Logo punkta

20 listopada 2019

Ubezpieczenie komunikacyjne: 3 podstawowe informacje

Definicja ubezpieczenia komunikacyjnego powinna być znana wszystkim kierowcom. Jeśli jesteś kierowcą, dla własnego dobra powinieneś umieć rozróżnić ubezpieczenie obowiązkowe od tego, które jest dla Ciebie dobrowolne. Dla tych mniej zorientowanych, przygotowaliśmy mini kompendium wiedzy, w którym powiemy czym jest ubezpieczenie komunikacyjne i wskażemy trzy najważniejsze fakty z nim związane.

Ubezpieczenie komunikacyjne: definicja dla kierowców

Po pierwsze, ubezpieczenie komunikacyjne OC jest jedyną obowiązkową polisą, do której wykupienia zobowiązany jest każdy właściciel pojazdu. Dzieje się tak na podstawie przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Znajdziemy tam wytyczne dotyczące zakresu polisy, który obowiązuje w każdej z firm sprzedających OC komunikacyjne. Zostały też tam opisane podstawowe zadania dwóch jednostek niezwykle istotnych dla właścicieli pojazdów tj.: Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

W ustawie określono precyzyjnie, jakie pojazdy muszą mieć wykupione OC:

  1. 1.pojazd mechaniczny, czyli zgodnie z definicją jest to: pojazd samochodowy, ciągnik rolniczy, motorower, przyczepa;
  2. pojazd wolnobieżny w rozumieniu prawa o ruchu drogowym: pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z pominięciem ciągników rolniczych.

SPRAWDŹ: Ubezpieczenia komunikacyjne od A do Z: wszystko, co warto o nich wiedzieć! 

Rodzaje polis komunikacyjnych - kto może odmówić sprzedaży OC?

W Polsce wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych: obowiązkowe i nieobowiązkowe. To, co jest najważniejsze i o czym nie powinniśmy zapominać - do ubezpieczeń obowiązkowych zaliczamy jedynie ubezpieczenie OC.

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne to jedyna polisa, której sprzedaży nie może odmówić żadne towarzystwo. Może jednak zaproponować na tyle wysoką stawkę ubezpieczenia, że właścicielowi pojazdu nie pozostanie nic innego, jak zdecydować się na ofertę konkurencji. Taka sytuacja ma jednak również bardzo pozytywne skutki. Klienci korzystając z darmowych kalkulatorów OC porównują oferty prawie wszystkich zakładów ubezpieczeniowych w Polsce. Nie muszą już żmudnie zabiegać o spotkanie z agentem, umawiać terminy i jeździć na spotkania. Obecnie, coraz częściej kierowcy sprawdzają kwotę składki przez internet. To ogromna oszczędność czasu i pieniędzy.

SPRAWDŹ: Darmowy kalkulator OC - sprawdź wysokość ubezpieczenia online! 

Ubezpieczenie komunikacyjne OC: po co to i na co?

Wybierając OC należy pamiętać, że zmuszanie właścicieli pojazdów do tego rodzaju wydatku nie jest fanaberią. W ramach polisy kierowca otrzymuje ochronę przed potencjalnymi wypłatami, których musiałby dokonać z własnej kieszeni. Nie chodzi tu wyłącznie o zniszczony pojazd. Mowa również o kosztach leczenia poszkodowanych osób, bardzo wysokich kwotach przeznaczonych na rehabilitację czy zmianę profilu zawodowego. Posiadacz samochodu w razie wypadku może też płacić dożywotnią rentę osobie poszkodowanej - przed tymi wszystkimi sytuacjami chroni właśnie OC. Gdyby taka polisa nie istniała, wielu sprawców wypadków straciłoby majątek całego życia, a ich rodziny zostałyby bez dachu nad głową. Wszystko przejąłby komornik, starając się zabezpieczyć interesy osób poszkodowanych. Dlatego pamiętajmy, że brak wykupionej polisy obowiązkowej to jedynie pozorna oszczędność. W dodatku obarczona dużym zagrożeniem dla całej rodziny i wszelkich posiadanych dóbr przez właściciela pojazdu. 

Ubezpieczenie OC: szkody osobowe i majątkowe

Od roku 2019 podniesiono kwotę, do której ubezpieczyciel odpowiada z ubezpieczenia OC do 5,21 mln euro przy szkodach osobowych. Są to te szkody, które dotyczą ofiar zdarzenia. Jeśli chodzi zaś o szkody majątkowe, czyli te które dotyczą wycen zniszczonych przedmiotów, kwota również uległa podwyższeniu w 2019 i wynosi obecnie 1,05 mln euro.

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram