Skarga do UKNF na ubezpieczyciela - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Aktualizacja:
Skarga do UKNF na ubezpieczyciela – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Tomek miał stłuczkę. On wyszedł z niej bez szwanku, ale samochód już się do niczego nie nadaje. Szybko zgłosił sprawę do ubezpieczyciela sprawcy, ale ten nie kwapił się do wypłaty odszkodowania. Zwlekał do ostatniego możliwego terminu, a później odmówił świadczenia, podając przy tym absurdalne argumenty. Nie tylko zaniżył wartość szkody, ale również zbagatelizował niezależną wycenę warsztatu samochodowego.

Prawo jest po stronie Tomka, który doskonale zdaje sobie z tego sprawę i odwołał się już do Rzecznika Finansowego (dawniej był to Rzecznik Ubezpieczonych). Czy coś jeszcze może zrobić? Tak, złożyć skargę do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. By to zrobić, trzeba wiedzieć kilka podstawowych rzeczy o działaniu UKNF.

1. Co to jest Urząd Komisji Nadzoru Finansowego?

UKNF wykonuje zadania Komisji Nadzoru Finansowego. W 2013 roku wpłynęło do niego 10  696 skarg. Jak pisze, Gazeta Prawna, to rekordowa liczba, prawie o 1/3 większa niż w 2012 roku. Z roku na rok klienci częściej skarżą się na podmioty rynku finansowego, głównie banki oraz ubezpieczycieli. 5050 skarg dotyczyło działalności banków, a 4872 towarzystw ubezpieczeniowych. W przypadku ubezpieczycieli liczba ta wzrosła niemal o połowę w stosunku do 2012 roku!

2. Na co ubezpieczeni mogą skarżyć się do UKNF?

Krystyna Krawczyk, dyrektor Biura Rzecznika Ubezpieczonych, zwraca uwagę na to, że w Polsce brakuje regulacji prawnych, które zmusiłyby ubezpieczycieli do zaniechania działania na szkodę konsumentów. – Najwięcej problemów rodzą działania TU w zakresie ubezpieczenia OC, gdzie od wielu lat na rynku toczy się wojna cenowa. Ubezpieczyciele walczą ze sobą, oferując coraz niższe składki na obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów licząc na to, że klient zwabiony niską składką wykupi u nich również kolejne polisy np. ubezpieczy mieszkanie czy domek letniskowy. Obowiązkowe ubezpieczenie wielu ubezpieczycieli sprzedaje więc za zaniżoną składkę a na kolejnych produktach chce zarobić. Niestety, w takiej sytuacji niedobór składki przekłada się na „niedobór” w wypłatach należnych odszkodowań – mówi.

Faktycznie, opóźnianie wypłaty odszkodowania bądź niezrobienie tego w ogóle, to najczęstsze przyczyny skarg klientów. Wielu ubezpieczycieli stosuje taki trik, bo z wypłaty odszkodowań zwyczajnie obniżają rentowność produktu – zwłaszcza przy niskich składkach. Jeśli więc ubezpieczyciel próbuje Cię oszukać, nie zastanawiaj się tylko walcz o swoje.

3. Jak złożyć skargę na ubezpieczyciela do UKNF?

Skarga do UKNF może być złożona na dwa sposoby. Jeśli jesteś zwolennikiem tradycyjnych metod, możesz wysłać list albo zanieść go osobiście do kancelarii urzędu. Z tej opcji będziesz musiał również skorzystać, jeśli Twoja sprawa ma wiele załączników i do gotowego wniosku załączasz dodatkowe dokumenty. Jeśli natomiast preferujesz elektroniczne rozwiązania, a Twoja sprawa jest stosunkowo prosta – możesz skorzystać z gotowych formularzy, dostępnych na stronach UKNF.

4. Co możesz zyskać, składając skargę na ubezpieczyciela do UKNF?

UKNF nie ustosunkowuje się do pojedynczych spraw. Jeśli więc chciałbyś uzyskać należne Ci odszkodowanie, złóż wcześniej skargę do Rzecznika Finansowego, który może interweniować w Twojej sprawie u ubezpieczyciela. UKNF zapozna się z przedstawionymi dokumentami i zwróci się do instytucji z prośbą o wyjaśnienie sytuacji. KNF może potem sprawdzić, czy ubezpieczyciel stosuje się do zaleceń nadzoru, a jeśli nie – może nałożyć karę finansową.

5. Jaka jest prawidłowa kolejność skarg na ubezpieczyciela?

Pamiętaj, jeśli ubezpieczyciel odmówił Ci wypłaty odszkodowania, masz prawo się odwoływać do zarządu towarzystwa. Jeżeli po odwołaniu firma podtrzyma swoją decyzję, złóż skargę do Rzecznika Finansowego, załączając całą dotychczasową korespondencję z ubezpieczycielem. Rzecznik zażąda od towarzystwa wyjaśnień i wyrazi swoją opinię. Nie może jednak nakazać ubezpieczycielowi zmiany decyzji. Jeśli chcesz jednak, aby ubezpieczyciel został surowiej ukarany i aby nie stosował już takich praktyk wobec żadnych klientów, złóż skargę do UKNF. Pracownik Urzędu zapozna się z przedstawionymi dokumentami, zażąda od zakładu ubezpieczeń wyjaśnień bądź przekaże sprawę do KNF.

Czytaj także: KNF – czy może Ci pomóc w sporze z ubezpieczycielem?

Podsumowanie

  • Urząd Komisji Nadzoru Finansowego to kolejna po Rzeczniku Finansowym instytucja, do której możesz złożysz skargę na ubezpieczyciela lub bank.
  • UKNF przeanalizuje skargę i zażąda wyjaśnień od firmy ubezpieczeniowej.
  • KNF może nałożyć na ubezpieczyciela karę finansową.
  • KNF nie interweniuje w indywidualnych sprawach - od tego jest Rzecznik Finansowy.

Aleksandra Kowalska-Gaik
Ekspert ds. ubezpieczeń

Menadżer ds. produktów w Punkta. Całe życie zawodowe (ponad 23 lata) zajmuje się ubezpieczeniami. Do pracy podchodzi z pasją i chętnie dzieli się zgromadzonym przez lata doświadczeniem. Swoje doświadczenie budowała w takich firmach ubezpieczeniowych jak STU Ergo Hestia czy TU Europa, gdzie poznała różne obszary i rodzaje ubezpieczeń i zajmowała się tworzeniem nowych produktów ubezpieczeniowych.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
11 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Historia pojazdu podpowiadamy gdzie sprawdzić VIN (CEPiK, EasyVIN, Autobaza)

Zakup używanego samochodu to decyzja, która wymaga szczególnej ostrożności i dokładnej analizy. Jednym z najważniejszych kroków w tym procesie jest weryfikacja historii pojazdu, która może ujawnić najważniejsze informacje na temat jego przeszłości, stanu technicznego oraz potencjalnych problemów. Wartość takich danych jest nieoceniona,.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej