiętaj, że w Polsce ustawowo został nałożony obowiązek posiadania wykupionej polisy. Przepis ten tyczy się także pojazdu, którym nie poruszasz się na co dzień. W innym wypadku czeka Cię kara wysokości nawet 6020zł. Możesz jednak złożyć wypowiedzenie umowy OC w kilku konkretnych przypadkach:

 • Gdy Twoja obecna umowa dobiega końca i chcesz zmienić ubezpieczyciela, bo dzięki porównywarce ubezpieczeń okazało się, że możesz kupić tańsze OC w innej firmie.
 • Gdy Twoje OC przedłużyło się automatycznie na kolejny rok, a w międzyczasie została zawarta umowa OC w innej firmie. W sytuacji podwójnego ubezpieczenia możesz wypowiedzieć odnowioną umowę.
 • Gdy kupujesz używany samochód, ale nie chcesz korzystać z OC poprzedniego właściciela. Jeśli zdecydujesz się wypowiedzieć polisę, poprzedni właściciel dostanie zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony.
 • Gdy pojazd zostanie zezłomowany, skradziony lub sprzedany i wywieziony za granicę.

W każdym z tych przypadków wypowiedzenie OC będzie wyglądało trochę inaczej, bo zmienia się podstawa prawna, na którą należy się powołać. Na szczęście możesz skorzystać z uniwersalnego wzoru wypowiedzenia OC, który upraszcza całą procedurę. 

Pobierz wzór wypowiedzenia OC

Wypowiedzenie umowy OC – podstawowe zasady

Jest kilka zasad, które musisz poznać, zanim zdecydujesz się na rozwiązanie polisy z obecną firmą. Jeśli nie spełnisz jednego z poniższych punktów, może być ono nieważne. Co to oznacza dla Ciebie? Obecny wariant odnowi się automatycznie, a Ty będziesz zmuszony do opłacenia kolejnej składki.

 1. Wypowiedzenie umowy OC musi być sporządzone na piśmie. Dokument należy wysłać na adres siedziby towarzystwa, adres e-mailowy, faksem lub za pomocą formularza na stronie internetowej ubezpieczyciela. Wypowiedzenie OC zostanie także przyjęte przez agenta, u którego kierowca kupił ubezpieczenie samochodu.
 2. Wypowiedzenie OC należy złożyć najpóźniej na jeden dzień przed końcem okresu ubezpieczenia. Niedopilnowanie tego terminu skutkuje automatycznym przedłużeniem polisy.
 3. Jeżeli obecna umowa OC przedłuży się automatycznie, możesz ją wypowiedzieć w każdej chwili.
 4. Właściciele pojazdów mechanicznych mogą odstąpić od umowy podpisanej na odległość, czyli przez internet lub telefon, w ciągu 30 dni od daty zawarcia umowy.

Jak wypowiedzieć OC poprzedniego właściciela samochodu i czy warto?

Wszelkie prawa i obowiązki wynikające z ubezpieczenia OC przechodzą na Ciebie z chwilą nabycia samochodu, czyli po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży auta. Czasem zdarza się tak, że nie jest ona atrakcyjna dla nowego właściciela, bo np. nie oferuje dodatkowego pakietu AC. Również w przypadku płatności ratalnych bywa, że atrakcyjniejsze będzie wykupienie nowej polisy, a nie spłata kolejnych składek. Wypowiedzenie OC wcześniejszego właściciela i podpisanie umowę z innym towarzystwem przynosi często dodatkowe zalety:

atrakcyjniejszą składkę – jednak musisz pamiętać, że mając więcej szkód w historii ubezpieczenia OC lub mniejszy staż jako kierowca, musisz liczyć się ze zmianą stawki. Ubezpieczyciel dokona rekalkulacji składki, czyli obliczy ją na nowo. Na cenę polisy wpływa wiele czynników, oznacza to, iż każdy kierowca otrzyma indywidualne wyliczenie na ten sam model.

korzystny pakiet ochronny – co prawda ubezpieczyciel zbywcy pojazdu mógłby Ci zaoferować rozszerzenie umowy o AC, NNW czy Asisstance, aczkolwiek wykupienie całego pakietu z OC w innej firmie bywa wielokrotnie bardziej opłacalne. Warto sprawdzić, jaką ofertę przygotują dla Ciebie różne towarzystwa.

Poznaj oferty innych ubezpieczycieli!

Korzyści dla obydwóch stron

Jeśli złożysz wypowiedzenie OC, poprzedni właściciel pojazdu otrzyma zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Dzieje się tak, gdy składka została opłacona z góry, a nie podzielona na raty.

Wypełniając wzór wypowiedzenia umowy OC podpisanej przez poprzedniego właściciela pojazdu, zaznacz ostatni punkt. Tym samym powołasz się na art. 31 ust. 1 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Podstawa prawna

W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, wypowie ją na piśmie. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia. Przepisów art. 28 wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu, domniemanie zawarcia następnej umowy nie stosuje się.

Wypowiedzenie polisy zbywcy po zakupie samochodu z drugiej ręki jest cennym przywilejem dla nowego właściciela pojazdu. Ubezpieczyciel ani nie wymaga podania przyczyny rezygnacji z umowy, ani nie ogranicza czasu na wypowiedzenie OC.

Nie rezygnujesz z ubezpieczenia poprzedniego właściciela? Koniecznie przeczytaj!

Kupując samochód z drugiej ręki, możesz zrezygnować z ubezpieczenia OC wcześniejszego właściciela auta, ale nie musisz. Musisz jednak pamiętać, że umowa nie przedłuża się automatycznie w tym przypadku. Oznacza to, że jeśli ochrona wygaśnie, a Ty nie wykupisz nowego ubezpieczenia OC, narazisz się na wysokie kary pieniężne. 

Ponadto wiedz, że nie wypowiadając umowy OC wcześniejszego właściciela pojazdu, narażasz się na dopłatę do składki. Firma ubezpieczeniowa ma prawo do jej rekalkulacji, czyli obliczenia na nowo. Dzieje się tak ze względu na odmienny profil kierowcy i jego historię ubezpieczenia. Młoda osoba z krótkim stażem za kółkiem i kilkoma wyrządzonymi szkodami powinna liczyć się ze zwyżką z powodu podwyższonego ryzyka ubezpieczeniowego.

Czytaj także: Zawiadomienie o zbyciu pojazdu. Czym różni się od wyrejestrowania? Pobierz wzór

Zakup samochód z drugiej ręki. Czy poprzedni właściciel może wypowiedzieć OC?

Kupujesz używane auto i obawiasz się, że poprzedni właściciel może wypowiedzieć OC bez informowania Cię o tym? Nie musisz się o nic martwić! Punkta wyjaśnia! Wszystkie obowiązki i prawa wynikające z ubezpieczenia zbywcy pojazdu przechodzą na Ciebie z dniem nabycia samochodu. Dzieje się tak zgodnie z art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. To oznacza, że możesz jeździć z aktywną ochroną ubezpieczeniową aż do końca umowy zawartej przez zbywcę. 

Poprzedni właściciel pojazdu nie może wypowiedzieć umowy OC po sprzedaży samochodu. Jedyne do czego zobligowany jest sprzedawca, to poinformowanie ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu. Ma na to 14 dni od przeniesienia własności. Powinien przekazać firmie ubezpieczeniowej dane osobowe nabywcy: imię, nazwisko, adres i numer PESEL lub w przypadku spółek prawnych: nazwę, siedzibę i numer REGON.

Uwaga! Ubezpieczyciel może przeliczyć składkę, uwzględniając zniżki za bezszkodową jazdę lub przyznać ewentualne zwyżki. Nie daj się naciągnąć na dodatkowe koszty. Sprawdź tańszą ratę.

Oblicz nową wysokość składki OC/AC

Wypowiedzenie umowy OC wraz z końcem okresu, na jaki została zawarta

Jest to najpowszechniejszy sposób wypowiedzenia OC. Jeśli okres, na który została zawarta umowa, dobiega końca i chcesz zmienić ubezpieczyciela, musisz złożyć pisemne wypowiedzenie najpóźniej na jeden dzień przed końcem obowiązywania ochrony. Jak wypowiedzieć OC, na które kończy się umowa? Wydrukuj formularz przygotowany przez ekspertów Punkty i prześlij go na właściwy adres. Spis wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych wraz z adresami znajdziesz na końcu artykułu.

Wypowiedzenie OC – Wzór

Jeśli tego nie zrobisz, Twoje dotychczasowe towarzystwo ubezpieczeniowe automatycznie przedłuży OC. Na szczęście nie oznacza to, że umowa ubezpieczenia OC będzie obowiązywała przez cały kolejny rok. Co zrobić w takiej sytuacji? Dowiesz się z kolejnego punktu.

Wypowiedzenie automatycznie przedłużonej umowy OC

Jeżeli nie zdążysz złożyć rezygnacji na minimum jeden dzień przed jej końcem, Twój ubezpieczyciel wznowi ochronę na kolejne 12 miesięcy. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje łatwe wyjście z tej sytuacji. Jak wypowiedzieć umowę OC, która przedłuża się automatycznie? Postępowanie w takim przypadku jest określone przez art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Rezygnacja z kontynuacji ubezpieczenia odbywa się tak samo, jak w pozostałych przypadkach. Poniżej znajdziesz wzór dokumentu.

Pewnie zastanawiasz się, na jakie dodatkowe koszty naraża Cię taka sytuacja. Spokojnie – nie musisz opłacać podwójnej składki OC za cały rok. Dotychczasowemu ubezpieczycielowi zapłacisz tylko za okres ochrony od dnia przedłużenia umowy do dnia jej wypowiedzenia. Wyobraź sobie, że kupujesz ubezpieczenie OC w Generali, ale zapominasz o złożeniu wypowiedzenia OC w PZU, więc ta umowa przedłuża się automatycznie. Chcesz z niej zrezygnować po 11 dniach. W tej sytuacji PZU zażąda zapłacenia składki za ten okres. 

Odstąpienie od polisy OC zawartej przez telefon lub internet

Od umowy podpisanej w systemie direct, czyli przez telefon lub internet, możesz odstąpić w ciągu 30 dni od momentu jej zawarcia. Ubezpieczyciel będzie oczekiwał zapłaty za okres rozpoczynający się po podpisaniu umowy i kończący się w dniu odstąpienia, podobnie jak w przypadku podwójnego ubezpieczenia. W ten sposób możesz zrezygnować nawet z polisy, na którą zdecydujesz się zbyt pochopnie. Punkta zachęca Cię do sprawdzenia najniższej składki OC i AC. Jak? Skorzystaj z praktycznego kalkulatora, który wykaże, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym zapłacisz najniższą składkę. Kliknij poniższej!

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Czytaj także: Wiemy już, kto oferuje najtańsze OC – Sprawdź, u którego ubezpieczyciela zapłacisz najmniej w swoim mieście [RAPORT]

Wypowiedzenie umowy OC po wyrejestrowaniu pojazdu lub zarejestrowaniu samochodu za granicą

Umowa OC rozwiązuje się wraz z wyrejestrowaniem samochodu. Wynika to z tego, że taki pojazd nie może być dopuszczony do ruchu lub nie znajduje się na terenie Polski. To także jeden z niewielu sposobów na uniknięcie kary za brak polisy. Do samego wyrejestrowania przeważnie dochodzi, gdy:

 • przekażesz pojazd do stacji demontażu,
 • Twój samochód zostanie skradziony,
 • udokumentujesz trwałą i zupełną utratę pojazdu,
 • Twój samochód zostanie zarejestrowany za granicą lub sprzedany do innego kraju.

W takiej sytuacji musisz poinformować ubezpieczyciela na piśmie o zaistniałych okolicznościach, przedstawiając dodatkowo odpowiednią dokumentację. 

Więcej na ten temat przeczytasz w: Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Kiedy trzeba wyrejestrować auto?

Jak napisać wypowiedzenie OC w przypadku podwójnego ubezpieczenia?

Zdarza się, że niektórzy kierowcy kupują nową polisę OC, zapominając o wypowiedzeniu umowy w dotychczasowym towarzystwie. Podwójne ubezpieczenie dotyczy sytuacji, kiedy do tego samego auta przypisane są dwie umowy. Efekt? Przede wszystkim kierowca zobligowany jest do opłacenia dwóch składek. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. W takim przypadku należy wypowiedzieć poprzednią umowę OC.

Co ciekawe, do 2013 roku wypowiedzenie OC w przypadku podwójnego ubezpieczenia nie było możliwe, jeśli roztargniony kierowca nie opłacił całości składki. Nowelizacja zmieniła jednak ten zapis i zgodnie z art. 28a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK kierowcy z podwójnym ubezpieczeniem mogą wypowiedzieć starą umowę OC. Art. 28a stanowi również, że zostanie wówczas naliczona opłata jedynie za okres od dnia przedłużenia ubezpieczenia do dnia złożenia wypowiedzenia.

Jak napisać wypowiedzenie? Nie pisz! Pobierz nasz gotowy wzór.

Jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC w PZU, Warta lub u innych ubezpieczycieli?

Chociaż wypowiedzenie umowy OC powinno mieć formę pisemną, nie musisz ani udawać się do najbliższej placówki ubezpieczeniowej, ani wysyłać dokumentów pocztą. Większość ubezpieczycieli pozwala na zdalne złożenie wypowiedzenia OC. Wystarczy wydrukować wzór, podać niezbędne dane, podpisać się i wysłać sfotografowany lub zeskanowany dokument e-mailem. Niektóre firmy poszły o krok dalej, udostępniając klientom specjalne formularze na stronach internetowych.

Przekaż dokumenty do agenta

Z pewnością ucieszy Cię fakt, że możesz przekazać wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC dotychczasowemu agentowi. Innym sposobem jest dostarczenie dokumentów osobiście do siedziby towarzystwa. Wysyłając dokument listem, skorzystaj z usług Poczty Polskiej, aby uznano datę stempla pocztowego za dzień złożenia wypowiedzenia OC. Co prawda możesz nadać przesyłkę za pośrednictwem prywatnej firmy kurierskiej, ale w tej sytuacji datą wiążącą jest dzień dostarczenia listu do siedziby firmy. Jeśli wysyłasz pismo na ostatnią chwilę, ryzykujesz automatycznym przedłużeniem umowy OC ze względu na ewentualne opóźnienie w doręczeniu wypowiedzenia.

Chcesz przesłać dokumenty pocztą? Pamiętaj o tym szczególe!

Decydujesz się na tradycyjną korespondencję? Nadaj wypowiedzenie OC listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Dzięki temu otrzymasz numer przesyłki do monitorowania jej statusu i informację o dniu oraz godzinie odebrania listu przez adresata.

CZYTAJ TAKŻE: Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Co powinno zawierać i gdzie je złożyć?

Czy wypowiedzenie OC musi być pisemne i wysłane pocztą?

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK posiadacz pojazdu mechanicznego powinien powiadomić zakład ubezpieczeń o wypowiedzeniu umowy OC na piśmie. To jednak nie obliguje Cię do wysłania dokumentu pocztą. Możesz go wręczyć agentowi ubezpieczeniowemu, ponieważ każde oświadczenie składane agentowi uważa się za złożone towarzystwu ubezpieczeń. Pamiętaj, aby poprosić o potwierdzenie przyjęcia wypowiedzenia – wraz z datą.

Ponadto firmy ubezpieczeniowe coraz częściej przyjmują rezygnację z ubezpieczenia za pośrednictwem faksu lub e-maila. W takich przypadkach należy przesłać skan lub zdjęcie dokumentu z odręcznym podpisem.

Ile masz czasu na wypowiedzenie OC?

Wszystko zależy od tego, czy wypowiedzenie dotyczy umowy nabywcy używanego pojazdu z aktualnym OC poprzedniego właściciela, czy umowy posiadacza pojazdu mechanicznego, którego właściciel nie zmieniał się w ostatnim czasie. W pierwszym przypadku możesz złożyć dokument w dowolnym momencie. W drugim przypadku – najpóźniej na 1 dzień przed końcem danej polisy. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, w której dzień przed zakończeniem ochrony wypada akurat w dzień ustawowo wolny od pracy.

Gdzie należy wysłać wypowiedzenie OC? Poniżej przedstawiamy adresy pocztowe oraz mailowe, na które możesz je przekazać:

Pełna nazwaAdres mailowyUlicaKod pocztowyMiasto
Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A.kontakt przez stronę:
https://www.allianz.pl/kontakt-z-allianz/
lub komunikacja@allianz.pl
ul. Rodziny Hiszpańskich 102-685Warszawa
Balcia Insurance SE Spółka europejska Oddział w Polscewypowiedzenia@reso.com.plAl. Jerozolimskie 13602-305Warszawa
BENEFIA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Vienna Insurance Groupwypowiedzenia@benefia.plAl. Jerozolimskie 162a02-342Warszawa
Beesafe Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawiekontakt przez stronę:
https://beesafe.pl/kontakt-zglos-zmiane-w-umowie
Al. Jerozolimskie 16202-342Warszawa
Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Vienna Insurance Groupkontakt przez stronę: https://zgloszenie.compensa.pl/polisy-majatkoweAleje Jerozolimskie 16202-342Warszawa
Concordia Polska TUWwypowiedzenia@concordiaubezpieczenia.pl ul. S. Małachowskiego 10 61-129 Poznań
Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo Hestia SAkontakt przez stronę:
https://www.ergohestia.pl/rezygnacja-z-polisy/
ul. Hestii 181-731Sopot
EINS Polska Sp. z o.o.kontakt przez stronę:
https://eins.pl/obsługa-online/wypowiedzenie-umowy-oc/
u. Puławska 54302-844Warszawa
Gefionwnioski@polins.pl
Generali T.U. S.A.centrumklienta@generali.plul. Senatorska 1800-082Warszawa
HDI Grupa Wartakontakt przez stronę:
https://hdi.pl/pomoc-i-obsluga/formularz-wypowiedzenie-umowy-oc/
rondo I. Daszyńskiego 100-843Warszawa
InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Vienna Insurance Groupkorespondencja@interrisk.plul. Noakowskiego 2200-668Warszawa
Link4 Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjnabok@link4.plul. Postępu 1502-676Warszawa
MTUkontakt przez stronę:
https://kontakt.ergohestia.pl/
 ul. Hestii 181-731 Sopot
MTU24kontakt przez stronę:
https://kontakt.ergohestia.pl/
ul. Hestii 181-731Sopot
Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUWP info@ubezpieczeniapocztowe.pl ul. Graniczna 1726-604 Radom
Proama TU S.A.centrumklienta@proama.pl ul. Senatorska 1800-082Warszawa
PZU SAkontakt@pzu.plul. Postępu 18A02-676Warszawa
Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowychpomoc@skokubezpieczenia24.plul. Władysława IV 2281-743Sopot
Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUWwypowiedzenia@tuw.plul. H. Raabego 1302-793Warszawa
Trastikontakt@trasti.plSkrytka Envelo 20600-935Warszawa
TUiR WARTA S.A.wypowiedzeniaOC@warta.plul. Chmielna 85/8700-805Warszawa
TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnychcentrala@tuz.plul. Domaniewska 4102-672Warszawa
UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.kontakt przez stronę:: https://www.uniqa.pl/formularze-online/
obsluga@uniqa.pl
ul. Chłodna 5100-867Warszawa
Grupa WartawypowiedzeniaOC@warta.plrondo I. Daszyńskiego 100-843Warszawa
Wiener TU S.A. Vienna Insurance Group Centrum Indeksacji Dokumentówkontakt@wiener.plul. Równoległa 4a02-235Warszawa
YouCanDrivekontakt przez stronę:
https://kontakt.ergohestia.pl/
ul. Hestii 181-731Sopot

Podsumowanie

 1. Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC należy złożyć w formie pisemnej nie później niż na jeden dzień przed zakończeniem ochrony.
 2. Możesz zrezygnować z automatycznie przedłużonej umowy ubezpieczenia OC, jeśli masz aktywną umowę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Skutkiem pułapki podwójnego OC jest zwiększony koszt ochrony, musisz bowiem zapłacić częściową składkę za okres od dnia automatycznego przedłużenia umowy do dnia wypowiedzenia OC.
 3. Możesz odstąpić od umowy OC zawartej przez telefon lub internet w ciągu 30 dni od jej podpisania.
 4. Masz prawo do wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC samochodu, która została zawarta przez poprzedniego właściciela, w dowolnym momencie.
 5. Umowę OC wygasa po wyrejestrowaniu samochodu.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
238 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Filip Przestarz
Filip Przestarz
8 lat temu

Istnieje możliwość wypowiedzenia OC przed jej wygaśnięciem np. 6 miesięcy przed? Wydaje mi się, że wiążą się z tym jednak jakieś obostrzenia finansowe. Osobiście jeszcze tego nie robiłem choć jestem kierowcą już od kilku lat, ale bardzo jestem ciekaw.

Akademia punkta
Akademia punkta
8 lat temu

Tak jak może Pan przeczytać w artykule, umowę OC można wypowiedzieć w trakcie jej obowiązywania, jeśli np. była ona automatycznie przedłużona, a my ubezpieczyliśmy się na ten sam okres w innym TU, lub nasza polisa pozostała nam w „spadku” po poprzednim kierowcy. Wypowiedzieć OC możemy w każdej chwili również w przypadku np. demontażu lub kradzieży samochodu.

Mikołaj
Mikołaj
7 lat temu

a jak znaleźliśmy tańszą ofertę np 6 miesięcy po zawarciu umowy ?

Urszula Zimnoch (punkta)
Urszula Zimnoch (punkta)
7 lat temu
Reply to  Mikołaj

Jeśli zawarłeś nową/pierwszą polisę OC na 12 miesięcy i po kilku miesiącach, chcesz ją po prostu zmienić na tańszą, to takiej możliwości nie ma. Umowa OC jest zawiera na 12 miesięcy i jeśli nie wystąpi żaden z wyżej opisanych przypadków, ubezpieczenie możesz wypowiedzieć dopiero z ostatnim dniem na jaki została zawarta na podstawie art. 28 ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Pozdrawiam

curious
curious
7 lat temu

No właśnie – wypowiedzieć z ostatnim dniem czy na dzień przed zakończeniem trwania polisy (a więc w przedostatnim dniu)?

Urszula Zimnoch (punkta)
Urszula Zimnoch (punkta)
7 lat temu
Reply to  curious

Dzień dobry,

dokładny zapis w ustawie brzmi tak :
art. 28
„1. Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy”.

Co oznacza, że wypowiedzenie należy wysłać przedostatniego dnia, a samo rozwiązanie umowy nastąpi z ostatnim dniem.

Przykład: polisa jest zawarta na okres
od 22.05.2014 roku do 21.05.2015 roku, wypowiedzenie należy wysłać 20.05.2015 roku, ale ochrona będzie świadczona do 21.05.2015 roku.

ewa
ewa
8 lat temu

mam nadzieje ze pomozesz mi rozwiazac ten problem a wiec moj samochod zostal zezlomowany we wloszech poniewasz mialam tam wypadek data na dokumecie to 25 sierpnia moja umowa oc skonczyla sie 31 niestety nie dalam rady na czas dostarczyc wszystkich dokumentow o rezygnaci z polisy moje pytanie to co sie teraz stanie bede musiala zaplacic umowe na kolejny rok automatycznie ?samochud zostal zarejestrowany w polsce potym jak weszla nowa ustawa31.08.2012

Akademia punkta
Akademia punkta
8 lat temu
Reply to  ewa

Witamy i dziękujemy za pytanie :).

Kwestię rozwiązania umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC reguluje art 33 ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

W przypadku opisanej sytuacji może mieć zastosowanie:

– ust.2 ww. artykułu tj. umowa może zostać rozwiązana z dniem wyrejestrowania pojazdu w Polsce – należy dostarczyć do TU decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu

lub

– ust 5 umowa może zostać rozwiązana z dniem złomowania pojazdu. W tym wypadku należy dostarczyć Ubezpieczycielowi dokument potwierdzający złomowanie pojazdu. Ponieważ miało ono miejsce poza granicami Polski, niezbędne będzie przetłumaczenie dokumentu.

Kiedy dostarczy Pani niezbędne dokumenty i powoła się na art. 33 ust 5, umowa powinna zostać rozwiązana, a pieniądze za okres ubezpieczenia po zezłomowaniu zwrócone.

Pozdrawiamy serdecznie

Marcin
Marcin
8 lat temu

Świetny artykuł, Panie Wojtku. Mam nadzieję, że odpowie Pan na moje pytanie.
Otóż 7 lipca b.r. kupiłem auto, którego pierwsza rata polisy OC opłacona jest do 25.11 b.r.. Nie zamierzam jednak kontynuować ubezpieczenia w tym TU i planuję wypowiedzieć umowę właśnie z dniem 25.11 b.r.. Osoba, od której kupiłem to auto nie posiada maksymalnej zniżki za bezszkodową jazdę, ja natomiast tak i tu moje pytanie: czy mogę w obecnej chwili zwrócić się do TU, w którym auto jest obecnie opłacone z prośbą o rekalkulację składki i w tej sytuacji liczyć na ewentualny zwrot różnicy?
Pozdrawiam serdecznie.

Akademia punkta
Akademia punkta
8 lat temu
Reply to  Marcin

Witam i dziękuję 🙂

Rozumiem, że obecna polisa OC jest wystawiona na poprzedniego właściciela samochodu? W tym przypadku, po rekalkulacji i wypowiedzeniu umowy, ewentualna nadpłata trafi do… poprzedniego właściciela auta, który wykupił to ubezpieczenie.

Pozdrawiam serdecznie
Wojtek Martyński

Krzysiek
Krzysiek
5 lat temu

Ewentualnie po rekalkulacji nadpłata trafia do NABYWCY!!!!!!!! Gdyż wszedł On w prawa i obowiązki Głupoty Panie Martyński opowiadasz. Zwrot składki trafia do zbywcy tylko w przypadku gdy nabywca Polisę wypowie z 31art. Ale kto wypowiada polisę po rekalkulacji jeżeli składka mu odpowiada?

Piepa
Piepa
7 lat temu

Piepa
mam pytanie, wypowiedziałem mailem otrzymałem potwierdzenie jego odbioru z tzw. automatu, czy jest to wystarczający dokument że moje wypowiedzenie zostało przyjęte ?

Edyta Skórka (punkta)
Edyta Skórka (punkta)
7 lat temu
Reply to  Piepa

Jeżeli (skan/zdjęcie) podpisanego odręcznie wypowiedzenia został wysłany w załączniku maila i był on czytelny dla odbiorcy, można uznać, że wypowiedzenie zostało złożone. Upewnij się, że Twój ubezpieczyciel honoruje wypowiedzenia dostarczone w formie elektronicznej. Jeżeli wypowiedzenie zostało zawarte w treści wiadomości email – nie może zostać uznane jako oświadczenie woli ponieważ nie ma odręcznego podpisu, czyli wypowiedzenie takie jest nieskuteczne. Otrzymana przez Ciebie wiadomość potwierdza wpłynięcie maila bez potwierdzenia jego zawartości – nie potwierdza skutecznego wypowiedzenia, jednakże przypadku ewentualnego zaginięcia Twojej wiadomości może się przydać jako dowód w procesie reklamacyjnym.

Pozdrawiam serdecznie,
Edyta Skórka
Akademia punkta

Krzysiek
Krzysiek
5 lat temu
Reply to  Piepa

Nie, wypowiedzenie może zawierać np. błędy 🙂

Paweł
Paweł
7 lat temu

w Generali kończyło mi się ubezpieczenie w październiku, i wykupiłem drugą polisę w link4. Do Generali wysłałem dzień po terminie rozwiązanie umowy z załącznikiem jako wykupione drugie ubezpieczenie, po czym Generali stwierdziło że rozwiązanie umowy musi być potwierdzone odręcznym lub elektronicznym podpisem. Czy to prawda?

Urszula Zimnoch (punkta)
Urszula Zimnoch (punkta)
7 lat temu
Reply to  Paweł

Tak, to prawda. Pod wypowiedzeniem musi znajdować się podpis osoby ubezpieczającej, bądź właściciela pojazdu. W tej sytuacji najlepiej skontaktować się z Generali i dopytać, w jakiej formie, w jaki sposób najlepiej dostarczyć im wypowiedzenie.
Na wypowiedzeniu należy zaznaczyć art. 28a.
Generali za dni świadczonej ochrony będzie żądało zapłaty, dlatego warto zająć się sprawą jak najszybciej.

Michal Urbanski
Michal Urbanski
7 lat temu

Witam,
mam ubezpieczenie OC w PZU, które dostałem wraz z samochodem po mamie. Teraz ja jestem właścicielem samochodu. Czy wypowiadając umowę OC w PZU moja mama dostanie zwrot zapłaconej, a niewykorzystanej części?

Urszula Zimnoch (punkta)
Urszula Zimnoch (punkta)
7 lat temu

Jeśli wcześniej w dowodzie rejestracyjnym była wpisana tylko mama, a teraz jesteś wpisany tylko i wyłącznie Ty, to tak – wystarczy że złożysz jako nowy właściciel wypowiedzenie na podstawie art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, a mama otrzyma zwrot za niewykorzystane dni.

Michal Urbanski
Michal Urbanski
7 lat temu

Dziękuję za tak szybką odpowiedź.
Czy w wypowiedzeniu mam podać datę do kiedy chcę aby ubezpieczenie obowiązywało?
A jak to jest w przypadku osoby zmarłej. Moja mama ma samochód po swojej matce, która zmarła. Również chce odstąpić o tej umowy. Jak to wygląda zwrot składki dla takiej osoby? Czy współmałżonek babci może podpisać wniosek o zwrot niewykorzystanej składki? Spadkobiercami po babci są: moja mama, jej brat i dziadek.

Urszula Zimnoch (punkta)
Urszula Zimnoch (punkta)
7 lat temu

Tak, w wypowiedzeniu należy wskazać datę (w przyszłości) z którą ma być rozwiązana polisa. Pamiętaj, że jeśli takiej daty nie wskażesz, zostanie ona rozwiązana z datą wysyłki wypowiedzenia. Bardzo ważne jest żeby nowa polisa była zawarta tak, aby była zachowana ciągłość przy ubezpieczeniu.

Co do drugiego pytania, to polecam kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowy. W przypadku dziedziczenia bardzo często towarzystwa mają swojej wewnętrzne ustalenia.

Michal Urbanski
Michal Urbanski
7 lat temu

Raz jeszcze dziękuję za pomoc.

Krzysiek
Krzysiek
5 lat temu

Głupoty opowiadacie, najpierw przeprowadza się prawo spadkowe chyba że babcia nie miała rozdzielności majątkowej i nie zostawiła testamentu odnośnie posiadanego mienia należy przenieść prawa własności na żyjącego współmałżonka. I to On zadecyduje czy Auto jest własnością mamy po zmarłej matce na zasadzie darowizny lub ewentualnej normalnej sprzedaży sporządzonej przez Niego na rzecz córki swojej żony. I ewentualnie wtenczas decydujemy się na kontynuację ubezpieczenia lub jego rozwiązanie z art. 31 pamietając o tym iż w chwili wypowiedzenia zawieramy od dnia wypowiedzenia OC nową Polisę OC

Krzysiek
Krzysiek
5 lat temu

tak z chwila złożenia wypowiedzenia z art. 31.

estep3
estep3
7 lat temu

estep3
Witam
Mam taki problem 05.01 córka kupiła samochód z ubezpieczeniem opłaconym na poprzedniego właściciela do sierpnia. Poprzedni właściciel miał 60% zniżek. Córka nie ma jeszcze 25 lat i ubezpieczalnia przeliczyła jej kontynuację tego ubezpieczenia po nowej stawce. Dlatego umowa została wypowiedziana z dniem 03.03. i zawarta z nowym TU gdzie otrzymała korzystniejsze warunki. Teraz otrzymała informację od poprzedniego TU że musi dopłacić za te dwa miesiące dodatkową składkę. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem?

Urszula Zimnoch (punkta)
Urszula Zimnoch (punkta)
7 lat temu
Reply to  estep3

Jeśli składka została przeliczona z uwzględnieniem zniżek córki, to towarzystwo ma prawo wzywać do zapłaty za okres od dnia zakupu do dnia złożenia wypowiedzenia.

Krzysiek
Krzysiek
5 lat temu
Reply to  estep3

Tak zgodne, towarzystwo ma prawo do rekalkulacji i żadania zapłaty należnej składki za okres udzielonej ochrony

Daro
Daro
7 lat temu

Witam. 04.02.2015r odbyłem rozmowę z TU w której zgodziłem się na proponowane ubezpieczenie .Po kilku dniach znalazłem w innym TU bardziej korzystną ofertę, którą wykupiłem. Moja polisa jak co roku rozpoczęła się 23.02.2015 .Dnia 02.03.2015r wysłałem wypowiedzenie umowy którą zawarłem telefonicznie i otrzymałem wiadomość ,że nie mogę skorzystać z tej formy wypowiedzenia tylko mam wysłać wypowiedzenie z art.8a. Proszę o poradę bo myślałem że mam 30 dni na wypowiedzenie umowy zawartej telefonicznie .Pozdrawiam.

Urszula Zimnoch (punkta)
Urszula Zimnoch (punkta)
7 lat temu
Reply to  Daro

Witam,

proszę napisać czy 04.02.2015 r. odbył Pan rozmowę z obecnym ubezpieczycielem i chodziło o kontynuację polisy? Czy to był pierwszy kontakt z danym towarzystwem ?

daro
daro
7 lat temu

Witam. Tak rozmowę odbyłem z tym samym TU , jednak oferta którą wybrałem różniła się trochę szczegółami od tej z zeszłego roku i ma inny numer.

Urszula Zimnoch (punkta)
Urszula Zimnoch (punkta)
7 lat temu
Reply to  daro

Umowa mimo iż różniła się zakresem i numerem, to została zawarta jako kontynuacja ubezpieczenia. W takiej sytuacji powinien Pan wysłać wypowiedzenie na podstawie artykułu 28a, czyli rezygnacja z odnowienia, ponieważ zawarł Pan polisę w innym towarzystwie.
Jeśli jeszcze Pan nie wysłał prawidłowego wypowiedzenia, proszę to zrobić jak najszybciej, bo za każdy dzień świadczonej ochrony naliczą opłatę. W wypowiedzeniu należy wpisać numer tej nowej polisy.

Wioleta
Wioleta
7 lat temu

Dzień dobry,
Mam pytanie. W momencie, gdy kończyło mi się OC w firmie ubezpieczeniowej otrzymałam list od tej firmy z propozycją nowej oferty ubezpieczenia wraz z informację o tym, jak ją kontynuować. W piśmie zawarta była m.in informacja, iż w przypadku nie opłacenia składki na kolejny rok umowa OC nie zostanie przedłużona. Tak więc sugerując się tym, nie napisałam pisemnego wypowiedzenia umowy sądząc, że w przypadku gdy nie opłacę składki na kolejny rok umowa wygaśnie. A teraz otrzymałam wezwanie do zapłaty za umowę, która została jak widać jednak przedłużona z automatu. Czy firma ubezpieczeniowa mogła mi przedłużyć umowę, pomimo iż w piśmie, które od nich dostałam jest wyraźna informacja, iż w przypadku nie opłacenia kolejnej składki umowa nie zostanie przedłużona?

Urszula Zimnoch (punkta)
Urszula Zimnoch (punkta)
7 lat temu
Reply to  Wioleta

Dzień dobry,

zgodnie z Ustawą o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z 22 maja 2003 roku, jeśli polisa OC nie została wypowiedziana na piśmie najpóźniej na dzień przed jej końcem, zostaje ona wznowiona automatycznie na kolejne 12 miesięcy. Jeśli kupiła Pani ubezpieczenie w innym towarzystwie, to należy jak najszybciej wypowiedzieć tą wznowioną automatycznie (wypowiedzenie na podstawie art. 28a).
Co do informacji przekazanej przez towarzystwo podejrzewam, że zapis dotyczył ubezpieczeń dobrowolnych, które faktycznie nie odnawiają się jeśli klient nie dokona wpłaty.

robert
robert
7 lat temu

Dzień dobry,
Ja mam takie pytanie, 2 tygodnie przed wygaśnięciem polisy (OC,AC,PAP) podpisałem umowę na kolejny okres z innym ubezpieczycielem. Ponieważ jednak cena wydawała mi się wysoka, po namyśle chciałem już kolejnego dnia rozwiązać umowę (tę nową) – jeszcze przed wejściem jej w życie. Czy to się da załatwić? Będą jakieś opłaty pobrane przez ubezpieczyciela z którego rezygnuję?

pozdrawiam
Robert

Edyta Skórka (punkta)
Edyta Skórka (punkta)
7 lat temu
Reply to  robert

Jeżeli nowa umowa została zawarta na odległość tj. za pośrednictwem internetu, telefonu – możesz odstąpić od umowy w ciągu 30 dni od jej zawarcia (na podstawie art. 40 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta). Jeżeli została zawarta u agenta lub w placówce ubezpieczyciela możesz jedynie złożyć rezygnację u starego ubezpieczyciela.

pozdrawiam

Krzysiek
Krzysiek
5 lat temu

i znów głupoty gdyż w ubezpieczeniach dobrowolnych osoba fizyczna ma prawo odstąpić w ciągu 30 dni od zawarcia polisy a Klient MSP ma na to 7 dni. Jedynie co nie rozwiążesz to OC 🙂

Agnieszka
Agnieszka
7 lat temu

Witam, mam pytanie. Czy jeśli wypowiem umowę TU po zarejestrowaniu samochodu za granicą to dostanę zwrot pieniędzy na niewykorzystany czas ubezpieczenia? I czy jest jakiś minimalny czas po jakim można wypowiedzieć umowę? Ponieważ zamierzam zarejestrować na siebie samochód w Polsce, a później maksymalnie w ciągu 2 miesięcy zarejestrować go za granicą.

Edyta Skórka (punkta)
Edyta Skórka (punkta)
7 lat temu
Reply to  Agnieszka

W przypadku zarejestrowania pojazdu za granicą umowa zostanie rozwiązana, a Ty dostaniesz zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. W przypadku wyrejestrowania pojazdu – nie ma żadnych ograniczeń czasowych. Możesz to zrobić w dowolnym momencie trwania umowy. Pamiętaj o niezwłocznym dostarczeniu do TU dokumentu potwierdzającego wyrejestrowanie pojazdu w kraju oraz numeru konta do zwrotu składki, aby przyspieszyć proces zwrotu środków.

ŁukaszEs
ŁukaszEs
7 lat temu

Witam. Czy polise ktora zostawal zawarta nie w systemie direct a bezposrednio w placowce ubezpieczyciela tez mozna wczescniej zerwac z zachowaniem tych 30 dni?

Edyta Skórka (punkta)
Edyta Skórka (punkta)
7 lat temu
Reply to  ŁukaszEs

W przypadku umowy OC zawartej u agenta, nie ma możliwości odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni. Dotyczy to jedynie umów zawartych na odległość lub zawartych poza placówką ubezpieczyciela.

Robert
Robert
7 lat temu

Czy istnieje możliwość wypowiedzenia umowy OC i AC (Tj Umowa następna) w której nastąpiła pomyłka i zamiast płatności na raty wpisano jednorazową płatność , a na pisemną prośbę Ubezpieczyciel odpowiada że nie ma możliwości płatności na raty po zawarciu umowy. W takim wypadku chcę wypowiedzieć umowę w tym TU i zawrzeć z innym ubezpieczycielem.( ubezpieczyłem też również dom)

Łukasz Leus
Łukasz Leus
7 lat temu
Reply to  Robert

Hej Robert, umowa została zakupiona kanałem direct (internet/telefon) czy tradycyjnie u agenta/multiagenta?

Robert
Robert
7 lat temu
Reply to  Łukasz Leus

Witam. Umowa zakupiona u Agenta

Łukasz Leus
Łukasz Leus
7 lat temu
Reply to  Robert

W takiej sytuacji przeważnie nie ma możliwości wypowiedzenia umowy przed końcem terminu. Jednak zawsze jest możliwość próby złożenia wypowiedzenia powołując się na zapisy Kodeksu Cywilnego, a konkretnie Art. 812. § 4, który mówi o tym, że każdą umowę ubezpieczenia zawartą na okres dłuższy niż 6 miesięcy można wypowiedzieć w ciągu 30 dni (jeśli jest się osobą fizyczną) lub 7 dni (jeśli jest to firma). Niestety w tym wypadku ubezpieczyciel prawie na pewno nie zgodzi się na takie wypowiedzenie i sprawa najprawdopodobniej skończy się w sądzie jako sprawa cywilna (opinie prawników na temat wypowiedzenia w ten sposób są podzielone także nie ma pewności czy uda Ci się taką sprawę wygrać). Jeśli pomyłka wynikała z błędu agenta ubezpieczyciela można zawsze próbować udowodnić, że chciałeś wybrać płatność w ratach, natomiast agent błędnie wybrał płatność jednorazową.

Robert
Robert
7 lat temu
Reply to  Łukasz Leus

7 dni po podpisaniu wysłałem do ubezpieczyciela pismo z prośbą o rozłożenie na raty. Myślę że w odpowiedzi ubezpieczyciel rozłoży tą płatność. Na pewno z tym agentem nie zawrę żadnej umowy , a ubezpieczyciel myślę że nie będzie chciał stracić klienta który od kilku lat ubezpiecza 2 samochody i dom.
Dziękuję za pomoc.

Ewa
Ewa
6 lat temu

na wypowiedzeniu umowy oc z art 28 a jaki adres powinnam wpisać ? adres z dowodu rejestracyjnego czy tymczasowy adres zamieszkania ?

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Ewa

Hej,
Najlepiej wpisać w tym polu adres, który został podany przy zakupie ubezpieczenia i znajduje się na polisie.

Pozdrawiam,
Łukasz

Grzesiek
Grzesiek
6 lat temu

CO jeżeli posiadam OC po poprzednim właścicielu i przerejestruję samochód nie pozostawiając tych samych tabli, a sam okres ubezpieczenia ważny jest jeszcze przez kilka miesięcy ?

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Grzesiek

Hej,
Ubezpieczenie jak najbardziej działa jednak powinieneś zgłosić fakt przerejestrowania pojazdu ubezpieczycielowi, który wprowadzi zmiany na polisie.

Pozdrawiam,
Łukasz

ruda
ruda
6 lat temu

Pomocy,jeśli zezłomowało się pojazd, który jeszcze mial nie odebrany twardy dowód i nie mam umowy onzezłomowaniu to czy można jakoś zrezygnować z oc. Bo dontej pory mi przychodzi zapłata za oc . co mam robić, jak z tego wybrnąç?

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  ruda

Hej,
Na początek zacznij od uzyskania potwierdzenia zezłomowania pojazdu od firmy, która przyjęła Twoje auto (być może w dniu złomowania dostałaś potwierdzenie wraz z przedziurawionymi tablicami, więc należy go odszukać). Z takim dowodem należy udać się do Wydziału Komunikacji w celu wyrejestrowania pojazdu, a następnie do ubezpieczyciela, aby zgłosić, że auto jest zezłomowane. Dodatkowo u ubezpieczyciela należy powołać się na datę złomowania, aby nie zapłacić za okres ubezpieczenia aż do momentu wyrejestrowania.

Pozdrawiam,
Łukasz

Sławek
Sławek
6 lat temu

Jak mogę rozwiązać umowę OC Proama zawartą przez internet po przekroczeniu 30 dniowym okresie tj dn. 3 12 2015 ,( nie opłacona)

obecnie mam polisę przedłużoną OC AXA Direct z automatu i opłaconą na okres 12 mieś ważną 30 11 2015 do 29 11 2016

Wiem ,że jest możliwość rozwiązać z AXA z zastosowaniem art. 28a , ale tę polisę chciałbym zachować.

jak mogę rozwiązać OC zawarte przez internet z Proamą okresie 30 dniowym (pzegapiłem ten termin ) art.28a nie wchodzi chyba w rachubę .

Wysłałem wypowiedzenie umowy na podstawie art.28a i otrzymałem taką odpowiedź;

W związku z Pana zapytaniem o odstąpienie od umowy ubezpieczenia, informuję, iż, miał Pan na to 30 dni, licząc od dnia jej zawarcia (podstawa prawna: art. 40 ust. 2 Ustawy o Ochronie Niektórych Praw Konsumentów oraz Odpowiedzialności za Szkodę Wyrządzoną przez Produkt Niebezpieczny).

W ustawowym terminie nie otrzymaliśmy od Pana w/w dokumentu.

Wobec powyższego w chwili obecnej może Pan wypowiedzieć polisę automatycznie wznowioną w firmie gdzie polisa uległa wznowieniu.

Po upływie 20 dni rezygnacja z polisy w Proama jest niemożliwa.

Bardzo proszę o poradę (zmęczony jestem chorobą ,rechabilitacją i jeszcze na dodatek ten nieszczęsny wybór polisy) z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Sławek

Witam,
Niestety jeśli termin został przegapiony (rozumiem, że minął 03.12.2015) to nie pozostaje nic innego jak wypowiedzenie umowy OC w AXA na podstawie art 28a, a za odzyskane pieniądze za składkę AXA opłacić polisę w Proama (czyli tak jak to zostało Panu przedstawione w wiadomości od Proama).
„Po upływie 20 dni rezygnacja z polisy w Proama jest niemożliwa.” – rozumiem, że tutaj chodziło o 30-dniowy okres?

Czym spowodowany jest fakt, że chciałby Pan zachować polisę w AXA?

Pozdrawiam,
Łukasz

Michał
Michał
6 lat temu

A co w przypadku checi wypowiedzenia automatycznie przedłużonej umowy dla pojazdu zarejestrowanego jako zabytkowy?
Czy w tym przypadku, aby wypowiedzieć taką umowę również trzeba posiadać wykupione równolegle drugie OC?

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Michał

Hej.
Zabytkowy pojazd nie musi posiadać ubezpieczenia przez cały rok, dlatego może być ono rozwiązane i wykupywane tylko w momencie, gdy zechcemy takim pojazdem wyjechać na ulicę. Warto też pamiętać, że jeśli już wykupimy ubezpieczenie OC na pojazd zabytkowy to musi być to na okres przynajmniej 30 dni.

Pozdrawiam,
Łukasz

Michał
Michał
6 lat temu
Reply to  Łukasz Leus

Dziękuję za odpowiedź. Zrodziła ona kolejne pytanie: „musi mieć wykupione ubezpieczenie OC przynajmniej przez 30 dni w roku”

Czy dobrze rozumiem, że nie może być tak, żebym jeśli auto takie trzymam w garażu w ogóle nie miał wykupionego OC przez rok?

W TU mi powiedzieli, że można nie mieć wykupionego, ale jak się już zdecyduję zawrzeć umowę o OC to mogę na czas nie krótszy niż 30 dni.

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Michał

Zgadza się, w mojej odpowiedzi był błąd, który już poprawiłem 🙂 Podsumowując auto zabytkowe musi mieć wykupione OC tylko w momencie kiedy wyjeżdża na drogi publiczne (jeśli nie jeździ to go nie potrzebuje). Jednak jeśli wykupujemy OC to nie możemy go wykupić na okres krótszy niż 30 dni.

Pozdrawiam,
Łukasz

Bogdan
Bogdan
5 lat temu
Reply to  Łukasz Leus

12.04.2017 zmieniam ubezpieczyciela , druk wypowiedzenia oddałem do Centrum Usług Finansowych które prześle druk do poprzedniego ubezpieczyciela – czy dobrze zrobiłem

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Bogdan

,,Najbezpieczniej” będzie, jeśli wyśle Pan wypowiedzenie bezpośrednio do ubezpieczyciela.

Michał
Michał
6 lat temu

Witam, jak to wygląda w przypadku gdy 1.12.2015 kupiłem samochód ubezpieczony do sierpnia. Wczoraj dostałem list o rekalkulacji składki i do 05.01.2016 muszę zapłacić 2400… Czy nadal mogę wypowiedzieć umowę poprzedniego właściciela i ubezpieczyć samochód w innej firmie?

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Michał

Hej,
Jak najbardziej możesz wypowiedzieć umowę i wykupić nowe OC w innej (w tym celu zapraszam na naszą porównywarkę https://punkta.pl a znajdziemy coś najtańszego 🙂 )
Jedynie musisz pamiętać o tym że będziesz musiał opłacić różnicę w składce od dnia zakupu do dnia wypowiedzenia. W zależności od tego do kiedy to ubezpieczenie miało trwać może to być kilkadziesiąt lub więcej złotych.

Pozdrawiam,
Łukasz

Giniek
Giniek
6 lat temu

WITAM. WŁAŚNIE DZISIAJ 05.01.2016 R. WYPOWIEDZIAŁEM TELEFONICZNIE UMOWĘ OC W JEDNEJ Z FIRM UBEZPIECZENIOWYCH. JAK WIDAĆ NIE MA OBOWIĄZKU WYPOWIADANIA PISEMNEGO, O CZYM ZOSTAŁEM RÓWNIEŻ POINFORMOWANY PRZEZ MIŁĄ PANIĄ 🙂 pozdrawiam. Giniek.

Dominika Grabek
Dominika Grabek
6 lat temu
Reply to  Giniek

Możliwość wypowiedzenie umowy OC w formie innej niż pisemna nie jest standardem – jest proklienckim rozwiązaniem stosowanym przez niektóre firmy ubezpieczeniowe. Ustawa nie nakazuje wszystkim ubezpieczycielom przyjmowania wypowiedzeń telefonicznie, zatem nie wszędzie będzie to możliwe.

Giniek
Giniek
6 lat temu

ODNOŚNIE MOJEGO WPISU PONIŻEJ. DO KOŃCA UMOWY OC POZOSTAŁO MI 3 DNI.

Bogusław
Bogusław
6 lat temu

Czy mogę wypowiedzieć umowę OC po sprzedaży samochodu osobowego (ubezpieczenie w PZU)

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Bogusław

Hej,
Jako sprzedający niestety nie możesz. Po transakcji musisz przekazać polisę OC nowemu właścicielowi, który ma prawo korzystać z tego ubezpieczenia do końca umowy. Jeśli zdecyduje się wypowiedzieć ją wcześniej wtedy otrzymasz zwrot składki.
Dodatkowo pamiętaj, aby jak najszybciej zgłosić sprzedaż pojazdu do ubezpieczyciela.

Pozdrawiam,
Łukasz

Bogusław
Bogusław
6 lat temu

Wielkie dzięki za info

Agnieszka Dum
Agnieszka Dum
6 lat temu

Dzien dobry, 20 Grudnia podpisalam umowe OC w Generali (Agent, skladka 900pln), mieszkam za granica i moje auto stoi u moich rodzicow od kilku lat. Moj ojciec chcialby korzystac z auta i ubezpieczyc je u swojego ubezpieczyciela (po znizkach 300pln), jak moge zakonczyc/skrocic umowe z Generali? Czy musimy rowniez przerejestrowac auto na mojego ojca?

Agata Ostrowska-Jasik
Agata Ostrowska-Jasik
6 lat temu
Reply to  Agnieszka Dum

Jeżeli chcecie korzystać ze zniżek Taty to konieczne będzie przerejestrowanie pojazdu. Można tego dokonać na podstawie umowy kupna-sprzedaży lub umowy darowizny.
W przypadku gdy zmiana własności pojazdu będzie 100% to można będzie od razu rozwiązać umowę z Generali i zakupić nowe ubezpieczenie na Tatę.

Jacek
Jacek
6 lat temu

Przepraszam, mam pytanie, czy mogę wypowiedzieć umowę OC ubezpieczycieliowi bez podania przyczyn? Czyli bez powodu. Tzn,. Bez dowodu sprzedaży, wyrejestrowania, ani przedłużenia w innym towarzystwie OC? Załóżmy, że jestem na tyle szalony aby jeździć bez OC.

Agata Ostrowska-Jasik
Agata Ostrowska-Jasik
6 lat temu
Reply to  Jacek

Można wypowiedzieć bez podania przyczyny ale tylko na koniec trwania polisy czyli wypowiada się jedną, a nie zawiera się drugiej. Trzeba tylko liczyć się z koniecznością zapłacenia kary naliczonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Łukasz
Łukasz
6 lat temu

Witam. mam pewien problem. wykupiłem ubezpieczenie oc 30 dniowe zanim podpisałem umowe ze sprzedajacym. Bo tak się umówiliśmy że kupie dopiero samochod od niego jak uda mi sie zalatwic oc i samochod przejdzie przeglad bo aktualny wygasł i samochod podczas drogi na przeglad po prostu się zepsuł i nie kupiłem go tzn nie podpisałem z nim zadnej umowy kupna sprzedaży ale zostałem z ubezpieczeniem na ten samochod, moge je jakoś wypowiedzieć?

Agata Ostrowska-Jasik
Agata Ostrowska-Jasik
6 lat temu
Reply to  Łukasz

Witam. Ubezpieczenie krótkoterminowe wygaśnie po 30 dniach. Nie trzeba go wypowiadać.

aaa
aaa
6 lat temu

Witam czy mogę wykupić oc na pożyczone auto (również zabytkowe) na moje dane osobowe ”na siebie”,mam pełną zniżke. Właściciel za granicą ale ma np. sentyment do auta i jak wróci może jego wartość wzrośnie i wtedy rozważy sprzedaż a na razie pożyczy bo nie używane jak w tym powiedzeniu… Czy jest taka opcja np. poprzez sporządzenie umowy użyczenia pojazdu. A jak to wygląda w leasing-u? bo też nie ogarniam. P.S. za odpowiedzi typu-’jeździj na jego oc’ z góry D… (chyba każdy przy zdrowych zmysłah dba o swoje 'zniżki’ ).

Agata Ostrowska-Jasik
Agata Ostrowska-Jasik
6 lat temu
Reply to  aaa

Witam,

Umowę OC musi zawrzeć posiadacz pojazdu, nie musi być on równocześnie właścicielem. Wystarczy w tej kwestii skontaktować się z TU.

Dawid
Dawid
5 lat temu
Reply to  aaa

OC może zawierać dowolna osoba fizyczna, nie musi to być ani właściciel ani użytkownik pojazdu.
Ubezpieczonym zaś może być wyłącznie właściciel pojazdu. Stosuje się również rozwiązanie, na przykład w umowach leasingu, że podaje się również użytkownika/leasingobiorcę i wówczas on jest „dawcą” zniżek. W innych przypadkach umowa musi być zawarta na właściciela.

Patrycja
Patrycja
6 lat temu

Witam. kupiłam auto w listopadzie wraz z oc. oc I rata po poprzednim właścicielu obowiązuje do lutego. nie wypowiedziałam wcześniej umowy i nie zgłaszałam zmiany właściciela. Teraz chce zrezygnowac z poprzedniego ubezpieczyciela i ubezpieczyć na siebie w innj firmie. Czy zostanę obciążona jakąś karą?

Agata Ostrowska-Jasik
Agata Ostrowska-Jasik
6 lat temu
Reply to  Patrycja

Witam,

Nie ma za to żadnej kary. TU ma prawo jedynie do rekalkulacji składki od dnia zakupu pojazdu do dnia wypowiedzenia umowy. Najczęściej przyczyną rekalkulacji są: inny region zamieszkania, staż prawa jazdy, historia ubezpieczenia.

aaa
aaa
6 lat temu

dzieki! A jak w tym przypadku z taryfikacją stawki, według lokalizacji użytkowania auta, rejestracji poj. czy zameldowania?(którego nowym D.O. nie potwierdzę) adres zameldowania z prawo jazdy wchodzi w gre?

Agata Ostrowska-Jasik
Agata Ostrowska-Jasik
6 lat temu
Reply to  aaa

Witam,

każde TU taryfikuje to po swojemu. Jedne firmy patrzą na adres zamieszkania inne natomiast na adres zameldowania.

Dawid
Dawid
5 lat temu
Reply to  aaa

Z zasady zastosowanie mają dane z dowodu rejestracyjnego.

MAREK
MAREK
6 lat temu

Witam,mam takie pytanie odnośnie polisy oc.Moja obecna polisa miała wygasnąć 26.01.TU przysłało mi ofertę wznowieniową jednak z powodu wysokiej składki postanowiłem zmienic ubezpieczyciela.20.01 u agenta podpisałem umowę z nowym TU.Stara umowa została skutecznie wypowiedziana jednak ja tej nowej polisy nie opłaciłem.Po 2 dniach znalazłem jeszcze korzystniejszą oferte w innym TU. Telefonicznie zawarłem umowę z tym nowym ubezpieczycielem i w trakcie rozmowy została ona opłacona karta.Na chwile obecną mam dokumenty potwierdzajace zawarcie tej polisy przez telefon i jej opłacenie. Moje pytanie brzmi czy ta podpisana lecz nie opłacona polisa u agenta jest ważna , a jeśli tak to jak z niej zrezygnować.

Agata Ostrowska-Jasik
Agata Ostrowska-Jasik
6 lat temu
Reply to  MAREK

Witam,

Wszystko zależy od zapisów na tej umowie podpisanej u Agenta. Najczęściej złożenie podpisu jest już wiążące i mamy zawartą polisę, ale zdarza się, że u Agenta dostajemy jedynie wniosek ubezpieczeniowy, na którym jest zapis mówiący o anulacji go w przypadku braku opłaty.

ika
ika
6 lat temu

Czytam,ze „Jeśli okres, na który wykupiłeś ubezpieczenie OC dobiega końca i chcesz zmienić ubezpieczyciela, musisz złożyć pisemne wypowiedzenie najpóźniej na jeden dzień przed końcem obowiązywania polisy. Jeśli tego nie zrobisz, Twoje dotychczasowe towarzystwo ubezpieczeniowe automatycznie przedłuży OC.” (p.1) oraz „Na podstawie nowych przepisów możesz w ciągu 30 dni wypowiedzieć umowę OC, którą zawarłeś w systemie direct, czyli przez telefon lub internet.” (p. 3) oraz „Wypowiedzieć umowę musisz na piśmie – poniżej możesz pobrać niezbędne do tego formularze. Większość ubezpieczycieli przyjmuje wypowiedzenia wysłane: pocztą, kurierem, faksem, mailem. Od 2012 roku wypowiedzenie możesz również przekazać agentowi Twojego dotychczasowego ubezpieczyciela. Możesz oczywiście dostarczyć je również osobiście do siedziby towarzystwa”. Moja sytuacja: OC w pewnym TU konczylo mi sie 31.07. Kilka dni wczesniej podjelam decyzje o zmianie TU. Umowe z nowym TU zawarlam 28.07 na czas od 1.08. Powiadomilam o tym poprzednie TU 29.07 i w siedzibie TU w mym malym miescie wypelnilam podany mi druk wypowiedzenia i zostalam powiadomiona,ze to wystarczy. I od sierpnia do dzis (pol roku) sprawa wciaz sie ciagnie, bo ponoc wciaz jestem dluznikiem pierwszego TU; uwazaja (osoby ze Stolicy,nie z mego punktu-siedziby TU,gdzie wypowiedzenie zlozylam), ze wciaz nie wypowiedzialam umowy i groza mi komornikiem. Dzis bylam w owej siedzibie znow i obiecalam dostarczyc jeszcze jedno pismo powierdzajace,ze NIE dokonalam zadnego przelewu na OC do pierwszego TU i ze NIE podpisalam zadnej umowy z nimi. Natomiast caly problem polega na tym,ze pod koniec czerwca lub na poczatku lipca jakas pani z pierwszego TU zadzwonila do mnie i wymusila niejako na mnie potwierdzenie,ze przedluze umowe u nich za pare tyg. I jakis czas pozniej otrzymalam poczta druki do przelewu,ale ich nie uzylam,bo juz bylam po wypowiedzeniu im umowy i bylam w nowym TU,ktore zaoferowalo mi nizsza skladke. I co Panstwo na to? Aha, chce w tym pismie powolac sie tez na nowe prawo z XII 2014 / I 2015 o umowach przez telefon (ich niewaznosci,jesli nie zostaly potwierdzone pisemnie).

Agata Ostrowska-Jasik
Agata Ostrowska-Jasik
6 lat temu
Reply to  ika

Witam,

Najważniejsze w tej sytuacji jest pytanie czy ma Pani potwierdzenie złożenia wypowiedzenia podpisane przez osobą przyjmującą to wypowiedzenie.

mariusz
mariusz
6 lat temu

wyrejestruję auto 22 b.m. a ubezpieczenie mam ważne do 23 b.m.czy jest jakiś termin wypowiedzenia polisy oc w tym przypadku?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  mariusz

Witam,
wystarczy wysłać ubezpieczycielowi dokumenty potwierdzające wyrejestrowanie auta- polisa kończy się z dniem wyrejestrowania pojazdu.

Pozdrawiam

HALINA
HALINA
6 lat temu

JAK WYPOWIEDZIEC UMOWE OC NA KOMARKA GDY WLASCICIEL NIE ZYJE A KOMARKA NIE MA

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  HALINA

Witam,

ubezpieczenie OC nie wygasa w chwili śmierci właściciela, a więc spadkobiercy są zobowiązani do utrzymywania jego ciągłości i opłacania składek. Jeżeli zmarły nie zostawił testamentu, ani darowizny trzeba przeprowadzić sprawę spadkową w celu ustalenia nowego właściciela pojazdu. W przypadku pozostawienia którejś z w/w form dziedziczenia wystarczy udać się do notariusza lub sądu celem potwierdzenia nabycia praw do pojazdu. Niezależnie od tego, czy sprawa spadkowa jest w toku, czy dziedziczenie jest jasne należy poinformować ubezpieczyciela o śmierci właściciela pojazdu- przedstawiając informację o trwającym postępowaniu spadkowym, akt darowizny lub testament. Jeżeli pojazd został sprzedany potrzebna będzie umowa sprzedaży, jeżeli złomowany- zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu. Należy poinformować o tym ubezpieczyciela i na tej podstawie możliwe jest wypowiedzenie umowy OC.

Pozdrawiam

HALINA
HALINA
6 lat temu

OD KIEDY OBOWIAZUJE OBOWIAZEK ZLOMOWANIA

Bartek
Bartek
6 lat temu

Mam pytanie odnośnie OC leasingowego. Posiadam leasing w getin banku i żeby zrezygnować z narzuconego odgórnie OC przez getin muszę wypowiedzieć umowę 3 miesiące przed końcem ważności OC. To trochę chore. Czy taki zapis ma prawo pojawić się w umowei?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Bartek

Witam,

firma leasingowa może dyktować warunki ubezpieczenia pojazdu, ponieważ jest jego właścicielem.

Pozdrawiam

Paweł W.
Paweł W.
6 lat temu

mam umowę z ubezpieczycielem do 16.03 i chciałbym dziś (tj. 03.03) wysłać wypowiedzenie tej umowy, to towarzystwa listem poleconym. i pytanie czy taka umowa będzie obowiązywała do końca (tj. 16.03) czy rozwiąże się już jutro czy po jutrze?? od 17.03 miałbym umowę z innym ubezpieczycielem.

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Paweł W.

Witam,

ubezpieczenie zakończy się z dniem 16.03.

Pozdrawiam

zenona
zenona
6 lat temu

Witam! Mam pytanie sprzedałam klientowi umowe oc na auta ale pomylilam model , i zglosilam do towarzystwa a towarzystwo zrobilo rekalkulacje skladki i okazalo sie ze klient ma doplate w wielkosci 2000 co moge z tym fantem zrobic

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  zenona

Witam,

rozumiem, że ubezpieczenie zostało zawarte w placówce agencyjnej? W takiej sytuacji nic już nie da się zrobić, ponieważ pomyłka nie nastąpiła z winy TU. Klient powinien przed podpisaniem umowy sprawdzić, czy wszystkie dane w niej zawarte zgadzają się ze stanem faktycznym.

Pozdrawiam

robert
robert
6 lat temu

Ubezpieczyłem auto 19.02.16r. okres ubezpieczenia kończył się 24.o2.16 a agent UB nową polisę rozpoczął pomyłkowo 26.02.16r.Jest jeden dzień obsuwy za który przez błąd agenta zapłacę kare z Funduszu Gwar.ok.500zł Trzykrotnie byłem w agencji,gdzie dowiedziałem się ,że tego nie da się zmienić.Czy na takiej podstawie mogę żądać anulowania umowy która jest dla mnie wyjątkowo nie korzystna.Chciałbym nadmienić,że przez przypadek mam drugie UB.którego na szczęście przez przeoczenie nie jeszcze nie wypowiedziałem.

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  robert

Witam,

z opisanej przez Pana sytuacji wynika, że miał Pan ciągłość ochrony, ponieważ nie wypowiedział jej Pan w poprzednim TU. Może Pan wypowiedzieć jedynie polisę, która została automatycznie przedłużona- proszę powołać się na artykuł 28a (Dz.U. 2003 Nr 124 poz. 1152). TU będzie domagało się za okres ochrony, tj. do dnia złożenia przez Pana wypowiedzenia.

Pozdrawiam

Ryszard
Ryszard
6 lat temu

Mam pytanie jeśli jestem posiadaczem auta jednego który jest w komisie zostawiony bo z dopłatą wzielem drugi czy mogę rozwiązać umowę OC na pierwsze auto żeby nie płacić proszę mi pomoc bo nie chce płacić OC na dwa auta czy komisyja umowa wystarczy żeby nie płacić na porzednie auto

Ryszard
Ryszard
6 lat temu
Reply to  Ryszard

Proszę o pomoc bo niewiem co mogę z mężem teraz robic

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Ryszard

Witam,

jeżeli jest to umowa komisowa, to nadal jest Pan właścicielem auta, a więc nadal spoczywają na Panu prawa i obowiązki wynikające z posiadania pojazdu. Reasumując- tak, w takiej sytuacji nadal musi Pan opłacać OC na auto pozostawione w rozliczeniu (jeżeli nie została zawarta umowa kupna- sprzedaży).

Pozdrawiam

Adrian
Adrian
6 lat temu

Witam. Jestem obecnie w takiej sytuacji. Polisa kończy się z dniem 5.04.2016. Jest to polisa nabyta jeszcze przez poprzedniego właściciela. Czy w takiej sytuacji nie muszę jej wypowiadać? i czy w czasie trwania obowiązującej polisy mogę nabyć nową, tzn. czy w jednym momencie mogę posiadać dwie polisy oc na to samo auto. z góry dziekuję za odpowiedź

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Adrian

Witam,

polisę musi Pan wypowiedzieć jedynie, jeżeli przed końcem ochrony chce Pan zawrzeć nową umowę w innym TU. Może Pan posiadać dwie polisy OC równocześnie, ale każde z TU będzie domagało się zapłaty za okres, w którym auto było objęte ochroną.

Pozdrawiam

Adrian
Adrian
6 lat temu

Na stronie ubezpieczyciela (Allianz) znalazłem informacje o braku konieczności wypowiadania umowy przez osobę nabywającą auto wraz z tą polisą. Po zakończeniu jej ważności nie zostaje ona przedłużona. Więc jesli chciał bym nabyć nową polisę np 29.03 to kiedy muszęzłożyć wypowiedzenie aby zachować ciągłość opłat OC?
Pozdrawiam

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Adrian

Zgadza się. Pan jednak chce nabyć wcześniej nową polisę, polisę zbywcy należy więc ją wypowiedzieć z dniem zawarcia nowej umowy (w tym wypadku 29.03).

Pozdrawiam

Marek
Marek
6 lat temu

WItam
Oc skonczyło mi sie 05.04.2016 w proama i automatycznie zostalo przedluzone jednak zobaczylem ze mimo braku szkód uroslo o 300zl … teraz chciaem zmienic ubezpieczyciela gdyz jest 250zl tansze… jednak online moge zaznaczyc tylko date od 07.04 i czy mgoe wykupic to ubezpiecznie? wtedy przesunie mi sie oc o te dwa dni? a proama zaplace za 2 dni ochrony czy jak to wyglada?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Marek

Witam,

może Pan wykupić polisę w innym TU, należy wtedy dosłać ją do Proamy razem z wypowiedzeniem. W Proamie zapłaci Pan jedynie za dni, w których obowiązywała umowa.

Pozdrawiam

Bartek
Bartek
6 lat temu

Witam wykupilem polisę na raty. Spłacilem dopiero jedna ratę i chciałbym sprzedać samochód. Czy będę musiał płacić kolejne raty polisy po sprzedania auta? Z góry dziękuję za odpowiedź…

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Bartek

Witam,

nie będzie Pan musiał płacić kolejnych rat, po sprzedaży auta proszę tylko poinformować ubezpieczyciela, że auto Pan zbył.

Pozdrawiam

Ilona
Ilona
6 lat temu

Czy w ciągu 14 dni od podpisania umowy OC mogę odstąpić od umowy?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Ilona

Witam,

odstąpienie od umowy OC możliwe jest w przypadku zawarcia jej przez internet lub telefon (30 dni) lub, gdy posiada Pani dwie umowy OC na dany pojazd.

Pozdrawiam

Piotrek
Piotrek
6 lat temu

Witam
Miałem polisę OC w Link4, ze względu na wysoką składkę za kontynuację przeniosłem się do innego ubezpieczyciela. Umowę wypowiedziałem mailem dopiero po 2 tygodniach, niestety okazało się że rezygnacja powinna być w innej formie z własnoręcznym podpisem, co uczyniłem i skan dokumentu przesłałem mailem na adres TU. Otrzymałem odpowiedź że ze względu na fakt iż wypowiedzenie umowy zostało dostarczone po terminie określonym ustawą umowa została odnowiona na kolejny rok i powinienem opłacić składkę. Nadmienię iż ubezpieczenie kończyło mi się 09.04. Proszę o pomoc co mam w tej sytuacji zrobić?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Piotrek

Witam,

wraz z wypowiedzeniem należy dosłać polisę zawartą w innym TU.

Pozdrawiam

Adam
Adam
6 lat temu

Dzien dobry – konczy mi sie OC pod koniec maja – kiedy najwczesniej moge zawrzec umowe na kolejny okres z nowym TU?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Adam

Witam,

zależy z jak dużym wyprzedzeniem TU zgodzi się sprzedać ubezpieczenie.

Pozdrawiam

Wojciech
Wojciech
6 lat temu

Dzień Dobry,
Mam następujący problem – skończyła mi się polisa OC poprzedniego właściciela auta w dniu 13.05.16, dowiedziałem się o tym dopiero dziś (15.05.16) i również dziś (15.05.16) podpisałem umowę z jedynym ubezpieczycielem z którym udało mi się skontaktować (z racji święta). Wiem, że bardzo przepłaciłem, ale wyczytałem, że kara za brak ubezpieczenia do 3 dni wynosi bodajże 720 zł, natomiast powyżej 3 dni już około 1800 zł. Dlatego zdecydowałem się podpisać umowę. Płatność rozłożyłem na dwie raty. Chciałbym jednak zrezygnować z tej umowy i podpisać już na spokojnie kolejną umowę z innym (zdecydowanie tańszym) TU. Czy jest możliwość przeprowadzenia takiej 'operacji’ ? Pozdrawiam

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Wojciech

Witam,

w jakiej formie została zawarta umowa? U agenta, przez internet, czy telefonicznie?

Pozdrawiam

Kamil
Kamil
6 lat temu

Witam-kończyło mi sie ubezpieczenie w PZU i przeszedłem do Benefii(umowa podpisana u agenta) jednak czytając opinie zrezygnowałem z niej po dwóch dniach wysylając pocztą wypowiedzenie i w ten sam dzień przedłużylem z PZU .Zaznaczam ,że mialem jeszcze 13 dni starej umowy.Teraz Benefia twierdzi iz nie moglem z nimi rozwiazać umowy mimo ,iż wypowiedzialem umowe kilka dni przed tym jak zacznie obowiazywać.Czy maja racje i czy muszę płacic podwojne OC?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Kamil

Witam 😉

Jeśli chodzi o polisę zawartą w Benefii, nie można jej rozwiązać, ponieważ została ona zawarta u agenta ( mógłby Pan ją wypowiedzieć w przypadku gdy polisa jest automatyczną kontynuacją, bądź też jest umową zawartą na odległość np. przez telefon ). W tym przypadku, jeśli nie chce Pan płacić podwójnego OC, trzeba zgłosić się do PZU z wypowiedzeniem umowy z art. 28a Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Pozdrawiam

Janusz
Janusz
6 lat temu

Witam,ile mam czasu na odstąpienie od zawartego ubezpieczenia OC w oddziale?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Janusz

Witam 🙂

jeśli mówimy o ubezpieczeniu OC zawartym w oddziale danej firmy ubezpieczeniowej, to nie pozostaje nic innego jak doczekanie do końca tej umowy i jej wypowiedzenie. Ustawa wspomina o możliwości wypowiedzenia umowy OC ale zawartej na odległość np. przez telefon czy internet. Można ją również wypowiedzieć kiedy jest automatycznym wznowieniem przysłanym przez ubezpieczyciela.

Pozdrawiam

Józef
Józef
6 lat temu

Witam. Mam pytanie. Po zakupie samochodu przepisałem umowę na siebie. Teraz zmieniam ubezpieczyciela, pani z agencji powiedziała że nie muszę wypowiadać umowy. Czy to prawda?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Józef

Witam,

zgadza się- polisa po zbywcy nie ulega przedłużeniu, więc nie musi Pan jej wypowiadać 🙂

Pozdrawiam

Piotr
Piotr
6 lat temu

Wypowiedziałem OC w dniu 23-06-2016 polisa była ważna do 23-06-2016 do 24.00. Zakupiłem nową polisę od 24-06-2016 teraz okazało się że w dniu 23-06-2016 nie mogłem wypowiedzieć umowy OC bo podobna na starą było za późno a nowa za wcześnie. Czy ta luka w prawie jest dopuszczalna i czy osoba w inspektoracie nie powinna mnie o tym poinformować

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Piotr

Witam

ustawa wyraźnie wspomina o tym, że umowę OC najpóźniej trzeba wypowiedzieć w przedostatni dzień umowy ubezpieczenia. Więc spóźnił się Pan jeden dzień. Natomiast nowe regulacje pozwalają w każdej chwili wypowiedzieć podwójne OC z art. 28a ustawy o OC, w dowolnym momencie jej trwania(kiedy jest to umowa zawarta automatycznie w naszym dotychczasowym TU i je zmieniliśmy, bądź jest to druga umowa OC w tej samej firmie ubezpieczeniowej).

Pozdrawiam

Piotr
Piotr
6 lat temu

Mam taki problem, kupiłem auto które miało kilka dni ubezpieczenia, więc wykupiłem w innym TU, teraz otrzymałem z poprzedniego TU wezwanie do zapłaty zaległej składki. Co w takiej sytuacji robić?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Piotr

Witam

ubezpieczenie w zakupionym aucie można wypowiedzieć w każdej chwili jego trwania, natomiast obowiązek zapłacenia składki(czy była jednorazowa, czy ratalna spoczywał na zbywcy). W tej sytuacji proszę wysłać do ubezpieczyciela wypowiedzenie OC nabywcy, z dniem wypowiedzenia, którym był dzień zawarcia przez Pana drugiego ubezpieczenia, wraz z potwierdzeniem zakupu.

Pozdrawiam

Magda
Magda
6 lat temu

Auto kupione 04.06.2016r polisa OC zawarta do 10.10.2016r, sprzedający nie poinformował o tym iż nie zapłacił II raty powinna być uregulowana do 09.04.2016r. Z ubezpieczenia zrezygnowałam 10.06.2016r 5 dni po zakupie ponieważ ubezpieczyłam w innym TU. Wysłałam rezygnację i umowę kupna sprzedaży e-mailem, jednak nie wskoczył załącznik „rezygnacji” tylko sama umowa. W opisie było zaznaczone, że rezygnujemy z tego ubezpieczenia. Poprzedni ubezpieczyciel teraz po 3-mc każe mi zapłacić całość II raty od kwietnia?!

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Magda

Witam

w tej sytuacji pozostaje jedynie próba odwołania się na zasadzie logicznego postępowania i odpowiedzialności tzn. propozycja rozłożenia odpowiedzialności proporcjonalnie do okresu posiadania auta i oczywiście skuteczne wypowiedzenie umowy ubezpieczenia, ponieważ do tej pory umowa nie jest wypowiedziana poprawnie (proszę złożyć wypowiedzenie OC nabywcy z datą taką, jaką wtedy przesyłaliście Państwo umowę kupna samochodu i dodatkowo doślijcie xero polisy z nowego TU i jeszcze raz umowę kupna samochodu)

Pozdrawiam