Na jak długo przysługuje mi pojazd zastępczy z OC sprawcy?

Aktualizacja:
rodzaj nadwozia ceny oc

Miałeś stłuczkę nie ze swojej winy, samochód wstawiłeś do warsztatu. A czas oczekiwania na części to aż miesiąc! Na szczęście przysługuje Ci pojazd zastępczy z polisy sprawcy. Jak długo możesz nim jeździć? I jak reagować, gdy ubezpieczyciel chce zwrotu szybciej niż Ty odzyskasz naprawiony samochód?

Szkoda częściowa a pojazd zastępczy 

Załóżmy, że stłuczkę miałeś 10 maja, odstawiasz samochód do warsztatu jeszcze tego samego dnia, ale okazuje się, że nie ma części potrzebnych do naprawy. Warsztat je zamawia, ale termin dostawy to dopiero 30 maja. Po naprawie samochód odbierasz 7 czerwca. W międzyczasie firma ubezpieczeniowa wzywa Cię do zwrotu samochodu zastępczego, bo upłynął tzw. technologiczny czas naprawy. Nie wiesz, jak masz się zachować? Przecież auto miało być na cały czas naprawy! Musisz negocjować z ubezpieczycielem. Oto przydatne argumenty.

Skoro 7 czerwca odebrałeś samochód z warsztatu to znaczy, że nie mogłeś go używać. Przeszkadzało Ci to w codziennym życiu.  Sam fakt, że nie miałeś czym jeździć do pracy zobowiązuje firmę ubezpieczeniową do tego, by udostępniła Ci samochód. Liczy się tutaj realny czas naprawy!

Jeśli ubezpieczyciel nie da się przekonać, wypożycz samochód na własną rękę, a potem poproś o zwrot na podstawie faktury z wypożyczalni. Napisz w tej sprawie odwołanie i dołącz fakturę. W odpowiedzi firma ubezpieczeniowa musi przedstawić Ci argumenty, dlaczego nie chce zwrócić pieniędzy za cały okres wynajmu. Ty nie musisz nic tłumaczyć. Pamiętaj, że wypożyczony samochód musi być takiej samej klasy, o podobnych parametrach do tego, który się zepsuł. Jak jeździsz polonezem, nie bierz BMW!

Szkoda całkowita a pojazd zastępczy

A co w sytuacji, kiedy kolizja była bardzo poważna i Twój samochód nadaje się tylko na złom? Gdy nastąpiła szkoda całkowita, czyli taka sytuacja, w której wartość naprawy przewyższa wartość auta, też masz prawo do pojazdu zastępczego! Zostałeś przecież z wrakiem, którym nie da się jeździć. Auto zastępcze należy Ci się do czasu, gdy dostaniesz pieniądze z odszkodowania i uda Ci się sprzedać wrak, czyli wtedy, gdy odzyskana kwota pozwoli Ci na zakup ,,nowego” samochodu. Nie możesz oczywiście przesadzić z oczekiwaniem na kupca, bo jeśli pozbywanie się wraku będzie trwało rok, firma ubezpieczeniowa może odmówić Ci zwrotu pieniędzy za wynajem. Wszystko w granicach rozsądku!

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks Cywilny  (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93)

art. 361 k.c. i 363 k.c.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2011 r., sygn. akt III CZP 05/11  

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia  22 listopada 2013 r., sygn. akt III CZP 76/13

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
3 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
4 lat temu

Szkoda z oc sprawcy.
Ubezpieczyciel wyznaczył 4 dni wynajmu auta zastępczego (na czas technologiczny naprawy licząc od dnia szacowania szkody/kosztorysu ) nie uwzględniając czasu oczekiwania na wymianę części. Po interwencji usłyszałam że żeby przedłużyć czas wynajmu, warsztat musi przesłać dokumenty o dostawie lub zamówieniu części . Czy ubezpieczyciel może żądać tych dokumentów ?
Na kosztorysie jest wpisana klauzula że uznaniem roszczenia za wynajem jest potwierdzenie wykonania naprawy.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Anna

Jeżeli Ubezpieczyciel prosi o ukazanie dokumentów o dostawie/zamówieniu części, po to by przedłużyć czas wynajmu auta, to należy takie dokumenty udostępnić. Polecam współpracować z Towarzystwem, by nie stwarzać żadnych problemów 🙂

Łukasz
Łukasz
4 lat temu

witam oc sprawcy
sprawca nie przyznaje sie do winy na jaki okres przysluguje wynajem samochodu
czy istnieje szansa iz AXA zwroci za wynajem od dnia szkody do rozwiazania sprawy za pomoca sadu ??
pozdrawiam