Samochód z zagranicy? Sprawdź zanim sprowadzisz!

Aktualizacja:
samochod-z-zagranicy

Chcesz cieszyć się autem, którym „starszy pan jeździł tylko do kościoła”? Pamiętaj, że najpierw należy sprawdzić jego stan techniczny. Kupując samochód z zagranicy, możesz przecież trafić na oszustów, którzy chcą wcisnąć Ci za sporą sumę auto z jakimś defektem. O czym warto pamiętać zanim sprowadzimy samochód z zagranicy? 

Samochód z zagranicy: sprawdź stan samochodu

Dlatego nie wystarczy opinia szwagra, ale przydaje się przegląd w niezależnym warsztacie, w którym dowiesz się, czy pojazd nie jest powypadkowy lub czy licznik nie został cofnięty. Warto też sprawdzić, czy auto nie jest kradzione. Służy do tego numer VIN auta, który trzeba porównać z tym zawartym w dokumentach. Jeśli sprowadzenie auta z zagranicy zlecisz firmie, która się w tym specjalizuje, wtedy niezbędna jest podpisana z nią umowa sprowadzenia samochodu. Tobie pozostaną wtedy tylko formalności załatwiane w kraju.

Umowa kupna – sprzedaży

Gdy jesteś pewien, że z autem wszystko w porządku, nadchodzi czas na transakcję. Ważne jest, by umowa kupna samochodu z zagranicy sporządzona była od razu w dwóch językach. Jeśli dokument nie ma polskiej wersji, będziesz musiał ponieść dodatkowe koszty za przełożenie umowy przez tłumacza przysięgłego. Aby zarejestrować auto, potrzebna jest właśnie jej polska wersja. Wreszcie musisz się upewnić, że masz komplet niezbędnych dokumentów przekazanych przez sprzedającego. Musi to być właśnie umowa kupna – sprzedaży, dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu. Ważne także jest, by zabrać ze sobą oba komplety kluczy do auta. 

Sprawdź: Umowa kupna-sprzedaży ze współwłaścicielem

Sprowadzenie samochodu z zagranicy: jak wrócić do domu?

Samochody sprowadzane z zagranicy jadą do Polski na dwa sposoby. Jednym z nich jest podróż lawetą. Jeśli ktoś decyduje się na uszkodzone lub powypadkowe auto do remontu, to jedyna możliwość. Ale można na niej przywieźć także sprawny pojazd. Co prawda wiąże się to z dodatkowym sporym kosztem, ale za to oszczędza nam formalności. Z kolei przed samodzielnym powrotem za kierownicą musisz załatwić kilka spraw. Przede wszystkim trzeba wybrać się do miejscowego wydziału komunikacji i zakupić krótkoterminowe tablice rejestracyjne zwane celnymi. Oprócz tego należy opłacić na tę okazję krótkoterminowe OC, które będzie ważne przez 30 dni. 

Auto z zagranicy: co należy załatwić po powrocie do kraju?

Sprowadzenie auta z zagranicy masz już za sobą. Faktycznie samochód z zagranicy może okazać się świetną okazją cenową. Jednak musisz liczyć się z tym, że na miejscu pojawi się jeszcze kilka kosztów związanych z czekającymi formalnościami. Od czego zacząć? Pierwszym krokiem jest wykonanie pełnego przeglądu technicznego w stacji diagnostycznej. Następnie musisz zapłacić akcyzę. Sprowadzane samochody z zagranicy obłożone są akcyzą, która zależy od pojemności silnika i wynosi 3,1% wartości pojazdu – dla silników do 2000 cm³ lub 18,6% dla silników od 2000 cm³. 

Sprowadzanie samochodów z UE wymaga złożenia w Urzędzie Skarbowym deklaracji VAT-24, czyli wniosku o wydanie zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku płacenia podatku związanego z przewozem pojazdu z terytorium innego państwa członkowskiego. Gorzej, jeśli kupiłeś auto poza Unią Europejską, bo dodatkowo musisz w Urzędzie Celnym zapłacić podatek w wysokości 23% wartości auta. Ponadto zapłacisz jeszcze 10% cła, jeśli auto zostało wyprodukowane poza Unią Europejską.  

SPRAWDŹ: Rejestracja samochodu z zagranicy KROK PO KROKU

Samochód z zagranicy: rejestracja sprowadzonego auta

Przedostatnim krokiem, który finalizuje sprowadzanie aut z zagranicy jest wizyta w wydziale komunikacji. Na miejscu musisz złożyć wniosek o zarejestrowanie pojazdu. Potrzebne ci są do tego: dowód tożsamości, dowód rejestracyjny, zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu, dotychczasowe tablice rejestracyjne, umowa kupna oraz zaświadczenia o wszystkich opłatach. Na tej podstawie dokonana zostaje pierwsza rejestracja pojazdu w Polsce. Otrzymasz wówczas czasowe tablice i miękki dowód, nalepki kontrolne, pozwolenie czasowe, a za wszystko zapłacisz 256 zł. Na koniec pozostaje ci jedynie wykupić korzystną polisę OC i cieszyć się nowym nabytkiem.       

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

Polacy od dawna mają słabość do aut sprowadzonych z zagranicy. Jednak decydując się na zakup, musisz pamiętać, że sprowadzenie samochodu z zagranicy wiąże się z szeregiem formalności, których trzeba dopełnić. Jakie dokumenty są potrzebne i jak przebiega rejestracja w kraju? Jeśli marzy Ci się samochód z zagranicy - poznaj szczegóły i koszty związane z jego sprowadzeniem.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Jak Zarejestrować Samochód Sprowadzony z Zagranicy?
2023.09.29  •  Samochód
Jak sprowadzić samochód z zagranicy i ile to kosztuje?

Kupujesz samochód sprowadzony z zagranicy? Sprawdź, jak go zarejestrować, ubezpieczyć i na co dodatkowo zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jaki jest koszt rejestracji samochodu z zagranicy?

Czytaj więcej
2018.08.06  •  Samochód
Akcyza na samochody sprowadzone z zagranicy

Samochody sprowadzane z zagranicy cieszą się dużą popularnością. Wśród wielu formalności związanych z tym procesem jest coś, co musisz zrobić jeszcze przed pierwszą rejestracją auta w Polsce - musisz zapłacić podatek akcyzowy. Co to jest akcyza na samochody? Jak kształtują się jej stawki w 2021 roku? W jaki sposób zapłacić akcyzę od samochodu sprowadzonego z zagranicy? Sprawdzamy.

Czytaj więcej
ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego za granica
2024.05.10  •  Samochód
Ubezpieczenie OC w Polsce dla samochodu zarejestrowanego za granicą

Nowe auto czeka, by przekroczyć granicę i wjechać do Twojego garażu? Koniecznie zapoznaj się z przepisami i dowiedz się, jak legalnie sprowadzić go do Polski. Podpowiemy Ci, jak ubezpieczyć samochód zarejestrowany za granicą i jak długo możesz jeździć na obcych tablicach po polskich drogach. Przeczytaj i nie daj się zaskoczyć!

Czytaj więcej
wniosek o rejestrację pojazdu - sprawdź, jakich formalności powinieneś dopełnić, gdy chcesz zarejestrować samochód
2023.10.27
Wniosek o rejestrację pojazdu. Pobierz wzór i sprawdź, o czym musisz pamiętać

Każdy nabywca nowego lub używanego samochodu musi go zarejestrować. Dzięki naszemu poradnikowi przygotujesz się do wizyty w wydziale komunikacji. Pobierzesz również darmowy wniosek o rejestrację pojazdu i dowiesz się, jak go poprawnie wypełnić. Poznasz też aktualne formalności i koszt rejestracji samochodu w Polsce – kupionego na miejscu lub sprowadzonego z zagranicy.

Czytaj więcej
czy potrzebne jest tłumaczenie dowodu rejestracyjnego
2024.09.02  •  Samochód
Czy trzeba tłumaczyć dokumenty do rejestracji w 2023 roku?

Sprowadziłeś samochód z zagranicy i zastanawiasz się, czy zgodnie z obowiązującymi przepisami potrzebne jest tłumaczenie dowodu rejestracyjnego oraz innych dokumentów pojazdu? W tym artykule przedstawiamy aktualny stan prawny w tym zakresie i wyjaśniamy, czy i z jakimi dokumentami trzeba udać się do tłumacza przysięgłego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2024.09.10  •  Samochód
Auta ze Szwajcarii – gdzie kupować i jak sprowadzić samochód?

Samochody ze Szwajcarii cieszą się umiarkowanym zainteresowaniem Polaków. Jednak, jak się okazuje, zakup pojazdu po Szwajcarze może być całkiem opłacalną opcją. Możesz w tym wypadku liczyć m.in. na niewielki przebieg samochodu i jego bogate wyposażenie (Szwajcarzy przywykli do komfortu), a to wszystko w całkiem atrakcyjnej cenie. Jak zatem sprowadzić auto ze Szwajcarii i o jakich formalnościach należy pamiętać?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej