Punkta

Jak wynika z naszego raportu, ceny obowiązkowych polis OC w ciągu roku wzrosły o ponad 50%! Jeśli doliczymy do tego koszty ubezpieczenia autocasco, które w ostatnich miesiącach również poszybowały w górę, wydatki na ubezpieczenia komunikacyjne będą sporym obciążeniem dla budżetów domowych.

Dlatego też część kierowców postanowiła pójść na skróty i przy zawieraniu polisy AC zataja przed ubezpieczycielem niektóre fakty. Co najczęściej ukrywają?

Sposób 1 – Amnezja, czyli zapomniałem o stłuczce

Najlepszym sposobem na uzyskanie tańszej polisy AC jest posiadanie zniżek za bezszkodową jazdę. W zależności od ubezpieczyciela, za każdy rok bez szkody na koncie otrzymujesz ok. 10% rabat. Maksymalnie możesz mieć 70% zniżki. Oszczędności są więc bardzo duże. Podczas zawierania umowy deklarujesz, jak duże zniżki Ci przysługują.

Chcąc zaoszczędzić, część kierowców zataja przed ubezpieczycielem informacje o spowodowanych przez siebie szkodach. To błąd. Firmy ubezpieczeniowe już od kilku lat wymieniają się informacjami o sprawcach wypadków. Zniżki deklarowane przez kierowcę często są weryfikowane już na etapie wyliczania polisy. – Nawet, jeśli kierowcy uda się zataić informacje o szkodach na swoim koncie, w ciągu maksymalnie miesiąca ubezpieczyciel zwróci się do niego z żądaniem dopłaty do składki – wyjaśnia Grzegorz Bujański, doradca ds. ubezpieczeń Punkta, dawniej mfind.pl.

Sposób 2 – Pojazd służbowy jako prywatny

Ubezpieczyciele zawsze pobierają wyższe składki autocasco za pojazdy, których używamy w ramach działalności gospodarczej. Wynika to z faktu, że auta te pokonują statystycznie więcej kilometrów niż samochody prywatne. Ponadto, bardzo często samochody służbowe są używane przez różnych kierowców. Ryzyko szkody jest zatem większe.

Rozbieżności w cenach są widoczne np. przy ubezpieczaniu taksówek. Przykładowo, stawka AC za Toyotę Avensis z 2013 roku użytkowaną w celach prywatnych to 2800 złotych rocznie. Jeśli podczas zawierania umowy poinformujesz, że pojazd będzie wykorzystywany jako taxi, to składka za tę samą Toyotę będzie aż o 1400 zł wyższa. Jednak i tutaj kłamstwo nie popłaca.

W razie wykrycia nieprawidłowości, ubezpieczyciel potrąci wypłatę odszkodowania o różnicę w składce. W skrajnym przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe może w ogóle odmówić wypłaty.

Sposób 3 – Garażowany, ale na ulicy

Miejsce, w którym parkujesz auto w nocy również ma wpływ na cenę autocasco. Choć tutaj różnice nie są już tak duże, jak w przypadku sposobu użytkowania pojazdu, to jednak wciąż odczuwalne dla kieszeni. Przykładowo, jeśli zadeklarujesz, że Twoje auto będzie parkowane na ulicy, zapłacisz kilkaset złotych więcej, niż gdyby było przetrzymywane w indywidualnym garażu.

CZYTAJ TAKŻE

Jak kupić dobre AC? 9 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Ubezpieczenie AC – 8 pułapek, które grożą marnym odszkodowaniem

Skuteczna i rozsądna likwidacja szkód, czyli odszkodowanie z AC krok po kroku

Jednak w przypadku zgłoszenia szkody z tytułu AC, rzeczoznawca z pewnością upomni się o wskazanie zadeklarowanego przez kierowcę garażu. W przypadku wykrycia odstępstwa, ubezpieczyciel będzie mógł zażądać dopłaty w ramach wyrównania składki.

Sposób 4 – Ukrywanie młodego kierowcy

Najwięcej za AC płacą młodzi, niedoświadczeni kierowcy. Nie tylko nie posiadają oni zniżek za bezszkodową jazdę, lecz wręcz mają naliczane zwyżki za wiek. Ukrywanie faktu, że użytkownikiem pojazdu będzie nowicjusz, jest częstą praktyką wśród „kreatywnych” właścicieli pojazdów.

Pamiętaj, że gdy zgłosisz szkodę z tytułu AC, a towarzystwo ubezpieczeniowe dowie się, że w momencie stłuczki auto prowadził np. Twój syn, ubezpieczyciel będzie mógł zażądać dopłaty do ubezpieczenia.

Sposób 5 – Auto więcej stoi, niż jeździ

Kolejnym istotnym czynnikiem decydującym o wysokości składki AC jest roczny przebieg samochodu, deklarowany przez właściciela. Im więcej kilometrów pokonuje samochód, tym większa szansa na wystąpienie zdarzeń objętych ochroną ubezpieczeniową.

Warto pamiętać, że od 2014 roku istnieje obowiązek wpisywania do systemu CEPiK przebiegu auta podczas okresowych badań technicznych. Dostęp do tych danych mają też ubezpieczyciele, więc bardzo łatwo mogą sprawdzić, czy deklarowany przez właściciela przebieg pokrywa się z rzeczywistością – dodaje Grzegorz Bujański.

Jak widać w powyższych przykładach, nie ma dobrego sposobu na zatajenie prawdy. Oszustwa kończą się koniecznością dopłaty. – Jeśli okaże się, że kierowcy nie przysługują zniżki lub wręcz powinien mieć naliczoną zwyżkę, wówczas ubezpieczyciele najczęściej dokonują rekalkulacji i żądają dopłaty do pełnej wysokości składki. Kalkulując składkę ubezpieczyciel  bierze pod uwagę prawdopodobieństwo wystąpienia szkody w przyszłości. Jeśli zatem podczas trwania polisy wyjdą na jaw okoliczności zwiększające takie prawdopodobieństwo, firma ubezpieczeniowa doliczy składkę – tłumaczy Urszula Borowiecka, ekspert Punkta, dawniej mfind.pl.

Lepiej nie zatajać znanych nam okoliczności, bo towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj i tak się zorientują, czy nie wprowadziliśmy ich w błąd – potwierdza Grzegorz Bujański.

Dlatego lepiej sięgnąć po legalne i sprawdzone metody – przeczytasz o nich w artykule Zniżki na AC. Za co przysługują? Sprawdź, jak zaoszczędzić i wybierz najlepsze AC