Czy pary homoseksualne z USA wezmą ślub w kaplicy? Kto zapłaci za brak tolerancji w kościele?

Aktualizacja:
pary homoseksualne

Niespełna miesiąc temu Stany Zjednoczone opowiedziały się po stronie tolerancji, legalizując małżeństwa homoseksualne na terenie wszystkich stanów. Podczas gdy internauci z całego świata łączą się w radości z pomocą tęczowych zdjęć profilowych na facebooku, entuzjazmu nie podzielają kościoły, które obawiają się pozwów i związanych z nimi kosztów.

26 czerwca Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uznał, że zakaz zawierania małżeństw homoseksualnych narusza zawartą w konstytucji zasadę równego dostępu obywateli do ochrony prawnej, tym samym dokonując legalizacji związków jednopłciowych na terenie całego USA. Oznacza to, że wszystkie stany zobowiązane są do wydawania aktów małżeństwa parom homoseksualnym. Jak można się spodziewać, postanowienie Sądu Najwyższego nie wszystkim przypadło do gustu. W Luizjanie legalizacja związków homoseksualnych nie spodobała się do tego stopnia, że postanowiono odroczyć wydawanie aktów małżeństwa na 25 dni. Sprawę trafnie skomentował amerykański komik Jimmy Kimmel, twierdząc, że czas oczekiwania na ślub w Luizjanie jest dłuższy niż na kupno własnego karabinu AK-47.

Czytaj także: Ubezpieczenie dla zespołu weselnego, czyli odpowiedzialność wodzireja

W obliczu konsekwencji sprawy Obergefell vs Hodges stoją również kościoły różnych wyzwań, które nie uznają małżeństw homoseksualnych. Trudno przewidzieć, czy postanowienie Sądu Najwyższego wpłynie także na instytucje religijne. Duchowni oraz członkowie zgromadzeń obawiają się, że odmowa odprawienia ceremonii kościelnej parze homoseksualnej może zakończyć się pozwem. W świetle precedensów zaistniałych przed znamiennym 26 czerwca, takich jak przyznanie odszkodowania w wysokości 135 000 dolarów dla pary lesbijskiej, której katolicka cukiernia odmówiła upieczenia tortu weselnego, kościoły mają podstawy do obaw.

Czytaj także: Amerykański ubezpieczyciel podaje pomocną dłoń homoseksualistom

National Review podaje, że 1 lipca firma, która ubezpiecza ponad 8400 kościołów w Stanach Zjednoczonych – Southern Mutual Church Insurance Company – wystosowała biuletyn informacyjny na temat legalizacji małżeństw homoseksualnych. Ubezpieczyciel został zasypany pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi tego czy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej obejmie ewentualny pozew za straty moralne od wygnanej z ołtarza pary gejów lub lesbijek. Firma ubezpieczeniowa okazała się bezlitosna – OC obejmuje jedynie szkody, które związane są z uszczerbkiem na zdrowiu lub zniszczeniem własności. Koszty związane z wydatkami sądowymi można pokryć jedynie z dodatkowej polisy przeznaczonej do tego celu. Inne firmy ubezpieczeniowe nie stawiają sprawy tak kategorycznie, twierdząc, że każde roszczenie rozpatrywane jest indywidualnie.

Czytaj także: Ubezpieczenie domowej uprawy konopi, czyli Wujek Sam kontra marihuana po raz trzeci

Komu w czarnych scenariuszach kościołów w USA odbierana jest wolność osobista? Parom homoseksualnym, które mają prawo do równości czy członkom wspólnot religijnych, którym przysługuje prawo do wyznania? Tak czy inaczej, ktoś będzie musiał zapłacić…

Czytaj także: Dziecko warte milion dolarów – pułapki ubezpieczenia turystycznego dla przyszłych mam


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2018.03.29
Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie zadośćuczynień – czy jest powód do paniki?

Członek Twojej rodziny został poważnie poszkodowany w wypadku drogowym? Będziesz mógł z dużym prawdopodobieństwem otrzymać zadośćuczynienie. Oczywiście to nie cofnie czasu, ale może pomóc uporać się z problemami. Takie wyroki już zapadały, ale orzecznictwo było bardzo niejednolite.

Czytaj więcej
Dowiedz się, jakie są najczęstsze sposoby ubezpieczycieli na zaniżanie odszkodowań z OC i jak z nimi walczyć
2023.12.27  •  Podróże
Poznaj 10 tricków firm ubezpieczeniowych na zaniżanie odszkodowań z OC

Sprawca przyznał się do winy, grzecznie przeprosił i napisał oświadczenie z numerem swojej polisy OC. Teraz pozostaje już tylko czekać na odszkodowanie. Czy na pewno? Niestety ustalenie winy za kolizję to często dopiero początek ciężkiej walki o należne pieniądze. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie zawsze wypłacają tyle, ile potrzeba na pokrycie strat. Poznaj 10 tricków ubezpieczycieli na zaniżanie odszkodowań z OC.

Czytaj więcej
Gigantyczne odszkodowanie dla wdowy po palaczu
2014.07.20
Gigantyczne odszkodowanie dla wdowy po palaczu

To jest historia o odszkodowaniu, chociaż nie będzie go wypłacał ubezpieczyciel. Niemniej kwota jest kwotą. Sąd na Florydzie przyznał gigantyczne odszkodowanie dla wdowy po palaczu. Odszkodowanie, którego rozmiar trudno sobie wyobrazić.

Czytaj więcej
Ile można wycisnąć z ubezpieczyciela w sądzie?
2014.09.30
Rekordowe odszkodowania w Polsce i na świecie

W 1994 roku kobieta, która wylała na siebie gorącą kawę w jednej z popularnych restauracji z fast foodami, pozwała sieć za uszczerbek na zdrowiu i otrzymała odszkodowanie w wysokości 250 tysięcy dolarów. Od tamtej pory dwie rzeczy na stałe zagościły w życiu przeciętnego obywatela kraju rozwiniętego gospodarczo – ostrzeżenia na kubkach z gorącymi napojami oraz moda na pozwy cywilne i wysokie odszkodowania.

Czytaj więcej
Obrażenia po wypadku - odszkodowanie od sprawcy
2024.08.30  •  Podróże
Odszkodowanie z OC sprawcy kolizji – Jak się o nie ubiegać?

„Jak wysokie odszkodowanie od sprawcy wypadku mogę dostać po potrąceniu na przejściu dla pieszych?” – tego typu pytania zadają poszkodowani na rozmaitych forach internetowych. Problem polega na wycenie takiego uszczerbku. Twoje zdrowie to nie samochód, który wyceni za rzeczoznawca. Zobacz, jak dostać odszkodowanie z OC sprawcy kolizji.

Czytaj więcej
Kto zapłaci za zestrzelonego malezyjskiego boeinga?
2014.07.18
Kto zapłaci za zestrzelonego malezyjskiego boeinga?

Debata na temat tego, kto zapłaci za szkody powstałe w związku z katastrofą zestrzelonego malezyjskiego boeinga, może wydawać się niedelikatna, zwłaszcza tak krótko po tragicznym wydarzeniu. Jednak ubezpieczeniowego punktu widzenia ta tragedia jest bardzo ciekawym przypadkiem.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2025.01.07  •  Samochód
Najtańsze OC w styczniu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Śmierć właściciela pojazdu
2024.09.02  •  Samochód
Śmierć właściciela pojazdu – niezbędne formalności

Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.

Czytaj więcej
Kobieta sprawdzająca na komputerze czy dowód rejestracyjny jest do odbioru trzyma telefon
2024.09.02  •  Samochód
Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest do odbioru?

Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.

Czytaj więcej