Kłamiesz we wniosku o OC/AC? To bez sensu!

Aktualizacja:
nie kłam we wniosku o oc

Składki na ubezpieczenie OC i AC są z roku na rok coraz wyższe. To skłania nas do szukania sposobów na to, by płacić mniej. Często kusi nas by pewne niewygodne fakty zataić. Kłamiesz we wniosku o OC/AC? To bez sensu!

Jakie dane zatajamy we wniosku OC i AC?

Ubezpieczyciel przed podpisaniem umowy prosi nas o podanie wielu informacji. Pyta nas między innymi o historię ubezpieczeniową, użytkowników auta, przebieg, stan techniczny, wyjazdy zagraniczne, miejsce zamieszkania czy o to, do jakich celów wykorzystujemy samochód. A nam zdarza się zapominać o tym, że naszym autem jeździ też nasze dorosłe dziecko, które niedawno zrobiło prawo jazdy. Ukrywamy przed ubezpieczyciele także to, że nasze często auto przemierza nie tylko polskie, lecz także zagraniczne autostrady, a użytkowane jest w większości w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania.

Najczęściej jednak kłamiemy w kwestii spowodowanych przez nas stłuczek, bo za bezszkodową jazdę możemy dostać nawet 60 proc. zniżki na ubezpieczenie!

Fałszywe dane we wniosku OC – co za to grozi?

Jeśli skłamiemy we wniosku OC na temat liczby spowodowanych przez nas wypadków, to kłamstwo bardzo szybko wyjdzie na jaw, bo ubezpieczyciel przed podpisaniem umowy sprawdzi dane na temat naszej szkodowości w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. O prawdziwości pozostałych informacji przekona się jednak dopiero w momencie spowodowania przez nas szkody.

Niezależnie jednak od tego, czy prawda wyjdzie na jaw przed podpisaniem umowy OC, czy już po, poniesiemy takie same konsekwencje. Jakie? Mówi o tym art. 8a „Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych” z 22 maja 2003 r.

Art. 8a. 1. Jeżeli ubezpieczający nie podał zakładowi ubezpieczeń znanych sobie
okoliczności, o które zakład ubezpieczeń zapytywał przed zawarciem umowy
ubezpieczenia obowiązkowego i które pociągają za sobą istotną zmianę
prawdopodobieństwa wypadku ubezpieczeniowego, zakład ubezpieczeń ma prawo
żądać odpowiedniej zmiany wysokości składki ubezpieczeniowej z uwzględnieniem
zwiększenia prawdopodobieństwa wypadku ubezpieczeniowego wskutek
okoliczności niepodanych do jego wiadomości.

W praktyce oznacza to tyle, że jeśli spowodujemy szkodę podczas wyjazdu służbowego, a nie podaliśmy we wniosku, że będziemy wykorzystywać auto do takich celów, to towarzystwo ubezpieczeniowe zrekalkuluję składkę w oparciu o nowe informację i każe dopłacić różnicę.

Fałszywe dane we wniosku AC – co za to grozi?

W przypadku kłamstwa we wniosku AC sprawa będzie wyglądała trochę inaczej, ponieważ AC nie podlega regulacjom ustawy o ubezpieczeniach, tylko OWU, czyli Ogólnym Warunkom Ubezpieczenia. Są w nich zawarte szczegółowe zasady obowiązywania podpisanej przez Ciebie umowy, w tym te dotyczące wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli sytuacji, w których ubezpieczyciel nie jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania.

Najczęściej, podobnie jak w przypadku ubezpieczenia OC, kiedy nasze kłamstwo wychodzi na jaw, towarzystwo rekalkuluje składkę i każe dopłacić różnicę.

Kłamstwo nie popłaca!

Podawanie fałszywych informacji we wniosku OC czy AC jest, jak widać, jest jednym ze sposobów na obniżenie składki OC i AC, ale tylko na krótką metę. Jeśli chcesz obniżyć składkę i zachować wszystkie prawa ubezpieczonego, to skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń Punkta – znajdź tu najtańszą ofertę bez podawania fałszywych informacji we wniosku.

Skuteczność gwarantowana!

[Widget_reklama_porownywarki]

Podsumowanie

  1. Towarzystwa Ubezpieczeniowe sprawdzają dane na temat naszej szkodowości w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, nie opłaca się zatajać prawdy, bo ona i tak wyjdzie na jaw.
  2. Przeważnie konsekwencją kłamstwa jest rekalkulacja składki.
  3. Najlepszym sposobem na niskie ceny OC/AC jest porównywanie ofert i bezszkodowa jazda.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments