Obniżony VAT na paliwo już wkrótce przestanie obowiązywać!

Aktualizacja:
obnizony-vat-na-paliwo

Jeszcze tylko do końca grudnia kierowcy będą mogli tankować paliwa z 8-procentową stawką podatku VAT. Tarcza antyinflacyjna przestanie obowiązywać od stycznia, dlatego właściciele samochodów muszą przygotować się na podwyżki.

Inflacja doskwiera niemal na każdym kroku. Żeby drogie paliwa nie wpłynęły na jeszcze wyższe ceny, rząd postanowił na początku 2022 roku wprowadzić tzw. tarczę antyinflacyjną. W ramach tego rozwiązania obniżono stawkę podatku VAT na paliwa do 8%. Od stycznia jednak trzeba przygotować się na podwyżki cen na stacjach benzynowych.

Obniżony VAT na paliwo a inflacja

Najwyższa w XXI wieku inflacja rzutuje na wiele aspektów codzienności. Drożeją podstawowe produkty spożywcze, rachunki za prąd czy gaz, a także usługi. To globalne zjawisko działa nierzadko na zasadzie efektu kuli śnieżnej. Zwiększone ceny gazu, przekładają się na wyższe koszty produkcji np. chleba, a więc również na ceny pieczywa w sklepach. Idąc tym tokiem, łatwo sobie wyobrazić, jak duży wpływ na rosnące ceny miałby drastyczny wzrost kosztów transportu. Ucierpiałaby praktycznie każda branża, a na końcu konsumenci.

Dlatego jednym z głównych działań rządku, które miały na celu wyhamowanie galopującej inflacji, było powstrzymanie wzrostów cen na stacjach benzynowych. Rozwiązaniem, jakie wcielono w życie 1 lutego 2022 roku, było obniżenie stawki VAT na paliwa z 23% do 8%. W efekcie ceny ustabilizowały się na poziomie poniżej 7 zł/litr dla najpopularniejszej benzyny PB95.

Początkowo rozwiązanie miało obowiązywać do 31 lipca, jednak dość szybko postanowiono przedłużyć okres niższego VAT-u do 31 października. Ostatecznie kierowcy mogli cieszyć się z decyzji rządu o kolejnym wydłużeniu nowelizacji ustawy do 31 grudnia 2022 roku. Dlaczego od stycznia VAT na paliwa wraca na swój dawny poziom? Uzasadnieniem jest sytuacja na rynkach międzynarodowych. W państwach europejskich obowiązują zbliżone stawki podatku VAT, które wahają się od 17% do 27%. Rozwiązanie zastosowane w Polsce jako tymczasowe spełniło swoją funkcję, ale teraz trzeba poszukać innych możliwości zatrzymania rosnących cen.

Czytaj także: 

Jaki VAT na paliwo czeka od stycznia?

Jest już praktycznie pewne, że od stycznia 2023 roku stawka podatku VAT na paliwa wróci na poziom 23%. Co to oznacza dla właścicieli samochodów? Biorąc pod uwagę średnie ceny na stacjach benzynowych w grudniu (PB95: 6,54 zł/l, ON: 7,74 zł/l), po doliczeniu różnicy 15% VAT-u, prawdopodobnie za litr benzyny trzeba będzie zapłacić około 7,88  zł/l, natomiast za olej napędowy 9,10 zł/l.

Jednocześnie przedstawiciele rządu zapewniają, że trwają prace nad innymi rozwiązaniami w ramach tarczy antyinflacyjnej. W rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister finansów Piotr Patkowski stwierdził, że „Robimy wszystko, aby rozwiązania z tarcz obniżające stawki VAT na paliwo i energię zastąpić takimi, które będą jeszcze skuteczniej ochronić Polaków przed skutkami kryzysu energetycznego.”1 Na razie jednak nie przedstawiono żadnych szczegółów na temat ewentualnych sposobów na powstrzymanie podwyżek.

Trudno również ocenić sytuację na rynkach światowych. Optymistyczną prognozą może być względna stabilizacja cen baryłki ropy w ostatnich miesiącach. Specjaliści nie przewidują kolejnych drastycznych podwyżek, z jakimi mieliśmy do czynienia, chociażby w związku z wybuchem wojny w Ukrainie. Mając te dane na uwadze, można się spodziewać, że po skoku cen na stacjach benzynowych w styczniu, ich poziom ustabilizuje się na najbliższe miesiące.

1  https://wgospodarce.pl/informacje/120588-to-bruksela-naciska-na-wyzszy-vat-na-paliwo

Pytania i odpowiedzi

Do kiedy będzie obniżony VAT na paliwo?
Ile wynosi VAT na paliwo?

Podsumowanie

  1. Obniżona stawka VAT została wdrożona w 2022 roku w ramach tarczy antyinflacyjnej.
  2. Standardowa stawka VAT na paliwo to 23%.
  3. Powrót 23% VAT-u spowoduje prawdopodobnie wzrost cen paliw do 7,88 zł/l w przypadku PB95 oraz do 9,10 zł/l ON.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments