Wniosek o wydanie prawa jazdy (wniosek PKK). Pobierz wzór i sprawdź, jak go wypełnić

Aktualizacja:
wniosek o wydanie prawa jazdy

W jaki sposób zdobyć upragnione prawo jazdy? Od czego zacząć, dokąd pójść i jakie dokumenty złożyć? Ile trwa wydanie uprawnień? Zanim udasz się na kurs nauki, na początku musisz wypełnić odpowiedni formularz. Jak złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy? Przeczytaj nasz artykuł, a poznasz wszystkie szczegóły!

Wniosek o wydanie prawa jazdy – pobierz wzór

Formularze wniosków o wydanie prawa jazdy są dostępne w wydziałach komunikacji starostw powiatowych i urzędów miast/dzielnic. Udaj się do odpowiedniego oddziału przypisanego ze względu na miejsce zamieszkania. Możesz również wygodnie pobrać wniosek ze strony internetowej, wydrukować i wypełnić go. Znajdziesz to tutaj: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/jak-uzyskac-prawo-jazdy. Wzór wniosku o wydanie prawa jazdy i stworzenie PKK musisz wydrukować obustronnie.

Wniosek o wydanie prawa jazdy – gdzie i kiedy złożyć?

Nazwa tego dokumentu może wprowadzać w błąd. Wniosek o wydanie prawa jazdy musisz złożyć w odpowiednim urzędzie jeszcze przed rozpoczęciem szkolenia, a nie dopiero po zdaniu egzaminu i przed wydaniem dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem. Na jego podstawie otrzymasz PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę, który jest niezbędny do rozpoczęcia szkolenia. Cała procedura wygląda następująco:

 • Udaj się do lekarza, który może wystawić orzeczenie lekarskie uprawniające do wydania prawa jazdy.
 • Wypełnij wniosek o wydanie prawa jazdy.
 • Do wniosku dołącz wymagane dokumenty.
 • Złóż formularz wraz z załącznikami w wydziale komunikacji urzędu powiatu/miasta/dzielnicy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.
 • Po maksymalnie 2 dniach odbierz Profil Kandydata na Kierowcę – jest niezbędny przy zapisywaniu się na szkolenie.
 • Przystąp do kursu na prawo jazdy.
 • Po zakończonym kursie przystąp do państwowego egzaminu teoretycznego, a następnie praktycznego.
 • Po egzaminie zgłoś się ponownie do wydziału komunikacji w celu dołączenia dowodu uiszczenia opłaty za wyrobienie dokumentu (100 zł) i opłaty ewidencyjnej (50 gr) za wydanie prawa jazdy. Opłata nie dotyczy dyplomatów.
 • Odbierz prawo jazdy.

Wniosek o wyrobienie prawa jazdy powinieneś złożyć w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania, a nie zameldowania. Urzędnicy mogą zażądać dodatkowych dokumentów potwierdzających, że mieszkasz w miejscowości innej niż miejsce zameldowania np. umowa najmu mieszkania czy o pracę.

Czytaj także: Polisa OC młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

porównywarka ubezpieczeń punkta - oc od 230 zł

Jak złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy przez internet?

Postępująca cyfryzacja w polskich urzędach, do której przyczyniła się także pandemia COVID-19 sprawiły, że coraz więcej spraw możesz załatwić za pośrednictwem strony internetowej gov.pl. Wystarczy, że założysz dedykowany profil zaufany na platformie ePUAP lub posiadasz bezpieczny podpis elektroniczny. Także wniosek o wydanie prawa jazdy znajdziesz na stronie. Podobnie, jak w przypadku osobistego złożenia dokumentów, zanim wypełnisz formularz, musisz dokonać badań lekarskich. W tym przypadku opłaty należy dokonać przed egzaminem. Poniżej znajdziesz dokładną instrukcję.

Jak uzyskać prawo jazdy przez internet:

 1. Wykonaj badania lekarskie dedykowane dla kierowców i uzyskaj odpowiednie orzeczenie lekarskie.
 2. Zrób przelew na konto urzędu na kwotę 100,50 zł. W zakładce Gdzie możesz wysłać wniosek znajdziesz informację, do którego urzędu należy zaadresować przelew oraz gdzie należy wysłać wniosek o prawo jazdy.
 3. Wypełnij wniosek o wydanie prawa jazdy za pośrednictwem platformy ePUAP.
 4. Przygotuj i wyślij oryginały dokumentów pocztą: zdjęcie, oryginał orzeczenia lekarskiego, zgodę rodziców (w przypadku osób, które nie ukończyły jeszcze 18 lat). Powinny zostać przesłane do tego samego urzędu, co Twój wniosek.
 5. Po 2 dniach roboczych otrzymasz swój numer PKK, a prawo jazdy będzie coraz bliżej. W przypadkach wymagających dodatkowych wyjaśnienie, czas ten może wydłużyć się nawet do 2 miesięcy.

Kolejne kroki są takie same jak w przypadku osobistego zgłaszania wniosku o wydanie prawa jazdy.

Czy wniosek o prawo jazdy muszę złożyć osobiście?

Niektóre ośrodki szkolenia kierowców zajmują się załatwianiem formalności w imieniu swoich klientów. Placówka może więc złożyć za Ciebie wniosek o wydanie prawa jazdy i PKK, a także pośredniczyć przy wykonaniu obowiązkowych badań lekarskich. W tym celu musisz wystawić konkretnemu pracownikowi ośrodka pełnomocnictwo. Za działanie przez pełnomocnika będziesz musiał jednak zapłacić opłatę skarbową w wysokości 17 zł. Możesz również złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy osobiście. Powinieneś wtedy mieć przy sobie aktualny dowód tożsamości.

Oblicz składkę OC/AC za darmo!

Sprawdź teżZdałem prawo jazdy, co dalej? Poradnik młodego kierowcy!

Jak wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy?

Nie zastanawiaj się dłużej, spójrz na poniższe wskazówki i zobacz, jak wypełnić wniosek o profil kierowcy.

Aktualny formularz wniosku o wydanie prawa jazdy:

Wniosek o wydanie prawa jazdy

Wniosek o wydanie prawa jazdy

 • W nagłówku wniosku wpisz dane Urzędu Miejskiego lub Starostwa Powiatowego właściwego ze względu na Twoje miejsce zamieszkania.
 •  Część A. Wypełnienie tej części jest obowiązkowe. Uzupełnij ją danymi osoby składającej wniosek o wydanie prawa jazdy, czyli Twoimi.
 •  Część B. Ta część Cię nie dotyczy, wypełniają ją tylko osoby składające wniosek o wydanie wtórnika lub wymianę prawa jazdy.
 •  Część C. W punkcie 1. zaznacz opcję a) oraz odpowiednią kategorię prawa jazdy.
  W punkcie 2. zaznacz opcję a) b) c). Jeżeli składasz wniosek o wydanie prawa jazdy po raz pierwszy, dołączasz dowód opłaty i chcesz, żeby dokument był do Ciebie przesłany pocztą, zaznacz również d). W takim wypadku pamiętaj o zaznaczeniu odpowiedniego pola w części F.
 •  Część D. Ta część Cię nie dotyczy. Pozostaw ją niewypełnioną.
 •  Część E. Pozostaw ją bez wypełniania – dotyczy ona osób ubiegających się o wydanie wtórnika prawa jazdy.
 •  Część F. Jeżeli wybierasz opcję przesłania dokumentu pocztą, pamiętaj o dołączeniu dowodu wpłaty i zaznaczeniu odpowiedniego pola w części C.
 •  Część G. Zaznacz opcje 1) 2) 3) 4) 5) i 6).
 •  Fotografia. Do wniosku musisz dołączyć swoją fotografię opisaną na odwrocie imieniem i nazwiskiem. Nie przyklejaj jej do wniosku.
 •  Oświadczenie o miejscu zamieszkania. Wypełnij zgodnie ze stanem faktycznym.
 •  Część H. Całą stronę wypełnia urząd po podjęciu decyzji.

Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi i wzór, jak wypełnić wniosek na prawo jazdy okażą się pomocne oraz ułatwią Ci zadanie, które Cię czeka.

Jakie dokumenty należy dołączyć do formularza?

Jak widzisz, wypełnienie wniosku o prawy jazdy nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Jednak przed jego złożeniem koniecznie sprawdź, czy masz wszystkie wymagane załączniki:

 • dowód opłaty (100 zł) za wydanie prawa jazdy oraz opłaty ewidencyjnej (50 gr),
 • orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem,
 • orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem – w przypadku kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T,
 • wyraźna, aktualna i kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 × 4,5 cm,
 • zgoda rodziców lub opiekunów prawnych w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat i starają się o prawo jazdy kategorii: AM, A1, B1 lub T,
 • oświadczenie o zapoznaniu z treścią art. 233 kk.

Poznaj cenę składki OC/AC

Kiedy muszę uiścić opłatę?

Opłata za prawo jazdy musi zostać uiszczona niezwłocznie po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu państwowego. Dowód uiszczenia należy jak najszybciej dostarczyć do organu, który rozpatruje wniosek o wydanie prawa jazdy. Od doręczenia dowodu uiszczenia opłaty i otrzymania dokumentów z WORD uzależniony jest termin wysłania zamówienia do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie na wytworzenie prawa jazdy. W przypadku PKK tworzonego za pośrednictwem strony gov.pl opłaty musisz dokonać przed przystąpieniem do egzaminu.

Sprawdź też: Czy trzeba mieć przy sobie OC, dowód rejestracyjny i prawo jazdy? Aktualne przepisy 2023

Jak długo będziesz oczekiwać na wydanie prawa jazdy?

W ciągu 3 dni od zdanego egzaminu na prawo jazdy WORD przekaże dokumenty do właściwego wydziału komunikacji. Jeżeli sprawa nie wymaga prowadzenia postępowania wyjaśniającego, na prawo jazdy będziesz czekać około 10 dni od otrzymania przez urząd kompletnych dokumentów, czyli informacji o pozytywnym wyniku egzaminu – przekazanej za pośrednictwem WORD – oraz dowodu uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy i opłaty ewidencyjnej – otrzymanego od Ciebie. Stan realizacji zamówienia na wytworzenie prawa jazdy dostępny jest na stronie https://info-car.pl/infocar/prawo-jazdy/sprawdz-status.html. Jeśli pozostawisz we wniosku numer telefonu komórkowego bądź adres e-mail, otrzymasz wiadomość o możliwości odbioru prawa jazdy.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Kiedy konieczny jest wtórnik prawa jazdy?

Istnieje kilka sytuacji, gdy musisz wymienić dokument na nowy. Masz na to 30 dni. Obowiązkowa wymiana prawa jazdy jest konieczna gdy:

 • zmieniłeś dane osobowe (imię lub nazwisko);
 • Twoje prawo jazdy jest już nieważne;
 • zmieniłeś miejsce zamieszkania.

W tym wypadku także musisz wypełnić wniosek o prawo jazdy. Wzór znajdziesz na stronie gov.pl. Koszt wydania wtórnika wynosi 100,50 zł. Formularz wraz ze wszystkimi dokumentami powinieneś złożyć w wydziale komunikacji urzędu powiatu/miasta/dzielnicy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Możesz to zrobić także przez internet za pośrednictwem platformy ePUAP.

Prawo jazdy w Polsce – coraz trudniej zdać egzamin

Nie jest łatwo zdać prawo jazdy. W Polsce kandydat na kierowcę musi odpowiedzieć na 32 pytania w trakcie 25 minut. Podzielone są one na część z wiedzy podstawowej (20 pytań) oraz część specjalistyczną (12 pytań). Nie są jednakowo punktowane.  Na maksymalnie 74 punkty do zdobycia potencjalny kierujący musi uzyskać aż 68, co plasuje próg zdawalności na poziomie 92%. Obowiązująca pula zawiera prawie 3700 pytań! Zanim więc wniosek o wydanie prawa jazdy stanie się faktycznym uprawnieniem, czeka Cię mozolny etap nie tylko nauki praktyki, ale i teorii. Ciągłe zmiany też nie ułatwiają. Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy? Obecnie zapłacisz 30 zł za część teoretyczną oraz 140 zł za część praktyczną. Niestety, zdawalność od lat utrzymuje się na dość niskim poziomie.

Czytaj także: Młodzi kierowcy – czy rzeczywiście należy się ich bać? [RAPORT]

Pytania i odpowiedzi

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?
Czy wniosek musze złożyć osobiście?
Ile kosztuje wydanie prawa jazdy?
Ile czeka się na wydanie prawa jazdy?
Jaki jest koszt dodatkowy przesłania prawa jazdy pocztą?

Podsumowanie

 1. Przed udaniem się do urzędu, wykonaj badania lekarskie oraz odbierz orzeczenie uprawniające do wydania prawa jazdy.
 2. Wniosek o wydanie prawa jazdy umożliwia otrzymanie PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę.
 3. Dokumenty możesz złożyć przez internet za pośrednictwem profilu zaufanego na platformie ePUAP.
 4. Koszt wydania prawa jazdy to 100,50 zł.
 5. Wniosek może złożyć w naszym imieniu osoba upoważniona. Koszt upoważnienia wynosi 17 zł.

Katarzyna Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Wytrawna znawczyni rynku ubezpieczeniowego, ponad 10 lat doświadczeń w branży, większość tego czasu na pokładzie grupy Punkta. Lubi podróże, raczej woli psy niż koty i nie trudno nam się z nią w tej kwestii nie zgodzić.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
9 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej