Logo punkta

8 listopada 2019

Bezpieczeństwo w Egipcie: czy wakacje w Egipcie są bezpieczne?

Gdybyś dostał w prezencie wakacje w Egipcie, zapewne bez zastanowienia spakowałbyś walizkę i odliczał dni do wylotu. Być może przez chwilę zadałbyś sobie pytanie o bezpieczeństwo w Egipcie. Sprawdź, czy sytuacja turystyczna w Egipcie sprzyja podróżowaniu w tamte strony.

Wakacje w Egipcie?  Chętnie.

Egipt od lat cieszy się sporą popularnością wśród polskich turystów. Po wielu politycznych zawirowaniach, kiedy i bezpieczeństwo w Egipcie stanęło pod znakiem zapytania, na chwilę obraliśmy inne kierunki wakacyjne. Jednak według danych rezerwacyjnych multiagentów Polskiej Izby Turystyki, w 2019 roku Polacy chętnie wybierali wakacje w Turcji, Tunezji i właśnie w Egipcie. Prawda jest taka, iż większość turystów nie opuszcza terenu swojego hotelu czy kurortu. Czy można w spokoju zwiedzać egipskie miasta? 

Czy bezpieczenie jest w Egipcie?

Niestety, Egipt nie należy do najbezpieczniejszych destynacji wakacyjnych. Panuje w nim bardzo wysokie zagrożenie terroryzmem, dlatego zalecane jest pozostanie na terenie hotelu, do którego się wybierasz. Każdorazowe, samodzielne wyjście na ulice Egiptu jest po prostu niebezpieczne. Choć na każdym kroku spotkasz tam uzbrojonych żołnierzy, którzy chronią życie turystów oraz mieszkańców, nie poleca się zwiedzania kraju na własną rękę. Warto mieć na uwadze to, że na ataki narażone są miejsca najchętniej odwiedzane przez turystów, zwłaszcza kościoły, obiekty kultu religijnego, atrakcje turystyczne, budynki rządowe i użyteczności publicznej.

SPRAWDŹ: Wakacje po wakacjach - ciepłe kraje zimą! 

Egipt – ostrzeżenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych (gov.pl/dyplomacja) znajduje się komunikat dotyczący obecnej sytuacji w Egipcie. MSZ ostrzega, że w kraju występuje wysokie zagrożenie terroryzmem i obowiązuje stan wyjątkowy. 

Odradzane są podróże do:

 • tzw. trójkąta Halaib, czyli południowo-wschodniego rejonu przy granicy z Sudanem,
 • na Pustynię Zachodnią oraz do rejonu oaz i na obszary przy granicy z Sudanem oraz Libią,
 • na Półwysep Synaj z wyjątkiem kurortu Szarm el-Szejk.

MSZ ostrzega również przed wysokim niebezpieczeństwem w:

 • Dolinie Nilu pomiędzy Asuanem i granicą z Sudanem (wyjątek: Abu Simbel), pomiędzy Kairem i Luksorem (wyjątek: Luksor),
 • strefie pustynnej na wschód od Doliny Nilu (wyjątek:  główne drogi łączące Kair z Ismailią, Portem Said i Suez oraz ośrodkami turystycznymi położonymi nad Morzem Czerwonym: Ain Sokhna, El-Gouna, Hurghada, Safaga i Marsa Alam),
 • Delcie Nilu i na wybrzeżu Morza Śródziemnego (wyjątek: Port Said i Aleksandria).

Bezpieczeństwo w Egipcie – o czym pamiętać?

 • Decyduj się na wyjazdy grupowe organizowane przez certyfikowane biura podróży. Upewnij się, że mają one swoich rezydentów oraz plany zarządzania kryzysowego.
 • Sprawdź hotel, w którym planujesz się zatrzymać. Ważne, żeby posiadał ochronę wewnątrz budynku oraz na plaży należącej do obiektu.
 • Wybieraj miejscowości turystyczne lub rejony, które nie zostały wymienione w komunikacie MSZ.
 • Nie wychodź samodzielnie na ulice miast – zwłaszcza w godzinach nocnych.
 • Zrezygnuj z wycieczek z dala głównych szlaków komunikacyjnych.
 • Nie wynajmuj auta z wypożyczalni w celu samodzielnego poruszania się po kraju.
 • zadbaj o dobre ubezpieczenia turystycznego! Zadbaj o to, by:- gwarantowało pełną hospitalizację (koszty hospitalizacji w Egipcie są bardzo drogie!),
  - miało ono wysoką sumę kosztów leczenia (najlepiej ok. 50 000 euro),
  - obowiązywało przez całą długość Twojego pobytu,
  - obejmowało ochroną wszystkie osoby, które z Toba podróżują.

Jeśli potrzebujesz dobrej polisy na wyjazd do Egiptu, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń turystycznych. Znajdziesz w niej oferty od kilku ubezpieczycieli, dzięki czemu porównasz ich zakres oraz ceny. Pamiętaj – zdrowie i życie są najważniejsze, dlatego warto zadbać o ich ochronę!

 

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram