Logo punkta

20 listopada 2019

Zwyżki OC za wiek? Czy młody kierowca zawsze musi płacić krocie?

Kierowcy dopiero zaczynający swoją przygodę na polskich drogach, potrafią poświęcić cały posiadany budżet na zakup pojazdu. Zdają się zupełnie zapominać, że czeka ich jeszcze jeden, niemały wydatek, a mianowicie obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC. Przy tej polisie może się okazać, że czeka ich zwyżka OC za wiek. Z jakiego powodu tak się dzieje? Towarzystwa ubezpieczeniowe nie bez kozery uważają młodych kierowców za najbardziej ryzykownych. To właśnie ta grupa odpowiada za niemałą część wypadków drogowych na krajowych szosach. Dla ubezpieczyciela to realne koszty, które musi ponieść z tytułu polisy. Zwyżki OC za wiek, przy takim uzasadnieniu, wydają się być bardzo racjonalnym podejściem ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie OC: zwyżka za wiek

Młody kierowca - do jakiego wieku musi liczyć się z wyższymi opłatami? OC bez zwyżki za wiek zazwyczaj można uzyskać dopiero po 29 roku życia. Jest to dość mylne ujęcie treści, ponieważ mając prawo jazdy od 18 roku życia można do trzydziestki mieć już ponad dekadę doświadczenia w prowadzeniu pojazdów. Co ciekawe zdając egzamin z wynikiem pozytywnym w wieku lat 36, nie będziemy zakwalifikowani do grona młodych kierowców. Jak widać zwyżka za wiek OC, nie jest naliczana za umiejętności, a za wiek samego właściciela pojazdu. W internecie pełno jest pytań “zniżki oc od jakiego wieku?”. Generalnej zasady jednak nie ma. Każda z firm w tym zakresie decyduje samodzielnie, o warunkach zniżek i zwyżek, które przedstawia klientom. Z tego powodu warto korzystać z porównywarek ubezpieczeń OC, ponieważ zakres ubezpieczenia wszędzie jest taki sam, a polisy różni jedynie cena i jest w to wliczana zwyżka ubezpieczenia za wiek. 

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców

Zwyżka ubezpieczenia za wiek - jak uniknąć wysokiej składki?

Warto roztropnie podejść do wyboru marki oraz modelu pierwszego pojazdu. Mocny silnik, auto cabrio i marka uznawana za drogą, a dodatkowo chętnie kupowaną przez osoby jeżdżące brawurowo, z pewnością oznacza duże zwyżki OC.

Zwyżka za wiek i płatność ratalna to zestawienie najdroższe. Sama forma opłaty ratalnej powoduje wzrost kosztów składki nawet do 30% na polisie. Jeśli tylko jest taka możliwość, należy zapłacić składkę jednorazowo. 

Zwyżka OC czeka również tych właścicieli pojazdów, którzy pojazd mają na wyłączność. Dlaczego? Jeżeli samochód ma np. dwóch współwłaścicieli, ubezpieczyciel bierze pod uwagę zniżki wypracowane przez bardziej doświadczonego kierowcę. Pozytywnie odbija się to kwotowo przy przyznawaniu zwyżki za wiek, ale jest ryzykiem osoby z wieloletnim doświadczeniem na drodze. W wyniku kolizji lub wypadku młodego kierowcy zniżki utraci również współwłaściciel pojazdu.

SPRAWDŹ: Ranking OC dla młodych kierowców

Część kierowców przenosi własność pojazdu np. na rodziców lub rodzeństwo i widnieje w dokumentach jedynie jako kierowca dodatkowy. W takim wypadku bywa, że zwyżki OC za wiek nie pojawią się wcale. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma jednak prawo takie zwyżki i zniżki przyznawać według własnych zasad. Należy porównać oferty wystawców polis i wybrać tę, która jest najkorzystniejsza.

OC zwyżki za wiek - kiedy zacząć zbierać zniżki?

Niezmiennie, od lat poradą pozostaje wczesne rozpoczęcie zbierania zniżek. Można zacząć od zniżki za skuter, potem pierwsze auto. Takie osoby są przez część zakładów ubezpieczeniowych traktowane są na bardziej korzystnych zasadach i mogą otrzymać niemałe rabaty.

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram