Składki na ubezpieczenie OC i AC są z roku na rok coraz wyższe. To skłania nas do szukania sposobów na to, by płacić mniej. Często kusi nas by pewne niewygodne fakty zataić. Kłamiesz we wniosku o OC/AC? To bez sensu!
Jakie dane zatajamy we wniosku OC i AC?
Ubezpieczyciel przed podpisaniem umowy prosi nas o podanie wielu informacji. Pyta nas między innymi o historię ubezpieczeniową, użytkowników auta, przebieg, stan techniczny, wyjazdy zagraniczne, miejsce zamieszkania czy o to, do jakich celów wykorzystujemy samochód. A nam zdarza się zapominać o tym, że naszym autem jeździ też nasze dorosłe dziecko, które niedawno zrobiło prawo jazdy. Ukrywamy przed ubezpieczyciele także to, że nasze często auto przemierza nie tylko polskie, lecz także zagraniczne autostrady, a użytkowane jest w większości w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania.
Najczęściej jednak kłamiemy w kwestii spowodowanych przez nas stłuczek, bo za bezszkodową jazdę możemy dostać nawet 60 proc. zniżki na ubezpieczenie!
Czytaj także: Kłamstwa, cholerne kłamstwa i statystyki – czy Mark Twain miał rację?
Fałszywe dane we wniosku OC – co za to grozi?
Jeśli skłamiemy we wniosku OC na temat liczby spowodowanych przez nas wypadków, to kłamstwo bardzo szybko wyjdzie na jaw, bo ubezpieczyciel przed podpisaniem umowy sprawdzi dane na temat naszej szkodowości w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. O prawdziwości pozostałych informacji przekona się jednak dopiero w momencie spowodowania przez nas szkody.
Niezależnie jednak od tego, czy prawda wyjdzie na jaw przed podpisaniem umowy OC, czy już po, poniesiemy takie same konsekwencje. Jakie? Mówi o tym art. 8a „Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych” z 22 maja 2003 r.
Art. 8a. 1. Jeżeli ubezpieczający nie podał zakładowi ubezpieczeń znanych sobieokoliczności, o które zakład ubezpieczeń zapytywał przed zawarciem umowyubezpieczenia obowiązkowego i które pociągają za sobą istotną zmianęprawdopodobieństwa wypadku ubezpieczeniowego, zakład ubezpieczeń ma prawożądać odpowiedniej zmiany wysokości składki ubezpieczeniowej z uwzględnieniemzwiększenia prawdopodobieństwa wypadku ubezpieczeniowego wskutekokoliczności niepodanych do jego wiadomości.
W praktyce oznacza to tyle, że jeśli spowodujemy szkodę podczas wyjazdu służbowego, a nie podaliśmy we wniosku, że będziemy wykorzystywać auto do takich celów, to towarzystwo ubezpieczeniowe zrekalkuluję składkę w oparciu o nowe informację i każe dopłacić różnicę.
Czytaj także: W jaki sposób wyłudzamy odszkodowania od ubezpieczycieli?
Fałszywe dane we wniosku AC – co za to grozi?
W przypadku kłamstwa we wniosku AC sprawa będzie wyglądała trochę inaczej, ponieważ AC nie podlega regulacjom ustawy o ubezpieczeniach, tylko OWU, czyli Ogólnym Warunkom Ubezpieczenia. Są w nich zawarte szczegółowe zasady obowiązywania podpisanej przez Ciebie umowy, w tym te dotyczące wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli sytuacji, w których ubezpieczyciel nie jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania.
Najczęściej, podobnie jak w przypadku ubezpieczenia OC, kiedy nasze kłamstwo wychodzi na jaw, towarzystwo rekalkuluje składkę i każe dopłacić różnicę.
Czytaj także: Wyłudzenie odszkodowania, oszustwo ubezpieczeniowe – jak są wykrywane?
Kłamstwo nie popłaca!
Podawanie fałszywych informacji we wniosku OC czy AC jest, jak widać, jest jednym ze sposobów na obniżenie składki OC i AC, ale tylko na krótką metę. Jeśli chcesz obniżyć składkę i zachować wszystkie prawa ubezpieczonego, to skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń Punkta – znajdź tu najtańszą ofertę bez podawania fałszywych informacji we wniosku.
Czytaj także: Sposoby na tanie AC, które tylko pozornie się opłacają
Ile kosztuje AC i od czego zależy cena tego ubezpieczenia?
Skuteczność gwarantowana!
[Widget_reklama_porownywarki]
Podsumowanie
- Towarzystwa Ubezpieczeniowe sprawdzają dane na temat naszej szkodowości w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, nie opłaca się zatajać prawdy, bo ona i tak wyjdzie na jaw.
- Przeważnie konsekwencją kłamstwa jest rekalkulacja składki.
- Najlepszym sposobem na niskie ceny OC/AC jest porównywanie ofert i bezszkodowa jazda.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.