Tablice rejestracyjne - wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Aktualizacja:
tablice rejestracyjne

Tablice rejestracyjne dla pojazdu są czymś w rodzaju widocznego numeru identyfikacyjnego. Jest on unikatowy nie tylko w skali kraju, ale i świata. Jakie są rodzaje tablic i kto je wydaje? Ile kosztują tablice rejestracyjne? Co należy zrobić w razie kradzieży lub utraty tablicy? Odpowiedzi na te pytania poznasz w naszym artykule.

Kto wprowadził obowiązkowe tablice rejestracyjne?

Kto pierwszy wpadł na pomysł znakowania pojazdów mechanicznych? Zdania są podzielone, ale prawdopodobnie byli to Francuzi w roku 1893. Na naszym polskim podwórku pierwsze wprowadzono rozporządzeniem Ministra Robót Publicznych i Ministra Spraw Wewnętrznych w roku 1922. Ówczesne oznaczenie składało się z jednej lub dwóch liter dla identyfikacji województwa, w którym samochód zarejestrowano oraz z cyfr stanowiących numer rejestracyjny pojazdu. Przez kolejne lata zarówno symbole, jak i forma tablic ulegały zmianom ze względów geopolitycznych i praktycznych.

Obecnie stosowane polskie tablice rejestracyjne zostały wprowadzone w 2000 roku. Musisz wiedzieć, że nic, co znalazło się na tablicy rejestracyjnej, nie jest dziełem przypadku. Za kształt tzw. blach odpowiada Ministerstwo Infrastruktury, które w rozporządzeniu z dnia 22 lipca 2002 roku dokładnie określa rozmiar i znaczenie każdej litery i cyfry. Określa się w nim m.in., komu przysługuje, określony kolor tablic rejestracyjnych.

tablica rejestracyjna

Rodzaje tablic rejestracyjnych

Na drogach najczęściej spotkasz się ze zwyczajnymi – czyli biało-czarnymi tablicami rejestracyjnymi. Jednak polskie tablice podzielone są na znacznie więcej rodzajów, o których przeczytasz poniżej. Po czym poznać indywidualne? Jak odróżnić tymczasowe tablice od stałych?

Polskie Ministerstwo Infrastruktury ustanowiło podział tablic rejestracyjnych na:

 • zwyczajne,
 • indywidualne,
 • zabytkowe,
 • tymczasowe,
 • dyplomatyczne,
 • służb specjalnych.

Prawie każdy rodzaj posiada tzw. euroband czyli niebieski pasek z gwiazdkami UE i oznaczenie Polski – PL. Wcześniej, czyli przed wejściem do Unii Europejskiej, obok skrótu znajdowała się flaga państwa. Można ją nadal zauważyć przy tablicach aut np. z Norwegii.

Zobacz także: Koszt rejestracji samochodu

Tablice tymczasowe

Tablice tymczasowe mają służyć Ci tylko chwilowo. Niektórzy nazywają je próbnymi tablicami rejestracyjnymi. Możesz ich używać gdy np. chcesz wywieźć samochód za granicę, albo samochód nie był zarejestrowany, a czeka go badanie techniczne lub naprawa przed rejestracją stałą. Tablice tymczasowe charakteryzują się tym, że na białym tle wybita jest czerwona czcionka, a używać ich możesz maksymalnie 30 dni. Ewentualnie za dodatkowym wnioskiem możesz przedłużyć ten czas o 14 dni.

Ile kosztują tymczasowe tablice rejestracyjne?

Ich cena różni się w zależności od rodzaju pojazdu, dla którego wyrabiamy tymczasowe tablice rejestracyjne. Najwięcej zapłacą posiadacze samochodów osobowych, autobusów i ciągników – 62 zł. Koszt w przypadku przyczepi i naczep wynosi 40,75 zł. Za tymczasowe tablice rejestracyjne do motoroweru, motocykla i ciągnika rolniczego zapłacimy 37,75 zł.

tablice tymczasowe

http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Koteczek http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Tablice zwyczajne

Jeśli zakupiłeś auto i zamierzasz używać go dłużej niż 30 dni, to odpowiednie dla Twojego pojazdu będą tablice zwyczajne, czyli te najczęściej spotykane na polskich drogach. Podobnie jak omawiane „tymczasówki” mają białe tło, z tym że czcionka ma kolor czarny. Litery umieszczone na początku tablicy oznaczają województwo, w którym zarejestrowałeś samochód, a cyfry stanowią numer dobierany losowo (lub mniej losowo, jeśli trafisz miłą panią w Urzędzie Komunikacji).

Na koszt tablic rejestracyjnych składa się kilka elementów m.in. dowód, nalepka kontrolna czy same tablice. Dokładny koszt znajdziesz w dalszej części artykułu.

tablice normalne

Foto: by DG

Tablice indywidualne

Nie masz zamiaru zdawać się na ślepy los ani humory pani w okienku, a Twoja szeroko pojęta indywidualność wymaga zdecydowanego pokreślenia? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. W tej sytuacji możesz wybrać tablice indywidualne.

W granicach określonych przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury możesz na nich zamieścić swój pseudonim artystyczny, imię ukochanej lub nazwę swojej firmy. Zwróć uwagę, że minister nakazał, aby hasło wyróżniające Twój pojazd nie było obraźliwe. Dodatkowo musisz zmieścić się w 5 znakach (maksymalnie 2 litery możesz zastąpić cyframi), co niestety może zawęzić obraz Twojej indywidualności, ale zapewne uwolni wielką kreatywność.

tablice indywidualne

Foto by: Kazik Rex, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Żółte tablice dla aut zabytkowych

Jeśli w Twoim garażu ukrywasz skarb w postaci starej Warszawy po liftingu, która tylko czeka, aby objawić swe oryginalne kształty całemu światu to zechciej zafundować jej najpierw tzw. żółte blachy, czyli tablice rejestracyjne dla pojazdów zabytkowych.

Wyróżnia je to, że w odróżnieniu od wcześniej omawianych tablic mają tło koloru żółtego, a dodatkowo jest na nich narysowany symbol zabytkowego auta. Samochód musi spełniać szereg wymagań, aby zostać zarejestrowany w tej kategorii. Tego typu tablice wydawane są dla pojazdów starszych niż 25 lat, które nie są produkowane od co najmniej 15 lat i są wpisane do rejestru dóbr kultury. Sama zasada oznaczeń miejsca rejestracji i numerowania nie różni się od tablic standardowych.

tablice zabytkowe

Foto: by Julo

Niebieskie tablice aut dyplomatycznych

Jeżeli często poruszasz się po polskich drogach, to zapewne spotkasz się także z pojazdami z niebieskimi tablicami rejestracyjnymi. Dodatkowo takie samochody przybierane są czasami flagami innych państw, często wyglądających bardzo egzotycznie. Te niebieskie tabliczki to tablice dyplomatyczne i nadawane są wyłącznie dla pojazdów przedstawicielstw dyplomatycznych i misji państw obcych w Polsce. Jako jedyne nie mają eurobandu. Pierwsza litera występująca na tablicy rejestracyjnej oznacza województwo rejestracji, 3 pierwsze cyfry to symbol państwa a trzy kolejne kod przeznaczenia. Często pojazdy dyplomatów oznaczone są dodatkowo naklejką z literami CD.

tablice dyplomatyczne

Foto: by Sebastianm, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/

Tablice rejestracyjne dla aut specjalnych

Osobnymi oznaczeniami zarówno samych pojazdów, jak i ich tablic rejestracyjnych mogą poszczycić się pojazdy specjalne. Do takich pojazdów zaliczyć można wojskowy transporter opancerzony, koparkę w usługach straży granicznej, ale i limuzynę CBA. Każda służba specjalna w Polsce ma przydzielone specjalne tablice rejestracyjne. Policyjne auta np. mają zawsze początek HP – oczywiście, o ile nie są to nieoznakowane radiowozy.

tablice wojskowe

Zielone tablice aut elektrycznych

Ostatni rodzaj tablic rejestracyjnych to tablice przeznaczone dla aut elektrycznych oraz tych napędzanych wodorem. Mają charakterystyczną zieloną barwę. Coraz więcej można ich spotkać na drogach, zwłaszcza większych ośrodków miejskich. To sposób na wyróżnienie ekologicznych modeli na drodze.

Warto zauważyć, że nie tylko kolor zielonych tablic rejestracyjnych mają bardziej atrakcyjny. Według danych Punkty średnia cena OC pojazdów elektrycznych jest o kilkadziesiąt procent niższa niż np. zasilanych olejem napędowym. Dowiedz się więcej: Najtańsze OC w 2022 ▷ Ubezpieczenie OC kup już za 140 zł!

Sprawdź swoją składkę ubezpieczenia OC/AC!

Tablica rejestracyjna dla aut elektrycznychFoto: Fakty Kaliskie

Kto wydaje tablice rejestracyjne?

Żeby otrzymać tablice rejestracyjne dla Twojego pojazdu, musisz udać się do wydziału komunikacji w Twoim urzędzie miasta, dzielnicy lub powiatu. Gdy złożysz w urzędzie wniosek o rejestrację pojazdu, Starosta Powiatowy może wydać właściwą dla Twojego miejsca zamieszkania decyzję o zarejestrowaniu samochodu. Urzędnicy przygotują następnie stosowne dokumenty wraz z tablicami rejestracyjnymi.

Pamiętaj: w celu uzyskania nr rejestracyjnego pojazdu oprócz prawidłowo wypełnionego wniosku o rejestrację powinieneś przedstawić:

 • dowód własności pojazdu lub jego powierzenia,
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego,
 • dowód rejestracyjny, jeśli samochód był wcześniej już rejestrowany,
 • kartę pojazdu, jeżeli ją otrzymałeś,
 • dowód opłacenia akcyzy lub zaświadczenie stwierdzające zwolnienie z opłaty w przypadku samochodu sprowadzanego z zagranicy,
 • dowód uiszczenia opłaty recyklingowej i rejestracyjnej.

Więcej na temat formalności związanych z rejestracją pojazdu przeczytasz w artykule na temat wniosku o rejestrację pojazdu. Pobierz bezpłatnie druk wniosku o rejestrację pojazdu.

Zobacz także: Profesjonalne tablice rejestracyjne

Ile kosztują tablice rejestracyjne?

Podobne jak wiele czynności obowiązkowych, rejestracja pojazdu wraz z pozyskaniem tablic rejestracyjnych niestety nie jest bezpłatna. Pomijając koszt czasu straconego w kolejkach, urlopu wykorzystanego w celu stania w kolejkach oraz obgryzionych długopisów podczas wypisywania wniosków, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy podaje poniższy cennik:


Samochód
Przyczepa, naczepa, ciągnikMotocykl
Tablice rejestracyjne80 zł40 zł40 zł
Indywidualne tablice rejestracyjne1000 zł500 zł
Dowód rejestracyjny54 zł54 zł54 zł
Pozwolenie czasowe13,50 zł13,50 zł13,50 zł
Nalepka kontrolna18,50 zł
Nalepka legalizacyjna12,50 zł12,50 zł12,50 zł
Opłata ewidencyjna2 zł1,5 zł1,5 zł
RAZEM (w przypadku zwyczajnych tablic rej.)180, 50 zł121,50 zł121,50 zł
RAZEM (w przypadku indywidualnych tablic rej.)1100,50 zł581,50 zł

Ile kosztują indywidualne tablice rejestracyjne i czy warto takie mieć?

Ile kosztuje tablica rejestracyjna z imieniem lub innym słowem, które chcemy tam zamieścić? W tym wypadku musisz liczyć się z kosztem około 1100 złotych. Jak widzisz – ich cena jest dużo wyższa niż tradycyjnych tablic. Jednak – jak już wspominaliśmy – możesz na nich umieścić nazwę firmy, swoje imię lub pseudonim. Dlatego też dla wielu osób jest to bardzo dobre rozwiązanie i są w stanie ponieść dodatkowe koszty i cieszyć się indywidualną tablicą oraz numerem rejestracyjnym, który na pewno zapamiętają. Szczególne znaczenie ma to na pewno dla właścicieli firm czy zakładów usługowych – tablica z nazwą przedsiębiorstwa to dodatkowy atut.

Zgubiona tablica rejestracyjna – co robić? 

Tablice rejestracyjne częściej niż inne elementy Twojego pojazdu mogą ulec zniszczeniu, zagubieniu lub kradzieży. Czy możesz ten fakt zignorować i jeździć bez tablic? Niestety zgodnie z polskim prawem poruszanie się po drogach bez tablic rejestracyjnych jest zabronione. Za złamanie tego przepisu grozi Ci mandat karny lub nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i zakaz dalszej jazdy. Co robić zatem w przypadku zniszczenia lub zagubienia tablicy rejestracyjnej? Konieczna okaże się ponowna wizyta w urzędzie komunikacji w celu wydania duplikatu tablicy rejestracyjnej. Należy złożyć stosowny wniosek oraz przedłożyć poniższe dokumenty:

 • dowód rejestracyjny,
 • oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań w przypadku zagubienia tablic oraz określenie okoliczności zagubienia,
 • dowód tożsamości,
 • aktualny odpis z KRS i zaświadczenie o nadanym nr REGON – w przypadku podmiotów rejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym,
 • pełnomocnictwo – w przypadku kiedy chcesz dopełnić formalności w czyimś imieniu,
 • dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego OC lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie,
 • dowód uiszczenia opłaty komunikacyjnej i ewidencyjnej.

Przy odbiorze duplikatu tablicy powinieneś mieć dodatkowo kartę pojazdu, tablicę rejestracyjną, która Ci pozostała, dowód rejestracyjny, dowód tożsamości, pełnomocnictwo (jw.) oraz zaświadczenie o ubezpieczeniu.

kradzież - autocasco - punkta

Ile kosztuje duplikat tablicy rejestracyjnej?

Nie zapominaj, że w przypadku wydania duplikatu tablic rejestracyjnych także musisz dokonać stosownych opłat podobnie jak przy pierwszej rejestracji. W przypadku samochodu wynosi ona 53 zł za jedną tablicę oraz 93 zł za komplet. Czas oczekiwania na wyrobienie wtórnika tablic rejestracyjnych może różnić się w zależności od wydziału komunikacji – średnio jest to około 4 dni. 

Kradzież tablic rejestracyjnych – zgłoś, zanim będziesz mieć kłopoty!

Sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana w przypadku kradzieży tablic rejestracyjnych. W wielu polskich miastach ten proceder zyskuje na popularności. Skradzione „blachy” służą złodziejom podczas kradzieży paliwa na stacjach benzynowych lub do innych działań przestępczych. Co robić w przypadku stwierdzenia kradzieży tablic rejestracyjnych? To wbrew pozorom nie jest drobnostka – jeśli jej nie zgłosisz, a zostaną użyte przez przestępców, możesz mieć nieprzyjemności. Natychmiast udaj się do najbliższego komisariatu policji w celu złożenia zawiadomienia o kradzieży. O takiej konieczności zostaniesz zapewne poinformowany przez dyspozytora policji, jeśli wcześniej zadzwonisz na 997.

Na komisariacie zostaniesz zapytany o to, kiedy zauważyłeś zaginięcie tablic rejestracyjnych (dokładna godzina) i w jakich okolicznościach. Dodatkowo, czy nie podejrzewasz kogoś o ten czyn lub wiesz, jak można kogoś takiego odszukać. Przedstawisz dowód osobisty, dokumenty wozu (dowód rejestracyjny) i zostaniesz poinformowany, że za składanie fałszywych zeznań możesz zostać ukarany. Pamiętaj, aby na koniec poprosić o zaświadczenie o poinformowaniu o kradzieży, które później wymagane jest często w urzędzie, a dodatkowo może być pomocne, jeżeli musisz się gdzieś przemieścić pojazdem bez tablic rejestracyjnych.

Jak już te przykre formalności masz za sobą, to także w tym przypadku czeka Cię wizyta w wydziale komunikacji stosownego dla Twojego miejsca zamieszkania urzędu. Tam możesz złożyć wniosek o wydanie duplikatu tablic rejestracyjnych lub nadanie nowych numerów. Jaka jest różnica w Twoim przypadku? Jeżeli skradzione numery posłużą komuś podczas przestępstwa, to może się zdarzyć, że otrzymasz wezwanie w celu złożenia wyjaśnień. Nowe numery rejestracyjne „odetną” Cię skutecznie od skradzionych tablic.

To, co zyskujesz w przypadku nowych tablic rejestracyjnych, to także czas, ponieważ „blachy” dostajesz od ręki wraz z dowodem tymczasowym pozwalającym Ci na poruszanie się pojazdem. Dowód stały odbierzesz w ciągu maksymalnie 30 dni od Twojej pierwszej wizyty w urzędzie. To, co tracisz, to pieniądze, ponieważ nowe tablice rejestracyjne są droższe od duplikatów. Za komplet nowych „blach” zapłacisz 180 zł.

Zobacz także: Małe tablice rejestracyjne

Pytania i odpowiedzi

Czy numer rejestracyjny tablicy tymczasowej jest taki sam jak tablicy zwyczajnej?
Co zrobić, gdy tablica rejestracyjna została w innym województwie niż wydział komunikacyjny przyznający dokument?
Czy mając próbne tablice rejestracyjne można wyjechać autem za granicę?
Czy posiadając zwyczajne tablice rejestracyjne, można wymienić je na indywidualne?
Czy w przypadku uszkodzenia tablicy rejestracyjnej trzeba ją wymieniać?
Ile czasu trzeba czekać na wtórnik tablic rejestracyjnych?
Ile kosztują tablice rejestracyjne?

Podsumowanie

 1. Zwyczajne tablice rejestracyjne samochodu kosztują 80 zł.
 2. Koszt indywidualnych tablic to 1000 zł.
 3. Za jazdę bez tablic rejestracyjnych możesz dostać mandat.
 4. W przypadku kradzieży tablic rejestracyjnych musisz zgłosić ten fakt na policję.
 5. Po kradzieży najlepiej zamówić nowe tablice. To kosztuje więcej niż wydanie duplikatów, ale pomoże Ci uniknąć nieprzyjemności.

Katarzyna Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Wytrawna znawczyni rynku ubezpieczeniowego, ponad 10 lat doświadczeń w branży, większość tego czasu na pokładzie grupy Punkta. Lubi podróże, raczej woli psy niż koty i nie trudno nam się z nią w tej kwestii nie zgodzić.

guest
114 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej