Urszula Borowiecka

Szkoda częściowa a pojazd zastępczy 

Załóżmy, że stłuczkę miałeś 10 maja, odstawiasz samochód do warsztatu jeszcze tego samego dnia, ale okazuje się, że nie ma części potrzebnych do naprawy. Warsztat je zamawia, ale termin dostawy to dopiero 30 maja. Po naprawie samochód odbierasz 7 czerwca. W międzyczasie firma ubezpieczeniowa wzywa Cię do zwrotu samochodu zastępczego, bo upłynął tzw. technologiczny czas naprawy. Nie wiesz, jak masz się zachować? Przecież auto miało być na cały czas naprawy! Musisz negocjować z ubezpieczycielem. Oto przydatne argumenty.

Skoro 7 czerwca odebrałeś samochód z warsztatu to znaczy, że nie mogłeś go używać. Przeszkadzało Ci to w codziennym życiu.  Sam fakt, że nie miałeś czym jeździć do pracy zobowiązuje firmę ubezpieczeniową do tego, by udostępniła Ci samochód. Liczy się tutaj realny czas naprawy!

Jeśli ubezpieczyciel nie da się przekonać, wypożycz samochód na własną rękę, a potem poproś o zwrot na podstawie faktury z wypożyczalni. Napisz w tej sprawie odwołanie i dołącz fakturę. W odpowiedzi firma ubezpieczeniowa musi przedstawić Ci argumenty, dlaczego nie chce zwrócić pieniędzy za cały okres wynajmu. Ty nie musisz nic tłumaczyć. Pamiętaj, że wypożyczony samochód musi być takiej samej klasy, o podobnych parametrach do tego, który się zepsuł. Jak jeździsz polonezem, nie bierz BMW!

Szkoda całkowita a pojazd zastępczy

A co w sytuacji, kiedy kolizja była bardzo poważna i Twój samochód nadaje się tylko na złom? Gdy nastąpiła szkoda całkowita, czyli taka sytuacja, w której wartość naprawy przewyższa wartość auta, też masz prawo do pojazdu zastępczego! Zostałeś przecież z wrakiem, którym nie da się jeździć. Auto zastępcze należy Ci się do czasu, gdy dostaniesz pieniądze z odszkodowania i uda Ci się sprzedać wrak, czyli wtedy, gdy odzyskana kwota pozwoli Ci na zakup ,,nowego” samochodu. Nie możesz oczywiście przesadzić z oczekiwaniem na kupca, bo jeśli pozbywanie się wraku będzie trwało rok, firma ubezpieczeniowa może odmówić Ci zwrotu pieniędzy za wynajem. Wszystko w granicach rozsądku!

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks Cywilny  (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93)

art. 361 k.c. i 363 k.c.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2011 r., sygn. akt III CZP 05/11  

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia  22 listopada 2013 r., sygn. akt III CZP 76/13