Chcesz wyrobić sobie prawo jazdy i musisz założyć Profil Kandydata na Kierowcę? Nie wiesz, jak i po co masz to zrobić? Wszystko wyjaśniamy w artykule.
Co to jest Profil Kandydata na Kierowcę i do czego służy?
Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) to generowany przez starostwa elektroniczny dokument, zawierający zestaw aktualnych danych na temat osoby składającej papiery na prawo jazdy, potwierdzający jej uprawnienia, który pozwoli ją szybko i łatwo zidentyfikować.
Wymóg posiadania tego dokumentu przez każdego kandydata na kierowcę w naszym kraju obowiązuje od 19 stycznia 2013 roku. Każdemu PKK zostaje nadany indywidualny, unikalny numer. Jeżeli jedna osoba zdaje prawo jazdy na kilka kategorii, do każdej z nich zakładany jest osobny profil i przyznawany oddzielny numer.
Dokument usprawnia wymianę informacji między kandydatem, starostwami, szkołami jazdy i WORD-ami. Profil Kandydata na Kierowcę zapobiega ponadto wydaniu prawa jazdy osobom, które mają sądowy zakaz wsiadania za kierownicę.
Kiedy jest wymagany Profil Kandydata na Kierowcę?
Bez założenia PKK nie zostaniesz dopuszczony do kursu ani egzaminu na prawo jazdy. Profil jest wymagany również, gdy:
- chcesz rozszerzyć dotychczasowe uprawnienia,
- wymieniasz dokumenty,
- starasz się o przywrócenie cofniętych i utraconych kwalifikacji,
- idziesz po zwrot dokumentów zatrzymanych przez sąd.
CZYTAJ TAKŻE
Wymiana prawa jazdy 🚗 Kiedy jest wymagana i ile kosztuje?
Co po zdanym egzaminie na prawo jazdy?
Jakich dokumentów potrzebujesz do założenia Profilu Kandydata na Kierowcę?
Do założenia profilu PKK potrzebujesz zestawu dokumentów:
- wniosku o prawo jazdy,
- orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do bycia kierowcą,
- orzeczenia psychologa (wydawanego w takim samym celu, co orzeczenie lekarskie; dotyczy kategorii C1, C, D1, D, C1+E, C+E, D1+E, D+E),
- ważnego dowodu tożsamości,
- aktualnej fotografii o wymiarach 3,5 cm na 4,5 cm,
- ksero prawa jazdy (jeżeli takie już istnieje, w przypadku dokumentu wydanego za granicą potrzebne jest też jego tłumaczenie),
- pisemnej zgody opiekunów (jeżeli jesteś niepełnoletni),
- dokumentu potwierdzającego pobyt na terenie Polski (gdy jesteś obcokrajowcem).
Dokumenty musisz złożyć do Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta lub Gminy (odpowiedniego do swojego miejsca zamieszkania). Może to również zrobić upoważniona przez Ciebie osoba. Jeżeli będzie z Tobą blisko spokrewniona, nic nie zapłacisz za pełnomocnictwo. Przy niespokrewnionych pełnomocnikach opłata wynosi 17 zł.
Kalkulator OC/AC – oblicz składkę
Obecnie nie ma możliwości złożenia wniosku o założenie Profilu Kandydata na Kierowcę online. Można to zrobić tylko stawiając się z kompletem dokumentów w odpowiednim urzędzie.
Samo założenie Profilu Kandydata na Kierowcę jest darmowe.
Ile musisz czekać na numer PKK?
Dwa dni po złożeniu wniosku powinieneś dostać swój indywidualny numer Profilu Kandydata na Kierowcę. W przypadku odmowy nadania numeru możesz się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Masz na to 14 dni.
Numer umożliwia Ci rozpoczęcie szkolenia na prawo jazdy.
Zobacz także: Ile należy czekać na prawo jazdy?
Podsumowanie
- Profil Kandydata na Kierowcę pozwala szybko i łatwo zidentyfikować wszystkie osoby składające dokumenty na prawo jazdy. Po uzyskaniu prawa jazdy PKK potwierdza ich uprawnienia.
- Każdy Profil Kandydata na Kierowcę ma indywidualny, unikalny numer.
- Bez założenia Profilu Kandydata na Kierowcę nie zostaniesz dopuszczony do kursu ani egzaminu na prawo jazdy.
- Do założenia profilu potrzebujesz zestawu dokumentów: wniosku o prawo jazdy, orzeczenia lekarskiego, orzeczenia psychologa, ważnego dowodu tożsamości, fotografii, ksera prawa jazdy (jeżeli takie już istnieje), pisemnej zgody opiekunów (osoby niepełnoletnie), dokumentu potwierdzającego pobyt na terenie Polski (obcokrajowcy).
- Dokumenty musisz złożyć do Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta lub Gminy.

Redaktor Punkta
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Najnowsze artykuły

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.
Najchętniej czytane

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.