Obniżony VAT na paliwo już wkrótce przestanie obowiązywać!

Aktualizacja:
obnizony-vat-na-paliwo

Jeszcze tylko do końca grudnia kierowcy będą mogli tankować paliwa z 8-procentową stawką podatku VAT. Tarcza antyinflacyjna przestanie obowiązywać od stycznia, dlatego właściciele samochodów muszą przygotować się na podwyżki.

Inflacja doskwiera niemal na każdym kroku. Żeby drogie paliwa nie wpłynęły na jeszcze wyższe ceny, rząd postanowił na początku 2022 roku wprowadzić tzw. tarczę antyinflacyjną. W ramach tego rozwiązania obniżono stawkę podatku VAT na paliwa do 8%. Od stycznia jednak trzeba przygotować się na podwyżki cen na stacjach benzynowych.

Obniżony VAT na paliwo a inflacja

Najwyższa w XXI wieku inflacja rzutuje na wiele aspektów codzienności. Drożeją podstawowe produkty spożywcze, rachunki za prąd czy gaz, a także usługi. To globalne zjawisko działa nierzadko na zasadzie efektu kuli śnieżnej. Zwiększone ceny gazu, przekładają się na wyższe koszty produkcji np. chleba, a więc również na ceny pieczywa w sklepach. Idąc tym tokiem, łatwo sobie wyobrazić, jak duży wpływ na rosnące ceny miałby drastyczny wzrost kosztów transportu. Ucierpiałaby praktycznie każda branża, a na końcu konsumenci.

Czytaj także: Gdzie sprzedają chrzczone paliwo?

Dlatego jednym z głównych działań rządku, które miały na celu wyhamowanie galopującej inflacji, było powstrzymanie wzrostów cen na stacjach benzynowych. Rozwiązaniem, jakie wcielono w życie 1 lutego 2022 roku, było obniżenie stawki VAT na paliwa z 23% do 8%. W efekcie ceny ustabilizowały się na poziomie poniżej 7 zł/litr dla najpopularniejszej benzyny PB95.

Czytaj także: Opłata paliwowa

Początkowo rozwiązanie miało obowiązywać do 31 lipca, jednak dość szybko postanowiono przedłużyć okres niższego VAT-u do 31 października. Ostatecznie kierowcy mogli cieszyć się z decyzji rządu o kolejnym wydłużeniu nowelizacji ustawy do 31 grudnia 2022 roku. Dlaczego od stycznia VAT na paliwa wraca na swój dawny poziom? Uzasadnieniem jest sytuacja na rynkach międzynarodowych. W państwach europejskich obowiązują zbliżone stawki podatku VAT, które wahają się od 17% do 27%. Rozwiązanie zastosowane w Polsce jako tymczasowe spełniło swoją funkcję, ale teraz trzeba poszukać innych możliwości zatrzymania rosnących cen.

Czytaj także: 

Jaki VAT na paliwo czeka od stycznia?

Jest już praktycznie pewne, że od stycznia 2023 roku stawka podatku VAT na paliwa wróci na poziom 23%. Co to oznacza dla właścicieli samochodów? Biorąc pod uwagę średnie ceny na stacjach benzynowych w grudniu (PB95: 6,54 zł/l, ON: 7,74 zł/l), po doliczeniu różnicy 15% VAT-u, prawdopodobnie za litr benzyny trzeba będzie zapłacić około 7,88  zł/l, natomiast za olej napędowy 9,10 zł/l.

Jednocześnie przedstawiciele rządu zapewniają, że trwają prace nad innymi rozwiązaniami w ramach tarczy antyinflacyjnej. W rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister finansów Piotr Patkowski stwierdził, że „Robimy wszystko, aby rozwiązania z tarcz obniżające stawki VAT na paliwo i energię zastąpić takimi, które będą jeszcze skuteczniej ochronić Polaków przed skutkami kryzysu energetycznego.”1 Na razie jednak nie przedstawiono żadnych szczegółów na temat ewentualnych sposobów na powstrzymanie podwyżek.

Trudno również ocenić sytuację na rynkach światowych. Optymistyczną prognozą może być względna stabilizacja cen baryłki ropy w ostatnich miesiącach. Specjaliści nie przewidują kolejnych drastycznych podwyżek, z jakimi mieliśmy do czynienia, chociażby w związku z wybuchem wojny w Ukrainie. Mając te dane na uwadze, można się spodziewać, że po skoku cen na stacjach benzynowych w styczniu, ich poziom ustabilizuje się na najbliższe miesiące.

1  https://wgospodarce.pl/informacje/120588-to-bruksela-naciska-na-wyzszy-vat-na-paliwo

Pytania i odpowiedzi

Do kiedy będzie obniżony VAT na paliwo?
Ile wynosi VAT na paliwo?

Podsumowanie

  1. Obniżona stawka VAT została wdrożona w 2022 roku w ramach tarczy antyinflacyjnej.
  2. Standardowa stawka VAT na paliwo to 23%.
  3. Powrót 23% VAT-u spowoduje prawdopodobnie wzrost cen paliw do 7,88 zł/l w przypadku PB95 oraz do 9,10 zł/l ON.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej