Jeszcze tylko do końca grudnia kierowcy będą mogli tankować paliwa z 8-procentową stawką podatku VAT. Tarcza antyinflacyjna przestanie obowiązywać od stycznia, dlatego właściciele samochodów muszą przygotować się na podwyżki.
Inflacja doskwiera niemal na każdym kroku. Żeby drogie paliwa nie wpłynęły na jeszcze wyższe ceny, rząd postanowił na początku 2022 roku wprowadzić tzw. tarczę antyinflacyjną. W ramach tego rozwiązania obniżono stawkę podatku VAT na paliwa do 8%. Od stycznia jednak trzeba przygotować się na podwyżki cen na stacjach benzynowych.
Obniżony VAT na paliwo a inflacja
Najwyższa w XXI wieku inflacja rzutuje na wiele aspektów codzienności. Drożeją podstawowe produkty spożywcze, rachunki za prąd czy gaz, a także usługi. To globalne zjawisko działa nierzadko na zasadzie efektu kuli śnieżnej. Zwiększone ceny gazu, przekładają się na wyższe koszty produkcji np. chleba, a więc również na ceny pieczywa w sklepach. Idąc tym tokiem, łatwo sobie wyobrazić, jak duży wpływ na rosnące ceny miałby drastyczny wzrost kosztów transportu. Ucierpiałaby praktycznie każda branża, a na końcu konsumenci.
Czytaj także: Gdzie sprzedają chrzczone paliwo?
Dlatego jednym z głównych działań rządku, które miały na celu wyhamowanie galopującej inflacji, było powstrzymanie wzrostów cen na stacjach benzynowych. Rozwiązaniem, jakie wcielono w życie 1 lutego 2022 roku, było obniżenie stawki VAT na paliwa z 23% do 8%. W efekcie ceny ustabilizowały się na poziomie poniżej 7 zł/litr dla najpopularniejszej benzyny PB95.
Czytaj także: Opłata paliwowa
Początkowo rozwiązanie miało obowiązywać do 31 lipca, jednak dość szybko postanowiono przedłużyć okres niższego VAT-u do 31 października. Ostatecznie kierowcy mogli cieszyć się z decyzji rządu o kolejnym wydłużeniu nowelizacji ustawy do 31 grudnia 2022 roku. Dlaczego od stycznia VAT na paliwa wraca na swój dawny poziom? Uzasadnieniem jest sytuacja na rynkach międzynarodowych. W państwach europejskich obowiązują zbliżone stawki podatku VAT, które wahają się od 17% do 27%. Rozwiązanie zastosowane w Polsce jako tymczasowe spełniło swoją funkcję, ale teraz trzeba poszukać innych możliwości zatrzymania rosnących cen.
Czytaj także:
- Oszczędzaj w kryzysie! Jak chronić pieniądze przed inflacją?
- Ceny paliw w Polsce w 2022 roku
- Co składa się na cenę paliwa? Dlaczego płacimy tak dużo w 2022 roku?
Jaki VAT na paliwo czeka od stycznia?
Jest już praktycznie pewne, że od stycznia 2023 roku stawka podatku VAT na paliwa wróci na poziom 23%. Co to oznacza dla właścicieli samochodów? Biorąc pod uwagę średnie ceny na stacjach benzynowych w grudniu (PB95: 6,54 zł/l, ON: 7,74 zł/l), po doliczeniu różnicy 15% VAT-u, prawdopodobnie za litr benzyny trzeba będzie zapłacić około 7,88 zł/l, natomiast za olej napędowy 9,10 zł/l.
Jednocześnie przedstawiciele rządu zapewniają, że trwają prace nad innymi rozwiązaniami w ramach tarczy antyinflacyjnej. W rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister finansów Piotr Patkowski stwierdził, że „Robimy wszystko, aby rozwiązania z tarcz obniżające stawki VAT na paliwo i energię zastąpić takimi, które będą jeszcze skuteczniej ochronić Polaków przed skutkami kryzysu energetycznego.”1 Na razie jednak nie przedstawiono żadnych szczegółów na temat ewentualnych sposobów na powstrzymanie podwyżek.
Trudno również ocenić sytuację na rynkach światowych. Optymistyczną prognozą może być względna stabilizacja cen baryłki ropy w ostatnich miesiącach. Specjaliści nie przewidują kolejnych drastycznych podwyżek, z jakimi mieliśmy do czynienia, chociażby w związku z wybuchem wojny w Ukrainie. Mając te dane na uwadze, można się spodziewać, że po skoku cen na stacjach benzynowych w styczniu, ich poziom ustabilizuje się na najbliższe miesiące.
1 https://wgospodarce.pl/informacje/120588-to-bruksela-naciska-na-wyzszy-vat-na-paliwo
Pytania i odpowiedzi
Obniżona do 8% stawka podatku VAT na paliwo obowiązuje do 31 grudnia 2022 roku. Od stycznia przestaje funkcjonować tarcza antyinflacyjna.
Standardowo stawka podatku VAT na paliwa wynosi 23%. Przez większość 2022 roku rząd obniżył podatek do 8%, co obniżyło ceny na stacjach paliwowych. Od 1 stycznia 2023 wraca jednak standardowa stawka 23% VAT.
Podsumowanie
- Obniżona stawka VAT została wdrożona w 2022 roku w ramach tarczy antyinflacyjnej.
- Standardowa stawka VAT na paliwo to 23%.
- Powrót 23% VAT-u spowoduje prawdopodobnie wzrost cen paliw do 7,88 zł/l w przypadku PB95 oraz do 9,10 zł/l ON.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Ceny paliw są znacznie wyższe niż w latach ubiegłych. Kierowcy zaczynają odczuwać coraz większe zmęczenie finansowe spowodowane stale rosnącymi kosztami, samej benzyny, ropy naftowej, ale i wymaganych napraw. Zaczynamy szukać kolejnych sposobów, które pozwolą nam przeciwdziałać inflacji. Jak oszczędzać drożejące paliwo? Rozwiązaniem może być hypermiling. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, jak działa.
Główny Urząd Statystyczny podał wstępnie, że inflacja w Polsce osiągnęła poziom 13,9% w maju. Szczyt przewidywany był pierwotnie na czerwiec. Z biegiem czasu coraz więcej ekspertów ocenia, że będzie miał miejsce w II połowie roku. Jak wygląda sytuacja na rynku? Punkta sprawadza!
Wciąż rosnąca inflacja jest przyczyną coraz większych zmartwień Polaków. Główną obawą jest to, że w krótkim czasie zgromadzone na koncie pieniądze całkiem stracą swoją wartość i znów trzeba będzie zaciskać pasa, aby zbudować wystarczającą poduszkę finansową. Jak chronić oszczędności przed inflacją?
Najłatwiej, tanio, bez załatwiania - tak jak lubimy, czyli samochodem! Aż 60 proc. Polaków wybiera samochód jako środek wakacyjnego transportu*. Podróże samochodem wcale nie są jednak takie tanie – właśnie wzrosły ceny paliw. Sprawdziliśmy, w których regionach kraju kierowcy muszą zapłacić najwięcej i gdzie warto tankować paliwo po drodze.
Sprawca przyznał się do winy, grzecznie przeprosił i napisał oświadczenie z numerem swojej polisy OC. Teraz pozostaje już tylko czekać na odszkodowanie. Czy na pewno? Niestety ustalenie winy za kolizję to często dopiero początek ciężkiej walki o należne pieniądze. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie zawsze wypłacają tyle, ile potrzeba na pokrycie strat. Poznaj 10 tricków ubezpieczycieli na zaniżanie odszkodowań z OC.
Aby wyliczyć wysokość składki ubezpieczenia, firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę różne czynniki. Jednym z nich jest rodzaj paliwa. W jaki sposób rodzaj paliwa wpływa na wysokość składki ubezpieczenia? Kto płaci najmniej za ubezpieczenie? Sprawdziliśmy różnice w cenie polis dla pojazdów napędzanych różnymi paliwami.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.