Gdzie tankować najtaniej w drodze na wakacje?

Aktualizacja:
gdzie tankować najtaniej wakacje

Najłatwiej, tanio, bez załatwiania - tak jak lubimy, czyli samochodem! Aż 60 proc. Polaków wybiera samochód jako środek wakacyjnego transportu*. Podróże samochodem wcale nie są jednak takie tanie – właśnie wzrosły ceny paliw. Sprawdziliśmy, w których regionach kraju kierowcy muszą zapłacić najwięcej i gdzie warto tankować paliwo po drodze.

Opłata drogowa, litr paliwa w górę o 25 groszy?

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że ceny na stacjach benzynowych są w miarę stałe. Niestety w lipcu ruszyły w górę. Na razie skala podwyżek jest niewielka, ale w kolejnych tygodniach ceny mogą jeszcze wzrosnąć o 3-5 gr na litrze. Czy to wszystko? Niestety nie…

Jeśli przez Sejm przejdzie projekt ustawy tworzącej opłatę paliwową na Fundusz Dróg Samorządowych, możemy się spodziewać dalszych, bardziej dotkliwych podwyżek. A gdy drożeje paliwo, drożeje wiele innych rzeczy.

Koszty utrzymania samochodu tak czy inaczej stanowią dość poważną część miesięcznego domowego budżetu. Przecież trzeba doliczyć też obowiązkowe OC, które od ubiegłego roku zdrożało 50 %, koszty przeglądów, napraw. Przeciętnie wydajemy na samochód minimum 200-300 zł miesięcznie. W trakcie wakacji znacznie więcej, bo na jednym – dwóch tankowaniach się nie kończy. Warto więc wiedzieć, gdzie jest taniej, a gdzie drożej i na czym można zaoszczędzić.

Tutaj pisaliśmy o sposobach na oszczędności w utrzymaniu auta, przeczytaj. A jeśli właśnie przed wyjazdem na urlop kończy Ci się OC, porównaj ceny, wybierz tańszą polisę! OC jest wszędzie takie samo, nie warto przepłacać.

Ceny paliw zależą od województwa?

Przeciętne ceny paliw w poszczególnych województwach bardzo się od siebie różnią.

Między najtańszym i najdroższym województwem jest aż 11 groszy różnicy na litrze benzyny Pb95.

Duże różnice bywają też między stacjami lokalnie, nawet tego samego operatora. 50, 60 groszy na litrze to już wyraźny ubytek w portfelu przy jednorazowym tankowaniu.

CZYTAJ TAKŻE

Średnio 3 tys. złotych – tyle za ubezpieczenie OC płacą młodzi kierowcy. Czy jest sposób, by płacili mniej?

Na jak długo przysługuje mi pojazd zastępczy z OC sprawcy?

Przygotowanie auta do podróży – o tym musisz pamiętać!

Z czego to wynika? Specjaliści podkreślają koszty, jakie właściciele stacji ponoszą, by paliwo sprowadzić. Znaczenie ma konkurencja między stacjami, zaludnienie, koszty logistyki.

Czytaj także: Opłata paliwowa nie wejdzie, ale jakie inne podwyżki czekają na kierowców w 2017 roku?

Gdzie najtańsza benzyna, olej napędowy i LPG?  

Najdrożej za paliwo zapłacimy w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim i warmińsko-mazurskim. Tu właściciele małych stacji w miejscowościach turystycznych korzystają z tego, że do dużych stacji np. przy supermarketach dzielą ich spore odległości. Turystom takie wycieczki raczej się nie opłacają, a miejscowi – cóż, nie mają wyjścia.

Najmniej płacą kierowcy w województwach łódzkim, lubuskim, lubelskim, dolnośląskim, opolskim.

Dlatego, gdy wybieramy się w te regiony, nie dojeżdżajmy na ostatnich oparach do miejscowości pobytu. Warto dotankować po drodze, ale niekoniecznie przy autostradzie! Tam ceny paliw też mogą nas niepozytywnie zaskoczyć. Tankują ci, którzy nie mogą zaryzykować, że skończą podróż z pustym bakiem w odległości kilkunastu kilometrów do kolejnej stacji czy zjazdu.

Czytaj także: Ile kosztuje paliwo w 2023 roku?

Przy wylotówkach najtaniej

Warto korzystać ze stacji przy wylotówkach, centrach handlowych, na obrzeżach większych miast. Tam nie powinniśmy przepłacić. Przy planowaniu trasy weźmy to pod uwagę! Jadąc do Zakopanego np., zatankujmy w okolicach Krakowa do pełna. Gdy jedziemy z centralnej Polski w kierunku Koszalina, zatankujmy dodatkowo gdzieś przed granicą województwa zachodniopomorskiego.

Czytaj także: Mapa jakości paliw – gdzie sprzedają chrzczone paliwo?

*dane na podstawie raportu „Czym Polacy wybiorą się na wakacje” na podstawie badania zleconego przez firmę Kongsberg Automotive

Podsumowanie

  1. Najmniej za paliwo płacą kierowcy w województwach łódzkim, lubuskim, lubelskim, dolnośląskim, opolskim.
  2. Między najtańszym i najdroższym województwem jest aż 11 groszy różnicy na litrze benzyny Pb95.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej