Profil Kandydata na Kierowcę - To Warto Wiedzieć o PKK!

Aktualizacja:
profil kandydata na kierowcę

Chcesz wyrobić sobie prawo jazdy i musisz założyć Profil Kandydata na Kierowcę? Nie wiesz, jak i po co masz to zrobić? Wszystko wyjaśniamy w artykule.

Co to jest Profil Kandydata na Kierowcę i do czego służy?

Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) to generowany przez starostwa elektroniczny dokument, zawierający zestaw aktualnych danych na temat osoby składającej papiery na prawo jazdy, potwierdzający jej uprawnienia, który pozwoli ją szybko i łatwo zidentyfikować.

Wymóg posiadania tego dokumentu przez każdego kandydata na kierowcę w naszym kraju obowiązuje od 19 stycznia 2013 roku. Każdemu PKK zostaje nadany indywidualny, unikalny numer. Jeżeli jedna osoba zdaje prawo jazdy na kilka kategorii, do każdej z nich zakładany jest osobny profil i przyznawany oddzielny numer.

Dokument usprawnia wymianę informacji między kandydatem, starostwami, szkołami jazdy i WORD-ami. Profil Kandydata na Kierowcę zapobiega ponadto wydaniu prawa jazdy osobom, które mają sądowy zakaz wsiadania za kierownicę.

porównywarka ubezpieczeń punkta - oc od 230 zł

Kiedy jest wymagany Profil Kandydata na Kierowcę?

Bez założenia PKK nie zostaniesz dopuszczony do kursu ani egzaminu na prawo jazdy. Profil jest wymagany również, gdy:

  • chcesz rozszerzyć dotychczasowe uprawnienia,
  • wymieniasz dokumenty,
  • starasz się o przywrócenie cofniętych i utraconych kwalifikacji,
  • idziesz po zwrot dokumentów zatrzymanych przez sąd.

CZYTAJ TAKŻE

Wymiana prawa jazdy 🚗 Kiedy jest wymagana i ile kosztuje?

Co po zdanym egzaminie na prawo jazdy?

Jakich dokumentów potrzebujesz do założenia Profilu Kandydata na Kierowcę?

Do założenia profilu PKK potrzebujesz zestawu dokumentów:

  • wniosku o prawo jazdy,
  • orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do bycia kierowcą,
  • orzeczenia psychologa (wydawanego w takim samym celu, co orzeczenie lekarskie; dotyczy kategorii C1, C, D1, D, C1+E, C+E, D1+E, D+E),
  • ważnego dowodu tożsamości,
  • aktualnej fotografii o wymiarach 3,5 cm na 4,5 cm,
  • ksero prawa jazdy (jeżeli takie już istnieje, w przypadku dokumentu wydanego za granicą potrzebne jest też jego tłumaczenie),
  • pisemnej zgody opiekunów (jeżeli jesteś niepełnoletni),
  • dokumentu potwierdzającego pobyt na terenie Polski (gdy jesteś obcokrajowcem).

Dokumenty musisz złożyć do Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta lub Gminy (odpowiedniego do swojego miejsca zamieszkania). Może to również zrobić upoważniona przez Ciebie osoba. Jeżeli będzie z Tobą blisko spokrewniona, nic nie zapłacisz za pełnomocnictwo. Przy niespokrewnionych pełnomocnikach opłata wynosi 17 zł.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Obecnie nie ma możliwości złożenia wniosku o założenie Profilu Kandydata na Kierowcę online. Można to zrobić tylko stawiając się z kompletem dokumentów w odpowiednim urzędzie.

Samo założenie Profilu Kandydata na Kierowcę jest darmowe.

Ile musisz czekać na numer PKK?

Dwa dni po złożeniu wniosku powinieneś dostać swój indywidualny numer Profilu Kandydata na Kierowcę. W przypadku odmowy nadania numeru możesz się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Masz na to 14 dni.

Numer umożliwia Ci rozpoczęcie szkolenia na prawo jazdy.

Zobacz także: Ile należy czekać na prawo jazdy?

Podsumowanie

  • Profil Kandydata na Kierowcę pozwala szybko i łatwo zidentyfikować wszystkie osoby składające dokumenty na prawo jazdy. Po uzyskaniu prawa jazdy PKK potwierdza ich uprawnienia.
  • Każdy Profil Kandydata na Kierowcę ma indywidualny, unikalny numer.
  • Bez założenia Profilu Kandydata na Kierowcę nie zostaniesz dopuszczony do kursu ani egzaminu na prawo jazdy.
  • Do założenia profilu potrzebujesz zestawu dokumentów: wniosku o prawo jazdy, orzeczenia lekarskiego, orzeczenia psychologa, ważnego dowodu tożsamości, fotografii, ksera prawa jazdy (jeżeli takie już istnieje), pisemnej zgody opiekunów (osoby niepełnoletnie), dokumentu potwierdzającego pobyt na terenie Polski (obcokrajowcy).
  • Dokumenty musisz złożyć do Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta lub Gminy.

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
13 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej