Logo punkta

31 października 2019

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę: jakie wybrać?

Planujesz zagraniczną podróż? Chcesz cieszyć się wyjazdem ze spokojną głową? Będąc rozważnym turystom, musisz pamiętać o jednym... Ubezpieczenie na wyjazd może uchronić Cię nie tylko przed wieloma rozczarowaniami, ale także przed nieplanowymi wydatkami. Nieraz horrendalnymi.

EKUZ to nie wszystko

Coroczne kolejki po EKUZ czyli Europejską Kartę ubezpieczenia Zdrowotnego pokazują, że wiemy, jak korzystać z zalet bycia w Unii Europejskiej. Dostęp do bezpłatnych usług medycznych na terenie całej UE to wspaniała sprawa, która może się przydać podczas nagłych zachorowań. Trzeba jednak pamiętać, że EKUZ uprawnia nas do takiego samego pakietu usług medycznych, jaki otrzymuje każdy ubezpieczony obywatel kraju, w którym jesteśmy. Aż tyle i tylko tyle, bo jak się okazuje, w niektórych krajach bezpłatna opieka medyczna ma o wiele mniejszy zakres niż w Polsce. 

Przykłady? Nie ma problemu. Dzień pobytu w austriackim szpitalu jest odpłatny, a jego cena może sięgnąć nawet 20 euro. W przypadku wykupienia recepty, za każdy lek doliczana jest opłata ponad 5 euro. NFZ ostrzega też, że lekarze przyjmujący w górskich kurortach działają zazwyczaj w ramach prywatnych praktyk, więc EKUZ nie będzie dotyczył ich usług - czytaj: będziesz musiał zapłacić za badanie z własnej kieszeni. Musisz też wiedzieć, że w Austrii czyli w jednym z ulubionych krajów polskich narciarzy, ratownictwo górskie i transport są płatne. To znaczy, że gdy wydarzy Ci się wypadek na nartach, EKUZ Ci nie pomoże.

Podobnie ma się sytuacja w wielu innych krajach Unii Europejskiej. EKUZ to nie wszystko. Jeśli nie chcesz przykrych niespodzianek wykup ubezpieczenie wyjazdu za granicę, już podczas planowania wyjazdu. Jak dopasować ubezpieczenie turystyczne za granicą do Twoich potrzeb? Musisz odpowiedzieć sobie dokąd jedziesz, z kim i jaki charakter będzie mieć Twój wyjazd. Jedno jest pewne. Na pytanie gdzie się ubezpieczyć na wyjazd, odpowiedź jest prosta: właśnie jesteś w odpowiednim do tego miejscu. Oferujemy Ci najlepsze rozwiązania do Twoich potrzeb.

Wyjazd za granicę: Europa

Najwięcej i najczęściej podróżujemy po Europie. Już wiesz, że nie wszystkie koszty leczenia pokryje EKUZ. Dlatego konieczne jest dodatkowe ubezpieczenie wyjazdu. Tutaj z kolei powinniśmy zwrócić uwagę na wystarczające koszty ubezpieczenia. Warto rozważyć taką składkę, która da Ci sumę gwarantowaną około 200 tysięcy złotych. To wystarczy w większości przypadków. Musisz pamiętać, żeby się upewnić czy uprawnianie sportu (na przykład jazda na nartach czy nurkowanie) jest uwzględnione w polisie - w przypadku niektórych ubezpieczycieli, te aktywności będą wyłączone z odpowiedzialności.

Ubezpieczenie wyjazdu: podróż do innych krajów świata 

Im dalej tym drożej. To nie dotyczy tylko cen samolotów, ale też ubezpieczeń. Wyjeżdżając do USA czy na Daleki Wschód będzie bezpieczniej, gdy kwota gwarantująca Ci pokrycie kosztów usług medycznych przekroczy 500 000 złotych. Przesada? Rekordzista, który skorzystał z naszych ubezpieczeń miał do pokrycia rachunki za 700 000 złotych. Opieka medyczna w Japonii, Kanadzie czy USA potrafi naprawdę dużo kosztować. Gdzie się ubezpieczyć na wyjazd, aby koszt nie był dla nas dodatkowym obciążeniem? Często myślimy, że ubezpieczenie, jakie kupujemy w biurze podróży rozwiąże wszystkie problemy. Niestety, jesteśmy w dużym błędzie. Polisy oferowane przez touroperatorów są drogie, a przede wszystkim mają bardzo ograniczony zakres. No więc, gdzie się ubezpieczyć na wyjazd? Na Punkta.pl znajdziesz wiele atrakcyjnych ofert i szybko wybierzesz najlepszą.

Ubezpieczenie za wyjazd: co warto rozważyć? 

Wyjeżdżając z rodziną, pamiętaj o najmłodszych. Dzieci potrzebują szczególnej opieki. Dobry pakiet turystyczny assitance zapewni takie usługi jak opieka nad dzieckiem, transport do domu i darmowy przejazd dla członka rodziny. Co więcej? O jakich rozszerzeniach warto pomyśleć?

Na urlop czekamy często cały rok. A zepsuć go może wiele rzeczy, nie tylko choroba. Dlatego ubezpieczenie wyjazdu za granicę warto rozszerzyć o opcje dodatkowe i cieszyć się ochroną w przypadku, gdy opóźniono lub odwołano nam lot, skradziono czy zagubiono nasz bagaż. Nie musi się to wiązać z dużym kosztem, pod warunkiem, że wiesz, gdzie wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę. Oczywiście korzystając z naszej wyszukiwarki najlepszych ofert.

Zagraniczna podróż samochodem? To musisz mieć! 

Jeśli Twój samochód ma tylko obowiązkową polisę OC to przed wyjazdem koniecznie wykup dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd, czyli assistance. W przeciwnym wypadku awaria auta na autostradzie może Cię kosztować nawet kilkaset euro. W wielu krajach (Niemcy, Austria), jeśli nie będziesz mógł sam wezwać pomocy, to Twoje auto zostanie zwiezione do najbliższego zjazdu z autostrady na Twój koszt. Dlatego właśnie potrzebujesz assistance, które zapewni Ci minimum 150 - 200 km holowania. W większości przypadków to wystarczy, aby dotrzeć do najbliższego warsztatu. Warto też przemyśleć opcję nocowania w hotelu dla Ciebie i pasażerów na wypadek, gdy awarii nie da się usunąć od razu.

SPRAWDŹ: Kiedy warto wykupić ubezpieczenie graniczne? 

Dodatkowym zabezpieczeniem będzie autocasco. Obowiązkowa polisa ubezpieczeniowa na wyjazd za granicę w przypadku takich krajów jak Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izraela, Macedonia i Ukraina to tak zwana zielona karta. Wybierając się do jednego z wyżej wymienionych krajów musisz ją wykupić, bo tam Twoje OC nie działa. Pamiętaj, że nawet przejazd przez kraj, gdzie obowiązuje zielona karta będzie mieć przykre konsekwencje, jeśli zlekceważysz ten obowiązek. Rutynowa kontrola drogowa lub drobna stłuczka mogą się wiązać z wysokimi mandatami albo nawet utratą dowodu rejestracyjnego do momentu wykupienia ubezpieczenia.

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram