Punkta

W ostatnich latach oferta ubezpieczeń dla posiadaczy zwierząt mocno się poszerzyła. Właściciel może nie tylko ubezpieczyć się przed płaceniem za szkody wyrządzone przez swojego pupila, ale także wykupić polisę chroniącą jego życie i zdrowie. Oto przegląd możliwości.

Kot zniszczył meble, pies ugryzł sąsiadkę 

Zwierzę, nawet najbardziej słodkie i posłuszne, może zachować się agresywnie – ugryźć kogoś, przewrócić, albo wystraszyć tak, że odbije się to na jego zdrowiu. W takich chwilach przyda się polisa OC w życiu prywatnym, która – w największym skrócie – chroni nas przed konsekwencjami naszych działań i szkód, które powstały w ich rezultacie. Co ważne, ubezpieczenie chroni nas, ale także osoby i stworzenia będące pod naszą opieką. A więc również naszych pupili. Jeśli więc Twój pies po raz kolejny pogryzł buty Twoich gości, a kot podrapał karoserię drogiego samochodu sąsiada, pomyśl o ubezpieczeniu, które pokryje koszty tych napraw. Szczególnie, jeśli masz psa rasy uznanej za niebezpieczną. Ich wykaz, przygotowany przez MSWiA znajdziesz tutaj >>>

O ubezpieczeniu ochrony prawnej przeczytasz tutaj.

OC w życiu prywatnym możesz wykupić jako niezależną polisę lub dodatek do ubezpieczenia mieszkania. Większość towarzystw ma je w swojej ofercie.

Kradzież lub otrucie psa

Część towarzystw ubezpieczeniowych pozwala objąć polisą na dom także zwierzęta domowe, traktując je jako przynależny element nieruchomości. Jeśli więc Twój zwierzak ucierpi w wyniku pożaru lub zalania mieszkania, polisa pokryje koszty jego rekonwalescencji. Jeśli złodzieje ukradną psa lub otrują go, również otrzymasz za to odszkodowanie.

  • Opcję objęcia zwierzęcia ubezpieczeniem oferuje m.in.: Warta.

Więcej towarzystw (PZU, Allianz, Proama, Link4) obejmuje zwierzęta dodatkową polisą Assitance, która towarzyszy ubezpieczeniu mieszkania. Oznacza to, że jeśli nasza nieruchomość ucierpi w wyniku pożaru, zalania czy innego zdarzenia losowego, ubezpieczenie zagwarantuje transport (ludzi i zwierząt) w bezpieczne miejsce oraz pokrycie kosztów zastępczego miejsca pobytu.

Nagła choroba lub wypadek

Są jednak także polisy, które od początku do końca powstały z myślą o zwierzętach, ochronie ich zdrowia i życia. W prawdzie rynek tego typu ubezpieczeń dopiero w Polsce kiełkuje, jednak można przypuszczać, że już wkrótce ubezpieczanie zwierząt domowych, które jest tak popularne na Zachodzie i w naszym kraju stanie się standardem.

Tego typu ubezpieczenie sprawia, że jeśli Twoje zwierzę zachoruje lub zostanie ranne wskutek nieszczęśliwego wypadku, polisa pokryje koszty jego leczenia, a także transportu do kliniki weterynaryjnej. Jeśli zwierzę trzeba będzie uśpić, koszt zabiegu także zostanie opłacony z ubezpieczenia, a Ty otrzymasz odszkodowanie na okoliczność śmierci pupila. Dodatkowo, w ramach usługi Assistance, możesz liczyć na całodobowe wsparcie telefonicznego Centrum Pomocy oraz umówienie wizyty w jednym z gabinetów współpracujących z ubezpieczycielem. W pakiet wchodzi też OC, które pokryje koszty szkód wyrządzonych przez psa lub kota.

Polisy występują w różnych wariantach cenowych, dopasowanych do rasy psa i potrzeb jego właściciela. Każdy nich obejmuje inną sumę ubezpieczenia.

To nie koniec zalet, niektóre polisy dają specjalną zawieszkę Psaport, na której podany jest jego unikalny numer identyfikacyjny i instrukcja dla ewentualnego znalazcy. Jeśli ktoś natknie się na zagubionego pupila, dzwoni do ubezpieczyciela, który organizuje transport zwierzęcia wprost do właściciela.

Kto powinien pomyśleć o takiej polisie?

Na pewno posiadacze psów i kotów drogich i egzotycznych ras, a także właściciele zwierząt narażonych na wypadki lub choroby. Choć warto, by zabezpieczenie w postaci takiej polisy miał każdy, kto troszczy się o dobro swojego pupila i… własny portfel.