Obniżony VAT na paliwo już wkrótce przestanie obowiązywać!

Aktualizacja:
obnizony-vat-na-paliwo

Jeszcze tylko do końca grudnia kierowcy będą mogli tankować paliwa z 8-procentową stawką podatku VAT. Tarcza antyinflacyjna przestanie obowiązywać od stycznia, dlatego właściciele samochodów muszą przygotować się na podwyżki.

Inflacja doskwiera niemal na każdym kroku. Żeby drogie paliwa nie wpłynęły na jeszcze wyższe ceny, rząd postanowił na początku 2022 roku wprowadzić tzw. tarczę antyinflacyjną. W ramach tego rozwiązania obniżono stawkę podatku VAT na paliwa do 8%. Od stycznia jednak trzeba przygotować się na podwyżki cen na stacjach benzynowych.

Obniżony VAT na paliwo a inflacja

Najwyższa w XXI wieku inflacja rzutuje na wiele aspektów codzienności. Drożeją podstawowe produkty spożywcze, rachunki za prąd czy gaz, a także usługi. To globalne zjawisko działa nierzadko na zasadzie efektu kuli śnieżnej. Zwiększone ceny gazu, przekładają się na wyższe koszty produkcji np. chleba, a więc również na ceny pieczywa w sklepach. Idąc tym tokiem, łatwo sobie wyobrazić, jak duży wpływ na rosnące ceny miałby drastyczny wzrost kosztów transportu. Ucierpiałaby praktycznie każda branża, a na końcu konsumenci.

Czytaj także: Gdzie sprzedają chrzczone paliwo?

Dlatego jednym z głównych działań rządku, które miały na celu wyhamowanie galopującej inflacji, było powstrzymanie wzrostów cen na stacjach benzynowych. Rozwiązaniem, jakie wcielono w życie 1 lutego 2022 roku, było obniżenie stawki VAT na paliwa z 23% do 8%. W efekcie ceny ustabilizowały się na poziomie poniżej 7 zł/litr dla najpopularniejszej benzyny PB95.

Czytaj także: Opłata paliwowa

Początkowo rozwiązanie miało obowiązywać do 31 lipca, jednak dość szybko postanowiono przedłużyć okres niższego VAT-u do 31 października. Ostatecznie kierowcy mogli cieszyć się z decyzji rządu o kolejnym wydłużeniu nowelizacji ustawy do 31 grudnia 2022 roku. Dlaczego od stycznia VAT na paliwa wraca na swój dawny poziom? Uzasadnieniem jest sytuacja na rynkach międzynarodowych. W państwach europejskich obowiązują zbliżone stawki podatku VAT, które wahają się od 17% do 27%. Rozwiązanie zastosowane w Polsce jako tymczasowe spełniło swoją funkcję, ale teraz trzeba poszukać innych możliwości zatrzymania rosnących cen.

Czytaj także: 

Jaki VAT na paliwo czeka od stycznia?

Jest już praktycznie pewne, że od stycznia 2023 roku stawka podatku VAT na paliwa wróci na poziom 23%. Co to oznacza dla właścicieli samochodów? Biorąc pod uwagę średnie ceny na stacjach benzynowych w grudniu (PB95: 6,54 zł/l, ON: 7,74 zł/l), po doliczeniu różnicy 15% VAT-u, prawdopodobnie za litr benzyny trzeba będzie zapłacić około 7,88  zł/l, natomiast za olej napędowy 9,10 zł/l.

Jednocześnie przedstawiciele rządu zapewniają, że trwają prace nad innymi rozwiązaniami w ramach tarczy antyinflacyjnej. W rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister finansów Piotr Patkowski stwierdził, że „Robimy wszystko, aby rozwiązania z tarcz obniżające stawki VAT na paliwo i energię zastąpić takimi, które będą jeszcze skuteczniej ochronić Polaków przed skutkami kryzysu energetycznego.”1 Na razie jednak nie przedstawiono żadnych szczegółów na temat ewentualnych sposobów na powstrzymanie podwyżek.

Trudno również ocenić sytuację na rynkach światowych. Optymistyczną prognozą może być względna stabilizacja cen baryłki ropy w ostatnich miesiącach. Specjaliści nie przewidują kolejnych drastycznych podwyżek, z jakimi mieliśmy do czynienia, chociażby w związku z wybuchem wojny w Ukrainie. Mając te dane na uwadze, można się spodziewać, że po skoku cen na stacjach benzynowych w styczniu, ich poziom ustabilizuje się na najbliższe miesiące.

1  https://wgospodarce.pl/informacje/120588-to-bruksela-naciska-na-wyzszy-vat-na-paliwo

Pytania i odpowiedzi

Do kiedy będzie obniżony VAT na paliwo?
Ile wynosi VAT na paliwo?

Podsumowanie

  1. Obniżona stawka VAT została wdrożona w 2022 roku w ramach tarczy antyinflacyjnej.
  2. Standardowa stawka VAT na paliwo to 23%.
  3. Powrót 23% VAT-u spowoduje prawdopodobnie wzrost cen paliw do 7,88 zł/l w przypadku PB95 oraz do 9,10 zł/l ON.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.05.06  •  Samochód
Elektryczne samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej