Ubezpieczenie GAP dla pojazdów ciężarowych

Aktualizacja:
Ubezpieczenie GAP dla pojazdów ciężarowych

Coraz więcej kupujących nowe samochody na kredyt lub w leasingu decyduje się, poza ubezpieczeniem OC i AC, na dodatkową polisę GAP, czyli ubezpieczenie na wypadek straty finansowej. Obawiasz się, że gdy stracisz swoje auto, odszkodowanie z AC nie wystarczy na spłatę kredytu? Dowiedz się, na czym polega ubezpieczenie GAP i czy możliwe jest objęcie nim pojazdów powyżej 3,5 tony.

PZU Doradca

Czym jest ubezpieczenie GAP?

GAP (Guaranteed Auto Protection) jest ubezpieczeniem dotyczącym ochrony wartości pojazdu. Produkt ten sprzedawany jest głównie posiadaczom samochodów w kredycie i leasingu. Jak działa i przed czym chroni? W przypadku szkody całkowitej na Twoim aucie, takiej jak pożar, kradzież, czy całkowite zniszczenie ubezpieczenie GAP pokrywa różnicę pomiędzy odszkodowaniem z polisy AC a zobowiązaniem kredytowym czy leasingowym. Wyobraź sobie bowiem sytuację, że nowo zakupiony przez Ciebie pojazd, który jest w kredycie po roku użytkowania ulega całkowitej szkodzie. Był on oczywiście ubezpieczony w ramach autocasco, ale wypłacone odszkodowanie, które jest równe wartości pojazdu z dnia szkody, nie pokrywa w całości kwoty na jaką opiewał kredyt. Zostajesz bez samochodu, a dodatkowo musisz w dalszym ciągu spłacić zaciągnięte na samochód zobowiązanie. W takich właśnie przypadkach ubezpieczenie GAP jest niezbędne. Pokrywa ono różnicę pomiędzy odszkodowaniem z polisy AC a zobowiązaniem kredytowym, które pozostało Ci jeszcze do uregulowania.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu w leasingu – leasingodawca dyktuje warunki

Jak szybko samochód traci na wartości?

Według badań rynkowych przeprowadzonych przez Eurotax Glass’s Polska w pierwszych trzech latach eksploatacji samochód traci od 45% do 75% swojej wartości. Ubezpieczenie GAP jest, zatem świetnym rozwiązaniem dla osób, które swoje samochody zakupują na kredyt czy biorą w leasing. Takie zabezpieczenie jest niezwykle istotne zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy często nabywają na kredyt nowe, bardzo drogie samochody ciężarowe, a które z racji tego, że używane są do celów zarobkowych, narażone są na większe ryzyko uszkodzenia.

Ofert GAP na polskim rynku ubezpieczeniowym dla samochodów ciężarowych

Na polskim rynku ubezpieczeniowym ofert GAP dla samochodów ciężarowych jest bardzo mało, podobnie jak atrakcyjnych ubezpieczeń OC i AC.  Jako pierwszy na naszym rodzimym rynku GAP dla samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony tj. samochodów dostawczych, ciężarowych, naczep, przyczep oraz autobusów wprowadził do swojej oferty Cardif Assurance Risques Divers Oddział w Polsce S.A. Oferowane przez Cardif trzy rodzaje tego ubezpieczenia pozwalają na dopasowanie zakresu ochrony do Twoich indywidualnych potrzeb. W przypadku wystąpienia szkody w zależności od wybranego rodzaju GAP ubezpieczyciel pokryje:

  • GAP FINANSOWY: różnicę pomiędzy odszkodowaniem z tytułu polisy autocasco a zobowiązaniem kredytowym/leasingowym

  • GAP FAKTUROWY: różnicę pomiędzy odszkodowaniem autocasco a wartością nowego pojazdu

  • GAP INDEX: wypłaci kwotę o ustalonej wartości procentowej np. 20% liczonej od wartości przyznanego odszkodowania z tytułu auto-casco

Oferty GAP bardzo często proponowane są również przez leasingodawców. Dla samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony taką ofertę przygotował np. Pekao Leasing w produkcie GAP-TRUCK.

Ubezpieczenie GAP-TRUCK w Pekao Leasing

Ubezpieczenie GAP-TRUCK w Pekao Leasing chroni wartość Twojego auta przez pełne 3 lata od zakupu i pokrywa różnicę pomiędzy wartością auta wypłaconą po zdarzeniu a ceną z faktury zakupu auta. Ubezpieczycielem jest firma Genworth Polska. Polisę zawrzeć można od razu w dniu zakupu samochodu lub do 90 dni od tego dnia. Ubezpieczenie GAP–TRUCK oferowane jest przy zakupie nowego lub używanego pojazdu ciężarowego, ciągnika siodłowego, przyczepy lub naczepy (3,5t – 44t). Długość umowy ubezpieczenia: od 6 do 60 miesięcy a maksymalna wartość pojazdu ciężarowego wg faktury: 500 000 PLN.

Ile kosztuje ubezpieczenie GAP dla samochodów ciężarowych?

Koszt ubezpieczenia GAP dla samochodów ciężarowych uzależniony jest od kilku czynników:

  • wartości zakupionego pojazdu

  • długości ochrony

  • tego czy zakupiony pojazd był z nowy czy używany

Na przykład za nowy pojazd o wartości 430 000 złotych brutto koszt GAP na 60 miesięcy wynosić będzie 9 151,20 złotych. Koszt ubezpieczenia obliczany jest procentowo od faktury pojazdu i mnożony przez liczbę dni ochrony. Dla pojazdów nowych w Pekao Leasing wskaźnik ten wynosi: 0,0364%, dla pojazdów używanych: 0,0520%.

Dlaczego ofert GAP dla samochodów ciężarowych jest tak mało na polskim rynku?

Na polskim rynku ubezpieczeniowym znajdziemy niewiele ofert GAP dla pojazdów powyżej 3,5 tony. Dlaczego? Pojazdy ciężarowe to pojazdy używane zazwyczaj do celów zarobkowych. Według ubezpieczycieli narażone są one na większe ryzyko szkody niż pojazdy użytkowane prywatnie. Przejeżdżają wiele kilometrów, w każdych warunkach, prowadzone przez kierowców siedzących za kółkiem wiele godzin. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie chcą brać na siebie takiego ryzyka i często w OWU zaznaczają, że oferta dotyczy tylko pojazdów do 3,5 tony.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu na kredyt – gdy bank jest współwłaścicielem Twojego auta

PZU Doradca

Podsumowanie

  • GAP jest ubezpieczeniem dotyczącym ochrony wartości pojazdu. Jest oferowane głównie posiadaczom samochodów w kredycie i leasingu.
  • W przypadku szkody całkowitej takiej jak pożar, kradzież, czy całkowite zniszczenie ubezpieczenie GAP pokrywa różnicę pomiędzy odszkodowaniem z polisy AC a zobowiązaniem kredytowym czy lesingowym.
  • Jako pierwszy na polskim rynku GAP dla samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony wprowadził do swojej oferty Cardif Assurance Risques Divers Oddział w Polsce S.A.
  • Ubezpieczenia GAP bardzo często proponowane są również przez leasingodawców.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments