Ubezpieczenie all risks (od wszystkich ryzyk)

Aktualizacja:
ubezpieczenie all risks

Ubezpieczenie all risksokreślenie określające szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej w dosłownym tłumaczeniu – od wszystkich ryzyk.

Nazwa jest nieco myląca, bo wbrew pozorom nie oznacza ubezpieczenia od wszelakich zdarzeń mogących powodować szkody majątkowe. Tego nie zagwarantuje żaden ubezpieczyciel. Chodzi raczej o to, że taka polisa obejmuje wszystkie te zdarzenia, które nie zostały wyłączone w umowie.

All risks daje szeroki zakres ochrony, ale nie absolutny. I w dodatku, co ciekawe, nie ten zakres sam w sobie jest tu podstawowym plusem, tylko fakt, że z polisy all risks łatwiej dostać odszkodowanie. Ciężar dowodu spoczywa bowiem na ubezpieczycielu. Ty tylko zgłaszasz szkodę, a towarzystwo, jeśli nie chce Ci zapłacić, musi wyraźnie wskazać, który punkt z katalogu wyłączeń odpowiedzialności dotyczy Twojego przypadku. Na tym polega wygoda tej formuły ubezpieczenia. Coraz częściej pojawia się ona w polisach dla klientów indywidualnych (w pakietach mieszkaniowych, zdrowotnych czy autocasco).  Wcześniej korzystały z niej głównie firmy.

Oczywiście nawet all risks nie zadziała, jeśli będziesz prowadzić samochód pod wpływem alkoholu czy środków odurzających.

Na czym polega ubezpieczenie AC w formule all risks?

Ubezpieczenie AC w formule all risks jest to tzw. ubezpieczenie od ryzyk nienazwanych.

„Tradycyjne” ubezpieczenie AC (od ryzyk nazwanych) zapewnia ochronę na wypadek tych zdarzeń, które są wymienione w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) – np. zderzenie z innym pojazdem, zderzenie ze zwierzęciem, działanie żywiołów itp. Jest więc zamknięta lista przypadków, w jakich dostaniesz odszkodowanie, a jeśli wydarzy się coś spoza tej listy – odszkodowania nie będzie.

Ubezpieczenie all risks działa odwrotnie – zapewnia ochronę na wypadek wszystkich zdarzeń OPRÓCZ tych, które są wymienione w katalogu wyłączeń odpowiedzialności znajdującym się w OWU. W przypadku  formuły all risks ubezpieczenie zadziała więc nawet w nietypowych sytuacjach, pod warunkiem że nie będą wymienione w wyłączeniach odpowiedzialności. Jest to zatem dla ubezpieczonego korzystniejsza wersja autocasco.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej