Rodzaj paliwa – jaki ma wpływ na cenę OC?

Aktualizacja:
rodzaj-paliwa-a-ubezpieczenie

Aby wyliczyć wysokość składki ubezpieczenia, firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę różne czynniki. Jednym z nich jest rodzaj paliwa. W jaki sposób rodzaj paliwa wpływa na wysokość składki ubezpieczenia? Kto płaci najmniej za ubezpieczenie? Sprawdziliśmy różnice w cenie polis dla pojazdów napędzanych różnymi paliwami.

Rodzaj paliwa – jakie rodzaje benzyny są dostępne na stacjach?

Jeżeli jesteś właścicielem auta, to z pewnością wiesz, że stacje paliw sprzedają różne rodzaje paliw. Należą do nich: benzyna, olej napędowy i LPG (gaz płynny propan-butan). To właśnie te trzy paliwa mają największy udział w polskim rynku.

Rodzaj paliwa – benzyna

Benzyna jest powszechnie wykorzystywana w pojazdach wyposażonych w silniki spalinowe. Jej głównymi składnikami są węglowodory alifatyczne. Aby jednak poprawić właściwości benzyny, dodaje się do niej tzw. środki przeciwstukowe. Jak sama nazwa wskazuje, mają one zapobiec nierównomiernemu (stukowemu) spalaniu.

Już w 2018 r. na stacjach paliw pojawiły się nowe oznaczenia paliw. Litera „B” wskazuje na oleje napędowe, z kolei „E” oznacza benzynę. To oznaczenia wspólne dla wszystkich stacji paliw znajdujących się na terenie Unii Europejskiej.

W jaki sposób pozyskuje się ten rodzaj paliwa? Benzyna powstaje przede wszystkim w wyniku rafinacji ropy naftowej. Jakie rodzaje benzyny można wyróżnić? Na stacjach paliw zatankować można benzynę 95-oktanową lub 98-oktanową.

Rodzaj paliwa – olej napędowy (ON)

Silnik wysokoprężny, czyli tzw. diesel, napędzany jest olejem napędowym. Analogicznie jak benzyna jest on głównie produktem rafinacji ropy naftowej. Jednocześnie możliwe jest też wyprodukowanie oleju napędowego z oleju roślinnego. Mimo że to paliwo jest szkodliwe dla środowiska, to wśród kierowców cieszy się dużą popularnością. Dlaczego?

Powodem popularności aut z silnikiem Diesla jest możliwość poczynienia oszczędności. W porównaniu do benzyny olej napędowy pozwala osiągnąć oszczędności na poziomie 20 proc. Biorąc pod uwagę okres użytkowania pojazdu, auto na olej napędowy (ON) po prostu bardziej się opłaca.

Rodzaj paliwa – benzyna/gaz (LPG)

Kombinacja benzyna/gaz to alternatywa dla tradycyjnych paliw, a LPG to jednocześnie najpopularniejszy gaz stosowany do zasilania samochodów. Mimo że niektórzy producenci pojazdów proponują auta z fabryczną instalacją LPG, to znacznie popularniejsze jest dokonywanie przeróbek w warsztacie.

Głównym źródłem popularności LPG w Polsce jest aspekt ekonomiczny. Po przeliczeniu kosztów wielu właścicieli pojazdów decyduje się na montaż instalacji LPG, aby zaoszczędzić na zakupie paliwa.

Rodzaj paliwa a ubezpieczenie OC – kto płaci najmniej?

Przed zakupem auta wielu kierowców zwraca uwagę na koszty jego eksploatacji. Rodzaj paliwa ma znaczenie również w kontekście zakupu ubezpieczeń, w tym obowiązkowego OC. Ile za ubezpieczenie płacą właściciele pojazdów zasilanych różnymi paliwami?

Kalkulacje przygotowaliśmy dla 39-letniego kierowcy z Wałbrzycha. Ubezpieczenia OC i AC kupuje on od 10 lat. Dłuższą – bo 20-letnią – ma on historię ubezpieczeniową. Dotychczas nie spowodował żadnych szkód, dzięki czemu jest pożądanym przez ubezpieczycieli i hojnie nagradzanym zniżkami klientem. W przeprowadzonej kalkulacji przyjęliśmy, że szuka on polis w różnych wariantach dla posiadanego auta Dacia Duster z 2019 r.

Rodzaj ubezpieczenia Pb (benzyna) LPG (benzyna/gaz – fabryczny) LPG (benzyna/gaz – niefabryczny) ON (diesel)
OC 495 zł 563 zł 495 zł 563 zł
OC i assistance 535 zł 859 zł 850 zł 552 zł
OC, assistance i NNW 561 zł 674 zł 606 zł 578 zł
OC i NNW 628 zł 629 zł 561 zł 607 zł
OC, AC, assistance i NNW 998 zł 1017 zł

Jeżeli spojrzeć wyłącznie na cenę ubezpieczenia OC, to wyraźnie widać, że firmy ubezpieczeniowe preferują pojazdy na benzynę. Na korzystne stawki liczyć mogą też właściciele pojazdów z niefabryczną instalacją LPG. Więcej za OC zapłacą właściciele pojazdów z fabrycznym LPG i silnikiem Diesla.

Firmy ubezpieczeniowe niechętnie sprzedają ubezpieczenie AC dla pojazdów z instalacją LPG. Dlaczego? Powodem jest koszt likwidacji szkód – z reguły jest on wyższy niż w pojazdach na inne rodzaje paliwa. To powoduje, że oferta ubezpieczycieli jest mocno ograniczona, a dla niektórych modeli w ogóle niedostępna.

Rodzaj paliwa – czy dowód rejestracyjny zawiera tę informację?

Jak sprawdzić rodzaj paliwa w samochodzie? Może się zdarzyć, że kierowany nagłym impulsem kupisz samochód, a dopiero później zainteresujesz się rodzajem paliwa. W tej sytuacji wcale nie musisz dzwonić do byłego właściciela – rodzaj paliwa znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym.

Ciekawostka: Na klapce wlewu paliwa w samochodach Volvo z rocznika 2017 pojawiła się naklejka, na której widnieje informacja o tym, jakie paliwo należy nalać do baku.

Gdzie w dowodzie rejestracyjnym jest rodzaj paliwa? Oznaczenia paliw znajdują się w polu oznaczonym jako „P.3”. W zależności od rodzaju paliwa znajduje się tam jedno z następujących oznaczeń:

  • P – benzyna,
  • D – olej napędowy,
  • M – mieszanka paliwo-olej,
  • LPG – gaz płynny,
  • EE – energia elektryczna.

Dowód rejestracyjny zawiera informację nie tylko na temat paliwa – poznaj też inne oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym.

Pamiętaj, że niezależnie od paliwa (hybryda, diesel, benzyna, LPG), nie musisz przepłacać za ubezpieczenie OC. Skorzystanie z kalkulatora OC to szybki sposób na sprawdzenie wysokości składki OC. Porównanie ofert to niezawodny sposób – dzięki temu zyskujesz pewność, że nie przepłacasz.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments