Według danych PZU 11%* szkód zgłaszanych przez posiadaczy polis na nieruchomości dotyczyła opadów gradu. A to tylko jedno z zagrożeń, na które nasze mieszkanie jest narażone zimą. Dowiedz się, jak wybrać polisę, która będzie chronić Twój dom o każdej porze roku.
Skrajne temperatury nie są dobre dla materiałów budowlanych. Latem wiele złego może spowodować upał, natomiast równie niebezpieczne mogą być mrozy oraz towarzyszące im opady atmosferyczne. Dlatego warto zadbać o ubezpieczenie nieruchomości na zimę, kupując solidną polisę, która będzie chronić nas od wszystkich zagrożeń.
Czytaj także: Ubezpieczenie mieszkania i domu – jak wybrać? Gdzie kupić najkorzystniej? Poradnik Punkta
Ubezpieczenie domu na zimę – co powinna zawierać dobra polisa?
Zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe tworzą różnego rodzaju pakiety ryzyk, na które mogą ubezpieczyć się klienci. Rozdzielamy elementy stałe (dach, mury) oraz ruchomości (meble, sprzęty). Kolejny dodatek to tzw. ubezpieczenie podwórka, które obejmuje m.in. garaż czy architekturę ogrodową. Wszystkie te elementy możemy chronić od najbardziej powszechnych zdarzeń, jak zalanie, powódź czy pożar. Ważna będzie też oczywiście ochrona przed kradzieżą czy włamaniem.
Czytaj także: Ranking ubezpieczeń mieszkań i domów 2018 – kto oferuje najlepsze polisy?
Dlatego, jeśli myślimy o ubezpieczeniu domu na zimę, należy po prostu zwrócić uwagę na ryzyka, ujęte w polisie ubezpieczenia nieruchomości. Co zatem warto mieć na uwadze? Najczęstsze przykłady to:
- skutki gradobicia,
- skutki opadów śniegu,
- szkody powstałe w wyniku niskich temperatur, np. rura pęknięta z powodu zamrożonej wody wewnątrz.
Ochronę związaną z tymi ryzykami najczęściej znajdziemy już w podstawowej ofercie dotyczącej elementów stałych. Uwzględnienie powyższych przykładów wydaje się obecnie standardem, jednak warto przejrzeć dokładnie Ogólne Warunki Umowy (OWU) oraz wyłączenia.
Czytaj także: Ubezpieczenie domu – polisa nie tylko „pod kredyt”. Gdzie kupić polisę?
Kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę, to ochrona instalacji grzewczej. Wiadomo, że zimą piece, pompy ciepła i system centralnego ogrzewania działają intensywniej. Dlatego dobrze sprawdzić, czy w naszej polisie znajdziemy np. ubezpieczenie pompy ciepła.
To jednak nie wszystkie sytuacje, do których dochodzi zimą. Warto pamiętać, że okres ten to nie tylko mrozy, ale też gwałtowne zmiany temperatur. Nagła odwilż może być przyczyną zalania, a nawet powodzi, dlatego o tych ryzykach również warto myśleć w kontekście ubezpieczenia domu na zimę. W przypadku domów jednorodzinnych koniecznie należy upewnić się, czy ubezpieczenie mieszkania na zimę obejmuje również piwnice. Zazwyczaj są to bowiem pomieszczenia gorzej ocieplone, gdzie mróz może wyrządzić poważne szkody, nie tylko w murach.
Czytaj także: Ubezpieczenie domu w budowie: koszt ubezpieczenia nieruchomości
Porównaj ceny ubezpieczeń nieruchomości!
Ubezpieczenie mieszkania – cena ochrony na zimę
Jak widać obecność zapisów dotyczących sytuacji, do których dochodzi najczęściej zimą, nie oznacza gwałtownego wzrostu stawki za polisę. Wszystko jednak zależy od firmy ubezpieczeniowej. W jednym towarzystwie wymienione wyżej ryzyka będą w wariancie podstawowym, natomiast w innej ofercie konieczne może być wykupienie ubezpieczenia domu All Risk. Jest to specjalny rodzaj polisy, który cechuje się znikomą liczbą wyłączeń z OWU. Koszty ubezpieczenia domu wzrosną, ale za to w praktyce domownicy nie muszą obawiać się żadnych zagrożeń, począwszy od lawiny po tąpnięcie związane z trzęsieniem ziemi.
Czytaj także: Ubezpieczenie od powodzi – czy masz szansę na zawarcie umowy tuż przed powodzią?
Podsumowanie
- Ubezpieczenie nieruchomości zazwyczaj obejmuje także skutki gradobicia czy opadów śniegu.
- Zanim podejmiesz decyzję o wyborze polisy ubezpieczeniowej, sprawdź warunki umowy – nie każda ma taki sam zakres.
- Ubezpieczenia mieszkania na zimę, które będą obejmować różne ryzyka to tzw. ubezpieczenia All Risk.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Powiązane artykuły
Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.
„Spłodzić syna, posadzić drzewo i zbudować dom” – stara, ale wiecznie aktualna maksyma. Dziś podpowiadamy w zakresie jej trzeciej części. A dokładniej, gdzie wykupić ubezpieczenie domu w budowie i na co zwracać uwagę przyglądając się ofertom ubezpieczycieli.
Decydując się na ubezpieczenie mieszkania udowadniasz, że jesteś osobą odpowiedzialną. Wolisz dmuchać na zimne, więc ubezpieczasz swoje cztery ściany. Tym samym liczysz, że polisa ochroni Cię przed wszystkim, co złe. Rzeczywistość jest jednak nieco inna. Okazuje się, że większość Polaków nie ma pojęcia o zakresie ubezpieczenia, które właśnie zawarli. Czego Polacy nie wiedzą o ubezpieczeniu mieszkania?
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?
Własny dom z ogródkiem to marzenie wielu polskich rodzin. Wizja siebie na leżaku z filiżanką kawy i ulubioną książką jest niezwykle kusząca. Niestety to nie takie proste. Budowa domu to prawdziwe przedsięwzięcie – i z punktu widzenia logistyki, i z tego finansowego. Budować samodzielnie, czy kupić od developera?
Kupiłeś wymarzony apartament, zbudowałeś upragniony dom, wyremontowałeś mieszkanie po babci, do którego zawsze miałeś sentyment? Na pewno włożyłeś w to dużo pracy, zaangażowania i sporo pieniędzy. W końcu się wprowadzasz − jest idealnie. Aż tu pewnego dnia budzisz się po kostki w wodzie. A tak długo wybierałeś ten egzotyczny parkiet… Allianz Bezpieczne cztery kąty to ubezpieczenie mieszkania, które może tu pomóc.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.
Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.