Gdzie tankować najtaniej w drodze na wakacje?

Aktualizacja:
gdzie tankować najtaniej wakacje

Najłatwiej, tanio, bez załatwiania - tak jak lubimy, czyli samochodem! Aż 60 proc. Polaków wybiera samochód jako środek wakacyjnego transportu*. Podróże samochodem wcale nie są jednak takie tanie – właśnie wzrosły ceny paliw. Sprawdziliśmy, w których regionach kraju kierowcy muszą zapłacić najwięcej i gdzie warto tankować paliwo po drodze.

Opłata drogowa, litr paliwa w górę o 25 groszy?

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że ceny na stacjach benzynowych są w miarę stałe. Niestety w lipcu ruszyły w górę. Na razie skala podwyżek jest niewielka, ale w kolejnych tygodniach ceny mogą jeszcze wzrosnąć o 3-5 gr na litrze. Czy to wszystko? Niestety nie…

Jeśli przez Sejm przejdzie projekt ustawy tworzącej opłatę paliwową na Fundusz Dróg Samorządowych, możemy się spodziewać dalszych, bardziej dotkliwych podwyżek. A gdy drożeje paliwo, drożeje wiele innych rzeczy.

Koszty utrzymania samochodu tak czy inaczej stanowią dość poważną część miesięcznego domowego budżetu. Przecież trzeba doliczyć też obowiązkowe OC, które od ubiegłego roku zdrożało 50 %, koszty przeglądów, napraw. Przeciętnie wydajemy na samochód minimum 200-300 zł miesięcznie. W trakcie wakacji znacznie więcej, bo na jednym – dwóch tankowaniach się nie kończy. Warto więc wiedzieć, gdzie jest taniej, a gdzie drożej i na czym można zaoszczędzić.

Tutaj pisaliśmy o sposobach na oszczędności w utrzymaniu auta, przeczytaj. A jeśli właśnie przed wyjazdem na urlop kończy Ci się OC, porównaj ceny, wybierz tańszą polisę! OC jest wszędzie takie samo, nie warto przepłacać.

Ceny paliw zależą od województwa?

Przeciętne ceny paliw w poszczególnych województwach bardzo się od siebie różnią.

Między najtańszym i najdroższym województwem jest aż 11 groszy różnicy na litrze benzyny Pb95.

Duże różnice bywają też między stacjami lokalnie, nawet tego samego operatora. 50, 60 groszy na litrze to już wyraźny ubytek w portfelu przy jednorazowym tankowaniu.

CZYTAJ TAKŻE

Średnio 3 tys. złotych – tyle za ubezpieczenie OC płacą młodzi kierowcy. Czy jest sposób, by płacili mniej?

Na jak długo przysługuje mi pojazd zastępczy z OC sprawcy?

Przygotowanie auta do podróży – o tym musisz pamiętać!

Z czego to wynika? Specjaliści podkreślają koszty, jakie właściciele stacji ponoszą, by paliwo sprowadzić. Znaczenie ma konkurencja między stacjami, zaludnienie, koszty logistyki.

Czytaj także: Opłata paliwowa nie wejdzie, ale jakie inne podwyżki czekają na kierowców w 2017 roku?

Gdzie najtańsza benzyna, olej napędowy i LPG?  

Najdrożej za paliwo zapłacimy w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim i warmińsko-mazurskim. Tu właściciele małych stacji w miejscowościach turystycznych korzystają z tego, że do dużych stacji np. przy supermarketach dzielą ich spore odległości. Turystom takie wycieczki raczej się nie opłacają, a miejscowi – cóż, nie mają wyjścia.

Najmniej płacą kierowcy w województwach łódzkim, lubuskim, lubelskim, dolnośląskim, opolskim.

Dlatego, gdy wybieramy się w te regiony, nie dojeżdżajmy na ostatnich oparach do miejscowości pobytu. Warto dotankować po drodze, ale niekoniecznie przy autostradzie! Tam ceny paliw też mogą nas niepozytywnie zaskoczyć. Tankują ci, którzy nie mogą zaryzykować, że skończą podróż z pustym bakiem w odległości kilkunastu kilometrów do kolejnej stacji czy zjazdu.

Czytaj także: Ile kosztuje paliwo w 2023 roku?

Przy wylotówkach najtaniej

Warto korzystać ze stacji przy wylotówkach, centrach handlowych, na obrzeżach większych miast. Tam nie powinniśmy przepłacić. Przy planowaniu trasy weźmy to pod uwagę! Jadąc do Zakopanego np., zatankujmy w okolicach Krakowa do pełna. Gdy jedziemy z centralnej Polski w kierunku Koszalina, zatankujmy dodatkowo gdzieś przed granicą województwa zachodniopomorskiego.

Czytaj także: Mapa jakości paliw – gdzie sprzedają chrzczone paliwo?

*dane na podstawie raportu „Czym Polacy wybiorą się na wakacje” na podstawie badania zleconego przez firmę Kongsberg Automotive

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. Najmniej za paliwo płacą kierowcy w województwach łódzkim, lubuskim, lubelskim, dolnośląskim, opolskim.
  2. Między najtańszym i najdroższym województwem jest aż 11 groszy różnicy na litrze benzyny Pb95.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Powiązane artykuły

2018.08.06  •  Samochód
E5, B7, CNG – nowe oznaczenia paliw na stacjach – będzie łatwiej czy trudniej?

E5, B7, CNG - nowe oznaczenia paliw na stacjach - będzie łatwiej czy trudniej? Pełna standaryzacja oznakowania paliw na terenie Unii nastąpi do 12 października 2018 roku. Na naszych stacjach można już spotkać literowe i liczbowe symbole wpisane w koło, kwadrat i romb. Co właściwie nowe kody oznaczają? Staną się dla kierowców ułatwieniem czy komplikacją?

Czytaj więcej
2023.10.27  •  Samochód
Zatankowałeś złe paliwo? Sprawdź, co robić w takiej sytuacji!

Jesteś właścicielem auta z silnikiem zasilanym benzyną, a chwila nieuwagi wystarczyła, żebyś zatankował auto olejem napędowym? Jeśli myślisz, że stanowisz odosobniony przypadek, to wiedz, że jesteś w błędzie. Zatankowanie złego paliwa to dość powszechne zjawisko, które przytrafić może się każdemu. Warto wiedzieć, co zrobić, by zminimalizować skutki takiej pomyłki!

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Rodzaj paliwa – jaki ma wpływ na cenę OC?

Aby wyliczyć wysokość składki ubezpieczenia, firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę różne czynniki. Jednym z nich jest rodzaj paliwa. W jaki sposób rodzaj paliwa wpływa na wysokość składki ubezpieczenia? Kto płaci najmniej za ubezpieczenie? Sprawdziliśmy różnice w cenie polis dla pojazdów napędzanych różnymi paliwami.

Czytaj więcej
obniżony vat na paliwo
2024.09.13  •  Samochód
Obniżony VAT na paliwo już wkrótce przestanie obowiązywać!

Jeszcze tylko do końca grudnia kierowcy będą mogli tankować paliwa z 8-procentową stawką podatku VAT. Tarcza antyinflacyjna przestanie obowiązywać od stycznia, dlatego właściciele samochodów muszą przygotować się na podwyżki.

Czytaj więcej
kradzież paliwa z baku
2019.02.20  •  Samochód
Kradzież paliwa z samochodu – jak jej uniknąć?

Nawet cena benzyny czy oleju napędowego niższa od 6 zł za litr nie sprawia, że zawartością twojego baku nie zainteresuje się amator cudzej własności. Ofiarą kradzieży paliwa z samochodu może paść zarówno posiadacz samochodu osobowego jak i ciężarowego. Podpowiadamy jak uniknąć kradzieży paliwa z samochodu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.12.11  •  Samochód
Najtańsze OC w grudniu 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej