Ile kosztuje paliwo w 2023 roku?

Aktualizacja:
aktualne-ceny-paliw

Niepokoje polityczne oraz zawirowania w gospodarkach wielu państw sprawiają, że ceny paliw na świecie są bardzo dynamiczne. Pewne jest tylko jedno: nie można obecnie liczyć na poziom cen paliw, jaki widziało się na stacjach kilka lat temu. Jakie są ceny paliw w 2023 roku w Polsce?

Ceny paliw na stacjach 2023 to realny problem dla Polaków

Jeszcze nigdy Polacy nie przekonali się na własnych portfelach, jak mocno mogą rosnąć ceny paliwa na stacjach benzynowych. Dynamika w ostatnich latach zmusiła wiele osób do szukania oszczędności. Kto może, rezygnuje z jazdy samochodem na rzecz transportu zbiorowego, szczególnie dojeżdżając do pracy. Nie każdy ma jednak taką możliwość.

Firmy transportowe podnosiły stawki swoich usług, które – niczym w efekcie domina – wpływały na wzrost kolejnych produktów i usług. Na forach internetowych użytkownicy zaczęli też dzielić się radami związanymi z oszczędnym trybem jazdy i pomysłami na zmniejszenie zużycia paliwa. Nie rozwiązuje to jednak głównego problemu. Niestety, prognozy cen paliw w 2023 roku nie napawają optymizmem. 

Porównaj ceny polis OC/AC

Po ile paliwo w 2023 roku?

2023 rok to ciąg dalszy wysokich cen paliw. Początek upłynął pod znakiem wysokich kosztów podróży, ponieważ już 1 stycznia 2023 roku płaciliśmy aż 6,46 zł za litr Pb95 i 7,45 zł za litr diesla. To ogromny wzrost, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że rekord najniższej stawki w styczniu 2022 roku wyniósł 5,21 zł za litr. 

Ceny paliwa wzrosły w ostatnich latach diametralnie. Wpływa na to sytuacja polityczna, a także inflacja, popyt na ropę naftową na światowych rynkach itd. O ile w 2021 roku olej napędowy był tańszy od benzyny średnio o 8 gr na litrze, o tyle w 2022 roku sytuacja zupełnie się odwróciła. Ceny paliw w Polsce, zamiast utrzymać się na tym poziomie, zaczęły rosnąć. 

Na szczęście w kolejnych miesiącach 2023 roku sytuacja zaczęła się lekko poprawiać – zwłaszcza w przypadku oleju napędowego. W lutym litr diesla można było kupić za 7,21 zł, benzyna kosztowała jednak średnio 6,71 zł za litr. Do marca ceny oleju napędowego obniżyły się do 6,81 zł za litr. W kwietniu 2023 roku za olej napędowy trzeba było płacić średnio 6,49 zł za litr, a za benzynę bezołowiową Pb95 – 6,72 zł. Średnia cena autogazu LPG wynosiła z kolei 3,03 zł. 

Kolejne miesiące przyniosły dalsze obniżki. Mimo droższego paliwa w wakacje (ceny były równoważone przez promocje na niektórych stacjach) we wrześniu 2023 roku płaciliśmy za benzynę Pb95 tylko 6,07 zł za litr, a za diesla – 6,09 zł za litr. Najniższe ceny wyniosły nawet poniżej 6 zł za litr. 

Z czego wynikają aktualne ceny paliw? 

Czynniki, które składają się na aktualne ceny paliwa, są złożone. Na stawkę, którą przyszło nam płacić na stacjach, wpływ ma nie tylko cena paliwa w rafinerii, lecz także akcyza, VAT, opłaty (emisyjna i paliwowa) oraz marża, jaką nakłada sama stacja.

W obliczu wydarzeń, które miały miejsce w 2022 roku, hurtowe ceny paliw wciąż rosły, pojawiło się także ryzyko braku dostaw, które podbijały stawki, jakie trzeba było zapłacić. Negatywny wpływ na ceny paliwa w 2023 roku ma wciąż rosnąca inflacja. Cena paliwa od stycznia 2023 roku była też uzależniona od zakończenia obowiązywania obniżonej stawki VAT na paliwa. Obecnie wynosi ona nie 8, ale aż 23 procent. 

Jak kształtowały się ceny paliw w ostatnich latach?

Trudno uwierzyć, ale jeszcze w 2000 roku za litr benzyny Pb95 płaciliśmy na stacjach paliw 2,83 zł. W 2012 roku średnia cena wzrosła jednak do 5,44 zł. Cztery lata później nastąpił znaczny spadek cen i za 1 litr Pb95 płaciliśmy 3,39 zł. Niestety, potem były już tylko wzrosty. W 2021 roku ich dynamika to aż 23% – w grudniu 1 litr benzyny kosztował 5,96 zł.

Właściciele diesli nie byli wcale w lepszej sytuacji. W 2009 roku Polacy płacili za 1 litr ON średnio 3,29 zł, ale już w 2012 roku było to 5,55 zł. Rok 2016 przyniósł spadek cen i olej napędowy kosztował średnio 3,35 zł. W 2021 roku cena ON wzrosła w detalu o 21% i wynosiła średnio 5,35 zł.

Przeczytaj także: Rodzaj paliwa – jaki ma wpływ na cenę OC? 

Ceny paliw w Europie 2023 – ile trzeba płacić na zagranicznych stacjach?

Czy dynamiczny wzrost cen paliw to sytuacja, która dotknęła tylko Polskę? Zdecydowanie nie. Osoby podróżujące po Europie mogą zauważyć, że ceny paliw w Polsce wcale nie są tak wysokie w porównaniu z innymi krajami. Zaskoczeniem może być to, że nasze stacje mają jedne z niższych stawek w porównaniu z krajami należącymi do Unii Europejskiej.

Świetnym przykładem są tutaj Niemcy. Ten kraj, podobnie jak nasz, walczy z rosnącą inflacją. Pojawiły się też inne powody, które sztucznie zaczęły pompować ceny paliw w Niemczech. Jednym z nich jest wprowadzenie pakietu klimatycznego. Ma on na celu promocję elektromobilności. Rząd chce, aby obywatele przesiadali się z samochodów spalinowych na elektryczne lub hybrydy. Tym samym, gdy u nas ceny dopiero osiągały 7 zł za litr (sytuacja w lutym–marcu 2022 roku), po zachodniej stronie cena Pb95 przekraczała już 8 zł za litr. 

Obecnie w przypadku benzyny Pb95 najdrożej w Europie jest na stacjach duńskich. Tam średnia cena takiego paliwa w maju 2023 wynosiła w przeliczeniu na polską walutę 9,10 zł. Najtaniej jest w Bułgarii – 6 zł. W Słowacji za benzynę bezołowiową trzeba było płacić średnio 7,12 zł, we Francji 8,61 zł, a w Czechach – 7,44 zł.

Jeśli chodzi o olej napędowy, to jego cena była w maju 2023 roku najwyższa w Szwajcarii i wyniosła aż 9,14 zł za litr. Najtaniej diesla tankowali mieszkańcy Chorwacji (6,01 zł). W Niemczech ON kosztował średnio 7,44 zł, we Francji 7,89 zł, a w Czechach – 6,66 zł.

Sprawdź też, od czego zależy cena za baryłkę ropy

Jak kształtują się ceny na świecie?

Ceny paliw na świecie bardzo się różnią. Najtaniej można zatankować w Algierii, Omanie, Egipcie i Katarze. W Turkmenistanie ceny paliwa są tak niskie, że kierowcy otrzymują w każdym miesiącu nawet 120 litrów darmowego paliwa. Najdrożej za paliwo płacą kierowcy w Hongkongu. Tutaj litr kosztuje blisko 14 złotych za litr. 

Przeczytaj także: Kradzież paliwa z samochodu – jak jej uniknąć?

Ceny paliw w Polsce i na świecie – jakie prognozy?

Nic nie wskazuje na to, by ceny w najbliższym czasie miały topnieć. Rok 2023 będzie przebiegać pod kątem coraz wyższych stawek, nie tylko za paliwo, lecz także w przypadku części zamiennych do aut, przeglądów czy ubezpieczenia. Eksperci szacują, że ceny za litr paliwa po wyborach wzrosną nawet o kilkadziesiąt groszy. 

Z tego powodu warto wcześniej zastanowić się nad obniżeniem kosztów utrzymania swojego pojazdu. Pierwszy krok to ekonomiczna jazda, która obniży spalanie paliwa. Kolejny to bezszkodowa i zgodna z przepisami jazda autem, która pozwoli na utrzymanie stawek za ubezpieczenie na niskim poziomie. Warto też porównywać oferty innych TU, bo istnieje szansa, że dostępne jest tanie ubezpieczenie OC, które pozwoli zaoszczędzić. 

Przeczytaj także: Jak oszczędnie jeździć samochodem?

Oszczędź na OC do 420 zł!

Pytania i odpowiedzi

Czy ceny paliw jeszcze wzrosną w 2023?
Dlaczego ceny paliw nie spadają?
Jakie są prognozy cen paliw?
Dlaczego paliwo w Polsce drożeje?

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę
Łukasz Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Kilka lat temu opuścił szeregi PZU, żeby zasilić grupę Punkta i ten transfer był dla nas strzałem w dziesiątkę! Łukasz to wytrawny praktyk rynku ubezpieczeń, ale to sporty motorowe sprawiają, że jego serce zaczyna bić mocniej.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej