Jedziesz na wakacje? Wybierz najlepsze AC!

Aktualizacja:
Dobre AC przed wakacjami! Źródło pixabay (2)

Jeżeli na wakacje wybierasz się samochodem, koniecznie zainwestuj w dobrą polisę AC. Przy wyborze nie kieruj się wyłącznie ceną, ale dokładnie sprawdź warunki ubezpieczenia. Twoja oszczędność może Cię później sporo kosztować! Na co zawracać uwagę, wybierając ubezpieczenie autocasco? Podpowiadamy!

Na co zawracać uwagę, wybierając ubezpieczenie autocasco? Podpowiadamy!

 1. Suma ubezpieczenia

Zanim zdecydujesz się zapłacić za polisę, upewnij się, na jaką kwotę ubezpieczyciel wycenił Twoje auto i sprawdź, czy odpowiada ona rzeczywistej wartości samochodu. Podczas wyceny ubezpieczyciele posługują się uśrednionymi wartościami rynkowymi, które nie biorą pod uwagę takich parametrów, jak bardzo dobry stan techniczny pojazdu czy dodatkowe, ponadstandardowe wyposażenie. Im niższa suma ubezpieczenia (wartość pojazdu), tym niższa składka ubezpieczeniowa, dlatego polegając tylko na kryterium ceny, możesz wybrać polisę, która nie pokryje w przyszłości kosztów ewentualnych napraw. Co jest tanie, to jest drogie – mawia przysłowie.

Czytaj także: Jak kupić najlepsze AC? 9 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

 1. Zakres ubezpieczenia

Polisa polisie nierówna, a diabeł – jak zwykle – tkwi w szczegółach. Sprawdź bardzo dokładnie, co wchodzi w zakres ubezpieczenia i dobierz polisę do swoich potrzeb. Ważne, by Twoje ubezpieczenie chroniło Cię przed skutkami takich zdarzeń, jak: uszkodzenie pojazdu w wyniku zdarzenia drogowego, kradzież pojazdu lub jego elementów, zniszczenie pojazdu na skutek zdarzeń losowych (pożar, zalanie, gradobicie).

Czytaj także: Autocasco – co daje i co obejmuje ubezpieczenie AC?

 1. Assistance

Czy polisa, którą chcesz wykupić zawiera opcję Assistance? Co dokładnie wchodzi w jej zakres? Jeśli wybierasz się na zagraniczny urlop, zwróć przede wszystkim uwagę na usługę holowania. Obejmuje transport do najbliższego warsztatu czy na określonym obszarze kilometrów? Działa tylko w przypadku kolizji, czy również awarii na drodze? W zakres Assistance powinna też wejść opcja uruchomienia pojazdu na trasie w razie awarii akumulatora, dowóz paliwa na miejsce postoju czy samochód zastępczy. Jeśli Twoje AC nie obejmuje tych usług, będziesz musiał pokryć je z własnej kieszeni. Koszty holowania poza granicami kraju mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych!

Czytaj także: Ubezpieczenie all risks (od wszystkich ryzyk)

 1. Wycena szkody

Wybierając polisę wybierasz sposób, w jaki będą usuwane ewentualne szkody. Masz tu dwa warianty: bezgotówkowy, czyli zostawiasz auto w warsztacie i odbierasz naprawione oraz gotówkowy, czyli otrzymujesz w gotówce zwrot kosztów awarii i auto naprawiasz we własnym zakresie. Wariant bezgotówkowy jest droższy, ale pewniejszy i mniej kłopotliwy.

 1. Części zamienne

Sprawdź dokładnie, jakie części zamienne zostaną użyte podczas naprawy Twojego samochodu. Są tu aż trzy możliwości. Części O (oryginalne) to dokładnie takie elementy, jakie zostały użyte w produkcji Twojego samochodu, pochodzące z fabryki producenta. Części Q – identyczne, jak oryginalne, produkowane przez innego producenta, jednak według tej samej technologii. Wreszcie części P (porównywalne, alternatywne) – nieoryginalne, nieużywane w pierwszym montażu, produkowane jako części zamienne. Użycie tych ostatnich pozwala obniżyć koszt naprawy, a tym samym – cenę polisy. Tylko czy właśnie na tym Ci zależy?

Czytaj także: Holowanie pojazdu. Jakie ubezpieczenie je obejmuje?

 1. All risks

W standardowej polisie AC wymienionych jest szereg sytuacji, w których możemy liczyć na pokrycie kosztów szkody. All risks działa szerzej i obejmuje także te szkody, które nie zostały wprost ujęte w katalogu, bo zdarzają się rzadziej, są trudniejsze do opisania i przewidzenia. Przykład? Uszkodzenie samochodu spowodowane przez bardzo wysoką temperaturę powietrza, co może zdarzyć się np. na południu Europy, lub awaria spowodowana przez kuny. Polisa all risks nie obejmuje tylko zniszczeń objętych w katalogu wyłączeń. O tym poniżej.

 1. Wyłączenia

Każda polisa ubezpieczeniowa zawiera listę tzw. wyłączeń, czyli sytuacji, których ubezpieczenie nie obejmuje. Aby ją poznać, bardzo dokładnie przeczytaj OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Taki dokument jest dołączony do każdej polisy. Jeśli wybierasz się na zagraniczne wakacje, zwróć szczególną uwagę na fakt, czy Twoja polisa AC działa poza granicami naszego kraju.

Czytaj także: Ubezpieczenia samochodowe. Podstawowe informacje o OC, AC i innych ubezpieczeniach komunikacyjnych

 1. Zniżki

Zasada jest jedna – im więcej lat bezszkodowej jazdy, tym większa zniżka. Warto jednak zwrócić uwagę na szczegóły. Niektóre towarzystwa dają dodatkowe bonusy osobom przechodzącym do nich z konkurencji. Na zniżki mogą też liczyć kierowcy z bardzo długim i bardzo krótkim stażem.

 1. Opinia o ubezpieczycielu

Na koniec – kryterium najmniej obiektywne, ale bardzo istotne. Jaką opinią cieszy się ubezpieczyciel, u którego chcesz wykupić polisę? Popytaj znajomych, sprawdź opinie w internecie. Zbyt wiele opowieści o trudnościach z uzyskaniem odszkodowania powinno dać Ci do myślenia.

Podsumowanie

 • Jedziesz na wakacje? Zadbaj o dobrą polisę AC
 • Za granicą musisz mieć dobre AC i Assistance - koszty holowania np. są ogromne
 • Sprawdź sumę ubezpieczenia i listę wyłączeń


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej