Jeżeli na wakacje wybierasz się samochodem, koniecznie zainwestuj w dobrą polisę AC. Przy wyborze nie kieruj się wyłącznie ceną, ale dokładnie sprawdź warunki ubezpieczenia. Twoja oszczędność może Cię później sporo kosztować! Na co zawracać uwagę, wybierając ubezpieczenie autocasco? Podpowiadamy!
Na co zawracać uwagę, wybierając ubezpieczenie autocasco? Podpowiadamy!
-
Suma ubezpieczenia
Zanim zdecydujesz się zapłacić za polisę, upewnij się, na jaką kwotę ubezpieczyciel wycenił Twoje auto i sprawdź, czy odpowiada ona rzeczywistej wartości samochodu. Podczas wyceny ubezpieczyciele posługują się uśrednionymi wartościami rynkowymi, które nie biorą pod uwagę takich parametrów, jak bardzo dobry stan techniczny pojazdu czy dodatkowe, ponadstandardowe wyposażenie. Im niższa suma ubezpieczenia (wartość pojazdu), tym niższa składka ubezpieczeniowa, dlatego polegając tylko na kryterium ceny, możesz wybrać polisę, która nie pokryje w przyszłości kosztów ewentualnych napraw. Co jest tanie, to jest drogie – mawia przysłowie.
-
Zakres ubezpieczenia
Polisa polisie nierówna, a diabeł – jak zwykle – tkwi w szczegółach. Sprawdź bardzo dokładnie, co wchodzi w zakres ubezpieczenia i dobierz polisę do swoich potrzeb. Ważne, by Twoje ubezpieczenie chroniło Cię przed skutkami takich zdarzeń, jak: uszkodzenie pojazdu w wyniku zdarzenia drogowego, kradzież pojazdu lub jego elementów, zniszczenie pojazdu na skutek zdarzeń losowych (pożar, zalanie, gradobicie).
-
Assistance
Czy polisa, którą chcesz wykupić zawiera opcję Assistance? Co dokładnie wchodzi w jej zakres? Jeśli wybierasz się na zagraniczny urlop, zwróć przede wszystkim uwagę na usługę holowania. Obejmuje transport do najbliższego warsztatu czy na określonym obszarze kilometrów? Działa tylko w przypadku kolizji, czy również awarii na drodze? W zakres Assistance powinna też wejść opcja uruchomienia pojazdu na trasie w razie awarii akumulatora, dowóz paliwa na miejsce postoju czy samochód zastępczy. Jeśli Twoje AC nie obejmuje tych usług, będziesz musiał pokryć je z własnej kieszeni. Koszty holowania poza granicami kraju mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych!
-
Wycena szkody
Wybierając polisę wybierasz sposób, w jaki będą usuwane ewentualne szkody. Masz tu dwa warianty: bezgotówkowy, czyli zostawiasz auto w warsztacie i odbierasz naprawione oraz gotówkowy, czyli otrzymujesz w gotówce zwrot kosztów awarii i auto naprawiasz we własnym zakresie. Wariant bezgotówkowy jest droższy, ale pewniejszy i mniej kłopotliwy.
-
Części zamienne
Sprawdź dokładnie, jakie części zamienne zostaną użyte podczas naprawy Twojego samochodu. Są tu aż trzy możliwości. Części O (oryginalne) to dokładnie takie elementy, jakie zostały użyte w produkcji Twojego samochodu, pochodzące z fabryki producenta. Części Q – identyczne, jak oryginalne, produkowane przez innego producenta, jednak według tej samej technologii. Wreszcie części P (porównywalne, alternatywne) – nieoryginalne, nieużywane w pierwszym montażu, produkowane jako części zamienne. Użycie tych ostatnich pozwala obniżyć koszt naprawy, a tym samym – cenę polisy. Tylko czy właśnie na tym Ci zależy?
-
All risks
W standardowej polisie AC wymienionych jest szereg sytuacji, w których możemy liczyć na pokrycie kosztów szkody. All risks działa szerzej i obejmuje także te szkody, które nie zostały wprost ujęte w katalogu, bo zdarzają się rzadziej, są trudniejsze do opisania i przewidzenia. Przykład? Uszkodzenie samochodu spowodowane przez bardzo wysoką temperaturę powietrza, co może zdarzyć się np. na południu Europy, lub awaria spowodowana przez kuny. Polisa all risks nie obejmuje tylko zniszczeń objętych w katalogu wyłączeń. O tym poniżej.
-
Wyłączenia
Każda polisa ubezpieczeniowa zawiera listę tzw. wyłączeń, czyli sytuacji, których ubezpieczenie nie obejmuje. Aby ją poznać, bardzo dokładnie przeczytaj OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Taki dokument jest dołączony do każdej polisy. Jeśli wybierasz się na zagraniczne wakacje, zwróć szczególną uwagę na fakt, czy Twoja polisa AC działa poza granicami naszego kraju.
-
Zniżki
Zasada jest jedna – im więcej lat bezszkodowej jazdy, tym większa zniżka. Warto jednak zwrócić uwagę na szczegóły. Niektóre towarzystwa dają dodatkowe bonusy osobom przechodzącym do nich z konkurencji. Na zniżki mogą też liczyć kierowcy z bardzo długim i bardzo krótkim stażem.
-
Opinia o ubezpieczycielu
Na koniec – kryterium najmniej obiektywne, ale bardzo istotne. Jaką opinią cieszy się ubezpieczyciel, u którego chcesz wykupić polisę? Popytaj znajomych, sprawdź opinie w internecie. Zbyt wiele opowieści o trudnościach z uzyskaniem odszkodowania powinno dać Ci do myślenia.
Podsumowanie
- Jedziesz na wakacje? Zadbaj o dobrą polisę AC
- Za granicą musisz mieć dobre AC i Assistance - koszty holowania np. są ogromne
- Sprawdź sumę ubezpieczenia i listę wyłączeń

Redaktor Punkta
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.