Dziura w jezdni - kto odpowiada za uszkodzone auto?

Aktualizacja:
dziura-w-jezdni

Jeśli chcemy dostać odszkodowanie za uszkodzenia powstałe po tym, jak wjechaliśmy w dziurę w jezdni, musimy uzbroić się w mocne argumenty, dokumenty, dowody i cierpliwość. Czeka nas długa batalia.

Kto powinien wypłacić odszkodowanie?

Sprawy związane z utrzymaniem właściwego stanu nawierzchni w Polsce reguluje ustawa o drogach publicznych z 21 marca 1985 r. Nakłada ona na zarządcę drogi obowiązki, do których należy między innymi zapewnienie właściwego stanu dróg i chodników (art. 20 pkt 4).

Wniosek o odszkodowanie należy złożyć do zarządcy drogi, na której spotkało nas przykre zdarzenie. Zatem najpierw musimy ustalić, kto nim jest. Może to być Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (odpowiada za drogi krajowe, drogi ekspresowe oraz autostrady), urząd wojewódzki (drogi wojewódzkie), urząd powiatu (drogi powiatowe), bądź wójt gminy, burmistrz lub prezydent miasta (drogi gminne). Informacji o zarządcy udzieli nam policja lub najbliższy urząd.

Czytaj także: Zderzenie z dzikim zwierzęciem – kto ponosi odpowiedzialność?

Dziura w jezdni? Co robić zaraz po zdarzeniu? 

Pamiętajmy, że do naszych obowiązków należy jedynie wystąpienie z wnioskiem o wypłatę odszkodowania i udokumentowanie, że szkoda powstała na skutek złego stanu drogi. Im więcej posiadamy dowodów na poparcie okoliczności zdarzenia, tym lepiej.  

Spiszmy więc na miejscu oświadczenie świadków zdarzenia wraz z ich danymi osobowymi. Obfotografujmy dokładnie dziurawą jezdnię, a także uszkodzenia samochodu.

Czytaj także: Triki ubezpieczycieli, przez które pożegnasz wypłatę odszkodowania OC! Jak z tym walczyć?

Jeżeli zarządca drogi (a raczej jego ubezpieczyciel) stwierdzi brak swojej winy, zobowiązany jest to udowodnić, przedstawiając dokumentację potwierdzającą takie stanowisko.

Czytaj także: Jak dochodzić odszkodowania za szkody zimowe? Sprawdź

Jakie dokumenty musimy przedstawić? 

Do wniosku o odszkodowanie dobrze jest dołączyć protokół policyjny lub własny, oświadczenia świadków i kserokopie dowodu osobistego każdego świadka, zdjęcia z miejsca zdarzenia potwierdzające okoliczności zdarzenia.

Czytaj także: Sprawca kolizji wycofał oświadczenie. Co robić?

Ile czasu mamy na złożenie wniosku o odszkodowanie?

O odszkodowanie możemy ubiegać się w ciągu 3 lat od zdarzenia.

Co działa na naszą niekorzyść?

Jeśli jechaliśmy z nadmierną prędkością, a na dodatek zlekceważyliśmy znak drogowy ostrzegający o uszkodzonej nawierzchni, raczej nie mamy co liczyć na korzystne dla nas rozpatrzenie sprawy.

W przypadku, gdy nie uda nam się dojść do porozumienia z ubezpieczycielem zarządcy drogi (np. nasz wniosek został odrzucony, choć jechaliśmy przepisowo, bądź wypłacone odszkodowanie nie pokryło poniesionych kosztów) pozostaje nam wniosek do Rzecznika Finansowego, ewentualnie sąd i postępowanie na drodze powództwa cywilnego.

Czytaj także: Odszkodowanie z OC krok po kroku. Poradnik rozsądnego kierowcy

Podsumowanie

  1. Gdy w wyniku wjechania w dziurę w jezdni, uszkodzimy auto, czeka nas długa batalia.
  2. Odszkodowanie wypłaca ubezpieczyciel zarządcy drogi.
  3. Warto mieć protokół zdarzenia, zeznania świadków i komplet zdjęć.

Weryfikacja merytoryczna: Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
0 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

termin wypłaty odszkodowania z OC
2024.09.02  •  Podróże
Termin wypłaty odszkodowania z OC i AC

Zgłosiłeś szkodę komunikacyjną do zakładu ubezpieczeń i nie wiesz jak długo będziesz czekał na wypłatę odszkodowania? Sprawdzamy ile trwa wypłata odszkodowania z OC i AC sprawcy i co robić jeśli wypłata ubezpieczenia się przedłuża?

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2024.09.02  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
oc zarządcy nieruchomości
2018.08.01  •  Dom
Zarządca nieruchomości – ubezpieczenie OC – gdzie kupić, co zawiera?

Zarządzanie większymi nieruchomościami, bądź całymi wspólnotami mieszkaniowymi nie jest łatwym zadaniem. Wymaga dużej wiedzy, kompetencji i doświadczenia, dlatego mieszkańcy najczęściej powierzają je w ręce osób o ściśle określonych kwalifikacjach. Kim jest i jak wygląda OC zarządcy nieruchomości?

Czytaj więcej
2020.11.30  •  Samochód
Zmiana nazwiska – gdzie zgłosić?

Zmiana stanu cywilnego wiąże się najczęściej ze zmianą nazwiska. Ta z kolei wymaga załatwienia kilku formalności. Dokumenty trzeba wymienić. Pozostaje jedynie pytanie, jakie dokumenty, oraz ile mamy na to czasu? Wszystko, na temat formalności związanych ze zmianą nazwiska dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Czytaj więcej
2016.06.16  •  Podróże
Zderzenie z psem – jak zlikwidować szkodę?

Pies na drodze to poważne niebezpieczeństwo. Gdy wbiegnie pod koła, może nie tylko spowodować duże straty materialne, ale i doprowadzić do groźnego w skutkach wypadku. Kto odpowiada za zwierzę? Jak zlikwidować szkodę, gdy przytrafi Ci się zderzenie z psem? Sąd Najwyższy właśnie uznał, że że poszkodowany może dochodzić odszkodowania z ubezpieczenia OC rolnika, jeśli pies do niego należał. To ważna zmiana!

Czytaj więcej
Pozew o odszkodowanie z OC lub AC – podpowiemy, jak napisać
2014.02.19  •  Podróże
Pozew o odszkodowanie z OC lub AC – podpowiemy, jak napisać

Masz problem z uzyskaniem odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej? Albo jego wysokość jest zaniżona? Nie rezygnuj. Walcz. Przekonaj się, że taki spór można wygrać. Skorzystaj z naszych porad i spróbuj podeprzeć się gotowym wzorem. Jeśli wyczerpałeś już wszystkie możliwości, napisz pozew o odszkodowanie. Uda Ci się zrobić to samodzielnie!

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2024.09.02  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej
2025.03.18  •  Samochód
Najtańsze OC w marcu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.11.08  •  Samochód
Jakie są konsekwencje badania technicznego po terminie

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz

Czytaj więcej