Najlepsze OC – jak je znaleźć?

Aktualizacja:
najlepsze oc

Najlepsze OC to najtańsze OC? Tak właśnie najczęściej bywa. Każde oferowane przez ubezpieczycieli OC dostarcza bowiem takiego samego zakresu ochrony, stąd też kierowcy w wyborze polisy kierują się przede wszystkim ceną. Jednak jak się okazuje, czasem warto przyjrzeć się nieco bliżej ofertom ubezpieczenia OC dostępnym na rynku. W niektórych przypadkach najlepsze niekoniecznie oznaczać będzie najtańsze.

Na co zatem zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie samochodu OC, a także AC? Jak znaleźć najlepsze dla nas rozwiązanie?

Najlepsze ubezpieczenia OC

Ubezpieczenia OC – zakres ochrony, sumy gwarancyjne, wyłączenia odpowiedzialności – regulowane są w Polsce przepisami prawa. Ustawa z dnia 22 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny oraz Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych to regulacje i organy bezpośrednio wpływające na zasady dotyczące ubezpieczeń chroniących odpowiedzialność cywilną. W takiej sytuacji każde oferowane przez ubezpieczalnie OC zapewnia taką samą ochronę. Różnica w ofertach dotyczy z reguły wyłącznie ceny, bo towarzystwa ubezpieczeniowe mają dowolność w jej ustalaniu. Jeśli zakres polisy jest zawsze ten sam, kierowcy, dokonując wyboru, kierują się najczęściej właśnie ceną.

Ile więc kosztuje najtańsze OC? Wszystko zależeć będzie m.in. od marki naszego samochodu, jego rocznika, przebiegu, pojemności silnika, naszego doświadczenia za kierownicą i posiadanych zniżek za bezkolizyjną jazdę, naszego wieku, miejsca zamieszkania, a nawet stanu cywilnego. Jak widać, na wysokość składki ma wpływ wiele zróżnicowanych czynników. Stąd też najtańsze OC może kosztować od 500 do 700 zł, jednak z pewnością zdarzą się również oferty w cenie poniżej 300 zł.

Jak na ubezpieczenie OC wpływa nasz wiek? Ubezpieczalnie doceniają kierowców z doświadczeniem i nagradzają ich zniżkami w OC za bezkolizyjną jazdę. Z kolei OC dla młodych jest najczęściej znacznie droższe, co wynika z szacowanego przez towarzystwa ubezpieczeniowe ryzyka kolizji, czy wypadku, związanego m.in. z brakiem doświadczenia w jeździe samochodem.

Warto z pewnością podkreślić, że ten sam kierowca może zapłacić za polisę OC zupełnie inną cenę w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Dlaczego? Otóż ubezpieczyciele najczęściej przypisują inną wagę poszczególnym danym. Poszczególne firmy ubezpieczeniowe interesuje przede wszystkim marka, przebieg i rocznik samochodu, inne natomiast głównie miejsce zamieszkania kierowcy, czy też jego wiek. Najprościej znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC samochodu, korzystając z porównywarki ubezpieczeń (kalkulatora OC/AC). Taka opcja pozwala porównać nie tylko ceny polis, ale także inne dodatkowe opcje oferowane w konkretnym ubezpieczeniu.

Najlepsze OC? Z pewnością warto zwrócić uwagę na promocje

Firmy ubezpieczeniowe prowadzą okresowe akcje promocyjne. Te dotyczą nie tylko ceny ubezpieczenia OC, ale także promocyjnych pakietów łączących zakup różnych polis, np. OC i ubezpieczenia domu, w atrakcyjniejszej cenie. Możemy zaoszczędzić także w sytuacji, gdy zdecydujemy się na promocyjny wariant ubezpieczenia więcej niż jednego samochodu. Przed zakupem ubezpieczenia z pewnością warto prześledzić, jakie promocje aktualnie proponowane są przez poszczególne firmy ubezpieczeniowe.

Najlepsze ubezpieczenia OC – ważny jest sposób opłacania składki

Jeśli nie możemy pozwolić sobie na jednorazowe opłacenie rocznej składki ubezpieczenia OC, dostępnym rozwiązaniem oferowanym przez większość towarzystw ubezpieczeniowych jest płatność rozłożona na raty. Taka opcja ma jednak pewne wady. Najlepsze OC może okazać się w tym przypadku nieco droższe, bo do każdej raty doliczane są odsetki, które podnoszą finalnie koszt ubezpieczenia samochodu.

Najlepsze OC i AC

Towarzystwa ubezpieczeniowe często oferują w cenie ubezpieczenia OC przydatne dodatki, np. Zieloną Kartę (dokument potwierdzający posiadanie polisy OC, upoważniający do skorzystania z ochrony ubezpieczeniowej zagranicą – na terenie krajów Porozumienia Wielostronnego), czy też mini assistance. Dlatego jeśli różnica w cenie pomiędzy poszczególnymi ofertami jest niewielka, czasem warto zdecydować się na droższą opcję, w której zyskamy taki właśnie dodatek.

Innym rozwiązaniem są rozszerzone zestawy ubezpieczeń, np. pakiety OC i AC, czy też ubezpieczenie OC z assistance i NNW. W takim przypadku, o ile cena ubezpieczenia OC może być wyższa w porównaniu z innymi ofertami, to już np. w pakiecie z ubezpieczeniem AC może okazać się zdecydowanie korzystniejsza. Zawsze zatem warto przeanalizować dostępne oferty i pomyśleć o rozszerzeniu zakresu polisy.

Najlepsze ubezpieczalnie OC

Gdzie znaleźć najlepsze OC? Jak już wspomnieliśmy, najprostszym rozwiązaniem będzie tutaj skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń. Jednak pamiętajmy, że nie tylko cena polisy oraz jej zakres powinny stanowić klucz do podjęcia decyzji. Inne istotne elementy to m.in. wiarygodność ubezpieczyciela. Rzetelne, długo obecne na rynku firmy ubezpieczeniowe wzbudzają nasze zaufanie. Tutaj zyskujemy w zasadzie pewność braku kłopotów, czy trudności np. w sytuacji likwidacji szkody.

A jeśli jesteśmy już przy kwestii likwidacji szkód, wybierając najlepsze dla nas ubezpieczenie OC sprawdźmy, jaką procedurę oferuje konkretny ubezpieczyciel. Może się okazać, że tania polisa wiązać się będzie ze skomplikowanym i niewygodnym sposobem postępowania i obsługą posprzedażową, która nam nie odpowiada.

Na koniec warto podkreślić, że najlepsze ubezpieczenie OC to z pewnością także ubezpieczenie, które będziemy w stanie kupić w najdogodniejszej dla nas formie. Tutaj będzie zatem liczyć się możliwość zrealizowania zakupu online i opłacenie składki bez wychodzenia z domu. Z reguły kierowcy, którzy decydują się na zakup polisy przez internet, mogą liczyć na dodatkowe zniżki. Ta opcja sprawdzi się także w sytuacji, gdy zechcemy odłożyć zakup polisy na weekend, święta, czy nawet środek nocy!

Dla osób, które jednak wolałyby spotkać się z agentem ubezpieczeniowym i podpisać umowę w tradycyjnej formie, nie bez znaczenia pozostanie fakt, czy dana firma ubezpieczeniowa ma w pobliżu naszego miejsca zamieszkania swoją siedzibę lub oddział, ewentualnie, jaka forma kontaktu z agentem obowiązuje. Tutaj jednak cena składki ubezpieczenia może okazać się już wyższa.

Podsumowanie

  1. Zakres ubezpieczenia OC jest zawsze taki sam. Regulują to przepisy prawa. Stąd też głównym kryterium wyboru pozostaje cena polisy.
  2. Na wysokość składki OC ma wpływ szereg czynników, w tym m.in. marka pojazdu, jego rocznik i przebieg, a także wiek i miejsce zamieszkania kierowcy.
  3. OC dla młodego kierowcy jest najczęściej znacznie droższe. Wynika to m.in. z faktu, że niedoświadczony kierowca nie dysponuje zniżkami za bezkolizyjną jazdę, tak, jak osoba z długoletnim stażem za kierownicą.
  4. Wybierając polisę warto sprawdzić aktualnie oferowane przez ubezpieczycieli promocje.
  5. Na cenę ubezpieczenia OC wpływ mieć będzie sposób i miejsce opłacania składki. W przypadku płatności w ratach finalny koszt ubezpieczenia może okazać się wyższy. Kupując przez internet możemy z kolei najczęściej nieco zaoszczędzić.
  6. Przy wyborze obowiązkowego ubezpieczenia OC warto zwrócić uwagę na oferowane ewentualnie dodatki, czy też pakiety ubezpieczeń, np. OC z AC. Czasem za niewielką dopłatą można zyskać korzystniejsze rozwiązanie i szerszy zakres ochrony.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments