Chcesz wyrobić sobie prawo jazdy i musisz założyć Profil Kandydata na Kierowcę? Nie wiesz, jak i po co masz to zrobić? Wszystko wyjaśniamy w artykule.
Co to jest Profil Kandydata na Kierowcę i do czego służy?
Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) to generowany przez starostwa elektroniczny dokument, zawierający zestaw aktualnych danych na temat osoby składającej papiery na prawo jazdy, potwierdzający jej uprawnienia, który pozwoli ją szybko i łatwo zidentyfikować.
Wymóg posiadania tego dokumentu przez każdego kandydata na kierowcę w naszym kraju obowiązuje od 19 stycznia 2013 roku. Każdemu PKK zostaje nadany indywidualny, unikalny numer. Jeżeli jedna osoba zdaje prawo jazdy na kilka kategorii, do każdej z nich zakładany jest osobny profil i przyznawany oddzielny numer.
Dokument usprawnia wymianę informacji między kandydatem, starostwami, szkołami jazdy i WORD-ami. Profil Kandydata na Kierowcę zapobiega ponadto wydaniu prawa jazdy osobom, które mają sądowy zakaz wsiadania za kierownicę.
Kiedy jest wymagany Profil Kandydata na Kierowcę?
Bez założenia PKK nie zostaniesz dopuszczony do kursu ani egzaminu na prawo jazdy. Profil jest wymagany również, gdy:
- chcesz rozszerzyć dotychczasowe uprawnienia,
- wymieniasz dokumenty,
- starasz się o przywrócenie cofniętych i utraconych kwalifikacji,
- idziesz po zwrot dokumentów zatrzymanych przez sąd.
CZYTAJ TAKŻE
Wymiana prawa jazdy 🚗 Kiedy jest wymagana i ile kosztuje?
Co po zdanym egzaminie na prawo jazdy?
Jakich dokumentów potrzebujesz do założenia Profilu Kandydata na Kierowcę?
Do założenia profilu PKK potrzebujesz zestawu dokumentów:
- wniosku o prawo jazdy,
- orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do bycia kierowcą,
- orzeczenia psychologa (wydawanego w takim samym celu, co orzeczenie lekarskie; dotyczy kategorii C1, C, D1, D, C1+E, C+E, D1+E, D+E),
- ważnego dowodu tożsamości,
- aktualnej fotografii o wymiarach 3,5 cm na 4,5 cm,
- ksero prawa jazdy (jeżeli takie już istnieje, w przypadku dokumentu wydanego za granicą potrzebne jest też jego tłumaczenie),
- pisemnej zgody opiekunów (jeżeli jesteś niepełnoletni),
- dokumentu potwierdzającego pobyt na terenie Polski (gdy jesteś obcokrajowcem).
Dokumenty musisz złożyć do Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta lub Gminy (odpowiedniego do swojego miejsca zamieszkania). Może to również zrobić upoważniona przez Ciebie osoba. Jeżeli będzie z Tobą blisko spokrewniona, nic nie zapłacisz za pełnomocnictwo. Przy niespokrewnionych pełnomocnikach opłata wynosi 17 zł.
Kalkulator OC/AC – oblicz składkę
Obecnie nie ma możliwości złożenia wniosku o założenie Profilu Kandydata na Kierowcę online. Można to zrobić tylko stawiając się z kompletem dokumentów w odpowiednim urzędzie.
Samo założenie Profilu Kandydata na Kierowcę jest darmowe.
Ile musisz czekać na numer PKK?
Dwa dni po złożeniu wniosku powinieneś dostać swój indywidualny numer Profilu Kandydata na Kierowcę. W przypadku odmowy nadania numeru możesz się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Masz na to 14 dni.
Numer umożliwia Ci rozpoczęcie szkolenia na prawo jazdy.
Zobacz także: Ile należy czekać na prawo jazdy?
Podsumowanie
- Profil Kandydata na Kierowcę pozwala szybko i łatwo zidentyfikować wszystkie osoby składające dokumenty na prawo jazdy. Po uzyskaniu prawa jazdy PKK potwierdza ich uprawnienia.
- Każdy Profil Kandydata na Kierowcę ma indywidualny, unikalny numer.
- Bez założenia Profilu Kandydata na Kierowcę nie zostaniesz dopuszczony do kursu ani egzaminu na prawo jazdy.
- Do założenia profilu potrzebujesz zestawu dokumentów: wniosku o prawo jazdy, orzeczenia lekarskiego, orzeczenia psychologa, ważnego dowodu tożsamości, fotografii, ksera prawa jazdy (jeżeli takie już istnieje), pisemnej zgody opiekunów (osoby niepełnoletnie), dokumentu potwierdzającego pobyt na terenie Polski (obcokrajowcy).
- Dokumenty musisz złożyć do Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta lub Gminy.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
W jaki sposób zdobyć upragnione prawo jazdy? Od czego zacząć, dokąd pójść i jakie dokumenty złożyć? Ile trwa wydanie uprawnień? Zanim udasz się na kurs nauki, na początku musisz wypełnić odpowiedni formularz. Jak złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy? Przeczytaj nasz artykuł, a poznasz wszystkie szczegóły!
Numer druku prawa jazdy może okazać się niezbędny podczas wypełniania wniosku o wydanie nowego prawa jazdy. Gdzie jest ten numer? Jak się okazuje, jego umiejscowienie wcale nie jest takie oczywiste. Sprawy nie ułatwia także brak informacji o numerze w objaśnieniach (legendzie) dokumentu. Sprawdź zatem, gdzie znajduje się nr druku na prawie jazdy, zanim złożysz wniosek o nowy dokument.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.