Czy pary homoseksualne z USA wezmą ślub w kaplicy? Kto zapłaci za brak tolerancji w kościele?

Aktualizacja:
pary homoseksualne

Niespełna miesiąc temu Stany Zjednoczone opowiedziały się po stronie tolerancji, legalizując małżeństwa homoseksualne na terenie wszystkich stanów. Podczas gdy internauci z całego świata łączą się w radości z pomocą tęczowych zdjęć profilowych na facebooku, entuzjazmu nie podzielają kościoły, które obawiają się pozwów i związanych z nimi kosztów.

26 czerwca Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uznał, że zakaz zawierania małżeństw homoseksualnych narusza zawartą w konstytucji zasadę równego dostępu obywateli do ochrony prawnej, tym samym dokonując legalizacji związków jednopłciowych na terenie całego USA. Oznacza to, że wszystkie stany zobowiązane są do wydawania aktów małżeństwa parom homoseksualnym. Jak można się spodziewać, postanowienie Sądu Najwyższego nie wszystkim przypadło do gustu. W Luizjanie legalizacja związków homoseksualnych nie spodobała się do tego stopnia, że postanowiono odroczyć wydawanie aktów małżeństwa na 25 dni. Sprawę trafnie skomentował amerykański komik Jimmy Kimmel, twierdząc, że czas oczekiwania na ślub w Luizjanie jest dłuższy niż na kupno własnego karabinu AK-47.

W obliczu konsekwencji sprawy Obergefell vs Hodges stoją również kościoły różnych wyzwań, które nie uznają małżeństw homoseksualnych. Trudno przewidzieć, czy postanowienie Sądu Najwyższego wpłynie także na instytucje religijne. Duchowni oraz członkowie zgromadzeń obawiają się, że odmowa odprawienia ceremonii kościelnej parze homoseksualnej może zakończyć się pozwem. W świetle precedensów zaistniałych przed znamiennym 26 czerwca, takich jak przyznanie odszkodowania w wysokości 135 000 dolarów dla pary lesbijskiej, której katolicka cukiernia odmówiła upieczenia tortu weselnego, kościoły mają podstawy do obaw.

National Review podaje, że 1 lipca firma, która ubezpiecza ponad 8400 kościołów w Stanach Zjednoczonych – Southern Mutual Church Insurance Company – wystosowała biuletyn informacyjny na temat legalizacji małżeństw homoseksualnych. Ubezpieczyciel został zasypany pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi tego czy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej obejmie ewentualny pozew za straty moralne od wygnanej z ołtarza pary gejów lub lesbijek. Firma ubezpieczeniowa okazała się bezlitosna – OC obejmuje jedynie szkody, które związane są z uszczerbkiem na zdrowiu lub zniszczeniem własności. Koszty związane z wydatkami sądowymi można pokryć jedynie z dodatkowej polisy przeznaczonej do tego celu. Inne firmy ubezpieczeniowe nie stawiają sprawy tak kategorycznie, twierdząc, że każde roszczenie rozpatrywane jest indywidualnie.

Komu w czarnych scenariuszach kościołów w USA odbierana jest wolność osobista? Parom homoseksualnym, które mają prawo do równości czy członkom wspólnot religijnych, którym przysługuje prawo do wyznania? Tak czy inaczej, ktoś będzie musiał zapłacić…

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments