Jedziesz na wakacje? Wybierz najlepsze AC!

Aktualizacja:
Dobre AC przed wakacjami! Źródło pixabay (2)

Jeżeli na wakacje wybierasz się samochodem, koniecznie zainwestuj w dobrą polisę AC. Przy wyborze nie kieruj się wyłącznie ceną, ale dokładnie sprawdź warunki ubezpieczenia. Twoja oszczędność może Cię później sporo kosztować! Na co zawracać uwagę, wybierając ubezpieczenie autocasco? Podpowiadamy!

Na co zawracać uwagę, wybierając ubezpieczenie autocasco? Podpowiadamy!

  1. Suma ubezpieczenia

Zanim zdecydujesz się zapłacić za polisę, upewnij się, na jaką kwotę ubezpieczyciel wycenił Twoje auto i sprawdź, czy odpowiada ona rzeczywistej wartości samochodu. Podczas wyceny ubezpieczyciele posługują się uśrednionymi wartościami rynkowymi, które nie biorą pod uwagę takich parametrów, jak bardzo dobry stan techniczny pojazdu czy dodatkowe, ponadstandardowe wyposażenie. Im niższa suma ubezpieczenia (wartość pojazdu), tym niższa składka ubezpieczeniowa, dlatego polegając tylko na kryterium ceny, możesz wybrać polisę, która nie pokryje w przyszłości kosztów ewentualnych napraw. Co jest tanie, to jest drogie – mawia przysłowie.

Czytaj także: Jak kupić najlepsze AC? 9 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

  1. Zakres ubezpieczenia

Polisa polisie nierówna, a diabeł – jak zwykle – tkwi w szczegółach. Sprawdź bardzo dokładnie, co wchodzi w zakres ubezpieczenia i dobierz polisę do swoich potrzeb. Ważne, by Twoje ubezpieczenie chroniło Cię przed skutkami takich zdarzeń, jak: uszkodzenie pojazdu w wyniku zdarzenia drogowego, kradzież pojazdu lub jego elementów, zniszczenie pojazdu na skutek zdarzeń losowych (pożar, zalanie, gradobicie).

Czytaj także: Autocasco – co daje i co obejmuje ubezpieczenie AC?

  1. Assistance

Czy polisa, którą chcesz wykupić zawiera opcję Assistance? Co dokładnie wchodzi w jej zakres? Jeśli wybierasz się na zagraniczny urlop, zwróć przede wszystkim uwagę na usługę holowania. Obejmuje transport do najbliższego warsztatu czy na określonym obszarze kilometrów? Działa tylko w przypadku kolizji, czy również awarii na drodze? W zakres Assistance powinna też wejść opcja uruchomienia pojazdu na trasie w razie awarii akumulatora, dowóz paliwa na miejsce postoju czy samochód zastępczy. Jeśli Twoje AC nie obejmuje tych usług, będziesz musiał pokryć je z własnej kieszeni. Koszty holowania poza granicami kraju mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych!

Czytaj także: Ubezpieczenie all risks (od wszystkich ryzyk)

  1. Wycena szkody

Wybierając polisę wybierasz sposób, w jaki będą usuwane ewentualne szkody. Masz tu dwa warianty: bezgotówkowy, czyli zostawiasz auto w warsztacie i odbierasz naprawione oraz gotówkowy, czyli otrzymujesz w gotówce zwrot kosztów awarii i auto naprawiasz we własnym zakresie. Wariant bezgotówkowy jest droższy, ale pewniejszy i mniej kłopotliwy.

  1. Części zamienne

Sprawdź dokładnie, jakie części zamienne zostaną użyte podczas naprawy Twojego samochodu. Są tu aż trzy możliwości. Części O (oryginalne) to dokładnie takie elementy, jakie zostały użyte w produkcji Twojego samochodu, pochodzące z fabryki producenta. Części Q – identyczne, jak oryginalne, produkowane przez innego producenta, jednak według tej samej technologii. Wreszcie części P (porównywalne, alternatywne) – nieoryginalne, nieużywane w pierwszym montażu, produkowane jako części zamienne. Użycie tych ostatnich pozwala obniżyć koszt naprawy, a tym samym – cenę polisy. Tylko czy właśnie na tym Ci zależy?

Czytaj także: Holowanie pojazdu. Jakie ubezpieczenie je obejmuje?

  1. All risks

W standardowej polisie AC wymienionych jest szereg sytuacji, w których możemy liczyć na pokrycie kosztów szkody. All risks działa szerzej i obejmuje także te szkody, które nie zostały wprost ujęte w katalogu, bo zdarzają się rzadziej, są trudniejsze do opisania i przewidzenia. Przykład? Uszkodzenie samochodu spowodowane przez bardzo wysoką temperaturę powietrza, co może zdarzyć się np. na południu Europy, lub awaria spowodowana przez kuny. Polisa all risks nie obejmuje tylko zniszczeń objętych w katalogu wyłączeń. O tym poniżej.

  1. Wyłączenia

Każda polisa ubezpieczeniowa zawiera listę tzw. wyłączeń, czyli sytuacji, których ubezpieczenie nie obejmuje. Aby ją poznać, bardzo dokładnie przeczytaj OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Taki dokument jest dołączony do każdej polisy. Jeśli wybierasz się na zagraniczne wakacje, zwróć szczególną uwagę na fakt, czy Twoja polisa AC działa poza granicami naszego kraju.

Czytaj także: Ubezpieczenia samochodowe. Podstawowe informacje o OC, AC i innych ubezpieczeniach komunikacyjnych

  1. Zniżki

Zasada jest jedna – im więcej lat bezszkodowej jazdy, tym większa zniżka. Warto jednak zwrócić uwagę na szczegóły. Niektóre towarzystwa dają dodatkowe bonusy osobom przechodzącym do nich z konkurencji. Na zniżki mogą też liczyć kierowcy z bardzo długim i bardzo krótkim stażem.

  1. Opinia o ubezpieczycielu

Na koniec – kryterium najmniej obiektywne, ale bardzo istotne. Jaką opinią cieszy się ubezpieczyciel, u którego chcesz wykupić polisę? Popytaj znajomych, sprawdź opinie w internecie. Zbyt wiele opowieści o trudnościach z uzyskaniem odszkodowania powinno dać Ci do myślenia.

Podsumowanie

  • Jedziesz na wakacje? Zadbaj o dobrą polisę AC
  • Za granicą musisz mieć dobre AC i Assistance - koszty holowania np. są ogromne
  • Sprawdź sumę ubezpieczenia i listę wyłączeń


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.12.02  •  Samochód
Najtańsze OC w grudniu 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.11.25  •  Zdrowie
Jak uzyskać odszkodowanie za nowotwór złośliwy?

W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?

Czytaj więcej
2024.11.25  •  Zdrowie
Jak uzyskać odszkodowanie za pobyt w szpitalu?

W sytuacji, gdy hospitalizacja jest konieczna, warto wiedzieć, z jakich możliwości rekompensaty za ten czas można skorzystać, jeśli mamy odpowiednią polisę. Odszkodowanie za pobyt w szpitalu pomoże zmniejszyć straty finansowe związane z utratą dochodów i kosztami leczenia. W tym artykule omówimy, jak uzyskać takie odszkodowanie, jakie są wymagania oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej polisy.

Czytaj więcej
2024.11.12  •  Samochód
Zakaz zatrzymywania i postoju – kiedy grozi mandat? Najnowsze przepisy

Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.12.02  •  Samochód
Najtańsze OC w grudniu 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej