Samochody z windykacji komorniczej – czy warto kupić?

Aktualizacja:
samochody-z-windykacji-komorniczej

Zdarzyło Ci się usłyszeć, że w Twojej okolicy są organizowane licytacje komornicze, na których można nabyć pojazd w atrakcyjnej cenie? Czy na pewno jest to świetna okazja? Co trzeba wiedzieć, kupując samochody z windykacji komorniczej?

Jeśli planujesz wziąć udział w licytacji komorniczej i nabyć swój wymarzony samochód nawet za pół jego ceny rynkowej, warto byś poznał zalety i wady takiego rozwiązania. Czy jest się czego obawiać?

Licytacje komornicze aut – jak je znaleźć?

Wystarczy, że masz dostęp do internetu, by móc się dowiedzieć o tym, kiedy odbędą się najbliższe licytacje komornicze samochodów w Twojej okolicy. Co więcej, znajdziesz tam również przedmioty licytacji, które się odbędą w danym dniu, a czasami również fotografie przedmiotów, które będzie można nabyć. Wejdź na stronę internetową Krajowej Rady Komorniczej – znajdziesz ją pod adresem www.licytacje.komornik.pl, by dowiedzieć się szczegółów.

Takie informacje znajdziesz również w ogłoszeniach sądowych, na stronie danego komornika działającego w Twoim mieście oraz w lokalnych serwisach internetowych czy prasie.

Czytaj także: Gdzie kupić używane auto?

Kto może kupić samochody z windykacji komorniczej?

Lista osób, które nie mogą wziąć udział w licytacji komorniczej, jest wymieniona w Kodeksie Cywilnym. Znajdują się na niej takie podmioty, jak:

  • dłużnik,
  • małżonek dłużnika,
  • rodzice dłużnika,
  • rodzeństwo dłużnika,
  • dzieci dłużnika,
  • komornik,
  • osoby, które podczas licytacji pełnią swój urząd,
  • osoby opieszałe (takie, które wcześniej wygrały daną licytację, ale nie zapłaciły całości należnej kwoty).

Jeśli więc nie widniejesz w powyższym spisie, śmiało możesz przystąpić do licytacji i spróbować nabyć dany pojazd.

Czytaj także: Wypowiedzenie umowy OC

Samochody od komornika – jak się przygotować do licytacji?

Jeśli znalazłeś obiekt zainteresowania, który będzie możliwy do nabycia na najbliższej licytacji, pamiętaj o dopełnieniu obowiązków, które do Ciebie należą. Obowiązek jest właściwie jeden – musisz wpłacić wadium. Każda osoba, która chce wziąć udział w licytacji, jest zobowiązana uiścić taką opłatę, która wynosi 10% wartości licytowanego pojazdu. Możesz to zrobić najpóźniej w dniu poprzedzającym licytację. Jeśli uda Ci się wygrać, wadium nie przepadnie – będziesz musiał dopłacić pozostałą kwotę auta. Z kolei w przypadku przegranej, opłata ta zostanie Ci zwrócona.

Czytaj także: Ile Polacy są winni ubezpieczycielom?

Czy warto zakupić pojazd z licytacji komorniczej?

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest atrakcyjna cena samochodu. Może się zdarzyć, że uda Ci nabyć pojazd nawet za połowę (lub mniej!) jego ceny rynkowej, dzięki czemu sporo zaoszczędzisz. Jest to jednak pewnego rodzaju ryzyko, ponieważ nie jesteś w stanie sprawdzić, co się kryje we wnętrzu danego auta. Nie otrzymasz żadnych informacji dotyczących przeglądu czy nadań technicznych, nie odbędziesz jazdy testowej ani nie zajrzysz pod maskę – nabędziesz więc przedmiot licytacji „w ciemno”.  Albo okaże się to niesamowitą okazją i zakupem życia, albo będziesz się chciał jak najszybciej pozbyć swojego nowego nabytku. Nie będą Cię również obowiązywać żadne reklamacje czy roszczenia z tytułu rękojmi za ewentualne wady czy usterki.

Kolejnym minusem takiego zakupu może być również sytuacja, kiedy to nie będziesz mógł odebrać pojazdu tuż po zakończeniu licytacji. Może się bowiem okazać, że wydanie samochodu jest możliwe dopiero po rozstrzygnięciu całej sytuacji przez sąd, a to, jak dobrze wiemy, może się ciągnąć w „nieskończoność”.

Czy warto więc nabyć pojazd z licytacji komorniczej? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli lubisz ryzyko i zakupy „w ciemno”, możesz spróbować. Nigdy jednak nie możesz być pewny, co otrzymasz.

Czytaj także: Umowa darowizny pojazdu – pobierz

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

wadium
2018.09.21
Co to jest wadium?

Wadium najprościej rzecz ujmując to zabezpieczenie przedmiotu aukcji, czy przetargu. Jest dodatkowym wymogiem pieniężnym, zawarty w umowie na polecenie organizatora w formie kaucji, mającej na celu zabezpieczenia interesów obu stron przyszłej transakcji. Wadium uwierzytelnia wiarygodność finansową oferenta, zmniejsza ryzyko przyłączenia się do przetargu osób działającej w złej wierze.

Czytaj więcej
Jak sprowadzić auto z USA?
2024.08.29
Jak sprowadzić auto z USA?

Aż 36 198 samochodów sprowadzonych z USA do Polski w 2021 roku sprawiło, że USA znalazło się w TOP 5 krajów, z których najchętniej importowaliśmy pojazdy (wg IBRM Samar). Niezależnie od tego, czy chcesz zaoszczędzić na zakupie modelu obecnego na rynku polskim, czy zależy Ci na aucie niedostępnym na rynku europejskim, sprawdź aktualne koszty sprowadzenia samochodu z USA.

Czytaj więcej
wadium po nowelizacji
2018.09.21
Wadium po nowelizacji PZP

Wadium to nieodzowny element prawny zamówień publicznych. Jak wygląda ta kwestia po nowelizacji?

Czytaj więcej
2024.10.08
Co to jest rękojmia na samochód i kiedy można z niej skorzystać?

Zakup samochodu nie zawsze przebiega zgodnie z planem. W praktyce rynku zdarzają się sytuacje, w których mimo sfinalizowania transakcji na atrakcyjnych warunkach z czasem okazuje się, że pojazd ma wady. Jeśli były ukryte, kupujący może dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi. Sprawdź, czym jest rękojmia na samochód i kiedy można z niej skorzystać.

Czytaj więcej
2024.09.10  •  Samochód
Auta ze Szwajcarii – gdzie kupować i jak sprowadzić samochód?

Samochody ze Szwajcarii cieszą się umiarkowanym zainteresowaniem Polaków. Jednak, jak się okazuje, zakup pojazdu po Szwajcarze może być całkiem opłacalną opcją. Możesz w tym wypadku liczyć m.in. na niewielki przebieg samochodu i jego bogate wyposażenie (Szwajcarzy przywykli do komfortu), a to wszystko w całkiem atrakcyjnej cenie. Jak zatem sprowadzić auto ze Szwajcarii i o jakich formalnościach należy pamiętać?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej