Sposoby na tanie AC, które tylko pozornie się opłacają

Aktualizacja:
tanie ac

Niektórzy kierowcy chwytają się wszelkich sposobów, by płacić mniej za ubezpieczenia komunikacyjne. OC poszło w górę, więc oszczędzają na AC, z którego mimo podwyżek OC nie rezygnują. Ale nie wszystkie sposoby na tanie AC się opłacają. Podpowiadamy, których unikać i jakie niosą ze sobą konsekwencje.

Jak wynika z naszego raportu, ceny obowiązkowych polis OC w ciągu roku wzrosły o ponad 50%! Jeśli doliczymy do tego koszty ubezpieczenia autocasco, które w ostatnich miesiącach również poszybowały w górę, wydatki na ubezpieczenia komunikacyjne będą sporym obciążeniem dla budżetów domowych.

Dlatego też część kierowców postanowiła pójść na skróty i przy zawieraniu polisy AC zataja przed ubezpieczycielem niektóre fakty. Co najczęściej ukrywają?

Sposób 1 – Amnezja, czyli zapomniałem o stłuczce

Najlepszym sposobem na uzyskanie tańszej polisy AC jest posiadanie zniżek za bezszkodową jazdę. W zależności od ubezpieczyciela, za każdy rok bez szkody na koncie otrzymujesz ok. 10% rabat. Maksymalnie możesz mieć 70% zniżki. Oszczędności są więc bardzo duże. Podczas zawierania umowy deklarujesz, jak duże zniżki Ci przysługują.

Chcąc zaoszczędzić, część kierowców zataja przed ubezpieczycielem informacje o spowodowanych przez siebie szkodach. To błąd. Firmy ubezpieczeniowe już od kilku lat wymieniają się informacjami o sprawcach wypadków. Zniżki deklarowane przez kierowcę często są weryfikowane już na etapie wyliczania polisy. – Nawet, jeśli kierowcy uda się zataić informacje o szkodach na swoim koncie, w ciągu maksymalnie miesiąca ubezpieczyciel zwróci się do niego z żądaniem dopłaty do składki – wyjaśnia Grzegorz Bujański, doradca ds. ubezpieczeń Punkta.pl.

Sposób 2 – Pojazd służbowy jako prywatny

Ubezpieczyciele zawsze pobierają wyższe składki autocasco za pojazdy, których używamy w ramach działalności gospodarczej. Wynika to z faktu, że auta te pokonują statystycznie więcej kilometrów niż samochody prywatne. Ponadto, bardzo często samochody służbowe są używane przez różnych kierowców. Ryzyko szkody jest zatem większe.

Rozbieżności w cenach są widoczne np. przy ubezpieczaniu taksówek. Przykładowo, stawka AC za Toyotę Avensis z 2013 roku użytkowaną w celach prywatnych to 2800 złotych rocznie. Jeśli podczas zawierania umowy poinformujesz, że pojazd będzie wykorzystywany jako taxi, to składka za tę samą Toyotę będzie aż o 1400 zł wyższa. Jednak i tutaj kłamstwo nie popłaca.

W razie wykrycia nieprawidłowości, ubezpieczyciel potrąci wypłatę odszkodowania o różnicę w składce. W skrajnym przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe może w ogóle odmówić wypłaty.

Sposób 3 – Garażowany, ale na ulicy

Miejsce, w którym parkujesz auto w nocy również ma wpływ na cenę autocasco. Choć tutaj różnice nie są już tak duże, jak w przypadku sposobu użytkowania pojazdu, to jednak wciąż odczuwalne dla kieszeni. Przykładowo, jeśli zadeklarujesz, że Twoje auto będzie parkowane na ulicy, zapłacisz kilkaset złotych więcej, niż gdyby było przetrzymywane w indywidualnym garażu.

CZYTAJ TAKŻE

Jak kupić dobre AC? 9 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Ubezpieczenie AC – 8 pułapek, które grożą marnym odszkodowaniem

Skuteczna i rozsądna likwidacja szkód, czyli odszkodowanie z AC krok po kroku

Jednak w przypadku zgłoszenia szkody z tytułu AC, rzeczoznawca z pewnością upomni się o wskazanie zadeklarowanego przez kierowcę garażu. W przypadku wykrycia odstępstwa, ubezpieczyciel będzie mógł zażądać dopłaty w ramach wyrównania składki.

Sposób 4 – Ukrywanie młodego kierowcy

Najwięcej za AC płacą młodzi, niedoświadczeni kierowcy. Nie tylko nie posiadają oni zniżek za bezszkodową jazdę, lecz wręcz mają naliczane zwyżki za wiek. Ukrywanie faktu, że użytkownikiem pojazdu będzie nowicjusz, jest częstą praktyką wśród „kreatywnych” właścicieli pojazdów.

Pamiętaj, że gdy zgłosisz szkodę z tytułu AC, a towarzystwo ubezpieczeniowe dowie się, że w momencie stłuczki auto prowadził np. Twój syn, ubezpieczyciel będzie mógł zażądać dopłaty do ubezpieczenia.

Sposób 5 – Auto więcej stoi, niż jeździ

Kolejnym istotnym czynnikiem decydującym o wysokości składki AC jest roczny przebieg samochodu, deklarowany przez właściciela. Im więcej kilometrów pokonuje samochód, tym większa szansa na wystąpienie zdarzeń objętych ochroną ubezpieczeniową.

Warto pamiętać, że od 2014 roku istnieje obowiązek wpisywania do systemu CEPiK przebiegu auta podczas okresowych badań technicznych. Dostęp do tych danych mają też ubezpieczyciele, więc bardzo łatwo mogą sprawdzić, czy deklarowany przez właściciela przebieg pokrywa się z rzeczywistością – dodaje Grzegorz Bujański.

Jak widać w powyższych przykładach, nie ma dobrego sposobu na zatajenie prawdy. Oszustwa kończą się koniecznością dopłaty. – Jeśli okaże się, że kierowcy nie przysługują zniżki lub wręcz powinien mieć naliczoną zwyżkę, wówczas ubezpieczyciele najczęściej dokonują rekalkulacji i żądają dopłaty do pełnej wysokości składki. Kalkulując składkę ubezpieczyciel  bierze pod uwagę prawdopodobieństwo wystąpienia szkody w przyszłości. Jeśli zatem podczas trwania polisy wyjdą na jaw okoliczności zwiększające takie prawdopodobieństwo, firma ubezpieczeniowa doliczy składkę – tłumaczy Urszula Borowiecka, ekspert Punkta.pl.

Lepiej nie zatajać znanych nam okoliczności, bo towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj i tak się zorientują, czy nie wprowadziliśmy ich w błąd – potwierdza Grzegorz Bujański.

Dlatego lepiej sięgnąć po legalne i sprawdzone metody – przeczytasz o nich w artykule Zniżki na AC. Za co przysługują? Sprawdź, jak zaoszczędzić i wybierz najlepsze AC

Podsumowanie

  1. W 2016 roku ceny obowiązkowych polis OC zdrożały o ponad 50%.
  2. Jeśli ubezpieczyciel wykryje, że właściciel pojazdu zataił przed nim informacje mające wpływ na cenę polisy AC, najczęściej kończy się to rekalkulacją, czyli koniecznością dopłaty do ubezpieczenia.
  3. Obecnie firmy ubezpieczeniowe są wyposażone w narzędzia, które pozwalają im bardzo szybko wykryć, czy podczas zawierania umowy kierowca nie wprowadził ich w błąd.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Historia pojazdu podpowiadamy gdzie sprawdzić VIN (CEPiK, EasyVIN, Autobaza)

Zakup używanego samochodu to decyzja, która wymaga szczególnej ostrożności i dokładnej analizy. Jednym z najważniejszych kroków w tym procesie jest weryfikacja historii pojazdu, która może ujawnić najważniejsze informacje na temat jego przeszłości, stanu technicznego oraz potencjalnych problemów. Wartość takich danych jest nieoceniona,.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej