Kolor samochodu a osobowość kierowcy: pokaż mi swój lakier, a powiem Ci kim jesteś

Aktualizacja:
kolor-samochodu

„Pokaż mi kolor swojego samochodu, a powiem Ci kim jesteś” - choć z pojęciem psychologii koloru wszyscy zapewne spotkaliśmy się nie raz, być może nie wszyscy wiemy, że kolor auta zdradza także co nieco o charakterze kierowcy. Okazuje się, że odcień samochodu nie tylko wywołuje w nas konkretne emocje, ale jest także genialnym sposobem na wyrażenie siebie. Zatem co kolor auta mówi o jego właścicielu?

Instytut Pantone Color Institute od lat zajmuje się badaniami z dziedziny psychologii koloru. Nie od dziś wiadomo, że każdy kolor wskazuje na szereg prawidłowości i oddziałuje na nas w określony sposób. Tak przyjęło się, że ognista czerwień definiuje osoby dynamiczne z  młodzieńczym temperamentem, a kolory pastelowe i neutralne wskazują z kolei na zrównoważony charakter i zamiłowanie do luksusu. Natomiast kolory ciemne zarezerwowane są dla osób praktycznych, ale też – o dziwo! – spokojnych. Tyle w teorii! A jak wygląda to w praktyce? Przenieśmy zatem to na grunt motoryzacyjny i sprawdźmy, co kolor samochodu mówi o charakterze kierowcy.

Kierowco wyraź siebie, czyli jaki kolor auta wybrać?

Wybierając auto kierujemy się nie tylko parametrami technicznymi, ale także względami estetycznymi. Kolor ma o wiele większe znaczenie, niż moglibyśmy przypuszczać. Okazuje się, że odcień samochodu nie tylko wywołuje w nas konkretne emocje, ale jest także sposobem na wyrażenie siebie. Zatem co kolor auta mówi o jego właścicielu?

Kreując profil kierowcy poruszającego się konkretnym kolorem samochodu, odwołamy się nie tylko do psychologii koloru, ale przede wszystkim do wyników badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii przez firmę Carcraft. Choć badanie obejmowało jedynie brytyjskich kierowców, na gruncie polskim także możemy dostrzec wiele wspólnych mianowników.

Paleta motoryzacyjnych barw: najpopularniejsze kolory aut

Z badania Carcraft wynika, że najpopularniejszym kolorem auta wybieranym przez brytyjskich kierowców jest kolor srebrny (30 proc. badanych), a zaraz za nim uplasowały się odcienie niebieskiego (26 proc.). Nieco mniejszą popularnością cieszą się samochody w kolorze klasycznej czerni, które wybrało 17 proc. badanych oraz auta w kolorze czerwonym (10 proc.). Na samochody w kolorze modnej szarości zdecydowało się 8,5 proc ankietowanych. Nieco niżej w zestawieniu znalazły się barwy nieoczywiste i nieczęsto spotykane na naszych drogach – zieleń (5,5 proc.), fiolet (0,9 proc.) oraz kolor żółty (0,7 proc). TOP 10 zamyka złoty kolor karoserii, który wybrało zaledwie 0,6 proc. ankietowanych oraz kolor soczystej pomarańczy (0,3 proc.).

Kolor samochodu

Auto jest srebrem, a kierowca…

Kolor srebrny jest kolorem cennego kruszcu. Według psychologii, osoba, która utożsamia się z kolorem srebrnym jest honorowa i rycerska. Jednocześnie charakteryzuje się jednak romantyzmem. Ma wysokie mniemanie o własnej wartości niczym szlachetni rycerze. Co jednak najciekawsze – sama nie wychyla się z tłumu, a cierpliwie czeka, aż to tłum odnajdzie ją i wyniesie na piedestał. A jakie są jej upodobania motoryzacyjne? Czy kolor osobowości znajdzie odzwierciedlenie w kolorze karoserii? Nie do końca. Srebrny kolor samochodu wybierają kierowcy, którzy pragną być postrzegani jako osoby cieszące się dostatkiem i prestiżem. Zatem z pewnością będą chciały zaznaczyć na drodze swoją pozycję…

Karoseria w kolorze nieba

Kolor niebieski to kolor osób inteligentnych i twórczych. Zależy im przede wszystkim na zdobyciu sławy i uznania oraz zakomunikowaniu społeczeństwu, że są niezależne i niepowtarzalne. W tym przypadku cechy osobowościowe także nie do końca znajdują odzwierciedlenie w charakterystyce profilu kierowcy poruszającego się niebieskim autem. Otóż, samochody w odcieniach niebieskiego wybierają z reguły kierowcy spokojni i łagodni, dla których od wartości materialnych ważniejsze są relacje międzyludzkie. Można więc oczekiwać, że za kółkiem nie będą oni szarżować. Są pogodnie nastawieni do świata i bacznie obserwują sytuację dookoła.

Kierowca w czarnej strzale

Czerń to kolor najbardziej zdecydowany i zamknięty przed innymi. Osoby, które się nią otaczają chcą dodać sobie siły i zagwarantować sobie dodatkową ochronę. Bardzo często jest to sposób na stworzenie bariery od świata i innych. Czarny kolor samochodu wybierają ci, którzy są z reguły niezależni i bardzo zdyscyplinowani, ale także obdarzeni silną wolą i rzadko kiedy rezygnują z własnych przekonań. Kierowca poruszający się czarną strzałą, wyraźnie zaznacza swoje miejsce na drodze i chce podkreślić swój autorytet w stosunku do innych użytkowników motoryzacji. Lubi robić wrażenie na otoczeniu, ale jednocześnie chce pozostać nieco tajemniczy. Karoseria w kolorze czarnym to także znak, że kierowca lubi mieć wszystko pod kontrolą.

Kolor samochodu czerwony jak…

Zaskoczenia nie będzie – czerwień to kolor osób odważnych i ambitnych, dynamicznych i ekstrawertycznych. Co więcej? Osoby te lubią wyróżniać się z tłumu, ale przede wszystkim kochają konkurencję. Czy takimi samymi cechami wyróżniają się na drodze za kierownicą swojego czerwonego auta? Jednego możemy być pewni – spotykając na drodze kierowcę w czerwonym samochodzie możemy spodziewać się po nim skłonności do szaleństwa oraz tego, że zawsze postawi na swoim. On po prostu lubi brać sprawy w swoje ręce. Bywa impulsywny, a na drodze wykorzysta każdą nadarzającą się okazję, aby zaznaczyć swoją obecność. Może mieć skłonności do agresywnej jazdy.

Kierowca jako szara eminencja

Szarość to przede wszystkim rozwaga i ostrożność. Osoby, które lubią otaczać się szarościami, bardzo często robią to w celu odnalezienia wewnętrznego spokoju i równowagi. Nie lubią wychodzić przed szereg, a wolą wtopić się w tłum. Dokładnie takimi samymi cechami można opisać kierowców, którzy wybierają szare samochody. Ich życie jest stateczne i poukładane i dokładnie tacy sami oni są na drodze. Są kierowcami ostrożnymi i często idą na kompromisy.

Kolor samochodu: Zielono mi…

Kolor zielony utożsamiany jest z ciszą i spokojem. Ma przynieść relaks i ukojenie. Według psychologii koloru, zieleń jest dobra dla tych, którzy czują w sobie chaos i są wewnętrznie zmęczeni. Otaczając się zieleniami usiłują odnaleźć wewnętrzną harmonię i własną drogę. A jakimi osobowościami są kierowcy w zielonych samochodach? W tym przypadku swoje potwierdzenie znajduje teza, że kolor w niebywały sposób oddziałuje na naszą osobowość. Dlaczego? Z wyników badania Carcraft wyłania się zupełnie inny obraz osoby, która kieruje zielonym autem. Samochody z zieloną karoserią wybierają osoby, które jeżdżą nienagannie, dbają o przestrzeganie przepisów i za wszelką cenę chcą łagodzić wszelkie nerwowe sytuacja na drodze. Kierowca za kółkiem samochodu w kolorze zielonym przywiązuje wagę do walorów estetycznych, a co za tym idzie z mniejszym prawdopodobieństwem będzie eksploatował swoje auto. Siła koloru jest wielka…

Samochód w kolorze fiołka

Choć fiolet ma właściwości wyciszające, identyfikują się z nim osoby władcze i pewne siebie. Wyróżnia je jednak to, że niekiedy potrafią ukryć się w cieniu. Są przepełnione emocjami, więc można się spodziewać, że upust im zechcą dać na drodze. I właśnie tam znajdują miejsce na pokazanie swojej prawdziwej twarzy. Wśród innych kierowców nie udają kogoś, kim nie są. Osoby wybierające fioletowy kolor samochodu są kierowcami zdecydowanymi i pewnymi siebie. Zawsze mają rację… Jednocześnie mają także bardziej wrażliwą stronę – doceniają wszystko to, co piękne. Szczególnie na drodze.

Kolor samochodu w odcieniu kanarka

Osoba, która utożsamia się z kolorem żółtym z natury jest towarzyska i otwarta na innych. Cechuje ją radość życia i pogoda ducha. Jest jak małe dziecko, które cieszy każda najmniejsza rzecz. Czy podobnymi cechami wyróżnia się kierowca wybierający auta w kolorze kanarkowym? Osoba siedząca za kierownicą żółtego samochodu jest łowcą przygód, a na drodze nie boi się uwolnić drzemiącej w jej wnętrzu natury dziecka. Może więc trochę zaszaleć…

Kolor auta w kolorze złotego trunku

Kolor złota jest synonimem dobrobytu. Osoby, które się nim otaczają, w odczuciu innych mogą stanowić dla nich pewnego rodzaju niebezpieczeństwo. Dlaczego? Sprawiają wrażenie takich, które sięgają gwiazd i nie zadowolą się niczym mniejszym. Są zdecydowane i świadome własnej wartości. Osoby siedzące za kierownicą złotego auta zawsze i wszędzie pragną wyrazić swoją niezależność. Jeśli na pasie obok widzisz złoty samochód, miej się na baczności!

Auto w kolorze soczystej pomarańczy

Kolor pomarańczowy to kolor formy. Osoby, które się z nim utożsamiają mają ogromną energię, ale cechują się niecierpliwością. Są zorganizowane i niebywale kompetentne. A jakimi cechami charakteryzują się na drodze kierowcy aut w kolorze pomarańczy? Lubią wyróżniać się z tłumu, czego dowodem może być sam wybór nieoczywistej kolorystyki pojazdu. Kierowcy ci lubią czuć się wyjątkowo, wobec czego zawsze będą dążyć do bycia w centrum uwagi. Nie oznacza to jednak, że za kółkiem porzucają swoje życiowe zorganizowanie…

Samochód w kolorze niewinności

Kolor biały to kolor niewinności i czystości. Osoby, które utożsamiają się z bielą dążą do tego, aby w życiu wszystko było jasne i proste. Co ciekawe, kierowcy poruszający się białym samochodem cenią sobie przestrzeń i swobodę, a to oznacza, że lubią być niezależni, a na drodze podkreślają własną indywidualność. Z natury lubią sobie ponarzekać. Szczególnie na innych użytkowników dróg…

Auto w kolorze ziemi

Kolor brązowy przywołuje na myśl naturalne barwy związane z ziemią i przyrodą. Kojarzy się przede wszystkim ze spokojem, harmonią i stabilizacją. Ludzie, którzy w życiu stawiają na brązy (w tym także właściciele brązowych samochodów) cechują się brakiem pewności siebie i zrównoważenia. Choć są niepewni swoich umiejętności, na drodze nie dążą jednak do sprawdzenia swoich możliwości. Jeśli na pasie obok widzisz kierowcę w brązowym samochodzie, odetchnij ze spokojem – nie powinien stanowić dla Ciebie zagrożenia.

Kolor samochodu a tanie OC

Wysokość OC zależy od wielu czynników. Jednym z nich są zniżki za bezszkodową jazdę, ale to nie one decydują o ostatecznej cenie OC. Na wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC wpływ mają też takie czynniki jak model auta, wiek kierowcy, doświadczenie za kółkiem, czy miejsce zameldowania. Co ciekawe, kolor samochodu może być jednym z czynników uwzględnianych przez towarzystwa ubezpieczeniowe przy wycenie składki OC. Według statystyk prowadzonych przez towarzystwo Proama, najbardziej niebezpieczni kierowcy jeżdżą samochodami w kolorze czerwonym, natomiast najmniej szkodowi to ci, którzy poruszają się niebieskimi autami.

Kolor samochodu a tanie OC: czy kolor auta wpływa na cenę ubezpieczenia?

Czytaj także:

Podsumowanie

  1. Kolor samochodu nie jest dziełem przypadku. Barwa karoserii nie tylko wywołuje w nas konkretne emocje, ale jest także genialnym sposobem na wyrażenie siebie.
  2. Samochody w kolorze srebrnym wybierają osoby pragnące być postrzegane jako cieszące się dostatkiem i prestiżem.
  3. Niebieskimi samochodami jeżdżą kierowcy łagodni i spokojni.
  4. Kierowca poruszający się autem w kolorze czarnym wyraźnie zaznacza swoje miejsce na drodze i chce podkreślić swój autorytet w stosunku do innych użytkowników motoryzacji.
  5. Kierowcy czerwonych aut charakteryzuje skłonność do szaleństwa.
  6. Osoby siedzące za kierownicą szarego samochodu są kierowcami ostrożnymi i często idą na kompromisy.
  7. Samochody z zieloną karoserią wybierają osoby, które jeżdżą nienagannie, dbają o przestrzeganie przepisów i za wszelką cenę chcą łagodzić wszelkie nerwowe sytuacja na drodze.
  8. Osoby wybierające auta w odcieniach fioletu są kierowcami zdecydowanymi i pewnymi siebie.
  9. Osoba siedząca za kierownicą żółtego samochodu jest łowcą przygód, a na drodze nie boi się uwolnić drzemiącej w jej wnętrzu natury dziecka.
  10. Kierowcy złotych samochodów zawsze i wszędzie pragną wyrazić swoją niezależność.
  11. Osoba kierująca autem w kolorze soczystej pomarańczy lubi czuć się wyjątkowo, wobec czego zawsze będzie dążyć do bycia w centrum uwagi.

Łukasz Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Kilka lat temu opuścił szeregi PZU, żeby zasilić grupę Punkta i ten transfer był dla nas strzałem w dziesiątkę! Łukasz to wytrawny praktyk rynku ubezpieczeń, ale to sporty motorowe sprawiają, że jego serce zaczyna bić mocniej.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Jak długo trwa procedura likwidacji szkody?

Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Gdzie ubezpieczyć samochód? Sprawdź najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodu to kluczowa decyzja dla każdego kierowcy. Rynek ubezpieczeń jest pełen różnorodnych ofert, które mogą przytłoczyć nawet doświadczonych kierowców. W tym artykule przedstawimy najlepsze rozwiązania, które łączą w pełną ochronę, atrakcyjne warunki i konkurencyjne ceny. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu i gdzie znaleźć najlepszą ofertę.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej