Kłamiesz we wniosku o OC/AC? To bez sensu!

Aktualizacja:
nie kłam we wniosku o oc

Składki na ubezpieczenie OC i AC są z roku na rok coraz wyższe. To skłania nas do szukania sposobów na to, by płacić mniej. Często kusi nas by pewne niewygodne fakty zataić. Kłamiesz we wniosku o OC/AC? To bez sensu!

Jakie dane zatajamy we wniosku OC i AC?

Ubezpieczyciel przed podpisaniem umowy prosi nas o podanie wielu informacji. Pyta nas między innymi o historię ubezpieczeniową, użytkowników auta, przebieg, stan techniczny, wyjazdy zagraniczne, miejsce zamieszkania czy o to, do jakich celów wykorzystujemy samochód. A nam zdarza się zapominać o tym, że naszym autem jeździ też nasze dorosłe dziecko, które niedawno zrobiło prawo jazdy. Ukrywamy przed ubezpieczyciele także to, że nasze często auto przemierza nie tylko polskie, lecz także zagraniczne autostrady, a użytkowane jest w większości w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania.

Najczęściej jednak kłamiemy w kwestii spowodowanych przez nas stłuczek, bo za bezszkodową jazdę możemy dostać nawet 60 proc. zniżki na ubezpieczenie!

Czytaj także: Kłamstwa, cholerne kłamstwa i statystyki – czy Mark Twain miał rację?

Fałszywe dane we wniosku OC – co za to grozi?

Jeśli skłamiemy we wniosku OC na temat liczby spowodowanych przez nas wypadków, to kłamstwo bardzo szybko wyjdzie na jaw, bo ubezpieczyciel przed podpisaniem umowy sprawdzi dane na temat naszej szkodowości w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. O prawdziwości pozostałych informacji przekona się jednak dopiero w momencie spowodowania przez nas szkody.

Niezależnie jednak od tego, czy prawda wyjdzie na jaw przed podpisaniem umowy OC, czy już po, poniesiemy takie same konsekwencje. Jakie? Mówi o tym art. 8a „Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych” z 22 maja 2003 r.

Art. 8a. 1. Jeżeli ubezpieczający nie podał zakładowi ubezpieczeń znanych sobie
okoliczności, o które zakład ubezpieczeń zapytywał przed zawarciem umowy
ubezpieczenia obowiązkowego i które pociągają za sobą istotną zmianę
prawdopodobieństwa wypadku ubezpieczeniowego, zakład ubezpieczeń ma prawo
żądać odpowiedniej zmiany wysokości składki ubezpieczeniowej z uwzględnieniem
zwiększenia prawdopodobieństwa wypadku ubezpieczeniowego wskutek
okoliczności niepodanych do jego wiadomości.

W praktyce oznacza to tyle, że jeśli spowodujemy szkodę podczas wyjazdu służbowego, a nie podaliśmy we wniosku, że będziemy wykorzystywać auto do takich celów, to towarzystwo ubezpieczeniowe zrekalkuluję składkę w oparciu o nowe informację i każe dopłacić różnicę.

Czytaj także: W jaki sposób wyłudzamy odszkodowania od ubezpieczycieli?

Fałszywe dane we wniosku AC – co za to grozi?

W przypadku kłamstwa we wniosku AC sprawa będzie wyglądała trochę inaczej, ponieważ AC nie podlega regulacjom ustawy o ubezpieczeniach, tylko OWU, czyli Ogólnym Warunkom Ubezpieczenia. Są w nich zawarte szczegółowe zasady obowiązywania podpisanej przez Ciebie umowy, w tym te dotyczące wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli sytuacji, w których ubezpieczyciel nie jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania.

Najczęściej, podobnie jak w przypadku ubezpieczenia OC, kiedy nasze kłamstwo wychodzi na jaw, towarzystwo rekalkuluje składkę i każe dopłacić różnicę.

Czytaj także: Wyłudzenie odszkodowania, oszustwo ubezpieczeniowe – jak są wykrywane?

Kłamstwo nie popłaca!

Podawanie fałszywych informacji we wniosku OC czy AC jest, jak widać, jest jednym ze sposobów na obniżenie składki OC i AC, ale tylko na krótką metę. Jeśli chcesz obniżyć składkę i zachować wszystkie prawa ubezpieczonego, to skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń Punkta – znajdź tu najtańszą ofertę bez podawania fałszywych informacji we wniosku.

Czytaj także: Sposoby na tanie AC, które tylko pozornie się opłacają

Ile kosztuje AC i od czego zależy cena tego ubezpieczenia?

Skuteczność gwarantowana!

[Widget_reklama_porownywarki]

Podsumowanie

  1. Towarzystwa Ubezpieczeniowe sprawdzają dane na temat naszej szkodowości w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, nie opłaca się zatajać prawdy, bo ona i tak wyjdzie na jaw.
  2. Przeważnie konsekwencją kłamstwa jest rekalkulacja składki.
  3. Najlepszym sposobem na niskie ceny OC/AC jest porównywanie ofert i bezszkodowa jazda.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej