Ubezpieczenie organizatorów i pośredników turystyki

Aktualizacja:
Ubezpieczenie organizatorów i pośredników turystyki

Korzystasz z usług biur podróży lub pośredników turystycznych lub jesteś takim podmiotem? Sprawdź, jak wygląda kwestia ubezpieczenia organizatorów turystycznych oraz co obejmuje polisa odpowiedzialności cywilnej. Szczegóły znajdziesz poniżej!

W dzisiejszych czasach natłok pracy i obowiązków często powoduje, że nie mamy czasu nawet spokojnie usiąść i zaplanować sobie urlopu. Dlatego też coraz więcej osób korzysta z usług biur podróży, ale nie mniejszą popularnością cieszą się pośrednicy turystyczni, którzy potrafią załatwić wszystko za nas, dbając przy tym o jakość i wygodę.

Pośrednik turystyczny – kim jest i czym się zajmuje?

Zacznijmy jednak od podstaw, pośrednikiem turystycznym jest osoba zawierająca umowy o świadczenie usług turystycznych na zlecenie klienta. Może to być zarówno osoba prywatna, jak i firma organizująca choćby wyjazd integracyjny. Pośrednik taki musi wpisać swoją działalność do Głównego Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Informuje on klientów o warunkach umowy, czy szczegółach dotyczących wymaganych dokumentów. Co ciekawe osoba taka, aby zalegalizować swoją działalność, nie musi mieć konkretnego wykształcenia. Wystarczy jedynie zaświadczenie o niekaralności.

Czytaj także: Kiedy się przyda ubezpieczenie turystyczne?

Formy ubezpieczenia organizatora turystyki

Na takiej osobie ciążą też jednak określone obowiązki. Na mocy ustawy z 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, został nałożony obowiązek posiadania gwarancji ubezpieczeniowej lub bankowej. W związku z tym część ubezpieczycieli przygotowała dedykowaną ofertę dla tej profesji. Mentor Business & Travel Insurance stworzył program uwzględniający wspomniane wymogi w zakresie nie tylko ubezpieczeń obligatoryjnych, ale i fakultatywnych.

OC organizatorów turystyki i pośredników turystycznych – co obejmuje?

Pośrednik turystyczny może wykupić polisę związaną z:

  • pokryciem kosztu powrotu do kraju,
  • kosztami leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków wszystkich klientów,
  • ewentualną rezygnacją bądź przerwaniem imprezy,
  • ubezpieczeniem bagażu podróżnego,
  • ubezpieczeniem następstw chorób przewlekłych,
  • pakietem ubezpieczeń specjalistycznych, na przykład dla osób uprawiających sporty ekstremalne, uwzględniający koszty ratownictwa, czy sprzętu sportowego.

Wymóg zakupu takiej polisy sprawia więc, że nie tylko osoby świadczące taką usługę mogą czuć się spokojniejsze i są bardziej wiarygodne w oczach klientów, ale też wypoczywający nie muszą się martwić wspomnianymi kwestiami.

Czytaj także: Ubezpieczenie turystyczne na Sylwestra

Gdzie wykupić ubezpieczenie dla agentów turystycznych?

Załatwianie takich wycieczek przez pośredników zawsze sprawia, że choć robimy to dla własnej wygody, to często martwimy się, „co się stanie, jeśli…”. Wspomniana ustawa pozwala nam w znacznym stopniu tego niepokoju się pozbyć. Dlatego podobne ubezpieczenie wprowadziła też AXA.

Czytaj także: Ubezpieczenie turystyczne na USA

Oferta tej firmy zapewnia zapłatę kwoty niezbędnej na pokrycie kosztów powrotu klientów z danej wycieczki, zwrot wpłat, gdy impreza nie zostanie przeprowadzona, ale też zwrot części gotówki, gdy dany wyjazd nie będzie zawierał wszystkich atrakcji przedstawionych w ofercie. Gwarancja ta jest dokumentem honorowanym przez wszystkie urzędy marszałkowskie i zabezpiecza interesy klientów przedsiębiorcy turystycznego w sytuacji ogłoszenia przez niego niewypłacalności.

Można więc spokojnie stwierdzić, że interesy podróżujących dzięki takiemu ubezpieczeniu są jeszcze bardziej zabezpieczone. Natomiast pośrednicy, chcący zainteresować turystów swoją ofertą, z pewnością będą mogli potraktować takie ubezpieczenie jako bardzo duży atut, przy prezentacji swojej oferty.

Czytaj także: Ubezpieczenie nieruchomości

Podsumowanie

  1. Pośrednik turystyczny to osoba zawierająca umowy o świadczenie usług turystycznych na zlecenie klienta.
  2. Organizatorzy turystyki mają obowiązek posiadania gwarancji ubezpieczeniowej lub bankowej.
  3. OC pośredników turystycznych obejmuje m.in. pokrycie kosztów powrotu do kraju, ubezpieczenie bagażu podróżnego czy koszty leczenia.
  4. Polisa agentów turystycznych gwarantuje klientom bezpieczeństwo i udane wakacje.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej