Jakie są prawidłowe wymiary miejsca parkingowego?

Aktualizacja:
mfind_2610

Podczas codziennego użytkowania samochodów raczej nie zastanawiamy się nad tym, jakie są wymiary stanowisk postojowych. Tymczasem ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza dla inwestorów, którzy chcąc tworzyć miejsca parkingowe, muszą uwzględniać w swoich projektach wymiary regulowane przez prawo. Sprawdź, jakie powinny być wymiary parkingu.

Parking – kto określa wymiary?

Znalezienie miejsca postojowego, szczególnie w mieście, bywa nie lada wyzwaniem. Bardzo często zdarza się, że właściciele pojazdów, którym nie opłaca się wyrejestrowanie samochodu, zostawiają swoje auta na parkingach, zajmując tym samym cenne miejsca. Inną popularną praktyką jest porzucanie pojazdów, które nie spełniają norm bezpieczeństwa, nie mają ważnych przeglądów technicznych i nie nadają się do poruszania po ulicach. Usunięcie wraku spod bloku to długotrwały proces, w który niewiele osób ma ochotę się wikłać. Przypadki te pokazują, że miejsca parkingowe są na wagę złota, przez co osobom odpowiedzialnym za ich tworzenie, może zależeć na zmieszczeniu jak największej ilości stanowisk.

Czytaj także: Szkoda parkingowa – co zrobić?

Z punktu widzenia kierowcy miejsce parkingowe powinno mieć takie wymiary, by umożliwiało nie tylko łatwe zaparkowanie, ale też swobodne wydostanie się z pojazdu, bez ocierania się o drzwi auta sąsiada. Zwłaszcza ci właściciele pojazdów, których dotyczy ulga rehabilitacyjna, potrzebują odpowiedniej przestrzeni. W interesie inwestorów byłoby tworzenie jak największej liczby miejsc parkingowych, co z pewnością miałoby przełożenie na ich wymiary. Dlatego właśnie wielkość miejsc postojowych regulowana jest odgórnie, Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

Czytaj także: Wymiary bagażu w tanich liniach lotniczych

Miejsca parkingowe – wymiary

Wspomniane rozporządzenie określa szerokość miejsca parkingowego, wymiary miejsca postojowego dla niepełnosprawnych oraz to, jak powinien wyglądać parking dla autobusów czy miejsca postojowe dla samochodów osobowych. Dokument podaje minimalne powierzchnie, jakie należy zagwarantować. Jakie wymiary powinien mieć parking? Wartości te prezentujemy w poniższej tabeli.

Czytaj także: Co musisz wiedzieć o szkodzie parkingowej?

TYP MIEJSCA DŁUGOŚĆ MIEJSCA SZEROKOŚĆ MIEJSCA
miejsce postojowe dla samochodów osobowych 5 m 2,5 m
miejsce postojowe dla osób niepełnosprawnych 5 m 3,6 m
miejsce postojowe dla aut ciężarowych 8 m 3,5 m
miejsce postojowe dla autobusów 10 m 4 m
stanowisko postojowe wzdłuż jezdni dla samochodów osobowych 6 m 3,6 m (możliwość ograniczenia do 2,5 m)
stanowisko postojowe wzdłuż jezdni dla osób niepełnosprawnych 6 m 3,6 m
stanowisko postojowe wzdłuż jezdni dla aut ciężarowych 15 m 3 m
stanowisko postojowe wzdłuż jezdni dla autobusów 19 m 3 m

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Kradzież samochodu
2018.09.28  •  Podróże
Kradzież samochodu z parkingu a odszkodowanie

Kradzież samochodu to ogromny stres. Jeśli zostawiasz auto pod blokiem, musisz liczyć się z takim ryzykiem. Zostawiając samochód na parkingu płatnym, powołujesz się na odpowiedzialność właściciela parkingu i liczysz na wypłatę odszkodowania. To jednak nie jest takie oczywiste! Twoje prawo do odszkodowania za kradzież samochodu z parkingu zależeć będzie od tego, czy był to parking strzeżony czy parking niestrzeżony.

Czytaj więcej
Foto: by Nic Redhead [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/)], via Flickr
2014.12.02
„Czarny piątek” zmorą ubezpieczycieli. Liczne stłuczki na parkingach centrów handlowych

Jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc, w których kierowca może się znaleźć o poranku w „czarny piątek” jest zatłoczony parking przed centrum handlowym. 25% roszczeń ubezpieczeniowych złożonych w USA dzień po Święcie Dziękczynienia dotyczy stłuczek, do których doszło podczas manewrów na parkingach.

Czytaj więcej
2024.10.08  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
limity bagażu tanie linie
2019.04.24  •  Podróże
Lecisz na majówkę? Sprawdź, jaki bagaż możesz zabrać do samolotu!

Udało Ci się upolować tani bilet lotniczy na długi weekend majowy? Hotel zarezerwowany, lista zabytków i miejsc do odwiedzenia przygotowana, a bagaż wciąż w rozsypce, bo nie wiesz, ile możesz ze sobą zabrać? Sprawdź limity bagażu w poszczególnych liniach lotniczych! Brak wiedzy może kosztować w tym wypadku bardzo dużo.

Czytaj więcej
Szkoda parkingowa
2024.01.25  •  Samochód
Szkoda przy otwieraniu drzwi auta przez pasażera: wyrok TSUE

Do tej pory uszkodzenie pojazdu przez pasażera bardzo często wiązało się z odmową wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela OC. Tymczasem okazuje się, że nawet szkody wyrządzone przez pasażera powinny zostać pokryte z OC kierowcy samochodu, który był „sprawcą” zdarzenia - właśnie taki wyrok wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który rozstrzygnął kwestię szkody przy otwieraniu drzwi auta.

Czytaj więcej
Kiedy używamy świateł postojowych
2024.09.10  •  Samochód
Światła pozycyjne: kiedy ich używać, jaki mają symbol?

W naszym cyklu poradnikowym dla kierowców przedstawiliśmy już m.in. znaki zakazu oraz informowaliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu. Dzisiaj światła pozycyjne i wszystko, co każdy kierowca powinien wiedzieć na ich temat.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej