Korzystasz z usług biur podróży lub pośredników turystycznych lub jesteś takim podmiotem? Sprawdź, jak wygląda kwestia ubezpieczenia organizatorów turystycznych oraz co obejmuje polisa odpowiedzialności cywilnej. Szczegóły znajdziesz poniżej!
W dzisiejszych czasach natłok pracy i obowiązków często powoduje, że nie mamy czasu nawet spokojnie usiąść i zaplanować sobie urlopu. Dlatego też coraz więcej osób korzysta z usług biur podróży, ale nie mniejszą popularnością cieszą się pośrednicy turystyczni, którzy potrafią załatwić wszystko za nas, dbając przy tym o jakość i wygodę.
Pośrednik turystyczny – kim jest i czym się zajmuje?
Zacznijmy jednak od podstaw, pośrednikiem turystycznym jest osoba zawierająca umowy o świadczenie usług turystycznych na zlecenie klienta. Może to być zarówno osoba prywatna, jak i firma organizująca choćby wyjazd integracyjny. Pośrednik taki musi wpisać swoją działalność do Głównego Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Informuje on klientów o warunkach umowy, czy szczegółach dotyczących wymaganych dokumentów. Co ciekawe osoba taka, aby zalegalizować swoją działalność, nie musi mieć konkretnego wykształcenia. Wystarczy jedynie zaświadczenie o niekaralności.
Czytaj także: Kiedy się przyda ubezpieczenie turystyczne?
Formy ubezpieczenia organizatora turystyki
Na takiej osobie ciążą też jednak określone obowiązki. Na mocy ustawy z 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, został nałożony obowiązek posiadania gwarancji ubezpieczeniowej lub bankowej. W związku z tym część ubezpieczycieli przygotowała dedykowaną ofertę dla tej profesji. Mentor Business & Travel Insurance stworzył program uwzględniający wspomniane wymogi w zakresie nie tylko ubezpieczeń obligatoryjnych, ale i fakultatywnych.
OC organizatorów turystyki i pośredników turystycznych – co obejmuje?
Pośrednik turystyczny może wykupić polisę związaną z:
- pokryciem kosztu powrotu do kraju,
- kosztami leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków wszystkich klientów,
- ewentualną rezygnacją bądź przerwaniem imprezy,
- ubezpieczeniem bagażu podróżnego,
- ubezpieczeniem następstw chorób przewlekłych,
- pakietem ubezpieczeń specjalistycznych, na przykład dla osób uprawiających sporty ekstremalne, uwzględniający koszty ratownictwa, czy sprzętu sportowego.
Wymóg zakupu takiej polisy sprawia więc, że nie tylko osoby świadczące taką usługę mogą czuć się spokojniejsze i są bardziej wiarygodne w oczach klientów, ale też wypoczywający nie muszą się martwić wspomnianymi kwestiami.
Czytaj także: Ubezpieczenie turystyczne na Sylwestra
Gdzie wykupić ubezpieczenie dla agentów turystycznych?
Załatwianie takich wycieczek przez pośredników zawsze sprawia, że choć robimy to dla własnej wygody, to często martwimy się, „co się stanie, jeśli…”. Wspomniana ustawa pozwala nam w znacznym stopniu tego niepokoju się pozbyć. Dlatego podobne ubezpieczenie wprowadziła też AXA.
Czytaj także: Ubezpieczenie turystyczne na USA
Oferta tej firmy zapewnia zapłatę kwoty niezbędnej na pokrycie kosztów powrotu klientów z danej wycieczki, zwrot wpłat, gdy impreza nie zostanie przeprowadzona, ale też zwrot części gotówki, gdy dany wyjazd nie będzie zawierał wszystkich atrakcji przedstawionych w ofercie. Gwarancja ta jest dokumentem honorowanym przez wszystkie urzędy marszałkowskie i zabezpiecza interesy klientów przedsiębiorcy turystycznego w sytuacji ogłoszenia przez niego niewypłacalności.
Można więc spokojnie stwierdzić, że interesy podróżujących dzięki takiemu ubezpieczeniu są jeszcze bardziej zabezpieczone. Natomiast pośrednicy, chcący zainteresować turystów swoją ofertą, z pewnością będą mogli potraktować takie ubezpieczenie jako bardzo duży atut, przy prezentacji swojej oferty.
Czytaj także: Ubezpieczenie nieruchomości
Podsumowanie
- Pośrednik turystyczny to osoba zawierająca umowy o świadczenie usług turystycznych na zlecenie klienta.
- Organizatorzy turystyki mają obowiązek posiadania gwarancji ubezpieczeniowej lub bankowej.
- OC pośredników turystycznych obejmuje m.in. pokrycie kosztów powrotu do kraju, ubezpieczenie bagażu podróżnego czy koszty leczenia.
- Polisa agentów turystycznych gwarantuje klientom bezpieczeństwo i udane wakacje.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Jedziesz na urlop, wykupujesz ubezpieczenie turystyczne w biurze podróży i myślisz, że sprawa jest zamknięta, a Ty i Twoja rodzina jesteście bezpieczni? Niestety, bywa różnie! Co zrobić, aby z wakacji nie wrócić z gigantycznym długiem?!
Planujesz odwiedzić Azję? Może chcesz pojechać do popularnej obecnie wśród turystów Tajlandii? Musisz zdawać sobie sprawę, że podróż w odległe strony wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Dobre ubezpieczenie turystyczne to absolutna podstawa przy takiej wyprawie. Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając ubezpieczenie? Jaką polisę kupić? Wszystkie te wątpliwości staramy się wyjaśnić w artykule!
Ubezpieczenie turystyczne należy do grupy ubezpieczeń nieobowiązkowych, ale z praktyki i doświadczenia wynika, że jego brak stwarza poważne niebezpieczeństwo dla naszego życia, zdrowia i … portfela. Jak wygląda oferta ubezpieczenia turystycznego od Nationale Nederlanden? Sprawdzamy!
Wyjazd za granicę na wakacje to ekscytująca przygoda. Jako doświadczony partner w dziedzinie ubezpieczeń turystycznych, przedstawiamy ranking polis na rok 2024. Dzięki tym informacją będziesz wiedział, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne, dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb
Upragnione wakacje zamieniły się w festiwal porażek? Pozostaje jedynie reklamacja biura podróży. Przeczytaj szczegółową instrukcję, jak zareklamować wycieczkę w biurze podróży i dowiedz się, co możesz zyskać w ramach rekompensaty.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.