Gdzie tankować najtaniej w drodze na wakacje?

Aktualizacja:
gdzie tankować najtaniej wakacje

Najłatwiej, tanio, bez załatwiania - tak jak lubimy, czyli samochodem! Aż 60 proc. Polaków wybiera samochód jako środek wakacyjnego transportu*. Podróże samochodem wcale nie są jednak takie tanie – właśnie wzrosły ceny paliw. Sprawdziliśmy, w których regionach kraju kierowcy muszą zapłacić najwięcej i gdzie warto tankować paliwo po drodze.

Opłata drogowa, litr paliwa w górę o 25 groszy?

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że ceny na stacjach benzynowych są w miarę stałe. Niestety w lipcu ruszyły w górę. Na razie skala podwyżek jest niewielka, ale w kolejnych tygodniach ceny mogą jeszcze wzrosnąć o 3-5 gr na litrze. Czy to wszystko? Niestety nie…

Jeśli przez Sejm przejdzie projekt ustawy tworzącej opłatę paliwową na Fundusz Dróg Samorządowych, możemy się spodziewać dalszych, bardziej dotkliwych podwyżek. A gdy drożeje paliwo, drożeje wiele innych rzeczy.

Koszty utrzymania samochodu tak czy inaczej stanowią dość poważną część miesięcznego domowego budżetu. Przecież trzeba doliczyć też obowiązkowe OC, które od ubiegłego roku zdrożało 50 %, koszty przeglądów, napraw. Przeciętnie wydajemy na samochód minimum 200-300 zł miesięcznie. W trakcie wakacji znacznie więcej, bo na jednym – dwóch tankowaniach się nie kończy. Warto więc wiedzieć, gdzie jest taniej, a gdzie drożej i na czym można zaoszczędzić.

Tutaj pisaliśmy o sposobach na oszczędności w utrzymaniu auta, przeczytaj. A jeśli właśnie przed wyjazdem na urlop kończy Ci się OC, porównaj ceny, wybierz tańszą polisę! OC jest wszędzie takie samo, nie warto przepłacać.

Ceny paliw zależą od województwa?

Przeciętne ceny paliw w poszczególnych województwach bardzo się od siebie różnią.

Między najtańszym i najdroższym województwem jest aż 11 groszy różnicy na litrze benzyny Pb95.

Duże różnice bywają też między stacjami lokalnie, nawet tego samego operatora. 50, 60 groszy na litrze to już wyraźny ubytek w portfelu przy jednorazowym tankowaniu.

CZYTAJ TAKŻE

Średnio 3 tys. złotych – tyle za ubezpieczenie OC płacą młodzi kierowcy. Czy jest sposób, by płacili mniej?

Na jak długo przysługuje mi pojazd zastępczy z OC sprawcy?

Przygotowanie auta do podróży – o tym musisz pamiętać!

Z czego to wynika? Specjaliści podkreślają koszty, jakie właściciele stacji ponoszą, by paliwo sprowadzić. Znaczenie ma konkurencja między stacjami, zaludnienie, koszty logistyki.

Gdzie najtańsza benzyna, olej napędowy i LPG?  

Najdrożej za paliwo zapłacimy w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim i warmińsko-mazurskim. Tu właściciele małych stacji w miejscowościach turystycznych korzystają z tego, że do dużych stacji np. przy supermarketach dzielą ich spore odległości. Turystom takie wycieczki raczej się nie opłacają, a miejscowi – cóż, nie mają wyjścia.

Najmniej płacą kierowcy w województwach łódzkim, lubuskim, lubelskim, dolnośląskim, opolskim.

Dlatego, gdy wybieramy się w te regiony, nie dojeżdżajmy na ostatnich oparach do miejscowości pobytu. Warto dotankować po drodze, ale niekoniecznie przy autostradzie! Tam ceny paliw też mogą nas niepozytywnie zaskoczyć. Tankują ci, którzy nie mogą zaryzykować, że skończą podróż z pustym bakiem w odległości kilkunastu kilometrów do kolejnej stacji czy zjazdu.

Przy wylotówkach najtaniej

Warto korzystać ze stacji przy wylotówkach, centrach handlowych, na obrzeżach większych miast. Tam nie powinniśmy przepłacić. Przy planowaniu trasy weźmy to pod uwagę! Jadąc do Zakopanego np., zatankujmy w okolicach Krakowa do pełna. Gdy jedziemy z centralnej Polski w kierunku Koszalina, zatankujmy dodatkowo gdzieś przed granicą województwa zachodniopomorskiego.

*dane na podstawie raportu „Czym Polacy wybiorą się na wakacje” na podstawie badania zleconego przez firmę Kongsberg Automotive

Podsumowanie

  1. Najmniej za paliwo płacą kierowcy w województwach łódzkim, lubuskim, lubelskim, dolnośląskim, opolskim.
  2. Między najtańszym i najdroższym województwem jest aż 11 groszy różnicy na litrze benzyny Pb95.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments