Jak uzyskać większe odszkodowanie OC?

Aktualizacja:
wieksze-odszkodowanie-z-oc-sprawcy

Formalności związane z ubieganiem się o odszkodowanie mogą okazać się równie nieprzyjemne, co sam wypadek albo stłuczka. Da się jednak tego łatwo uniknąć! Dowiedz się, jak uzyskać wysokie odszkodowanie z OC sprawcy i o czym pamiętać, by nie tracić czasu w urzędach.

Krok pierwszy: ustalenie winnego

Podstawą uzyskania odszkodowania z OC będzie oczywiście wskazanie sprawcy. Najczęściej nie ma wątpliwości co do tego, kto zawinił, ale dla pewności warto zadbać o dokumentację (np. zdjęcia) i zebrać numery kontaktowe od świadków zdarzenia. Jeśli ustalenie winnego przebiegnie bez żadnych sporów, wystarczy wypełnić wspólne oświadczenie. Należy w nim jednoznacznie wskazać winnego, poszkodowanych, a także rodzaj i rozmiar szkód. Na tej podstawie ubezpieczyciel sprawcy wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie z polisy OC. Pamiętaj, by sporządzić oświadczenie w dwóch kopiach (dla Ciebie oraz sprawcy zdarzenia). Zarówno jedna, jak i druga kopia muszą być podpisane przez obie strony

Uwaga: NIGDY nie podpisuj oświadczenia, jeśli podejrzewasz, że sprawca wypadku jest pod wpływem alkoholu, narkotyków czy środków odurzających.

Zdarza się jednak, że wskazanie winnego wcale nie jest takie proste. Wtedy na miejsce zdarzenia należy wezwać policję. Co więcej, interwencja policji będzie niezbędna, jeśli ktoś został ranny (nawet jeśli jedna ze stron otwarcie przyznaje się do winy). Policjanci muszą wtedy zabezpieczyć ślady i sporządzić dokumentację, która pomoże uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy.

Krok drugi: zgłoszenie szkody

Formalności załatwione, dokumentacja i dowody gotowe – pora na zawiadomienie ubezpieczyciela o zdarzeniu drogowym. Pamiętaj, by zrobić to jak najszybciej – niestety im dłużej zwlekasz, tym gorzej dla Ciebie. Opóźnienie może zostać odebrane jako chęć pogłębienia szkody i wyłudzenie większej kwoty odszkodowania OC. Co prawda teoretycznie powinieneś zgłosić szkodę najpóźniej 3 lata po jej powstaniu, ale lepiej zrobić to w ciągu 3 dni. Tym bardziej że dziś bez problemu załatwisz wszystkie formalności online, bez wychodzenia z domu.

Najszybszym sposobem jest skorzystanie z BLS, czyli systemu bezpośredniej likwidacji szkody. Dzięki niemu otrzymujesz odszkodowanie z OC sprawcy bezpośrednio od Twojej firmy ubezpieczeniowej, bez kontaktowania się z ubezpieczycielem sprawcy. Rozwiązanie to znacznie zmniejsza czas oczekiwania na naprawę auta, a także liczbę formalności. Warto jednak dodać, że nie można z niego skorzystać, jeśli zostałeś ranny w wypadku.

Sprawdź, jak zgłosić szkodę przez Internet

Kosztorysowe czy warsztatowe rozliczenie szkody?

Po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania z OC sprawcy. Zazwyczaj jednak możesz liczyć na odpowiedź już w ciągu pierwszych 7 dni. I tu warto zaznaczyć, że jeśli szkoda jest niewielka, zdjęcia w zupełności wystarczą do wyceny. Bardziej rozległe uszkodzenia wymagają natomiast wizyty rzeczoznawcy, który wydaje kosztorys naprawy pojazdu. Możesz zaakceptować dokument lub go zakwestionować, podając swoją wycenę. Ten rodzaj rozliczenia nazywamy kosztorysowym.

Czytaj także: Wycena szkody samochodu

Można też wybrać rozliczenie bezgotówkowe, które polega na wskazaniu warsztatu naprawczego. Ubezpieczyciel negocjuje wtedy kwotę naprawy z przedstawicielem danego warsztatu. Ty, jako kierowca, nie musisz się o nic martwić, bo jedynie odbierasz gotowy samochód z serwisu. Pamiętaj, że ubezpieczenie może pokryć nie tylko koszt naprawy auta, ale też holowania czy wynajmu samochodu zastępczego. W niektórych ofertach masz też zagwarantowane wyrównanie utraty wartości rynkowej auta czy odszkodowanie za dni niezdolne do pracy. Warto sprawdzić w OWU, co obejmuje Twoja polisa, a jednocześnie porównać ceny i zakresy ubezpieczenia OC/AC w innych firmach.

Czytaj także: Odmowa wypłaty odszkodowania

kradzież - autocasco - punkta

Szkoda osobowa a odszkodowanie OC

Jeśli w wypadku została poszkodowana osoba, możesz ubiegać się o świadczenia dodatkowe z OC. Należą do nich:

  • zadośćuczynienie za cierpienie fizyczne i psychicznie,
  • odszkodowanie za utracony dochód (jeśli z powodu wypadku byliśmy niezdolni do pracy),
  • zwrot kosztów za leczenie i rehabilitację,
  • renta z tytułu niezdolności do pracy.

Co więcej, jeśli wypadek był na tyle tragiczny, że śmierć poniosła bliska osoba, warto starać się o:

  • zadośćuczynienie za ból i cierpienie,
  • zwrot kosztów związanych z pogrzebem,
  • rentę alimentacyjną,
  • odszkodowanie za pogorszenie się sytuacji materialnej.

Znajdź najtańsze OC na rynku

Zaniżone odszkodowanie z OC? Nie odpuszczaj!

Kluczowe jest jednak to, by nie pozwolić na wypłatę zbyt małego odszkodowania z OC. Znajomość przepisów jest w tym przypadku niezbędna. Art. 363. ustęp pierwszy kodeksu cywilnego mówi, że naprawienie szkody powinno nastąpić według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłat odpowiedniej sumy pieniężnej„. Jeśli więc chcesz uzyskać jak największe odszkodowanie z OC sprawcy, podkreśl wszystkie poniesione straty.

Ubezpieczyciel, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, ma obowiązek szczegółowo wyjaśnić swoją decyzję co do wyceny. Jak wysokie odszkodowanie otrzymasz? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Każdą szkodę rozpatruje się indywidualnie, dlatego nie warto porównywać swojego przypadku z przykładami znalezionymi np. na forach internetowych. Tu najlepiej zdać się na swoją wiedzę albo poprosić o radę kogoś, kto ma doświadczenie w wycenianiu szkody. Jeśli czujesz, że otrzymałeś zaniżoną kwotę odszkodowania, możesz złożyć reklamację. Powołaj się wtedy na zapisy z ustawy z 5.sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym.

.

O to kierowcy pytają najczęściej:

Kiedy otrzymam pieniądze z odszkodowania OC sprawcy?
Jak uzyskać większe odszkodowanie z OC?

Podsumowanie

  1. Po kolizji, kiedy nikt nie ucierpiał, wystarczy ustalić winnego i spisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym, które podpiszą obie strony.
  2. Po wypadku, jeśli ktoś został ranny, niezbędna jest interwencja policji w celu zabezpieczenia śladów i sporządzenia odpowiedniej dokumentacji.
  3. Ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania, licząc od dnia zgłoszenia szkody.
  4. Należy jak najszybciej poinformować ubezpieczyciela o zdarzeniu drogowym. Zwlekanie ze zgłoszeniem może się przyczynić do posądzenia o celowe zwiększenie rozmiaru szkody.
  5. Masz do wyboru 2 warianty wypłaty odszkodowania: kosztorysowy (wypłata gotówki) lub warsztatowy (naprawa pojazdu na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego).
  6. Możesz ubiegać się o świadczenia dodatkowe z OC w przypadku szkody na osobie.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Obrażenia po wypadku - odszkodowanie od sprawcy
2024.08.30  •  Podróże
Odszkodowanie z OC sprawcy kolizji – Jak się o nie ubiegać?

„Jak wysokie odszkodowanie od sprawcy wypadku mogę dostać po potrąceniu na przejściu dla pieszych?” – tego typu pytania zadają poszkodowani na rozmaitych forach internetowych. Problem polega na wycenie takiego uszczerbku. Twoje zdrowie to nie samochód, który wyceni za rzeczoznawca. Zobacz, jak dostać odszkodowanie z OC sprawcy kolizji.

Czytaj więcej
Odszkodowanie z OC krok po kroku. Poradnik rozsądnego kierowcy
2014.03.06  •  Podróże
Odszkodowanie z OC krok po kroku. Poradnik rozsądnego kierowcy

Ilekroć widzę na skraju drogi scenkę w postaci zdenerwowanych kierowców wygrażających pięściami nad swoimi poobijanymi autami, zastanawiam się nad grozą tej pozornie niegroźnej sytuacji. Najczęściej poszkodowany nie doznał żadnego uszczerbku na zdrowiu, ale niewykluczone, że użeranie się ze sprawcą i jego ubezpieczycielem może skończyć się uszczerbkiem na zdrowiu psychicznym. Jak poradzić sobie z taką sytuacją?

Czytaj więcej
Stłuczka na drodze, jak dochodzić swoich praw i zgłosić likwidację szkody z oc sprawcy?
2024.08.29
Likwidacja szkody z OC sprawcy. Czym jest i jakie są najczęstsze problemy z nią związane?

Ubezpieczenie OC to temat rzeka. Najpierw narzekamy na obowiązek jego posiadania, później żalimy się na sposób realizacji świadczeń przysługujących z tego tytułu. Likwidacja szkód to temat, który sprawia wielu z nas ciągle problemy. Sprawdź, co musisz wiedzieć i jakie najczęściej problemy sprawia cały proces.

Czytaj więcej
Skuteczna i rozsądna likwidacja szkód, czyli odszkodowanie z AC krok po kroku
2014.03.26  •  Samochód
Skuteczna i rozsądna likwidacja szkód, czyli odszkodowanie z AC krok po kroku

Codziennie poruszamy się autem po dwupasmówkach aglomeracji, ulicach małych miast i wiejskich bezdrożach. Narzekamy na stan polskich dróg, bezmyślnych kierowców i ceny paliwa, a do tego ciągle obawiamy się stłuczek, wypadków, skutków wandalizmu czy kradzieży auta. Powiedz „nie” pesymizmowi Polaka i poznaj swoje prawa i obowiązki związane z uzyskaniem odszkodowania z ubezpieczenia autocasco (AC).

Czytaj więcej
termin wypłaty odszkodowania z OC
2024.09.02  •  Podróże
Termin wypłaty odszkodowania z OC i AC

Zgłosiłeś szkodę komunikacyjną do zakładu ubezpieczeń i nie wiesz jak długo będziesz czekał na wypłatę odszkodowania? Sprawdzamy ile trwa wypłata odszkodowania z OC i AC sprawcy i co robić jeśli wypłata ubezpieczenia się przedłuża?

Czytaj więcej
Ofiara wypadku samochodowego - jak uzyskać odszkodowanie po wypadku?
2024.01.25  •  Podróże
Padłeś ofiarą wypadku samochodowego? Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie po wypadku

Statystyki dotyczące polskich dróg mrożą krew w żyłach. Według danych przygotowanych przez polską policję tylko w I półroczu 2022 roku prawie 12 tys. osób doznało obrażeń w wyniku zdarzenia drogowego. Jesteś jedną z nich? Zobacz, jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym!

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej