Ubezpieczenie GAP dla pojazdów ciężarowych

Aktualizacja:
Ubezpieczenie GAP dla pojazdów ciężarowych

Coraz więcej kupujących nowe samochody na kredyt lub w leasingu decyduje się, poza ubezpieczeniem OC i AC, na dodatkową polisę GAP, czyli ubezpieczenie na wypadek straty finansowej. Obawiasz się, że gdy stracisz swoje auto, odszkodowanie z AC nie wystarczy na spłatę kredytu? Dowiedz się, na czym polega ubezpieczenie GAP i czy możliwe jest objęcie nim pojazdów powyżej 3,5 tony.

PZU Doradca

Czym jest ubezpieczenie GAP?

GAP (Guaranteed Auto Protection) jest ubezpieczeniem dotyczącym ochrony wartości pojazdu. Produkt ten sprzedawany jest głównie posiadaczom samochodów w kredycie i leasingu. Jak działa i przed czym chroni? W przypadku szkody całkowitej na Twoim aucie, takiej jak pożar, kradzież, czy całkowite zniszczenie ubezpieczenie GAP pokrywa różnicę pomiędzy odszkodowaniem z polisy AC a zobowiązaniem kredytowym czy leasingowym. Wyobraź sobie bowiem sytuację, że nowo zakupiony przez Ciebie pojazd, który jest w kredycie po roku użytkowania ulega całkowitej szkodzie. Był on oczywiście ubezpieczony w ramach autocasco, ale wypłacone odszkodowanie, które jest równe wartości pojazdu z dnia szkody, nie pokrywa w całości kwoty na jaką opiewał kredyt. Zostajesz bez samochodu, a dodatkowo musisz w dalszym ciągu spłacić zaciągnięte na samochód zobowiązanie. W takich właśnie przypadkach ubezpieczenie GAP jest niezbędne. Pokrywa ono różnicę pomiędzy odszkodowaniem z polisy AC a zobowiązaniem kredytowym, które pozostało Ci jeszcze do uregulowania.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu w leasingu – leasingodawca dyktuje warunki

Jak szybko samochód traci na wartości?

Według badań rynkowych przeprowadzonych przez Eurotax Glass’s Polska w pierwszych trzech latach eksploatacji samochód traci od 45% do 75% swojej wartości. Ubezpieczenie GAP jest, zatem świetnym rozwiązaniem dla osób, które swoje samochody zakupują na kredyt czy biorą w leasing. Takie zabezpieczenie jest niezwykle istotne zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy często nabywają na kredyt nowe, bardzo drogie samochody ciężarowe, a które z racji tego, że używane są do celów zarobkowych, narażone są na większe ryzyko uszkodzenia.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu na firmę

Ofert GAP na polskim rynku ubezpieczeniowym dla samochodów ciężarowych

Na polskim rynku ubezpieczeniowym ofert GAP dla samochodów ciężarowych jest bardzo mało, podobnie jak atrakcyjnych ubezpieczeń OC i AC.  Jako pierwszy na naszym rodzimym rynku GAP dla samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony tj. samochodów dostawczych, ciężarowych, naczep, przyczep oraz autobusów wprowadził do swojej oferty Cardif Assurance Risques Divers Oddział w Polsce S.A. Oferowane przez Cardif trzy rodzaje tego ubezpieczenia pozwalają na dopasowanie zakresu ochrony do Twoich indywidualnych potrzeb. W przypadku wystąpienia szkody w zależności od wybranego rodzaju GAP ubezpieczyciel pokryje:

  • GAP FINANSOWY: różnicę pomiędzy odszkodowaniem z tytułu polisy autocasco a zobowiązaniem kredytowym/leasingowym

  • GAP FAKTUROWY: różnicę pomiędzy odszkodowaniem autocasco a wartością nowego pojazdu

  • GAP INDEX: wypłaci kwotę o ustalonej wartości procentowej np. 20% liczonej od wartości przyznanego odszkodowania z tytułu auto-casco

Oferty GAP bardzo często proponowane są również przez leasingodawców. Dla samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony taką ofertę przygotował np. Pekao Leasing w produkcie GAP-TRUCK.

Czytaj także: Assistance dla samochodow ciężarowych

Ubezpieczenie GAP-TRUCK w Pekao Leasing

Ubezpieczenie GAP-TRUCK w Pekao Leasing chroni wartość Twojego auta przez pełne 3 lata od zakupu i pokrywa różnicę pomiędzy wartością auta wypłaconą po zdarzeniu a ceną z faktury zakupu auta. Ubezpieczycielem jest firma Genworth Polska. Polisę zawrzeć można od razu w dniu zakupu samochodu lub do 90 dni od tego dnia. Ubezpieczenie GAP–TRUCK oferowane jest przy zakupie nowego lub używanego pojazdu ciężarowego, ciągnika siodłowego, przyczepy lub naczepy (3,5t – 44t). Długość umowy ubezpieczenia: od 6 do 60 miesięcy a maksymalna wartość pojazdu ciężarowego wg faktury: 500 000 PLN.

Ile kosztuje ubezpieczenie GAP dla samochodów ciężarowych?

Koszt ubezpieczenia GAP dla samochodów ciężarowych uzależniony jest od kilku czynników:

  • wartości zakupionego pojazdu

  • długości ochrony

  • tego czy zakupiony pojazd był z nowy czy używany

Na przykład za nowy pojazd o wartości 430 000 złotych brutto koszt GAP na 60 miesięcy wynosić będzie 9 151,20 złotych. Koszt ubezpieczenia obliczany jest procentowo od faktury pojazdu i mnożony przez liczbę dni ochrony. Dla pojazdów nowych w Pekao Leasing wskaźnik ten wynosi: 0,0364%, dla pojazdów używanych: 0,0520%.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu od kradzieży

Dlaczego ofert GAP dla samochodów ciężarowych jest tak mało na polskim rynku?

Na polskim rynku ubezpieczeniowym znajdziemy niewiele ofert GAP dla pojazdów powyżej 3,5 tony. Dlaczego? Pojazdy ciężarowe to pojazdy używane zazwyczaj do celów zarobkowych. Według ubezpieczycieli narażone są one na większe ryzyko szkody niż pojazdy użytkowane prywatnie. Przejeżdżają wiele kilometrów, w każdych warunkach, prowadzone przez kierowców siedzących za kółkiem wiele godzin. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie chcą brać na siebie takiego ryzyka i często w OWU zaznaczają, że oferta dotyczy tylko pojazdów do 3,5 tony.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu na kredyt – gdy bank jest współwłaścicielem Twojego auta

PZU Doradca

Podsumowanie

  • GAP jest ubezpieczeniem dotyczącym ochrony wartości pojazdu. Jest oferowane głównie posiadaczom samochodów w kredycie i leasingu.
  • W przypadku szkody całkowitej takiej jak pożar, kradzież, czy całkowite zniszczenie ubezpieczenie GAP pokrywa różnicę pomiędzy odszkodowaniem z polisy AC a zobowiązaniem kredytowym czy lesingowym.
  • Jako pierwszy na polskim rynku GAP dla samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony wprowadził do swojej oferty Cardif Assurance Risques Divers Oddział w Polsce S.A.
  • Ubezpieczenia GAP bardzo często proponowane są również przez leasingodawców.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Jak długo trwa procedura likwidacji szkody?

Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Gdzie ubezpieczyć samochód? Sprawdź najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodu to kluczowa decyzja dla każdego kierowcy. Rynek ubezpieczeń jest pełen różnorodnych ofert, które mogą przytłoczyć nawet doświadczonych kierowców. W tym artykule przedstawimy najlepsze rozwiązania, które łączą w pełną ochronę, atrakcyjne warunki i konkurencyjne ceny. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu i gdzie znaleźć najlepszą ofertę.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2022.01.20  •  Samochód
Wypowiedzenie OC – wszystko, co musisz wiedzieć!

Niedługo kończy się polisa ubezpieczeniowa Twojego samochodu? Zanim zdecydujesz się na przedłużenie, sprawdź składki w konkurencyjnych firmach. Może okazać się, że taniej będzie, jeśli złożysz wypowiedzenie OC, a potem podpiszesz nową umowę z innym towarzystwem ubezpieczeniowym. Punkta podpowiada, jak wypowiedzieć umowę OC oraz prezentuje gotowy wzór do pobrania i wydrukowania!

Czytaj więcej
samochód z silnikiem Diesla
2018.04.14
Samochód z silnikiem Diesla: 10 błędów, których nie powinieneś popełniać

Mimo ostatnich oskarżeń o zanieczyszczanie powietrza w miastach, samochody zasilane olejem napędowym nadal zapewniają połączenie wysokich osiągów z niskim zużyciem paliwa, dlatego cieszą się w Polsce zasłużoną popularnością. Niestety, wciąż wielu kierowców nie wie, jak prawidłowo jeździć dieslem. Podpowiadamy, jak ustrzec się 10 podstawowych błędów, aby samochód z silnikiem Diesla służył Ci jak najdłużej.

Czytaj więcej
zgloszenie malzonka do ubezpieczenia zdrowotnego
2016.09.23  •  Zdrowie
Ubezpieczenie zdrowotne małżonka – co warto wiedzieć?

Chcesz dopisać do ubezpieczenia zdrowotnego żonę lub męża? ZUS umożliwia to każdemu, kto odprowadza składki zdrowotne. Zrobisz to bezpłatnie u pracodawcy albo w oddziale ZUS, dzięki czemu małżonek będzie mieć pełne prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia. Jak załatwić formalności i do kiedy zgłosić małżonka? Dowiedz się, co mówią przepisy!

Czytaj więcej