Zdałem prawo jazdy, co dalej? Poradnik młodego kierowcy!

Aktualizacja:
zdalem-prawo-jazdy-co-dalej

Właśnie zdałeś praktyczny egzamin na prawo jazdy? Świetnie! Zanim jednak wsiądziesz za kierownicę własnego samochodu, musisz dopełnić jeszcze kilka formalności. Co musisz zrobić po zdanym egzaminie na prawo jazdy? Poznaj praktyczne wskazówki, dzięki którym szybko załatwisz sprawy urzędowe i będziesz mógł prowadzić pojazdy.

Zdam prawko – myśli wiele młodych osób. W teorii wszystko wydaje się proste: niecałe 50 godzin nauki teoretycznej i praktycznej, dwa egzaminy i możesz ruszać w wymarzoną podróż własnym autem. Nie zawsze jest jednak tak łatwo. W trakcie często niestety okazuje się, że sama biurokracja może przysporzyć niemało problemów. Jeśli jednak udało Ci się złożyć wniosek o wydanie dokumentów i przejść cały etap szkoleń, warto spojrzeć, co dalej.

Egzaminowi towarzyszą ogromne emocje. Nic dziwnego, że to właśnie na nim wiele osób koncentruje swoją uwagę. Po całym stresie związanym z sytuacją zdobywania nowych uprawnień, w końcu egzaminator zaznacza na dedykowanym formularzu pole „pozytywny”. Wtedy pojawia się kluczowe pytanie: zdałem prawo jazdy, co dalej? Czy już mogę prowadzić auto? Czy muszę dopełnić jeszcze jakichś formalności? A może wystarczy zaczekać?

Sprawdzamy, co zrobić po zdanym egzaminie na prawo jazdy.

Kiedy mogę jeździć po zdaniu prawa jazdy?

Bezpośrednio po zdaniu egzaminu nie możesz od razu samodzielnie jeździć samochodem – przed odbiorem dokumentu nie będziesz mieć uprawnień do kierowania pojazdami. Pamiętaj o tej zasadzie, bo w przeciwnym razie możesz zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł.

porównywarka ubezpieczeń punkta - oc od 230 zł

Zdałem prawo jazdy – co dalej?

Jeżeli zdałeś praktyczną część egzaminu na prawo jazdy, to od egzaminatora otrzymałeś potwierdzenie na arkuszu przebiegu części praktycznej egzaminu państwowego. Emocje opadły, a Ty zastanawiasz się, co dalej? Ten dokument jest dla Ciebie – nie musisz go nigdzie dostarczać. Procedura uzyskania dokumentu prawa jazdy wygląda następująco:

 • ośrodek ruchu drogowego przekazuje do wydziału komunikacji właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania informację o tym, że zdałeś egzamin,
 • aktualizowany jest Twój profil kandydata na kierowcę (PKK),
 • urzędnicy z wydziału komunikacji na podstawie aktualizacji profilu kandydata na kierowcę składają w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych zamówienie na wydruk dokumentu prawa jazdy.

Wykonanie ostatniego kroku, czyli zamówienie przez urzędników dokumentu, jest uzależnione od tego, czy wniosłeś wymaganą opłatę.

Zdałeś egzamin na prawo jazdy i rozglądasz się za samochodem? Jeszcze przed zakupem auta możesz sprawdzić, ile będzie Cię kosztowało ubezpieczenie OC – skorzystaj w tym celu z narzędzia, jakim jest kalkulator OC.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Co po zdanym egzaminie na prawo jazdy – jak wnieść opłatę?

Zanim uzyskasz dokument potwierdzający otrzymanie nowych uprawnień, musisz opłacić go w urzędzie. Wydanie prawa jazdy w przeciwieństwie do dowodu osobistego jest płatne. Na szczęście nie musisz jechać specjalnie do przydzielonego Ci wydziału komunikacyjnego, choć oczywiście możesz. Jak wnieść opłatę, gdy zdanie prawa jazdy masz za sobą?

 • W kasie urzędu – możliwa jest płatność gotówką lub/i bezgotówkowa (kartą płatniczą).
 • Zlecając przelew na rachunek bankowy urzędu (starostwa powiatowego lub urzędu miasta – w zależności od tego, gdzie mieszkasz) – numer rachunku znajdziesz na stronie internetowej urzędu,
 • Za pośrednictwem portalu info-car.pl.

Jeśli wybierzesz najprostszą, czyli trzecią opcję, niestety kontakt z urzędem Cię nie ominie. Zanim wydział komunikacji złoży wniosek o wydanie Twojego dokumentu, musisz przekazać potwierdzenie płatności.

Ile wynosi opłata za wydanie prawa jazdy? W 2023 roku jest ona równa 100 zł za wyrobienie prawa jazdy oraz 0,50 zł opłaty ewidencyjnej. Jeśli jesteś dyplomatą, nie ponosisz żadnych kosztów.

Wizyta w wydziale komunikacji po zdanym egzaminie może Cię nie ominąć

Wniesienie opłaty za wydanie prawa jazdy to jeszcze nie wszystko – czasem wydział komunikacyjny może oczekiwać Twojej obecności w urzędzie. Dopiero wówczas urzędnicy zamówią dla Ciebie dokument. Dlaczego?

Zdarzają się sytuacje, gdy kandydat na kierowcę ubiega się jednocześnie o dwie kategorie prawa jazdy. Wówczas względy ekonomiczne przemawiają za tym, aby zamówić dokument, dopiero gdy kandydat uzyska pozytywny wynik z egzaminów na obie kategorie.

Jak tego uniknąć? Zadzwoń do swojego urzędu i zapytaj, czy wystarczy przekazać potwierdzenie płatności np. na skrzynkę mailową, czy jednak musisz złożyć je osobiście.

Oblicz składkę OC/AC

Zdałem prawo jazdy – kiedy dostanę dokument?

Zastanawiasz się, ile czeka się na wydanie dokumentu prawa jazdy? Czas oczekiwania zależy od ilości pracy, jaką ma aktualnie Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych – najczęściej jednak świeżo upieczeni kierowcy nie muszą czekać dłużej niż tydzień.

Jeżeli chcesz, możesz śledzić, na jakim etapie jest wydawanie dokumentu prawa jazdy – służy do tego strona internetowa info-car.pl. Odwiedzając ją, przejdź do zakładki „Prawo jazdy”, a następnie wybierz usługę online „Sprawdź, czy Twoje prawo jazdy jest gotowe”.

Status dokumentu poznasz po podaniu swoich danych osobowych: imienia i nazwiska oraz numeru PESEL. Zamiast numeru PESEL możesz też podać datę urodzenia lub numer PKK.

Jak odebrać prawo jazdy?

Jeżeli odbierasz prawo jazdy w urzędzie, koniecznie zabierz ze sobą:

 • dowód tożsamości,
 • dotychczasowe prawo jazdy (jeśli je posiadasz).

Możesz także zdecydować, by zostało ono wysłane na Twój adres. Co ważne – jeśli masz już prawo jazdy, to musisz wcześniej je odesłać.

Przypominamy, że nie możesz prowadzić auta bez ważnego prawa jazdy. Dlatego, jeżeli zdałeś egzamin, ale nie wydano jeszcze dokumentu, nie możesz siadać za kierownicą.

Zanim wsiądziesz do auta – ubezpiecz je!

Pierwsza jazda samochodem po egzaminie to niezwykle emocjonujące wydarzenie. Postaraj się podejść do niego na spokojnie, a wcześniej zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie samochodu. Od dnia podpisania umowy kupna auta to na Tobie (jako właścicielu) będzie spoczywał obowiązek ubezpieczenia pojazdu. W innym wypadku narażasz się na karę za brak OC.

Pamiętaj, że młodym i niedoświadczonym kierowcom firmy ubezpieczeniowe często przypisują dodatkowe zwyżki, co czyni polisy znacznie droższymi niż w przypadku pozostałych kierowców. Nie daj się oszukać i skorzystaj z najtańszej opcji. Punkta znajdzie ją dla Ciebie!

Znajdź najtańszą polisę dla młodego kierowcy!

Ile wynosi czas oczekiwania na prawo jazdy?
Jak odebrać prawo jazdy?
Czy za odbiór prawa jazdy się płaci?

Podsumowanie

 1. Po zdaniu egzaminu nie musisz nigdzie składać wniosku – WORD przekazuje tę informację do urzędu właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania.
 2. Nie możesz jeździć bezpośrednio po zdaniu egzaminu. Najpierw musisz odebrać dokument z urzędu.
 3. Przed odebraniem prawa jazdy konieczna jest wpłata w wysokości 105 zł. Opłaty dokonasz w urzędzie. Możesz także zapłacić przelewem lub na stronie info-car.pl.
 4. Na dokument czeka się do 9 dni roboczych.
 5. W wyjątkowych przypadkach czas oczekiwania może wydłużyć się nawet do 2 miesięcy (jeżeli zdawałeś egzamin za granicą lub masz zakaz prowadzenia pojazdów).


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
3 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments