Samochód bez OC stał w salonie 20 godzin. Właściciel zapłaci 640 zł kary!

Aktualizacja:
Samochód bez OC stał w salonie 20 godzin. Właściciel zapłaci 640 zł kary!

Gazeta.pl opisuje historię Pana Eugeniusza, który kupił nowy samochód, ale sprzedawca ubezpieczył go dopiero następnego dnia. Za 20-godzinny postój auta bez OC w salonie, właściciel będzie musiał zapłacić Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu... 640 zł kary!

Czytaj też: Wyższe kary za brak OC i droższe ubezpieczenia. Gdzie znajdziesz tanie OC?

Pan Eugeniusz kupił forda fiestę 14 lutego 2013 r. w Płocku. Jeszcze tego samego dnia udał się do Łodzi, aby odebrać tablice rejestracyjne. Pan Eugeniusz chciał o tym poinformować dilera, ale salon był już zamknięty. Skontaktował się z nim dopiero następnego dnia rano i wtedy sprzedawca ubezpieczył samochód. Auto bez OC stało w salonie przez 20 godzin.

Kilka miesięcy później Pan Eugeniusz otrzymał od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wezwanie do zapłaty kary za nieopłacenie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Kara za jeden dzień (w tym wypadku 20 godzin w salonie) wyniosła 640 zł. O 90 zł więcej, niż ubezpieczenie OC forda za cały rok…

Czytaj także: Pomysł na transport w stolicy – złotówka za minutę jazdy wypożyczonym autem

Łodzianin próbował przekonać UFG, że nieubezpieczone auto znajdowało się w salonie, ale przedstawiciele Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego nie zamierzali się ugiąć – zgodnie z ustawą o obowiązkowych ubezpieczeniach, właściciel samochodu musi wykupić OC najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.

Czytaj też: Kierowcy bez OC w Polsce i Europie. Raport Punkta

Pan Eugeniusz zwrócił się o pomoc do Rzecznika Ubezpieczonych, który wystosował prośbę do UFG o zmniejszenie kary ze względu na „nietypowe” okoliczności. Jak się okazuje, byłoby to jednak możliwe tylko w przypadku, gdyby właściciel auta był w szczególnie trudnej sytuacji materialnej (np. bezrobotnym ojcem samotnie wychowującym gromadkę dzieci).

Czytaj także: Ubezpieczenie ślubne

„Ja już się chyba nie będę wygłupiał z tym formularzem. Wprawdzie jestem skromnym emerytem, ale od tych 640 zł nie zbankrutuję” – mówi Gazeta.pl zrezygnowany Pan Eugeniusz.

Czytaj także: UFG – w czym może Ci pomóc a za co ukarać?

Okiem eksperta Punkta:

„Z opisanej sytuacji wynika, że błąd popełnił przede wszystkim przedstawiciel salonu, który nie poinformował klienta o obowiązku ubezpieczenia samochodu w dniu rejestracji. Poza tym, u niektórych ubezpieczycieli polisę można wykupić bez tablic rejestracyjnych, jedynie na podstawie numeru VIN. Zabrakło więc odpowiedniej komunikacji na linii salon – klient. I chociaż sytuacja budzi kontrowersje, to decyzja UFG jest zgodna z prawem.”- mówi Edyta Skórka – ekspert ubezpieczeniowy, Koordynator Contact Center Punkta

Fot. By Corvettec6r (Own work) [CC0], via Wikimedia Commons

Czytaj także: Ubezpieczenie zespołu weselnego


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
23 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej