Ubezpieczenie all risks (od wszystkich ryzyk)

Aktualizacja:
ubezpieczenie all risks

Ubezpieczenie all risksokreślenie określające szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej w dosłownym tłumaczeniu – od wszystkich ryzyk.

Nazwa jest nieco myląca, bo wbrew pozorom nie oznacza ubezpieczenia od wszelakich zdarzeń mogących powodować szkody majątkowe. Tego nie zagwarantuje żaden ubezpieczyciel. Chodzi raczej o to, że taka polisa obejmuje wszystkie te zdarzenia, które nie zostały wyłączone w umowie.

All risks daje szeroki zakres ochrony, ale nie absolutny. I w dodatku, co ciekawe, nie ten zakres sam w sobie jest tu podstawowym plusem, tylko fakt, że z polisy all risks łatwiej dostać odszkodowanie. Ciężar dowodu spoczywa bowiem na ubezpieczycielu. Ty tylko zgłaszasz szkodę, a towarzystwo, jeśli nie chce Ci zapłacić, musi wyraźnie wskazać, który punkt z katalogu wyłączeń odpowiedzialności dotyczy Twojego przypadku. Na tym polega wygoda tej formuły ubezpieczenia. Coraz częściej pojawia się ona w polisach dla klientów indywidualnych (w pakietach mieszkaniowych, zdrowotnych czy autocasco).  Wcześniej korzystały z niej głównie firmy.

Oczywiście nawet all risks nie zadziała, jeśli będziesz prowadzić samochód pod wpływem alkoholu czy środków odurzających.

Na czym polega ubezpieczenie AC w formule all risks?

Ubezpieczenie AC w formule all risks jest to tzw. ubezpieczenie od ryzyk nienazwanych.

„Tradycyjne” ubezpieczenie AC (od ryzyk nazwanych) zapewnia ochronę na wypadek tych zdarzeń, które są wymienione w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) – np. zderzenie z innym pojazdem, zderzenie ze zwierzęciem, działanie żywiołów itp. Jest więc zamknięta lista przypadków, w jakich dostaniesz odszkodowanie, a jeśli wydarzy się coś spoza tej listy – odszkodowania nie będzie.

Ubezpieczenie all risks działa odwrotnie – zapewnia ochronę na wypadek wszystkich zdarzeń OPRÓCZ tych, które są wymienione w katalogu wyłączeń odpowiedzialności znajdującym się w OWU. W przypadku  formuły all risks ubezpieczenie zadziała więc nawet w nietypowych sytuacjach, pod warunkiem że nie będą wymienione w wyłączeniach odpowiedzialności. Jest to zatem dla ubezpieczonego korzystniejsza wersja autocasco.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments