Ubezpieczenie psa: kaprys właściciela czy rozsądna ochrona?

Aktualizacja:
ubezpieczenie-psa

Ubezpieczamy wszystko, co jest ważne i cenne – dom, samochód, zdrowie swoje i najbliższych. Jeśli jednak w naszym gospodarstwie domowym mieszka pies, kot lub inny pupil, podczas wybierania polisy, pomyślmy także o nim. Czy można ubezpieczyć psa, czy jedynie siebie od zniszczeń spowodowanych przez niego? Sprawdzamy!

Towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się w możliwościach, jakie oferują swoim klientom. Ubezpieczyć możemy w zasadzie wszystko. Swego czasu bardzo głośno było, chociażby o chronionych nogach celebrytek i piłkarzy, ubezpieczeniu przed porwaniem przez UFO czy drogocennych ubrań od projektantów. Nie powinno więc dziwić, że firmy postanowiły wprowadzić nowy produkt dedykowany posiadaczom zwierząt. Czy można ubezpieczyć psa? Można! Na rynku znajdziemy coraz więcej różnych wariantów, które omówimy dokładnie poniżej, ponieważ jak sam zauważysz, ubezpieczenie psa PZU różni się zupełnie od tego oferowanego przez Generali.

Przede wszystkim należy rozróżnić dwa rodzaje polis, które oferują firmy ubezpieczeniowe dla posiadaczy zwierząt. Od nich zależy, jaki pakiet ochrony otrzymamy po podpisaniu umowy.

 • Ubezpieczenie przed szkodami wyrządzonymi przez pupili – jest to zazwyczaj forma rozszerzenia polisy OC w życiu prywatnym lub ubezpieczenia mieszkania.
 • Polisa chroniąca życie i zdrowie zwierzęcia – rozwiązanie dedykowane dla stworzenia, oferuje np. finansowanie wizyt weterynaryjnych. Tego typu ubezpieczenia dla psa znajdziemy w propozycjach od Generali.

Czytaj także: Ubezpieczenie zwierząt domowych i hodowlanych – jak znaleźć odpowiednią ofertę?

Zwierzak zniszczył meble albo ugryzł sąsiadkę? Ubezpieczenie psa pokryje koszty!

Zwierzę, nawet najbardziej słodkie i posłuszne, może zachować się agresywnie – ugryźć, przewrócić albo wystraszyć tak, że odbije się to na zdrowiu poszkodowanego. W takich chwilach przyda się polisa OC w życiu prywatnym. Jej głównym założeniem jest ochrona przed konsekwencjami naszych działań i szkód, które powstały w ich rezultacie. Co ważne, ubezpieczenie chroni nas, ale może także obejmować osoby i stworzenia będące pod naszą opieką, a więc również naszych pupili.

Jeśli więc Twój zwierzak po raz kolejny pogryzł zabawki dziecka sąsiada lub zniszczył okoliczny ogródek, pomyśl o ubezpieczeniu dla psa, które pokryje koszty. Szczególnie powinni rozważyć to właściciele ras uznawanych za niebezpieczne. Ich wykaz przedstawiony został przez MSWiA w rozporządzeniu z dnia 28 kwietnia 2003 r.:

 • Amerykański Pit Bull Terrier
 • Pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin)
 • Buldog amerykański;
 • Dog argentyński
 • Pies kanaryjski (Perro de Presa Canario)
 • Tosa-Inu
 • Rottweiler
 • Akbash Dog
 • Anatolian Karabash
 • Moskiewski stróżujący
 • Owczarek kaukaski.

🡺 Uwaga! Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wyłączają z ubezpieczenia psy ras niebezpiecznych. Zanim zdecydujesz się na polisę, sprawdź, czy obejmuje ona rasę, którą posiadasz.

Pies i kot częścią domu? Według ubezpieczycieli owszem

OC w życiu prywatnym możesz wykupić jako niezależną polisę lub dodatek do ubezpieczenia mieszkania. Większość towarzystw ma je w swojej ofercie właśnie w tej drugiej wersji jako rozszerzenie. Ubezpieczenie psa w tym wypadku będzie wyglądało tak samo, a jego zakres nieznacznie różni się w zależności od firmy.

TU traktują zwierzęta domowe jako przynależny element nieruchomości i jednocześnie oferują ubezpieczenie psów i kotów, a także chomików, świnek morskich czy rybek. Jeśli więc Twój pupil ucierpi w wyniku pożaru lub zalania mieszkania, polisa pokryje koszty jego rekonwalescencji. Jeśli złodzieje ukradną go lub otrują, również otrzymasz odszkodowanie. Możesz zatem potraktować polisę nieruchomości jako ubezpieczenie dla psa.

Kalkulator ubezpieczenia mieszkania

Ubezpieczenie psa także jako element assistance

Niektóre TU np. UNIQA, MTU24, Ergo Hestia czy Link4 obejmują zwierzęta dodatkową polisą Assistance, która towarzyszy ubezpieczeniu mieszkania. Oznacza to, że zagwarantuje ono transport w bezpieczne miejsce, a także pokryje koszty zastępczego miejsca pobytu zwierzaka w przypadku zniszczenia domu w wyniku nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenie psa Proama (pakiet Assistance Pomoc Medyczna) oferuje nawet do 12 miesięcy opieki nad zwierzakiem w przypadku choroby właściciela.

Przygotowaliśmy tabelę z informacjami na temat popularnych towarzystw ubezpieczeniowych i zakresu ochrony, jaką oferują dla Twojego pupila.

Towarzystwo
ubezpieczeniowe
Rodzaj
polisy
Zdarzenia objęte ochroną
PZUOC w życiu prywatnymSzkody wyrządzone przez zwierzęta domowe
WARTAOC w życiu prywatnym (w ramach ubezpieczenia mieszkania)Szkody wyrządzone przez zwierzę
MTU24OC w życiu prywatnym (w ramach ubezpieczenia mieszkania(Organizacja i pokrycie kosztów opieki nad zwierzęciem, przewóz w razie NNW lub umieszczenie w dedykowanym hotelu, szkody wyrządzone przez zwierzę
ProamaOC w życiu prywatnym (w ramach ubezpieczenia mieszkania)Szkody wyrządzone przez zwierzę
Link4OC w życiu prywatnym (w ramach ubezpieczenia mieszkania )Organizacja i pokrycie kosztów opieki nad zwierzęciem, przewóz w razie NNW lub umieszczenie w dedykowanym hotelu, szkody wyrządzone przez zwierzę
Ergo HestiaUbezpieczenie mieszkania (Assistance)Pogryzienie przez inne zwierzę, upadek z wysokości, otrucie przez osobę trzecią, opieka nad zwierzętami, przewóz w razie NW, szkody wyrządzone przez zwierzę,
CompensaUbezpieczenie mieszkania Szkody wyrządzone przez zwierzę
UNIQAUbezpieczenie mieszkaniaKoszty leczenia i pochówku w razie NW, Możliwość wyboru sumy ubezpieczenia, Koszty poszukiwań zaginionego zwierzęcia, zwrot kosztów nabycia nowego zwierzęcia, jeżeli poprzednie zostało skradzione lub poniosło śmierć w następstwie NW, szkody wyrządzone przez zwierzę

Czytaj także: Play Ubezpieczenia: ubezpieczenie Bezpieczny Pupil

Stworzone dla pupila – ubezpieczenie psa Generali

Są jednak polisy, które od początku do końca powstały z myślą o zwierzętach, ochronie ich zdrowia i życia. Wprawdzie rynek tego typu ubezpieczeń dopiero w Polsce kiełkuje. Można jednak przypuszczać, że już wkrótce ubezpieczanie psów i kotów, tak popularne na Zachodzie i w naszym kraju stanie się standardem. Obecnie możesz wykupić ubezpieczenie psa w Generali Z Myślą o Twoim Psie oferujące nawet do 50.000 zł w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia. Przyglądamy się z bliska zakresowi, jaki oferuje!

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie psa

Ubezpieczenie kosztów leczenia psa

Jeśli posiadasz zwierzątko, wiesz, jak drogie potrafią być wizyty u weterynarza. Ubezpieczenie kosztów leczenia psa rozwiązuje ten problem. Polisa pokrywa je, a także transportu do kliniki weterynaryjnej. Jeśli zwierzę trzeba będzie uśpić, koszt zabiegu i kremacji także zostanie opłacony z polisy.

Całodobowa pomoc w ramach pakietu Assistance

W ramach usługi Assistance możesz liczyć na całodobowe wsparcie telefonicznego Centrum Pomocy. To niezwykle ważne dla osób, które podróżują ze swoim pupilem, ale także w czasie świąt i dni wolnych od pracy. Konsultant pomaga w umówieniu wizyty w jednym z gabinetów współpracujących z ubezpieczycielem.

Ubezpieczenie OC właściciela

Ubezpieczenie psa Generali w tym przypadku działa tak, jak opisaliśmy to wyżej OC sprzedawane w ramach ochrony domostw. Nie musisz mieć polisy na mieszkanie (choć zachęcamy Cię do tego), a mimo to w przypadku zniszczeń dokonanych przez nieposłusznego pupila, koszty zostaną pokryte przez TU. Oczywiście mowa tutaj o zniszczeniach dokonanych u innych osób, nie w Twoim domu. Dodatkowo polisa Generali zadziała także, gdy psiak będzie na spacerze np. z dzieckiem czy małżonkiem.

Ubezpieczenie śmierci psa

Nie ma nic gorszego dla właściciela niż pożegnanie z ukochanym pupilem. Niewielkim wsparciem może okazać się suma, jaka stanowi odszkodowanie w takiej sytuacji i równa się średniej wartości psa danej rasy.

Ile kosztuje ubezpieczenie psa?

Koszt takiej polisy wyliczany jest indywidualnie w zależności od rasy zwierzęcia, jaką posiadamy. Występują w różnych wariantach cenowych, dopasowanych do psa i potrzeb jego właściciela. Każdy nich obejmuje inną sumę ubezpieczenia.

Kto powinien pomyśleć o polisie?

Na pewno posiadacze zwierząt, którzy czują mocną więź ze swoimi pupilami. Szczególnie właściciele ras egzotycznych podatnych na choroby mogą być zainteresowani ubezpieczeniem kosztów leczenia. Bywają one bardzo wysokie, a cena składki zawsze będzie nieporównywalnie niższa. Zapytaliśmy dyrektor regionalną Punkty Agnieszkę Małysz, czy ubezpieczenia zwierząt są popularne

–  Tak, klienci pytają o to coraz częściej. Głównie są to właściciele psów rasowych. Chcą ubezpieczyć zdrowie i życie psa lub zwrot kosztów leczenia. Niektóre rasy są na tyle wymagające, że opieka nad nimi to spora inwestycja emocjonalna i materialna. Stąd zainteresowanie naszych klientów. Mówiąc o pupilach, myślę, że możemy wspomnieć również o ubezpieczeniu koni. Dla nich również istnieje oferta, która zapewnia ubezpieczenie w przypadku śmierci konia, konieczności jego uboju czy kradzieży oraz leczenia i operacji. Taką ofertę w swoim zakresie posiadają Generali i PZU.

Czy warto kupić ubezpieczenie psa? Podsumowując wszystkie wskazane przez nas argumenty, jak i korzyści płynące z objęcia ochroną pupila, uważamy, że warto zdecydować się na tego typu krok.

Masz pytania? Sprawdź odpowiedzi!

Czy w Polsce można ubezpieczyć psa?
Gdzie mogę ubezpieczyć psa?
Czy ubezpieczenie ochroni mnie przed zniszczeniami spowodowanymi przez zwierzę?
Ile kosztuje ubezpieczenie psa?

Podsumowanie

 1. Właściciel może ubezpieczyć się przed płaceniem za szkody wyrządzone przez swojego pupila, może też wykupić polisę chroniącą życie i zdrowie zwierzaka.
 2. Część towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia wykupienie ochrony psa w ramach ubezpieczenia mieszkania lub OC w życiu prywatnym.
 3. Ubezpieczenie Psa Generali jest produktem stworzonym dla właścicieli psów, którzy chcą chronić czworonoga bez potrzeby wykupowania ubezpieczenia mieszkania.
 4. Polisa Generali Z Myślą o Twoim Psie występuje w wariantach cenowych dopasowanych do rasy psa i potrzeb jego właściciela.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej