Punkta

Egzaminowi na prawo jazdy towarzyszą ogromne emocje. Nic dziwnego, że to właśnie na nim wiele osób koncentruje swoją uwagę, nie zastanawiając się nad tym, jak od strony formalnej wygląda proces wydania plastikowego „prawka”, które jest potwierdzeniem posiadania uprawnień do kierowania pojazdami.

Zdałem prawo jazdy – co dalej?

Jeżeli zdałeś praktyczną część egzaminu na prawo jazdy, to od egzaminatora otrzymałeś potwierdzenie na arkuszu przebiegu części praktycznej egzaminu państwowego. Emocje opadły, a Ty zastanawiasz się, co dalej? Ten dokument jest dla Ciebie – nie musisz go nigdzie dostarczać. Procedura uzyskania dokumentu prawa jazdy wygląda następująco:

  • ośrodek ruchu drogowego przekazuje do wydziału komunikacji właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania informację o tym, że zdałeś egzamin,
  • aktualizowany jest Twój profil kandydata na kierowcę (PKK),
  • urzędnicy z wydziału komunikacji na podstawie aktualizacji profilu kandydata na kierowcę składają w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych zamówienie na wydruk dokumentu prawa jazdy.

Wykonanie ostatniego kroku, czyli zamówienie przez urzędników dokumentu, jest uzależnione od tego, czy wniosłeś wymaganą opłatę.

Zdałeś egzamin na prawo jazdy i rozglądasz się za samochodem? Od dnia podpisania umowy kupna to na Tobie (jako właścicielu) będzie spoczywał obowiązek ubezpieczenia pojazdu. Jeszcze przed zakupem auta możesz sprawdzić, ile będzie Cię kosztowało ubezpieczenie OC – skorzystaj w tym celu z narzędzia, jakim jest kalkulator OC.

Co po zdanym egzaminie na prawo jazdy – jak wnieść opłatę?

Opłatę za wydanie dokumentu prawa jazdy najczęściej można wnieść na kilka sposobów. Będziesz mógł zapłacić:

  • w kasie urzędu – możliwa jest płatność gotówką lub/i bezgotówkowa (kartą płatniczą),
  • zlecając przelew na rachunek bankowy urzędu (starostwa powiatowego lub urzędu miasta – w zależności od tego, gdzie mieszkasz) – numer rachunku znajdziesz na stronie internetowej urzędu,
  • za pośrednictwem portalu info-car.pl – płatność w ten sposób nie jest dostępna jeszcze we wszystkich urzędach.

Ile wynosi opłata za wydanie prawa jazdy? Aktualnie jest to 100,50 zł. Regulując opłatę za pośrednictwem portalu Info-car.pl, zapłacisz dodatkowo 2 zł tytułem opłaty manipulacyjnej.

Bezpośrednio po zdaniu egzaminu nie możesz od razu samodzielnie jeździć samochodem – przed odbiorem dokumentu nie będziesz miał uprawnień do kierowania pojazdami. Pamiętaj o tej zasadzie, bo w przeciwnym razie możesz zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł.

Wizyta w wydziale komunikacji po zdanym egzaminie na prawo jazdy

Wniesienie opłaty za wydanie dokumentu prawa jazdy to jeszcze nie wszystko – będziesz musiał jeszcze zgłosić się do wydziału komunikacji z potwierdzeniem zapłaty. Dopiero wówczas urzędnicy zamówią dla Ciebie dokument. Dlaczego?

Do rzadkości nie należą sytuacje, gdy kandydat na kierowcę ubiega się jednocześnie o dwie kategorie prawa jazdy. Wówczas względy ekonomiczne przemawiają za tym, aby zamówić dokument dopiero, gdy kandydat uzyska pozytywny wynik z egzaminów na obie kategorie.

Zdałem prawo jazdy – kiedy dostanę dokument?

Zastanawiasz się, ile czeka się na wydanie dokumentu prawa jazdy? Czas oczekiwania zależy od ilości pracy, jaką ma aktualnie Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych – najczęściej jednak świeżo upieczeni kierowcy muszą czekać dłużej niż tydzień.

Jeżeli chcesz, możesz śledzić, na jakim etapie jest wydawanie dokumentu prawa jazdy – służy do tego strona internetowa info-car.pl. Odwiedzając ją, przejdź do zakładki „Prawo jazdy”, a następnie wybierz usługę online „Sprawdź, czy Twoje prawo jazdy jest gotowe”.

Status dokumentu poznasz po podaniu swoich danych osobowych: imienia i nazwiska oraz numeru PESEL. Zamiast numeru PESEL możesz też podać datę urodzenia lub numer PKK.