Kariera niezwykłej surykatki, czyli kampanie reklamowe porównywarek w Wielkiej Brytanii [ANALIZA]

Aktualizacja:
kampanie reklamowe porównywarek

Właściciel brytyjskiej porównywarki finansowej Compare The Market dzięki udanej kampanii reklamowej z udziałem surykatki-maskotki firmowej w ciągu trzech lat podwoił zysk osiągając przychody w wysokości 420 milionów funtów. Choć porównywarki ubezpieczeniowe na pierwszy rzut oka nie wydają się wdzięcznym materiałem marketingowym, brytyjskie media i opinia publiczna przyjęły je z otwartymi ramionami.

W czerwcu każdego roku w Cannes odbywa się Międzynarodowy Festiwal Kreatywności, na którym najbardziej innowacyjne kampanie reklamowe zostają uhonorowane Złotymi Lwami. Znaczący prestiż nagrody daje pewne pojęcie o tym, jak ważna dla marki jest godna zapamiętania promocja. Dobra reklama to jednocześnie dzieło sztuki użytkowej i efekt ciężkiej pracy speców od marketingu, a znajomość grupy docelowej, kreatywność i oryginalność spotu mogą zadecydować o być albo nie być marki.

Czytaj także: Rynek porównywarek ubezpieczeniowych w Europie – na czym polega sukces brytyjskiej „wielkiej czwórki”?

„Wielka czwórka” na małym ekranie

Do tak zwanej „wielkiej czwórki” należą cztery brytyjskie porównywarki produktów finansowych, które osiągnęły sukces w swojej branży: Moneysupermarket.com, Gocompare.com, Confused.com i Comparethemarket.com. Więcej o rynku porównywarek w Wielkiej Brytanii można przeczytać w artykule Akademii Punkta o „wielkiej czwórce”. Mimo że najstarszym i największym serwisem podpowiadającym użytkownikom, jak zaoszczędzić na produktach finansowych jest Moneysupermarket.com, to kampania reklamowa wspomnianego już wcześniej Comparethemarket.com wywarła największy wpływ na popularność marki, a nawet zajęła na stałe miejsce w świadomości konsumenta i kulturze popularnej.

Z ubezpieczeniem wśród zwierząt

Pierwsza reklama telewizyjna z udziałem Aleksandra Orlova – dystyngowanej surykatki ze sztucznym rosyjskim akcentem – pojawiła się w 2009 roku i od tamtej pory nie przestaje podbijać serc mieszkańców Wielkiej Brytanii. Futrzastego bohatera reklam porównywarki finansowej obserwuje na Twitterze 67 tysięcy fanów. Aleksandr Orlov wystąpił w dziesiątkach spotów, pluszowe maskotki stworzone na jego podobieństwo sprzedają się jak świeże bułeczki, a książka o jego losach pod tytułem A Simples Life: The Life and Times of Aleksandr Orlov miała więcej zamówień przedpremierowych niż autobiografia Tony’ego Blaira. Popularna fraza „Simples!” używana przez Aleksandra stała się jednym z najbardziej znanych współczesnych sloganów reklamowych i w 2010 roku trafiła do angielskiego słownika Collinsa.

Trudno wybrać spośród dziesiątek reklam tę, która najlepiej oddaje charakter kampanii. W poniższym spocie nie zabrakło historii rodziny Orlovów, chwytliwej frazy, komicznego akcentu Aleksandra i oczywiście informacji o możliwości znalezienia oferty taniego ubezpieczenia auta dzięki Compare The Market. Warto zapoznać się także z innymi filmikami z serii.

Czytaj także: Porównywarki ubezpieczeniowe w USA. Jak robią to Amerykanie?

Wyśpiewam ci porównywarkę

Próbę odebrania surykatce palmy pierwszeństwa w rankingach popularności podjęła porównywarka Gocompare.com, która stworzyła postać śpiewaka operowego Gio Compario. Kampania z udziałem karykaturalnego bohatera do złudzenia przypomina pomysł Comparethemarket.com. Śpiewak został stworzony na zasadzie gry słownej podobnej do tej, dzięki której powstała popularna surykatka (Go Compare – Gio Compario,  Compare the Market – Compare the Meerkat), kopiuje cechy stereotypowego obcokrajowca i pretenduje do miana maskotki marki. Opinia widzów nie była jednak zbyt łaskawa dla Gio wyśpiewującego zalety porównywarki – kampania reklamowa Gocompare.com została uznana za serię najbardziej irytujących spotów telewizyjnych.

Czytaj także: Wielka Brytania, Węgry, Estonia – tam porównywarki ubezpieczeń są najpopularniejsze. Przyczyny sukcesu agregatorów

Wujek Google – król internetu?

Wielka czwórka porównywarek produktów finansowych króluje na małych ekranach i w sercach mieszkańców Wielkiej Brytanii, ale telewizja i YouTube nie są jedynymi kanałami dostępu do konsumenta. Ideą porównywarki jest przecież możliwość sprawdzenia konkurencyjnych ofert w jednym miejscu, w krótkim czasie, za pośrednictwem internetu i to internet przede wszystkim powinien kierować potencjalnego klienta do odpowiednich serwisów.  W 2011 roku Google UK wykupiło porównywarkę Beat That Quote i stało się poważną konkurencją dla porównywarek dzięki usłudze Google Compare. W czerwcu 2014 roku brytyjskie porównywarki oskarżyły Google przed organizacją FCA (Financial Conduct Authority) o nieuczciwą walkę o klienta przejawiającą się w umieszczaniu własnych produktów na szczycie listy wyszukiwania. Podczas gdy działania Google pozostają pod obserwacją FCA, „wielka czwórka” utrzymuje się na szczycie popularności także w sieci.

Czytaj także: Google zamyka swoją porównywarkę ubezpieczeń. Co poszło nie tak?

Pierwsze kroki polskich porównywarek

Trudno zestawiać ze sobą kampanie reklamowe porównywarek ubezpieczeniowych w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Nie tylko dlatego, że dzieli je ogromna przepaść pod względem rozmachu i budżetu przeznaczonego na reklamę, ale przede wszystkim ze względu na różne cele marketingowe. Polskie porównywarki dopiero przekonują konsumentów do proponowanego przez nie sposobu, w jaki można planować zakup ubezpieczenia. Dlatego pojawiające się w przestrzeni internetowej (rzadziej w telewizji) działania marketingowe zamiast wyróżniać się spośród nielicznej konkurencji, reklamują zalety porównywarki jako takiej. Oszczędność i wygoda to główne atuty, które na białym tle lub na tle salonu w przeciętnym mieszkaniu perswazyjnym tonem przedstawi widzowi everyman.

W obecnej sytuacji rynku porównywarek ubezpieczeniowych w Polsce jedno jest pewne –  opinia publiczna stoi u progu ekscytującej fazy, w której pewien trend dopiero nabiera rozpędu. Wystarczy chwilę poczekać, a polskie projekty nie tylko wypełnią niszę, ale także stworzą zapotrzebowanie na rodzimy odpowiednik Aleksandra Orlova.

Czytaj także: Porównywarki ubezpieczeń w Polsce. Czym są? Na czym zarabiają?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej