Holowanie pojazdu na własną rękę? Czy lepiej kupić assistance?

Aktualizacja:
holowanie_auta

Awaria, wypadek, nie da się jechać dalej. Holowanie pojazdu na własną rękę czy pomoc drogowa? Jeśli nie masz ubezpieczenia AC i pakietu assistance, samodzielna organizacja akcji holowniczej wydaje się dobrym i tańszym pomysłem. Ale czy na pewno? Przeczytaj i sam rozważ, czy nie lepiej mieć dobre ubezpieczenie!

Jak holować na własną rękę?

Podstawą jest właściwa linka i haki holownicze. Jeśli ich nie masz, w ogóle nie myśl o holowaniu. Nieodpowiednia, źle oznakowana i błędnie zamocowana linka może być przyczyną kolejnej kraksy albo kosztować Cię mandat. Do zaczepiania linki w żadnym wypadku nie nadaje się hak holowniczy do holowania przyczepy! Własne, na szybko przygotowane konstrukcje to też zły pomysł na holowanie. Jeśli do przejechania masz kilkaset metrów, może nic się nie stanie, ale jeśli odległość jest większa, możesz uszkodzić auto holujące lub holowane i narazić się na naprawdę duże koszty.

Czytaj także: Samochód z automatyczną skrzynią padł? Jak holować automat?

Kiedy nie wolno holować pojazdu samodzielnie?

Pamiętaj także, że nie wszystkie samochody można holować! Zabronione jest holowanie aut z niesprawnym systemem kierowniczym i hamulcowym, np. po wypadku. Jeśli z auta wyciekają jakiekolwiek płyny lepiej nie ryzykować zablokowania kół lub niewyhamowania w porę. Nie wolno także holować samochodów na autostradach. Z autostrady ściągnie Cię tylko upoważniony, specjalny pojazd holowniczy pomocy. Tu koleżeńska przysługa nie wchodzi w grę i może Cię słono kosztować.

Czytaj także: Holowanie samochodu za granicą: ubezpieczenie samochodu na wyjazd

Jeśli holowanie nie na własną rękę, to jak?

Jeśli dysponujesz ubezpieczeniem AC, bardzo prawdopodobne, że masz w nim również zawarty mini pakiet assistance, przynajmniej w podstawowym zakresie. Sprawdź dokładnie, na jaką pomoc możesz liczyć, by w razie awarii nie było rozczarowania.

Holowanie pojazdu w ramach takiej polisy odbywa się przeważnie bez ponoszenia dodatkowych kosztów, ale może się wiązać ze spełnieniem określonych warunków i limitami, np. kilometrowym. Najczęściej to bardzo mały dystans.

Czytaj także: Zrelaksuj się podczas wakacji! Z FitAutoPomoc resztą problemów zajmie się ubezpieczyciel

Na co pozwala dobre assistance?

Assistance samochodowe to niewielki wydatek, który może zabezpieczyć ewentualne duże problemy. Jest równoważny jednemu holowaniu na niewielką odległość! Gdy auto zepsuje się, np. w podróży zagranicznej, to koszt jego transportu do Polski czy na drugi koniec kraju bez assistance, może nawet przekroczyć wartość samochodu!

Dlatego szczególnie przed podróżą zagraniczną wykup pakiet assistance i sprawdź limity kilometrów. Czy pakiet pozwoli na bezproblemowe doholowanie auta do najbliższego warsztatu i przywrócenie go do stanu, żebyś mógł kontynuować podróż? To najlepsza opcja. Ubezpieczyciele nie oferują z reguły możliwości odholowania samochodu z zagranicy do miejsca zamieszkania w Polsce, chyba że odległość mieści się w zakresie limitów. Droższe opcje pozwalają na holowanie do 1000 km. Pamiętaj też, że takie ubezpieczenie to nie tylko pomoc holownicza, ale także zwrot kosztów noclegu w przypadku konieczności oczekiwania na auto, czy samochód zastępczy na czas naprawy. Gdy chcesz holować na własną rękę, musisz i to sobie sam zorganizować!

Czytaj także: Jak wybrać assistance krótkoterminowe na wyjazd?

Sprawdź najdogodniejszy dla siebie wariant w naszej porównywarce OC/AC i daj spokój z załatwianiem kłopotów z samochodem na własną rękę i przy pomocy kolegów!

[Widget_reklama_porownywarki]

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  • Samodzielne holowanie nie zawsze jest tańsze, a bywa niebezpieczne!
  • Nie holuj samochodu bez odpowiedniej linki i haka!
  • Auta uszkodzone, z niesprawnym systemem hamulcowym czy kierowniczym nie mogą być holowane!
  • Jeśli dysponujesz assistance w AC, holowanie zostanie rozliczone w ramach ubezpieczenia, ale do niewielkich odległości.
  • Kupując Assistance, także darmowe, w pakiecie ubezpieczeniowym, koniecznie sprawdź jego zakres!
  • Assistance to nie tylko pomoc holownicza, ale także zwrot kosztów noclegu w przypadku konieczności oczekiwania na auto, czy samochód zastępczy na czas naprawy.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej