Skarga do UKNF na ubezpieczyciela - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Aktualizacja:
Skarga do UKNF na ubezpieczyciela – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Tomek miał stłuczkę. On wyszedł z niej bez szwanku, ale samochód już się do niczego nie nadaje. Szybko zgłosił sprawę do ubezpieczyciela sprawcy, ale ten nie kwapił się do wypłaty odszkodowania. Zwlekał do ostatniego możliwego terminu, a później odmówił świadczenia, podając przy tym absurdalne argumenty. Nie tylko zaniżył wartość szkody, ale również zbagatelizował niezależną wycenę warsztatu samochodowego.

Prawo jest po stronie Tomka, który doskonale zdaje sobie z tego sprawę i odwołał się już do Rzecznika Finansowego (dawniej był to Rzecznik Ubezpieczonych). Czy coś jeszcze może zrobić? Tak, złożyć skargę do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. By to zrobić, trzeba wiedzieć kilka podstawowych rzeczy o działaniu UKNF.

1. Co to jest Urząd Komisji Nadzoru Finansowego?

UKNF wykonuje zadania Komisji Nadzoru Finansowego. W 2013 roku wpłynęło do niego 10  696 skarg. Jak pisze, Gazeta Prawna, to rekordowa liczba, prawie o 1/3 większa niż w 2012 roku. Z roku na rok klienci częściej skarżą się na podmioty rynku finansowego, głównie banki oraz ubezpieczycieli. 5050 skarg dotyczyło działalności banków, a 4872 towarzystw ubezpieczeniowych. W przypadku ubezpieczycieli liczba ta wzrosła niemal o połowę w stosunku do 2012 roku!

2. Na co ubezpieczeni mogą skarżyć się do UKNF?

Krystyna Krawczyk, dyrektor Biura Rzecznika Ubezpieczonych, zwraca uwagę na to, że w Polsce brakuje regulacji prawnych, które zmusiłyby ubezpieczycieli do zaniechania działania na szkodę konsumentów. – Najwięcej problemów rodzą działania TU w zakresie ubezpieczenia OC, gdzie od wielu lat na rynku toczy się wojna cenowa. Ubezpieczyciele walczą ze sobą, oferując coraz niższe składki na obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów licząc na to, że klient zwabiony niską składką wykupi u nich również kolejne polisy np. ubezpieczy mieszkanie czy domek letniskowy. Obowiązkowe ubezpieczenie wielu ubezpieczycieli sprzedaje więc za zaniżoną składkę a na kolejnych produktach chce zarobić. Niestety, w takiej sytuacji niedobór składki przekłada się na „niedobór” w wypłatach należnych odszkodowań – mówi.

Faktycznie, opóźnianie wypłaty odszkodowania bądź niezrobienie tego w ogóle, to najczęstsze przyczyny skarg klientów. Wielu ubezpieczycieli stosuje taki trik, bo z wypłaty odszkodowań zwyczajnie obniżają rentowność produktu – zwłaszcza przy niskich składkach. Jeśli więc ubezpieczyciel próbuje Cię oszukać, nie zastanawiaj się tylko walcz o swoje.

3. Jak złożyć skargę na ubezpieczyciela do UKNF?

Skarga do UKNF może być złożona na dwa sposoby. Jeśli jesteś zwolennikiem tradycyjnych metod, możesz wysłać list albo zanieść go osobiście do kancelarii urzędu. Z tej opcji będziesz musiał również skorzystać, jeśli Twoja sprawa ma wiele załączników i do gotowego wniosku załączasz dodatkowe dokumenty. Jeśli natomiast preferujesz elektroniczne rozwiązania, a Twoja sprawa jest stosunkowo prosta – możesz skorzystać z gotowych formularzy, dostępnych na stronach UKNF.

4. Co możesz zyskać, składając skargę na ubezpieczyciela do UKNF?

UKNF nie ustosunkowuje się do pojedynczych spraw. Jeśli więc chciałbyś uzyskać należne Ci odszkodowanie, złóż wcześniej skargę do Rzecznika Finansowego, który może interweniować w Twojej sprawie u ubezpieczyciela. UKNF zapozna się z przedstawionymi dokumentami i zwróci się do instytucji z prośbą o wyjaśnienie sytuacji. KNF może potem sprawdzić, czy ubezpieczyciel stosuje się do zaleceń nadzoru, a jeśli nie – może nałożyć karę finansową.

5. Jaka jest prawidłowa kolejność skarg na ubezpieczyciela?

Pamiętaj, jeśli ubezpieczyciel odmówił Ci wypłaty odszkodowania, masz prawo się odwoływać do zarządu towarzystwa. Jeżeli po odwołaniu firma podtrzyma swoją decyzję, złóż skargę do Rzecznika Finansowego, załączając całą dotychczasową korespondencję z ubezpieczycielem. Rzecznik zażąda od towarzystwa wyjaśnień i wyrazi swoją opinię. Nie może jednak nakazać ubezpieczycielowi zmiany decyzji. Jeśli chcesz jednak, aby ubezpieczyciel został surowiej ukarany i aby nie stosował już takich praktyk wobec żadnych klientów, złóż skargę do UKNF. Pracownik Urzędu zapozna się z przedstawionymi dokumentami, zażąda od zakładu ubezpieczeń wyjaśnień bądź przekaże sprawę do KNF.

Czytaj także: KNF – czy może Ci pomóc w sporze z ubezpieczycielem?

Podsumowanie

  • Urząd Komisji Nadzoru Finansowego to kolejna po Rzeczniku Finansowym instytucja, do której możesz złożysz skargę na ubezpieczyciela lub bank.
  • UKNF przeanalizuje skargę i zażąda wyjaśnień od firmy ubezpieczeniowej.
  • KNF może nałożyć na ubezpieczyciela karę finansową.
  • KNF nie interweniuje w indywidualnych sprawach - od tego jest Rzecznik Finansowy.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
11 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
lukahecman on twitter
lukahecman on twitter
7 lat temu

Niestety trzęba sprostować temat w zakresie Rzecznika. Nawet jeśli prawo jest po Twojej stronie, RU może tylko na to wskazać i zasugerować zmianę stanowiska, nie ma natomiast władczych instrumentów by „zobowiązać” Tu do wypłaty…

Dominika Grabek
Dominika Grabek
7 lat temu

Dziękujemy bardzo za słuszną uwagę, wprowadziliśmy zmiany.

Anna
Anna
5 lat temu

Witam

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Anna

Dzień dobry.

Kondzio
Kondzio
4 lat temu

Witam.
Mam nadzieje, że w końcu komuś puszczą nerwy i skieruje sprawę do Prokuratury.
Art. 286 KK § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania.
Jak dla mnie sprawa oczywista, ale pewnie prawo leży po stronie TU.
Mam kosztorys od TU na 3tyś. , kosztorys z ASO na 9,5tyś. oraz dwa kosztorysy z warsztatów nie zależnych, jeden na 8.5tyś, drugi na 8.3tyś. Kosztorys Rzeczoznawcy samochodowego i biegłego sądowego na 9.5tyś. To co robią firmy ubezpieczeniowe to jest złodziejstwo. Na ale jak już ktoś mądry w pewnej restauracji powiedział, w Polsce to ch…j, d…pa i kamieni kupa. Czekam na kolizję z OC sprawcy i spróbuje zrobić z tym porządek. Chociaż jak sprawa trafi do sądu to pewnie i tak decyzja będzie na korzyść TU, bo czego się spodziewać po sądach , jeżeli złodziei za kradzież 50PLN uniewinniają.
Pozdrawiam

Aleksandra
Aleksandra
4 lat temu
Reply to  Kondzio

Uważa Pan, że sądy wydają wyroki wbrew przepisom prawa na podstawie własnego „widzi mi się”? W przypadku niekorzystnego dla Pana wyroku, jeżeli nie zgadza się Pan ze stanowiskiem sądu, proszę wnieść merytorycznie uzasadnioną apelację, zamiast dawać upust frustracji „co pewnie będzie w sądzie” na forum internetowym.

Robert
Robert
3 lat temu
Reply to  Aleksandra

…jest wiele orzeczeń sądów, niezgodnych z logiką, rzeczywistością i niespotykaną interpretacją obowiązujących przepisów. Sam byłem świadkiem, gdy sędzia wydał orzeczenie stronnicze, na korzyść drugiej strony. Nie odnosiłbym się do ww wypowiedzi, jako frustracja komentującego.. Apelacja, zawsze może być odrzucona, albo taka się nie należy, co jest w przypadku wykroczeń ( tu akurat idotyczy tzw. odwołania, ……)

Andrzej
Andrzej
2 lat temu
Reply to  Aleksandra

Uważam, że Sądy, zwłaszcza w ostatnim okresie stały się bardzo stronnicze, a wszystko to dzięki PIS i temu, że jeden z największych molochów sprzedał akcje Państwu – a to znaczy, że Sądy przecież nie będą działały przeciwko rządzącym (czyt. PiS). Zatem – zrozumiałe – skąd biorą się wyroki – a to świadczy jedynie o tym, że likwidacja szkód w Polsce była z okresu średniowiecza, a obecnie cofnęliśmy się jeszcze dalej.

Glamcity
Glamcity
2 lat temu

Hej.Po dwóch latach Aviva zerwala umowę ubezp na zycie tlumaczac:*Zgodnie z obowiązującymi zasadami Osoby przebywające na stałe poza
granicami Polski nie mogą być objęte ubezpieczeniem*.Mieszkam poza granicami od 2005 a umowa była zawarta 2017 i w umowie jest zaznaczone miejsce pobytu stałego.Czy mogę odzyskac wpłacone składki?Jesli zawarta umowa była niewazna od początku?Pozdrawiam

Konsultant Punkta
Editor
Konsultant Punkta
25 dni temu
Reply to  Glamcity

Dzień dobry,
Wygląda, że sprawa o której Państwo piszą wymaga dłuższej analizy i niestety nie uda nam się jej rozwiązać w komentarzu.
Polecamy bezpośredni kontakt z radcą prawnym lub z firmą pomagającą w wywalczaniu odszkodowań.

Janusz
Janusz
10 miesięcy temu

A jakagent ubezpieczeniowy naciąga wiekowych ludzi na kredyt na ocieplenie budynku.