Sposoby na tanie AC, które tylko pozornie się opłacają

Aktualizacja:
tanie ac

Niektórzy kierowcy chwytają się wszelkich sposobów, by płacić mniej za ubezpieczenia komunikacyjne. OC poszło w górę, więc oszczędzają na AC, z którego mimo podwyżek OC nie rezygnują. Ale nie wszystkie sposoby na tanie AC się opłacają. Podpowiadamy, których unikać i jakie niosą ze sobą konsekwencje.

Jak wynika z naszego raportu, ceny obowiązkowych polis OC w ciągu roku wzrosły o ponad 50%! Jeśli doliczymy do tego koszty ubezpieczenia autocasco, które w ostatnich miesiącach również poszybowały w górę, wydatki na ubezpieczenia komunikacyjne będą sporym obciążeniem dla budżetów domowych.

Dlatego też część kierowców postanowiła pójść na skróty i przy zawieraniu polisy AC zataja przed ubezpieczycielem niektóre fakty. Co najczęściej ukrywają?

Sposób 1 – Amnezja, czyli zapomniałem o stłuczce

Najlepszym sposobem na uzyskanie tańszej polisy AC jest posiadanie zniżek za bezszkodową jazdę. W zależności od ubezpieczyciela, za każdy rok bez szkody na koncie otrzymujesz ok. 10% rabat. Maksymalnie możesz mieć 70% zniżki. Oszczędności są więc bardzo duże. Podczas zawierania umowy deklarujesz, jak duże zniżki Ci przysługują.

Chcąc zaoszczędzić, część kierowców zataja przed ubezpieczycielem informacje o spowodowanych przez siebie szkodach. To błąd. Firmy ubezpieczeniowe już od kilku lat wymieniają się informacjami o sprawcach wypadków. Zniżki deklarowane przez kierowcę często są weryfikowane już na etapie wyliczania polisy. – Nawet, jeśli kierowcy uda się zataić informacje o szkodach na swoim koncie, w ciągu maksymalnie miesiąca ubezpieczyciel zwróci się do niego z żądaniem dopłaty do składki – wyjaśnia Grzegorz Bujański, doradca ds. ubezpieczeń Punkta.pl.

Sposób 2 – Pojazd służbowy jako prywatny

Ubezpieczyciele zawsze pobierają wyższe składki autocasco za pojazdy, których używamy w ramach działalności gospodarczej. Wynika to z faktu, że auta te pokonują statystycznie więcej kilometrów niż samochody prywatne. Ponadto, bardzo często samochody służbowe są używane przez różnych kierowców. Ryzyko szkody jest zatem większe.

Rozbieżności w cenach są widoczne np. przy ubezpieczaniu taksówek. Przykładowo, stawka AC za Toyotę Avensis z 2013 roku użytkowaną w celach prywatnych to 2800 złotych rocznie. Jeśli podczas zawierania umowy poinformujesz, że pojazd będzie wykorzystywany jako taxi, to składka za tę samą Toyotę będzie aż o 1400 zł wyższa. Jednak i tutaj kłamstwo nie popłaca.

W razie wykrycia nieprawidłowości, ubezpieczyciel potrąci wypłatę odszkodowania o różnicę w składce. W skrajnym przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe może w ogóle odmówić wypłaty.

Sposób 3 – Garażowany, ale na ulicy

Miejsce, w którym parkujesz auto w nocy również ma wpływ na cenę autocasco. Choć tutaj różnice nie są już tak duże, jak w przypadku sposobu użytkowania pojazdu, to jednak wciąż odczuwalne dla kieszeni. Przykładowo, jeśli zadeklarujesz, że Twoje auto będzie parkowane na ulicy, zapłacisz kilkaset złotych więcej, niż gdyby było przetrzymywane w indywidualnym garażu.

CZYTAJ TAKŻE

Jak kupić dobre AC? 9 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Ubezpieczenie AC – 8 pułapek, które grożą marnym odszkodowaniem

Skuteczna i rozsądna likwidacja szkód, czyli odszkodowanie z AC krok po kroku

Jednak w przypadku zgłoszenia szkody z tytułu AC, rzeczoznawca z pewnością upomni się o wskazanie zadeklarowanego przez kierowcę garażu. W przypadku wykrycia odstępstwa, ubezpieczyciel będzie mógł zażądać dopłaty w ramach wyrównania składki.

Sposób 4 – Ukrywanie młodego kierowcy

Najwięcej za AC płacą młodzi, niedoświadczeni kierowcy. Nie tylko nie posiadają oni zniżek za bezszkodową jazdę, lecz wręcz mają naliczane zwyżki za wiek. Ukrywanie faktu, że użytkownikiem pojazdu będzie nowicjusz, jest częstą praktyką wśród „kreatywnych” właścicieli pojazdów.

Pamiętaj, że gdy zgłosisz szkodę z tytułu AC, a towarzystwo ubezpieczeniowe dowie się, że w momencie stłuczki auto prowadził np. Twój syn, ubezpieczyciel będzie mógł zażądać dopłaty do ubezpieczenia.

Sposób 5 – Auto więcej stoi, niż jeździ

Kolejnym istotnym czynnikiem decydującym o wysokości składki AC jest roczny przebieg samochodu, deklarowany przez właściciela. Im więcej kilometrów pokonuje samochód, tym większa szansa na wystąpienie zdarzeń objętych ochroną ubezpieczeniową.

Warto pamiętać, że od 2014 roku istnieje obowiązek wpisywania do systemu CEPiK przebiegu auta podczas okresowych badań technicznych. Dostęp do tych danych mają też ubezpieczyciele, więc bardzo łatwo mogą sprawdzić, czy deklarowany przez właściciela przebieg pokrywa się z rzeczywistością – dodaje Grzegorz Bujański.

Jak widać w powyższych przykładach, nie ma dobrego sposobu na zatajenie prawdy. Oszustwa kończą się koniecznością dopłaty. – Jeśli okaże się, że kierowcy nie przysługują zniżki lub wręcz powinien mieć naliczoną zwyżkę, wówczas ubezpieczyciele najczęściej dokonują rekalkulacji i żądają dopłaty do pełnej wysokości składki. Kalkulując składkę ubezpieczyciel  bierze pod uwagę prawdopodobieństwo wystąpienia szkody w przyszłości. Jeśli zatem podczas trwania polisy wyjdą na jaw okoliczności zwiększające takie prawdopodobieństwo, firma ubezpieczeniowa doliczy składkę – tłumaczy Urszula Borowiecka, ekspert Punkta.pl.

Lepiej nie zatajać znanych nam okoliczności, bo towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj i tak się zorientują, czy nie wprowadziliśmy ich w błąd – potwierdza Grzegorz Bujański.

Dlatego lepiej sięgnąć po legalne i sprawdzone metody – przeczytasz o nich w artykule Zniżki na AC. Za co przysługują? Sprawdź, jak zaoszczędzić i wybierz najlepsze AC

Podsumowanie

  1. W 2016 roku ceny obowiązkowych polis OC zdrożały o ponad 50%.
  2. Jeśli ubezpieczyciel wykryje, że właściciel pojazdu zataił przed nim informacje mające wpływ na cenę polisy AC, najczęściej kończy się to rekalkulacją, czyli koniecznością dopłaty do ubezpieczenia.
  3. Obecnie firmy ubezpieczeniowe są wyposażone w narzędzia, które pozwalają im bardzo szybko wykryć, czy podczas zawierania umowy kierowca nie wprowadził ich w błąd.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej