Gdzie najlepiej kupić używane auto?

Aktualizacja:
gdzie-kupić-używany-samochód

Zastanawiasz się nad zakupem używanego auta? Przeglądasz oferty sprzedaży na portalach aukcyjnych? Bierzesz pod uwagę kupno samochodu w komisie? Dodatkowo, kolega proponuje Ci sprowadzenie auta zza granicy? Opcji na zakup samochodu używanego masz kilka. Każda z nich ma swoje wady i zalety. O czym pamiętać i co należy sprawdzić, by dobrze wybrać auto z „drugiej ręki”, oraz wreszcie gdzie najlepiej kupić takie auto?

Używane auto to świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na nowy samochód prosto z salonu. Od prywatnej osoby, w komisie u dealera czy na serwisie aukcyjnym możemy znaleźć prawdziwe perełki. Niestety, zaraz obok nich będą powypadkowe auta, nie całkiem sprawne, z cofniętym licznikiem, a osoba je sprzedająca – zwykłym oszustem. Podpowiadamy jak nie dać się naciągnąć i gdzie najlepiej szukać  i kupić używane auto.

 

Używane auto od osoby prywatnej

To oczywiste rozwiązanie, które jako pierwsze przychodzi nam do głowy. Sposób ten jest godny polecenia, o ile zachowamy maksimum ostrożności, będziemy mieli odrobinę szczęścia, a osoba, która sprzedaje auto nie okaże się zwykłym handlarzem lub naciągaczem.

W przypadku kupna samochodu używanego od osoby prywatnej zasada jest jedna: najlepsze auto to takie, które oferowane jest przez pierwszego właściciela.

Oferta może okazać się o wiele bardziej kusząca niż samochód kupiony w komisie przy autoryzowanym salonie, ale musimy pamiętać, że w przypadku kupna samochodu od osoby prywatnej, nie chronią nas żadne przepisy konsumenckie, a dochodzenie ewentualnych roszczeń może być utrudnione. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto upewnić się, czy osoba podająca się za osobę prywatną, tak naprawdę nie jest handlarzem, czy nie jest np. pierwszym właścicielem w Polsce –  a wcześniej auto było użytkowane za granicą przez 3 inne osoby.

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym może być fakt zarejestrowania auta na inne nazwisko. Poza tym, jeśli w dowodzie jako właściciele wpisane są dwie osoby, obie powinny być przy transakcji i obie powinny podpisać umowę.

Plusy zakupu auta od osoby prywatnej:

  • możemy na spokojnie obejrzeć auto i dokładnie zapoznać się ze wszystkimi dokumentami,
  • możliwość odbycia jazdy próbnej,
  • spore możliwości negocjacji ceny,
  • zminimalizowane ryzyko cofniętego licznika – chociaż i to się zdarza!

Minusy:

  • konieczność wcześniejszego umówienia się i pokonania nieraz kilkuset kilometrów, aby obejrzeć samochód,
  • brak wsparcia w uzyskaniu kredytu czy wybrania najlepszego ubezpieczenia,
  • pułapka zastawiona przez handlarzy podających się za osoby prywatne
  • możliwość manipulacji faktami – auto zawsze trzeb sprawdzić np. w niezależnym serwisie

Używane auto kupione w komisie u autoryzowanego dealera

Zakup używanego auta w komisie przy autoryzowanym salonie wzbudza największe zaufanie i wydaje się jedną z najbezpieczniejszych opcji. Za względną gwarancję bezpieczeństwa musimy jednak zapłacić – cena auta będzie zdecydowanie wyższa niż u innych sprzedawców.

Niepodważalną zaletą będzie jednak to, że bardzo często są to auta, które trafiają do dealera po pierwszym użytkowniku, a w przypadku niezgodności towaru z umową – wiemy do kogo zgłaszać zażalenia. Zazwyczaj jednak oferta u autoryzowanego dealera jest ograniczona do pojazdów jednej lub co najwyżej kilku marek.

Zalety zakupu auta u dealera:

  • sprawdzona historia serwisowa,
  • możliwość nabycia względnie nowego auta,
  • możliwość skorzystania z bogatej oferty kredytów i ubezpieczeń,
  • gwarancja na samochód.

Wady zakupu auta u dealera:

  • zawyżone ceny aut,
  • ograniczona możliwość negocjacji ceny,
  • często ograniczony wybór.

Samochód używany z komisu

Na początek powiedzmy sobie szczerze: komis komisowi nierówny. Jeśli dobrze trafimy, możemy znaleźć naprawdę dobre auto w okazyjnej cenie. Jeśli nie będziemy mieli szczęścia – stracimy pieniądze, a zyskamy powypadkowego grata z dużym przebiegiem (o czym oczywiście wcześniej nie wiedzieliśmy). Decydując się na auto kupione w komisie, przede wszystkim musimy dobrze wybrać komis. Niekiedy część aut jest eksponowana pod dachem, innym razem – stoją one latami pod chmurką. Warto też dopytać, do kogo powinniśmy zgłaszać ewentualne uwagi co do zgodności towaru z umową. Jeśli komis ucieka od odpowiedzialności i odsyła do wcześniejszego właściciela – porzuć nadzieję, że znajdziesz tam swoje wymarzone, bezproblemowe cztery kółka.

Zalety zakupu auta używanego w komisie:

  • ogromny wybór marek i modeli,
  • pośredniczenie w kredytach i ubezpieczeniach,
  • niekiedy możliwość zostawienia w rozliczeniu dotychczasowego samochodu.

Wady zakupu auta w komisie:

  • samochody z importu o nieznanej albo dość niepewnej historii – często powypadkowe, z dużym przebiegiem,
  • uciekanie komisu od odpowiedzialności za potencjalną niezgodność umowy z towarem.

Oblicz składkę ubezpieczenia OC/AC

Kupno auta z „drugiej ręki” na giełdzie

Giełda to hit tamtych lat. Kiedyś – jedyny sposób na znalezienie swoich wymarzonych czterech kółek, dziś – barwne miejsce, w którym znajdziemy absolutnie wszystko, ale niekoniecznie dobre auto. Kupno używanego samochodu na giełdzie należy już do rzadkości. Częściej uprawiamy tam „turystykę zakupową”. Jeśli jakiś okaz wpadnie nam w oko, możemy oczywiście kupić go „od ręki”, musimy jednak liczyć się z tym, że dokładne oględziny auta mogą być nieco utrudnione. W takiej sytuacji może lepiej umówić się na kolejne spotkanie z właścicielem pojazdu na neutralnym gruncie?

Zalety:

  • niepowtarzalny klimat zakupów i powrót do dawnych lat,
  • możliwość zobaczenia auta na żywo,
  • możliwość negocjacji ceny.

Wady:

  • ze względu na giełdowe warunki – ograniczone oględziny samochodu,
  • coraz mniejszy wybór.

Używane auto z licytacji komorniczej

Kupowanie samochodu w drodze licytacji nie jest  popularne. Wszelkie serwisy aukcyjne czy chociażby licytacje komornicze, wydają się zarezerwowane dla zawodowych handlarzy, którzy „czują ten klimat”. Dla tych, którzy nie boją się ryzyka, kupno auta z licytacji komorniczej może okazać się strzałem w dziesiątkę. Czasem możemy tam nabyć naprawdę świetny egzemplarz w bardzo okazyjnej cenie. Przed przystąpieniem do licytacji, musimy jednak samochód obejrzeć i oszacować jego wartość. Jednak cenę wywołania ustala komornik lub biegły. Za tą formą nabycia samochodu używanego może jednak przemawiać fakt, że wszystkie auta wystawione na taką licytację mają „czyste” papiery. Oznacza to, że auto nie jest obciążone kredytami czy innymi zobowiązaniami. Gdzie jest zatem haczyk? Jeśli już wylicytowaliśmy auto, „od ręki” musimy zapłacić określoną kwotę. Zazwyczaj jest to około 20% wylicytowanej ceny. Resztę musimy dopłacić do południa następnego dnia.

Zalety zakupu auta na licytacji komorniczej:

  • atrakcyjna cena,
  • „pewne” auto bez ukrytych zobowiązań.

Wady:

  • brak możliwości jazdy próbnej,
  • gotowość zapłaty za auto „od ręki” – brak czasu na pożyczki i kredyty
  • konieczność śledzenia i poszukiwania okazji
  • ograniczony wybór samochodu

Samochód używany sprowadzony zza granicy

Samochód sprowadzony zza granicy dla niektórych będzie synonimem luksusu. W rzeczywistości jednak taki sposób nabycia używanego auta może okazać się o wiele bardziej opłacalny, niż samochód wypatrzony w komisie czy na giełdzie. Wszelkie formalności, jakie przyjdzie nam załatwić tam na miejscu i już po powrocie na ojczystą ziemię, to zupełnie inna kwestia. Tak czy inaczej – trzeba uzbroić się w ogromne zapasy energii, żeby stawić czoła całej papierologii.

Jeśli już się na to przygotujemy, duże szanse na to, że na zagranicznym rynku znajdziemy świetny samochód, w dobrym stanie technicznym i historią serwisowania. Jest także druga strona medalu – jeśli wiemy, że sami nie podołamy wszystkim formalnościom, możemy zdecydować się na usługi pośrednika, który auto sprowadzi. Niebezpieczeństwa? Szalone podwyższenie kosztów i ryzyko trafienia na nie do końca uczciwego pośrednika.

Plusy sprowadzenia auta z zza granicy:

  • możliwość znalezienia świetnego auta w okazyjnej cenie,
  • szeroki wybór aut na zachodnim rynku.

Minusy sprowadzenia auta zza granicy:

  • cenę znacząco podwyższą koszty sprowadzenia auta,
  • transakcja wymaga dużo cierpliwości i czasu,
  • dużo formalności ze sprowadzeniem i zarejestrowaniem samochodu
  • konieczność znajomości języka i procedur, albo zaangażowania pośrednika

Podsumowanie

  1. Kupno używanego auta od osoby prywatnej to jedna z najpopularniejszych opcji. Najpewniejsza - i odpowiednio droższa - będzie jednak transakcja przeprowadzona u autoryzowanego dealera. Jeśli jesteś gotów zmierzyć się z ogromem formalności ze sprowadzeniem auta - poszukaj go za granicą.
  2. Każda z możliwości kupna używanego auta ma swoje plusy i minusy. Nie ma jednej optymalnej recepty na udany zakup samochodu „z drugiej ręki”.
  3. Niezależnie od tego, w jaki sposób zdecydujesz się kupić auto, zastosuj zasadę ograniczonego zaufania i zachowaj maksimum ostrożności, by nie paść ofiarą oszusta.
  4. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, dokładnie obejrzyj auto, zapoznaj się ze wszystkimi dokumentami, zapytaj o historię serwisowania oraz poproś o jazdę próbą.
  5. Sprawdź samochód na własną rękę i przejrzyj jego historię w CEPIK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców).

Łukasz Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Kilka lat temu opuścił szeregi PZU, żeby zasilić grupę Punkta i ten transfer był dla nas strzałem w dziesiątkę! Łukasz to wytrawny praktyk rynku ubezpieczeń, ale to sporty motorowe sprawiają, że jego serce zaczyna bić mocniej.

guest
3 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej