Ubezpieczenie zwierząt domowych i hodowlanych – jak znaleźć odpowiednią ofertę?

Aktualizacja:
Ubezpieczenie zwierząt domowych i hodowlanych – jak znaleźć odpowiednią ofertę?

Ubezpieczamy to, co jest nam drogie. Nie tylko w sensie materialnym, ale i emocjonalnym. Rosnący popyt na polisy chroniące zwierzęta domowe nie powinien dziwić nikogo, kto musiał kiedyś w środku nocy zawieźć do kliniki weterynaryjnej swojego psa rasy buldog francuski, który zjadł tabliczkę czekolady.

Można ubezpieczyć zwierzęta hodowlane lub rasowe w trosce o utratę zarobku i straty finansowe na większą skalę, ale można też ubezpieczyć kundla czy dachowca, tym samym traktując go jak chronionego członka rodziny. Jeśli nie wiesz, gdzie znaleźć odpowiednią polisę dla swojego pupila, służę pomocą jako doradca, miłośnik zwierząt i ambasador psich potrzeb.

 „Ależ skąd, łagodny, w życiu nikogo nie ugryzł” – OC dla właścicieli psów i kotów

 Jasne, że kochasz swoje zwierzę i mu ufasz, ale musisz pamiętać, że instynkt psa lub kota może zadziałać w sposób, jakiego nie jesteś w stanie przewidzieć. Nie tylko agresywne zachowanie pupila może przysporzyć Ci kłopotów, ale także inne jego zachowania, które doprowadzą do szkody, za którą będziesz musiał ponieść odpowiedzialność prawną. Dlatego warto zastanowić się nad wykupieniem polisy od odpowiedzialności cywilnej dla właścicieli zwierząt. Rozporządzenie MSWiA w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne z 2003 roku oraz Ustawa o ochronie zwierząt oprócz zmuszenia właścicieli rottweilerów i pitt bulli do starania się o specjalne pozwolenie, wzmocniła także popyt na OC. Jednak nie tylko pies agresywnej rasy może przysporzyć kłopotu swojemu panu. Wiele towarzystw proponuje tego typu ochronę jako rozszerzenie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, które obejmuje pokrycie szkód wyrządzonych przez zwierzę domowe – psa albo kota. Taką opcję dają Ci takie towarzystwa ubezpieczeniowe jak Generali, Hestia albo Warta, przy czym należy pamiętać o wyjątkach nieobjętych ochroną, takich jak zdarzenia spowodowane umyślnie.

Allianz wydaje się wychodzić naprzeciw właścicielom psów ze swoją rozszerzoną ofertą OC w życiu prywatnym (wariant OPTIMUM). Polisa ma chronić przed roszczeniami osób poszkodowanych w wyniku pogryzienia, zniszczenia mienia lub spowodowania wypadku przez czworonoga. Zaopatrzenie się w wariant optimum wiąże się z opłatą dodatkowej składki, ale jest rozsądnym rozwiązaniem, jeśli rozważasz zainwestowanie w OC w życiu prywatnym.

Ponadto istnieją już na rynku firmy, których cała działalność polega na sprzedaży ubezpieczeń dla zwierząt domowych lub takie, które specjalizują się w jeszcze węższej grupie – rasowych psów i kotów.

Czytaj także: Przewóz zwierząt

Pies – mienie ruchome?

Zwierzęta domowe można ubezpieczyć od nieszczęśliwych wypadków poprzez standardową polisę mieszkaniową, która obejmie „mienie ruchome”, jak bezdusznie nazywa się psy, koty i innych futrzanych przyjaciół. Jeśli więc Twój pupil ucierpi podczas zalania, pożaru lub włamania, będzie to szkoda objęta odszkodowaniem. Na Twojego niewinnego kundla czai się więcej niebezpieczeństw, niż sam jest w stanie objąć swoim małym, psim rozumem, ale Ty powinieneś wiedzieć lepiej i ubezpieczyć się na każdą ewentualność. Na pewno zdajesz sobie sprawę, że najprawdopodobniej prędzej czy później Twój czworonóg urwie się ze smyczy albo czmychnie z gzymsu Twojego mieszkania. Na ratunek przybywa firma mySafety, która chce nie tylko chronić Twoją własność przed zaginięciem, dzięki zawieszce identyfikującej „Psaport”, ale także poprzez usługę, które zapewnia Ci zwrot kosztów leczenia i transportu do kliniki. Koszt takiej ochrony Twojego pupila to 55 zł za rok.

Pies, kot, koń, krowa i struś – ubezpiecz zwierzęta, na których zarabiasz

Ubezpieczenie zwierząt hodowlanych istnieje w sprzedaży nie od dziś i nie od wczoraj, sprzedawane jest rolnikom i zabezpiecza przede wszystkim na wypadek padnięcia i przymusowego uboju, tym samym chroniąc płynność finansową właściciela hodowli. Taka polisa może zapewnić bezpieczeństwo między innymi trzodzie chlewnej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś ubezpieczył także swoją innowacyjną hodowlę strusi. Towarzystwa ubezpieczeniowe, które mogą Ci pomóc i posłużyć radą to chociażby Allianz, Warta i PZU, przy czym to ostatnie znów wychodzi naprzeciw, tym razem hodowcom koni. Standardowe ubezpieczenie zwierząt hodowlanych może bowiem objąć również konie wyścigowe czy rekreacyjne, a polisa będzie dobrana do potrzeb klienta (można na przykład wykupić polisę krótkoterminową na czas wyścigów).

Czytaj także: Czy warto ubezpieczać zwierzęta?

Nowością na rynku jest oferta ubezpieczenia rasowych psów i kotów, jaką oferuje Petspot w ramach współpracy z hodowcami. Ochrony udziela Towarzystwo Ubezpieczeń Europa, za to Petspot zajmuje się wdrażaniem PUPiKR, czyli Programu Ubezpieczeń Psów i Kotów Rasowych. Brzmi luksusowo i w gruncie rzeczy jest to program elitarny. Zwierzę ubezpiecza hodowca, a w momencie transakcji, dokonuje cesji umowy na nowego właściciela czworonoga, w czym również pomaga Petspot. Zakres ochrony obejmuje, bez niespodzianek: OC, koszty leczenia weterynaryjnego w związku z chorobą lub nieszczęśliwym wypadkiem, transportu, uśpienia oraz świadczenia z tytułu śmierci. Ubezpieczeniem mogą być objęte zwierzęta od 7 tygodni do 7 lat.

Niezależnie od tego czy jesteś hodowcą strusi, wychowujesz przyszłych championów czy po prostu lubisz pobiegać ze swoim bernardynem, zarówno Ty, jak i Twój podopieczny, zasługujecie na ochronę. Przemyśl to i wybierz jedno z wielu rozwiązań ubezpieczenia zwierząt domowych lub hodowlanych.

Czytaj także: Ubezpieczenia dla rolników. Część 2: ubezpieczenia dobrowolne

Podsumowanie

  • Pomyśl o rozszerzeniu OC w życiu prywatnym o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla właścicieli zwierząt.
  • W trosce o swoje zwierzęta domowe możesz rozszerzyć swoje ubezpieczenie mieszkaniowe o „mienie ruchome”, ale powinieneś też rozważyć bardziej kompleksowe usługi, dzięki produktom, takim jak mySafety Pupil.
  • Rasowe psy i koty możesz ubezpieczyć z pomocą Petspot


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej