Ceny paliw w Polsce w 2022 roku. Sprawdź, ile zapłacisz na stacji w grudniu!

Aktualizacja:
aktualne-ceny-paliw

Niepokoje polityczne oraz zawirowania w gospodarkach wielu państw sprawiają, że ceny paliw na świecie są bardzo dynamiczne. Pewne jest tylko jedno: nie można obecnie liczyć na poziom cen paliw na stacjach, jaki zobaczyć można było przed rokiem. Jakie są ceny paliw w Polsce w 2022 roku?

Jeszcze nigdy Polacy nie przekonali się na własnych portfelach, jak mocno mogą rosnąć ceny paliwa na stacjach benzynowych. Dynamika w 2022 roku zmusiła wiele osób do szukania oszczędności. Kto może, rezygnuje z jazdy samochodem na rzecz transportu zbiorowego, szczególnie dojeżdżając do pracy. Nie każdy ma jednak taką możliwość.

Zaczynam szukać innych sposobów, aby ograniczyć koszty związane z utrzymaniem i eksploatacją samochodu. Można znaleźć tańsze OC, zamienić auto na bardziej oszczędne, zmienić styl jazdy (ecodriving), zabierać inne osoby po drodze do pracy itd. Co jednak z paliwami w Polsce? Sprawdzamy, jak drogo jest na stacjach paliw i dlaczego.

Porównaj ceny polis OC/AC

Drożeje nie tylko paliwo w Polsce 

Firmy transportowe podnosiły stawki swoich usług, które niczym domino, podniosły ceny za kolejne produkty i usługi. Na forach internetowych, użytkownicy zaczęli też dzielić się radami związanymi z oszczędnym trybem jazdy i pomysłami na zmniejszenie zużycia paliwa. Czy jednak to rozwiązanie ma szansę w perspektywie długoterminowej?

Jakie są ceny paliwa w Polsce w 2022 roku?

Jak się kształtowały ceny w tym roku? Początek był bardzo spokojny, ponieważ już 1 stycznia 2022 roku, płaciliśmy „zaledwie” 5,73 zł za litr PB95. Pod koniec tego samego miesiąca padł rekord najniższej stawki – 5,21 zł za litr. Później sytuacja zmieniła się diametralnie. Wpływa na to sytuacja polityczna, ale i inflacja, popyt na ropę naftową na światowych rynkach itd. O ile w 2021 roku olej napędowy był tańszy od benzyny średnio o 8 gr na litrze, o tyle w 2022 roku sytuacja zupełnie się odwróciła. Ceny paliw w Polsce, zamiast utrzymać się na tym poziomie, zaczęły rosnąć. 

W lutym benzyna była tańsza od ON średnio o 5 gr, a w marcu jej przewaga cenowa zwiększyła się do 99 gr. Do marca ceny wzrosły do 7 zł za litr. W kwietniu za olej napędowy trzeba było płacić średnio 7,13 zł za litr, a za benzynę bezołowiową Pb 95 – 6,46 zł. Średnia cena autogazu LPG wynosiła z kolei w kwietniu 3,64 zł. Rekord tej najwyższej padł w czerwcu, przekraczając już 8 zł za litr PB95. Niestety, aktualne ceny paliw, pomimo obniżonej stawki VAT nadal utrzymują się na wysokim poziomie. 

Gdzie najtańsze, a gdzie najdroższe?

Na dzień 2 grudnia 2022 roku średnie ceny paliw wyglądały następująco:

Benzyna 95Benzyna 98ONON+LPG
6,48 zł7,01 zł7,66 zł8,00 zł2,91 zł
Dane na podstawie autocentrum.pl z dnia 02.12.2022

Benzyna 95 była najtańsza w województwie pomorskim (6,31 zł), a najdroższa – w województwie kujawsko-pomorskim (6,62 zł). W przypadku oleju napędowego najniższe ceny były w województwie lubuskim (7,25 zł), a najwyższe – w województwie podkarpackim (7,81 zł). Za autogaz LPG najmniej płaciliśmy w województwie podkarpackim (2,79 zł), a najwięcej – w województwie lubuskim (3,04 zł).

Oszczędź na OC do 420 zł!

Z czego wynikają aktualne ceny paliw? 

Ceny paliw w Polsce w ciągu ostatnich miesięcy wciąż rosły. Jednak zanim sprawdzimy, jak wyglądała dynamika, przypomnijmy sobie, od czego uzależniona jest ich cena. Na stawkę, którą przyszło nam płacić na stacjach, wpływ ma – cena paliwa w rafinerii, akcyza, VAT, opłaty (emisyjna i paliwowa), a także marża, jaką nakłada sama stacja.

W obliczu wydarzeń, które miały miejsce w 2022 roku, hurtowe ceny paliw wciąż rosły, pojawiło się także ryzyko braku dostaw, które podbijały stawki, jakie trzeba było zapłacić. Negatywny wpływ również ma wciąż rosnąca inflacja. W obliczu tych wszystkich zmiennych, polski rząd przygotował programy, które miały na celu obniżenie cen. Jednym z nich była zmiana stawki VAT z 23% na 8%, która obowiązuje od 1 lutego 2022.

Początkowo została ona przyjęta z dużą aprobatą, ale finalnie ceny wciąż rosły, a przedsiębiorcy płacili znacznie więcej, a odliczali mniejszy podatek niż do tej pory. W obliczu takich wydarzeń aktualne ceny paliw nie były dla nas korzystne.

Struktura ceny detalicznej benzyny Pb 95 w 2022 roku wygląda następująco:

 • cena netto paliwa w rafinerii – 71%;
 • akcyza – 17%;
 • podatek VAT – 8%;
 • opłata emisyjna – 1%;
 • opłata paliwowa – 2%;
 • marża stacji benzynowej – 1%.

Proporcje ceny detalicznej oleju napędowego w 2022 roku:

 • cena netto paliwa w rafinerii – 72%;
 • akcyza – 14%;
 • podatek VAT – 8%;
 • opłata emisyjna – 1%;
 • opłata paliwowa – 4%;
 • marża stacji benzynowej – 1%.

Struktura ceny detalicznej autogaz LPG w 2022 roku:

 • cena netto paliwa w rafinerii – 70%;
 • akcyza – 6%;
 • podatek VAT – 8%;
 • opłata paliwowa – 2%;
 • marża stacji benzynowej – 14%.

Zobacz także: Oznaczenia paliw

Jak kształtowały się ceny paliw w ostatnich latach?

Trudno uwierzyć, ale jeszcze w 2000 roku za litr benzyny Pb 95 płaciliśmy na stacjach paliw 2,83 zł. W 2012 roku średnia cena wzrosła jednak do 5,44 zł. 4 lata później nastąpił znaczny spadek cen i za litr Pb 95 płaciliśmy 3,39 zł. Niestety, potem były już tylko wzrosty. W 2021 roku ich dynamika to aż 23% – w grudniu 1 litr benzyny kosztował 5,96 zł.

Właściciele diesli nie byli wcale w lepszej sytuacji. W 2009 roku Polacy płacili za 1 litr ON średnio 3,29 zł, ale już w 2012 roku było to 5,55 zł. Rok 2016 przyniósł spadek cen i olej napędowy kosztował średnio 3,35 zł. W 2021 roku cena ON wzrosła w detalu o 21% i wynosiła średnio 5,35 zł.

Ceny paliw w Europie 2022 – ile trzeba płacić na zagranicznych stacjach?

Czy dynamiczny wzrost cen paliw to sytuacja, która dotknęła tylko Polskę?  Nie! Osoby podróżujące po Europie mogą zauważyć, że ceny paliw w Polsce nie są tak wysokie. Zaskoczeniem może być fakt, że nasze stacje mają jedne z niższych stawek w porównaniu do krajów należących do Unii Europejskiej.

Świetnym przykładem są tutaj Niemcy. Ten kraj, podobnie jak nasz, walczy z rosnącą inflacją. Pojawiły się też inne powody, które sztucznie zaczęły pompować ceny paliw w Niemczech. Jednym z nich jest wprowadzenie pakietu klimatycznego. Ma on na celu promocję elektromobilności. Rząd chce, aby obywatele przesiadali się z samochodów spalinowych na elektryczne lub hybrydy. Tym samym, gdy u nas ceny dopiero osiągały 7 zł za litr (sytuacja w lutym-marcu), po zachodniej stronie cena PB95 przekraczała już 8 zł za litr. Co ciekawe, sytuacja gospodarcza jest na tyle krucha, że nic nie wskazuje, aby ceny miały w najbliższym czasie spadać.

W przypadku benzyny Pb 95 najdrożej w Europie jest na stacjach greckich. Tam średnia cena takiego paliwa w grudniu wynosiła w przeliczeniu na polską walutę 9,34 zł. Najtaniej jest na Węgrzech – 5,86 zł. W Wielkiej Brytanii za benzynę bezołowiową trzeba było płacić średnio 8,69 zł, we Francji – 8,24 zł, a w Czechach – 7,67 zł.

Jeśli chodzi o olej napędowy, jego cena była w grudniu 2022 roku najwyższa aw Szwecji i wyniosła ponad 10 zł za litr! Najtaniej diesla tankowali Maltańczycy (5,68 zł). W Niemczech ON kosztował średnio 8,80 zł, we Francji – 8,74 zł, a w Czechach – 7,99 zł.

Porównaj ceny ubezpieczeń OC/AC

Jak kształtują się ceny na świecie?

Ceny paliw w różnych zakątkach świata mogą być jednakowo niższe niż w naszym kraju, ale również przekraczać ich wartość. Skupmy się więc na ekstremalnych sytuacjach. Według globalpetrolprice.com najtaniej można zatankować w Wenezueli, Libii i Iranie. Cena za litr nie przekroczy obecnie nawet 20 groszy! Najdrożej będzie na Islandii, Środkowoafrykańskiej Republice oraz w Hongkongu. Tutaj litr ma wartość od 10 do 13,38 zł!

Ceny paliw w Polsce i na świecie – jakie prognozy?

Nic nie wskazuje, by ceny w najbliższym czasie miały topnieć. Rok 2023 będzie przebiegać pod kątem coraz wyższych stawek, nie tylko za paliwo, ale i części zamiennych do aut, przeglądów czy ubezpieczenia. Stąd warto wcześniej zastanowić się nad obniżeniem kosztów utrzymania swojego pojazdu. Pierwszym krokiem to nauka ekodrivingu, która obniży spalanie paliwa. Kolejnym to bezszkodowa i zgodna z przepisami jazda autem. To pozwoli na utrzymanie stawek za ubezpieczenie na niskim poziomie. Warto też porównywać oferty innych TU, bo istnieje szansa, że dostępne jest tanie ubezpieczenie OC, które pozwoli zaoszczędzić kilka złotych.

Porównaj oferty OC/AC towarzystw ubezpieczeniowych

Podsumowanie

 1. Ceny paliwa w 2022 roku rosły od stycznia do czerwca, wtedy to padł rekord – ponad 8 zł/l benzyny PB95.
 2. Na ceny hurtowe paliwa, jak i te na stacjach wpływa wysoka inflacja oraz sytuacja na wschodzie Europy.
 3. Różnica pomiędzy styczniem a grudniem 2022 roku wynosi ponad 2 zł na litrze paliwa (ON i PB95)!
 4. Ceny paliwa w Europie są jeszcze wyższe niż w Polsce. Za litr benzyny 95 najwięcej zapłacimy w Grecji (9,34 zł), a za ON w Szwecji (10,45 zł).
 5. Nowy rok ma skutkować zniesieniem obniżonego podatku VAT, co przyczyni się do wzrostu ceny paliwa na stacjach. 


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej