Awaria, wypadek, nie da się jechać dalej. Holowanie pojazdu na własną rękę czy pomoc drogowa? Jeśli nie masz ubezpieczenia AC i pakietu assistance, samodzielna organizacja akcji holowniczej wydaje się dobrym i tańszym pomysłem. Ale czy na pewno? Przeczytaj i sam rozważ, czy nie lepiej mieć dobre ubezpieczenie!
Jak holować na własną rękę?
Podstawą jest właściwa linka i haki holownicze. Jeśli ich nie masz, w ogóle nie myśl o holowaniu. Nieodpowiednia, źle oznakowana i błędnie zamocowana linka może być przyczyną kolejnej kraksy albo kosztować Cię mandat. Do zaczepiania linki w żadnym wypadku nie nadaje się hak holowniczy do holowania przyczepy! Własne, na szybko przygotowane konstrukcje to też zły pomysł na holowanie. Jeśli do przejechania masz kilkaset metrów, może nic się nie stanie, ale jeśli odległość jest większa, możesz uszkodzić auto holujące lub holowane i narazić się na naprawdę duże koszty.
Czytaj także: Samochód z automatyczną skrzynią padł? Jak holować automat?
Kiedy nie wolno holować pojazdu samodzielnie?
Pamiętaj także, że nie wszystkie samochody można holować! Zabronione jest holowanie aut z niesprawnym systemem kierowniczym i hamulcowym, np. po wypadku. Jeśli z auta wyciekają jakiekolwiek płyny lepiej nie ryzykować zablokowania kół lub niewyhamowania w porę. Nie wolno także holować samochodów na autostradach. Z autostrady ściągnie Cię tylko upoważniony, specjalny pojazd holowniczy pomocy. Tu koleżeńska przysługa nie wchodzi w grę i może Cię słono kosztować.
Czytaj także: Holowanie samochodu za granicą: ubezpieczenie samochodu na wyjazd
Jeśli holowanie nie na własną rękę, to jak?
Jeśli dysponujesz ubezpieczeniem AC, bardzo prawdopodobne, że masz w nim również zawarty mini pakiet assistance, przynajmniej w podstawowym zakresie. Sprawdź dokładnie, na jaką pomoc możesz liczyć, by w razie awarii nie było rozczarowania.
Holowanie pojazdu w ramach takiej polisy odbywa się przeważnie bez ponoszenia dodatkowych kosztów, ale może się wiązać ze spełnieniem określonych warunków i limitami, np. kilometrowym. Najczęściej to bardzo mały dystans.
Czytaj także: Zrelaksuj się podczas wakacji! Z FitAutoPomoc resztą problemów zajmie się ubezpieczyciel
Na co pozwala dobre assistance?
Assistance samochodowe to niewielki wydatek, który może zabezpieczyć ewentualne duże problemy. Jest równoważny jednemu holowaniu na niewielką odległość! Gdy auto zepsuje się, np. w podróży zagranicznej, to koszt jego transportu do Polski czy na drugi koniec kraju bez assistance, może nawet przekroczyć wartość samochodu!
Dlatego szczególnie przed podróżą zagraniczną wykup pakiet assistance i sprawdź limity kilometrów. Czy pakiet pozwoli na bezproblemowe doholowanie auta do najbliższego warsztatu i przywrócenie go do stanu, żebyś mógł kontynuować podróż? To najlepsza opcja. Ubezpieczyciele nie oferują z reguły możliwości odholowania samochodu z zagranicy do miejsca zamieszkania w Polsce, chyba że odległość mieści się w zakresie limitów. Droższe opcje pozwalają na holowanie do 1000 km. Pamiętaj też, że takie ubezpieczenie to nie tylko pomoc holownicza, ale także zwrot kosztów noclegu w przypadku konieczności oczekiwania na auto, czy samochód zastępczy na czas naprawy. Gdy chcesz holować na własną rękę, musisz i to sobie sam zorganizować!
Czytaj także: Jak wybrać assistance krótkoterminowe na wyjazd?
Sprawdź najdogodniejszy dla siebie wariant w naszej porównywarce OC/AC i daj spokój z załatwianiem kłopotów z samochodem na własną rękę i przy pomocy kolegów!
[Widget_reklama_porownywarki]
Podsumowanie
- Samodzielne holowanie nie zawsze jest tańsze, a bywa niebezpieczne!
- Nie holuj samochodu bez odpowiedniej linki i haka!
- Auta uszkodzone, z niesprawnym systemem hamulcowym czy kierowniczym nie mogą być holowane!
- Jeśli dysponujesz assistance w AC, holowanie zostanie rozliczone w ramach ubezpieczenia, ale do niewielkich odległości.
- Kupując Assistance, także darmowe, w pakiecie ubezpieczeniowym, koniecznie sprawdź jego zakres!
- Assistance to nie tylko pomoc holownicza, ale także zwrot kosztów noclegu w przypadku konieczności oczekiwania na auto, czy samochód zastępczy na czas naprawy.

Redaktor Punkta
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Najnowsze artykuły

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.
Najchętniej czytane

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.