Tablice rejestracyjne - wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Aktualizacja:
tablice rejestracyjne

Tablice rejestracyjne dla pojazdu są czymś w rodzaju widocznego numeru identyfikacyjnego. Jest on unikatowy nie tylko w skali kraju, ale i świata. Jakie są rodzaje tablic i kto je wydaje? Ile kosztują tablice rejestracyjne? Co należy zrobić w razie kradzieży lub utraty tablicy? Odpowiedzi na te pytania poznasz w naszym artykule.

Kto wprowadził obowiązkowe tablice rejestracyjne?

Kto pierwszy wpadł na pomysł znakowania pojazdów mechanicznych? Zdania są podzielone, ale prawdopodobnie byli to Francuzi w roku 1893. Na naszym polskim podwórku pierwsze wprowadzono rozporządzeniem Ministra Robót Publicznych i Ministra Spraw Wewnętrznych w roku 1922. Ówczesne oznaczenie składało się z jednej lub dwóch liter dla identyfikacji województwa, w którym samochód zarejestrowano oraz z cyfr stanowiących numer rejestracyjny. Przez kolejne lata zarówno symbole, jak i forma tablic ulegały zmianom ze względów geopolitycznych i praktycznych.

Obecnie stosowane polskie tablice rejestracyjne zostały wprowadzone w 2000 roku. Musisz wiedzieć, że nic, co znalazło się na tablicy rejestracyjnej, nie jest dziełem przypadku. Za kształt tzw. blach odpowiada Ministerstwo Infrastruktury, które w rozporządzeniu z dnia 22 lipca 2002 roku dokładnie określa rozmiar i znaczenie każdej litery i cyfry. Określa się w nim m.in., komu przysługuje, określony kolor tablic rejestracyjnych.

tablica rejestracyjna

Rodzaje tablic rejestracyjnych

Na drogach najczęściej spotkasz się ze zwyczajnymi – czyli biało czarnymi. Jednak polskie tablice rejestracyjne podzielone są na znacznie więcej rodzajów, o których przeczytasz poniżej. Po czym poznać indywidualne? Jak odróżnić tymczasowe tablice od stałych?

Polskie Ministerstwo Infrastruktury ustanowiło podział tablic rejestracyjnych na:

 • zwyczajne
 • indywidualne
 • zabytkowe
 • tymczasowe
 • dyplomatyczne
 • służb specjalnych

Prawie każdy rodzaj posiada tzw. euroband czyli niebieski pasek z gwiazdkami UE i oznaczenie Polski – PL. Wcześniej, czyli przed wejściem do Unii Europejskiej, obok skrótu znajdowała się flaga państwa. Można ją nadal zauważyć przy tablicach aut np. z Norwegii.

Tablice tymczasowe

Tablice tymczasowe mają służyć Ci tylko chwilowo. Możesz ich używać gdy np. chcesz wywieźć samochód za granicę, albo samochód nie był zarejestrowany, a czeka go badanie techniczne lub naprawa przed rejestracją stałą. Tablice tymczasowe charakteryzują się tym, że na białym tle wybita jest czerwona czcionka, a używać ich możesz maksymalnie 30 dni. Ewentualnie za dodatkowym wnioskiem możesz przedłużyć ten czas o 14 dni.

Ile kosztują tymczasowe tablice rejestracyjne?

Ich cena różni się w zależności od rodzaju pojazdu, dla którego wyrabiamy tymczasowe tablice rejestracyjne. Najwięcej zapłacą posiadacze samochodów osobowych, autobusów i ciągników – 62 zł. Koszt w przypadku przyczepi i naczep wynosi 40,75 zł. Za tymczasowe tablice rejestracyjne do motoroweru, motocykla i ciągnika rolniczego zapłacimy 37,75 zł.

tablice tymczasowe

http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Koteczek http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Tablice zwyczajne

Jeśli zakupiłeś auto i zamierzasz używać go dłużej niż 30 dni, to odpowiednie dla Twojego pojazdu będą tablice zwyczajne, czyli te najczęściej spotykane na polskich drogach. Podobnie jak omawiane „tymczasówki” mają białe tło, z tym że czcionka ma kolor czarny. Litery umieszczone na początku tablicy oznaczają województwo, w którym zarejestrowałeś samochód, a cyfry stanowią numer dobierany losowo (lub mniej losowo, jeśli trafisz miłą Panią w Urzędzie Komunikacji).

Na koszt tablic rejestracyjnych składa się kilka elementów m.in. dowód, nalepka kontrolna czy same tablice. Dokładny koszt znajdziesz w dalszej części artykułu.

tablice normalne

Foto: by DG

Tablice indywidualne

Nie masz zamiaru zdawać się na ślepy los ani humory Pani w okienku, a Twoja szeroko pojęta indywidualność wymaga zdecydowanego pokreślenia? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. W tej sytuacji możesz wybrać tablice indywidualne.

W granicach określonych przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury możesz na nich zamieścić swój pseudonim artystyczny, imię ukochanej lub nazwę swojej firmy. Zwróć uwagę, że minister nakazał, aby hasło wyróżniające Twój pojazd nie było obraźliwe. Dodatkowo musisz zmieścić się w 5 znakach (maksymalnie 2 litery możesz zastąpić cyframi), co niestety może zawęzić obraz Twojej indywidualności, ale zapewne uwolni wielką kreatywność.

tablice indywidualne

Foto by: Kazik Rex, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Żółte tablice dla aut zabytkowych

Jeśli w Twoim garażu ukrywasz skarb w postaci starej Warszawy po liftingu, która tylko czeka, aby objawić swe oryginalne kształty całemu światu to zechciej zafundować jej najpierw tzw. żółte blachy czyli tablice rejestracyjne dla pojazdów zabytkowych.

Wyróżnia je to, że w odróżnieniu od wcześniej omawianych tablic mają tło koloru żółtego, a dodatkowo jest na nich narysowany symbol zabytkowego auta. Samochód musi spełniać szereg wymagań, aby zostać zarejestrowany w tej kategorii. Tego typu tablice wydawane są dla pojazdów starszych niż 25 lat, które nie są produkowane od co najmniej 15 lat i są wpisane do rejestru dóbr kultury. Sama zasada oznaczeń miejsca rejestracji i numerowania nie różni się od tablic standardowych.

tablice zabytkowe

Foto: by Julo

Niebieskie tablice aut dyplomatycznych

Jeżeli często poruszasz się po polskich drogach, to zapewne spotkasz się także z pojazdami z niebieskimi tablicami rejestracyjnymi. Dodatkowo takie samochody przybierane są czasami flagami innych państw, często wyglądających bardzo egzotycznie. Te niebieskie tabliczki to tablice dyplomatyczne i nadawane są wyłącznie dla pojazdów przedstawicielstw dyplomatycznych i misji państw obcych w Polsce. Jako jedyne nie mają eurobandu. Pierwsza litera występująca na tablicy rejestracyjnej oznacza województwo rejestracji, 3 pierwsze cyfry to symbol państwa a trzy kolejne kod przeznaczenia. Często pojazdy dyplomatów oznaczone są dodatkowo naklejką z literami CD.

tablice dyplomatyczne

Foto: by Sebastianm, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/

Tablice rejestracyjne dla aut specjalnych

Osobnymi oznaczeniami zarówno samych pojazdów, jak i ich tablic rejestracyjnych mogą poszczycić się pojazdy specjalne. Do takich pojazdów zaliczyć można wojskowy transporter opancerzony, koparkę w usługach straży granicznej, ale i limuzynę CBA. Każda służba specjalna w Polsce ma przydzielone specjalne tablice rejestracyjne. Na ilustracji poniżej znajduje się wojskowa tablica rejestracyjna. Policyjne auta np. mają zawsze początek HP – oczywiście, o ile nie są to nieoznakowane radiowozy. W tym przypadku kolejna litera oznacza województwo np. HPK – to rejestracja dla pojazdów służb z podkarpacia.

tablice wojskowe

Zielone tablice aut elektrycznych

Ostatni rodzaj tablic rejestracyjnych to tablice przeznaczone dla aut elektrycznych oraz tych napędzanych wodorem. Mają charakterystyczną zieloną barwę. Coraz więcej można ich spotkać na drogach, zwłaszcza większych ośrodków miejskich. To sposób na wyróżnienie ekologicznych modeli na drodze.

Warto zauważyć, że nie tylko kolor tablic rejestracyjnych mają bardziej atrakcyjny. Według danych Punkty średnia cena OC pojazdów elektrycznych jest o kilkadziesiąt procent niższa niż np. zasilanych olejem napędowym. Dowiedz się więcej: Najtańsze OC w 2022 ▷ Ubezpieczenie OC kup już za 140 zł!

Sprawdź swoją składkę ubezpieczenia OC/AC!

Tablica rejestracyjna dla aut elektrycznychFoto: Fakty Kaliskie

Kto wydaje tablice rejestracyjne?

Żeby otrzymać tablice rejestracyjne dla Twojego pojazdu, musisz udać się do wydziału komunikacji w Twoim urzędzie miasta, dzielnicy lub powiatu. Gdy złożysz w urzędzie wniosek o rejestrację pojazdu, Starosta Powiatowy może wydać właściwą dla Twojego miejsca zamieszkania decyzję o zarejestrowaniu samochodu. Urzędnicy przygotują następnie stosowne dokumenty wraz z tablicami rejestracyjnymi.

Pamiętaj – w celu rejestracji pojazdu oprócz prawidłowo wypełnionego wniosku o rejestrację powinieneś przedstawić:

 • dowód własności pojazdu lub jego powierzenia,
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego,
 • dowód rejestracyjny, jeśli samochód był wcześniej już rejestrowany,
 • kartę pojazdu, jeżeli ją otrzymałeś,
 • dowód opłacenia akcyzy lub zaświadczenie stwierdzające zwolnienie z opłaty w przypadku samochodu sprowadzanego z zagranicy,
 • dowód uiszczenia opłaty recyklingowej i rejestracyjnej.

Więcej na temat formalności związanych z rejestracją pojazdu przeczytasz w artykule na temat wniosku o rejestrację pojazdu. Pobierz bezpłatnie druk wniosku o rejestrację pojazdu.

Ile kosztują nowe tablice rejestracyjne?

Podobne jak wiele czynności obowiązkowych, rejestracja pojazdu wraz z pozyskaniem tablic rejestracyjnych niestety nie jest bezpłatna. Pomijając koszt czasu straconego w kolejkach, urlopu wykorzystanego w celu stania w kolejkach oraz obgryzionych długopisów podczas wypisywania wniosków, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy (przykładowo) podaje poniższy cennik:

SamochódPrzyczepa/naczepa,ciągnik rolniczyMotocyklMotorower
Tablice rejestracyjne zwyczajne80 zł40 zł40 zł30 zł
Tablice rejestracyjne<br>indywidualne1000 zł-500 zł-
Dowód rejestracyjny54 zł54 zł54 zł54 zł
Pozwolenie czasowe13,50 zł13,50 zł13,50 zł13,50 zł
Nalepka kontrolna18,50 zł---
Nalepka legalizacyjna12,50 zł12,50 zł12,50 zł12,50 zł
Opłata ewidencyjna2 zł1,50 zł1,50 zł1,50 zł
RAZEM (w przypadku zwyczajnych tablic rej.)180, 50 zł121,50 zł121,50 zł111,50 zł
RAZEM (w przypadku indywidualnych tablic rej.)1100,50 zł-581,50 zł-

Źródło: www.um.warszawa.pl

Zgubiona tablica rejestracyjna – co robić? 

Tablice rejestracyjne częściej niż inne elementy Twojego pojazdu mogą ulec zniszczeniu, zagubieniu lub kradzieży. Czy możesz ten fakt zignorować i jeździć bez tablic? Niestety zgodnie z polskim prawem poruszanie się po drogach bez tablic rejestracyjnych jest zabronione. Za złamanie tego przepisu grozi Ci mandat karny do 500 zł lub nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i zakaz dalszej jazdy. Co robić zatem w przypadku zniszczenia lub zagubienia tablicy rejestracyjnej? Konieczna okaże się ponowna wizyta w urzędzie komunikacji w celu wydania duplikatu tablicy rejestracyjnej. Należy złożyć stosowny wniosek oraz przedłożyć poniższe dokumenty:

 • dowód rejestracyjny,
 • oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań w przypadku zagubienia tablic oraz określenie okoliczności zagubienia,
 • dowód tożsamości,
 • aktualny odpis z KRS i zaświadczenie o nadanym nr REGON – w przypadku podmiotów rejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym,
 • pełnomocnictwo – w przypadku kiedy chcesz dopełnić formalności w czyimś imieniu,
 • dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego OC lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie,
 • dowód uiszczenia opłaty komunikacyjnej i ewidencyjnej.

Przy odbiorze duplikatu tablicy powinieneś mieć dodatkowo kartę pojazdu, tablicę rejestracyjną, która Ci pozostała, dowód rejestracyjny, dowód tożsamości, pełnomocnictwo (jw) oraz zaświadczenie o ubezpieczeniu.

kradzież - autocasco - punkta

Ile kosztuje duplikat tablicy rejestracyjnej?

Nie zapominaj, że w przypadku wydania duplikatu tablic rejestracyjnych także musisz dokonać stosownych opłat podobnie jak przy pierwszej rejestracji. W przypadku samochodu wynosi ona 53 zł za jedną tablicę oraz 93 zł za komplet. Czas oczekiwania na wyrobienie wtórnika tablic rejestracyjnych może różnić się w zależności od wydziału komunikacji – średnio jest to około 4 dni. 

Kradzież tablic rejestracyjnych – zgłoś, zanim będziesz mieć kłopoty!

Sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana w przypadku kradzieży tablic rejestracyjnych. W wielu polskich miastach ten proceder zyskuje na popularności. Skradzione “blachy” służą złodziejom podczas kradzieży paliwa na stacjach benzynowych lub do innych działań przestępczych. Co robić w przypadku stwierdzenia kradzieży tablic rejestracyjnych? To wbrew pozorom nie jest drobnostka – jeśli jej nie zgłosisz, a zostaną użyte przez przestępców, możesz mieć nieprzyjemności. Natychmiast udaj się do najbliższego komisariatu policji w celu złożenia zawiadomienia o kradzieży. O takiej konieczności zostaniesz zapewne poinformowany przez dyspozytora policji, jeśli wcześniej zadzwonisz na 997.

Na komisariacie zostaniesz zapytany o to, kiedy zauważyłeś zaginięcie tablic rejestracyjnych (dokładna godzina) i w jakich okolicznościach. Dodatkowo, czy nie podejrzewasz kogoś o ten niechlubny czyn lub wiesz, jak można kogoś takiego odszukać. Przedstawisz dowód osobisty, dokumenty wozu (dowód rejestracyjny) i zostaniesz poinformowany że za składanie fałszywych zeznań możesz zostać ukarany. Pamiętaj, aby na koniec poprosić o zaświadczenie o poinformowaniu o kradzieży, które później wymagane jest często w urzędzie, a dodatkowo może być pomocne jeżeli musisz się gdzieś przemieścić pojazdem bez tablic rejestracyjnych.

Jak już te przykre formalności masz za sobą, to także w tym przypadku czeka Cię wizyta w wydziale komunikacji stosownego dla Twojego miejsca zamieszkania urzędu. Tam możesz złożyć wniosek o wydanie duplikatu tablic rejestracyjnych lub nadanie nowych numerów. Jaka jest różnica w Twoim przypadku? Jeżeli skradzione numery posłużą komuś podczas przestępstwa, to może się zdarzyć że otrzymasz wezwanie w celu złożenia wyjaśnień. Nowe numery rejestracyjne „odetną” Cię skutecznie od skradzionych tablic.

To, co zyskujesz w przypadku pozyskiwania nowych tablic rejestracyjnych, to także czas, ponieważ “blachy” dostajesz od ręki wraz z dowodem tymczasowym pozwalającym Ci na poruszanie się pojazdem. Dowód stały odbierzesz w ciągu maksymalnie 30 dni od Twojej pierwszej wizyty w urzędzie.To, co tracisz, to pieniądze, ponieważ nowe tablice rejestracyjne są droższe od duplikatów. Za komplet nowych “blach” zapłacisz 180 zł.

Pytania i odpowiedzi

Czy numer tymczasowej tablicy rejestracyjnej jest taki sam jak tablicy zwyczajnej?
Co zrobić, gdy tablica rejestracyjna została w innym województwie niż wydział komunikacyjny przyznający dokument?
Czy mając tymczasowe tablice rejestracyjne można wyjechać autem za granicę?
Czy posiadając zwyczajne tablice rejestracyjne, można wymienić je na indywidualne?
Czy w przypadku uszkodzenia tablicy rejestracyjnej trzeba ją wymieniać?
Ile czasu trzeba czekać na wtórnik tablic rejestracyjnych?

Podsumowanie

 1. Zwyczajne tablice rejestracyjne samochodu kosztują 80 zł. Koszt indywidualnych to 1000 zł.
 2. Za jazdę bez tablic rejestracyjnych możesz dostać mandat.
 3. W przypadku kradzieży tablic rejestracyjnych musisz zgłosić ten fakt na policję.
 4. Po kradzieży najlepiej zamówić nowe tablice. To kosztuje więcej niż wydanie duplikatów, ale pomoże Ci uniknąć nieprzyjemności.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
110 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
iza
iza
7 lat temu

Bardzo przydatny artykul, dziekuje!

Rob
Rob
7 lat temu

Dzięki bardzo. Akurat kilka dni temu ktoś mi ukradł obie tablice. :/

Janek
Janek
7 lat temu

Wszystko fajne, ale nie ma informacji ile czasu się czeka na duplikat tablicy?

Agata Ostrowska-Jasik
Agata Ostrowska-Jasik
7 lat temu
Reply to  Janek

Średni czas oczekiwania na wtórnik tablic rejestracyjnych to około 4-5 dni.

Robert
Robert
6 lat temu
Reply to  Janek

Trzeba czytać ze zrozumieniem 🙂 a w artykule pisze jak BYK ;
To, co zyskujesz w przypadku pozyskiwania nowych tablic rejestracyjnych, to także czas, ponieważ “blachy” dostajesz od ręki wraz z dowodem tymczasowym

Nosferatek
Nosferatek
6 lat temu
Reply to  Robert

Wlasnie Robercie, czytać ze zrozumieniem :-).
Od reki dostajesz NOWE tablice z nowym numerem. Jak chcesz duplikat to muszą ci je zrobić. Trwa to kilka dni.

BTW. Nie „pisze” tylko „jest napisane” 😉

Robert
Robert
4 lat temu
Reply to  Nosferatek

wszystko mi jedno jak sie pisze ziomku, jestes na geografji czy co? lamajo.

Stefan
Stefan
6 lat temu
Reply to  Robert

NIE. Wraz z dowodem tymczasowym nie dostajesz stałych blach!!! tylko możesz, ale nie musisz, wykupić czerwone tymczasowe.

Adam
Adam
6 lat temu

Dzień dobry, czy istnieje w internecie narzędzie pozwalające sprawdzić markę samochodu po numerze tablic rejestracyjnych?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Adam

Witam,

na chwilę obecną nic mi nie wiadomo o takim narzędziu. Aktualnie w internecie można sprawdzić historię pojazdu oraz to, czy posiada ważne OC.

Pozdrawiam

MAREK
MAREK
6 lat temu

CZY MA TABLICACH TYMCZASOWYCH CZERWONYCH MOŻNA POJECHAĆ NA URLOP DO KROACJI

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  MAREK

Witam,

jeżeli posiada Pan aktualne badania techniczne oraz ważne ubezpieczenie OC, nie ma podstaw prawnych zakazujących poruszania się autem również poza granicami RP. Proszę jedynie pamiętać o powrocie do kraju przed upływem pozwolenia tymczasowego.

Pozdrawiam

Marek
Marek
6 lat temu

Proszę o radę co robić jeśli zgubiłem jedną tablicę w innym województwie, w którym teraz przebywam, niż zarejestrowałem samochód. Czy mogę dostać wtórnik w dowolnym urzędzie komunikacji czy mam porzucić samochód i jechać po wtórjik do mojego urzędu?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Marek

Witam,

niestety trzeba udać się do Wydziału Komunikacji właściwego dla rejestracji pojazdu i ubiegając się o wtórnik, złożyć tam oświadczenie o sytuacji. Autem nie może się Pan poruszać, póki ma tylko jedną tablicę.

Pozdrawiam

Krzysztof
Krzysztof
6 lat temu

Czy musze zmienić tablice rejestracyjne jeżeli jestem z krakowa a auto ma tablice z katowic??? czy mogę na tych tablicach zarejestrować auto??

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Krzysztof

Witam,

auto należy zarejestrować w miejscu zamieszkania, wraz z rejestracją auta na siebie, otrzymuje się nowe tablice rejestracyjne.

Pozdrawiam

Arek
Arek
6 lat temu

Czy numer tablicy tymczasowej jest tożsamy z numerem tablicy zwyczajnej?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Arek

Witam,

nie, ponieważ na tablicy tymczasowej znajduje się jedynie wyróżnik województwa i cyfra (pierwsze dwa znaki), na zwyczajnych także powiatu (pierwsze dwa- trzy znaki).

Pozdrawiam

Marcin
Marcin
6 lat temu

a jak jest w przypadku kupna auta na tablicach tymczasowych w innym powiecie i jak wygląda rejestracja na tablice czarne

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Marcin

Witam,

należy przerejestrować wtedy auto na tablice w powiecie, w którym zamierza się Pan poruszać autem. Najlepiej od razu na czarne, gdyż zmniejszy to czas, jaki będzie trzeba spędzić w urzędach 🙂

Pozdrawiam

Katarzyna
Katarzyna
6 lat temu

Witam, chcę zapytać co się dzieje z tymczasowymi tablicami po rejestracji na czarne tablice, czy trzeba je odesłać z powrotem do innego powiatu czy zostają w urzędzie?
Pozdrawiam.

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Katarzyna

Witam,

tablice tymczasowe zostają wtedy w urzędzie.

Pozdrawiam

Jarek
Jarek
6 lat temu

Chciałbym sprowadzić z Wielkiej Brytanii niewielką żaglówkę na trailerze (przyczepie). Czy jest możliwe przywiezienie przyczepy na polskiej tymczasowej tablicy – samochodem na polskiej rejestracji ? Jak wygląda możliwość wykupienia OC na przyczepę na czas przejazdu do Polski ?

Łukasz
Łukasz
6 lat temu

Czy w czasie oczekiwania na wtórniki tablic, możliwe jest zdobycie dokumentu który upoważnia do jazdy bez tablic? Ukradli mi tablice w sobotę a w poniedziałek mam przegląd. czy samochód jest kompletnie uziemiony do czasu nowych tablic?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Łukasz

Witam 🙂

samochód musi mieć tablice rejestracyjne. W takiej sytuacji jest wydawane zaświadczenie z WK, potwierdzający rejestrację samochodu ale nie zmienia to faktu, że nie wolno się Panu nim poruszać. Najlepiej byłoby zdobyć wtórniki i wtedy posłużyć się nimi do przemieszczenia się po mieście.

Pozdrawiam

anna
anna
6 lat temu

witam 🙂 czy w przypadku gdy samochód jest zarejestrowany i obecnie posiadam tablice rejestracyjne jestem w stanie wymienić je na tablice indywidualne? Czy taka możliwość wyrobienia tablic indywidualnych istnieje jedynie w przypadku pierwszej rejestracji?

Z góry dziękuję za odpowiedź,
Anna Jawień

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  anna

Witam 🙂

w każdej chwili ma Pani prawo zmienić numer rejestracyjny, trzeba złożyć wniosek do WK i oczywiście uiścić za to odpowiednią kwotę.

Pozdrawiam

Anna
Anna
6 lat temu

Witam 🙂 przepraszam, że ponownie zawracam głowę ale w internecie znalazłam bardzo sprzeczne artykuły a chciałabym być pewna na 100 % ponieważ tablice indywidualne to ma być prezent urodzinowy 🙂

„Czy można przerejestrować samochód na tablice indywidualne, jeśli ma już standardowe, białe?
Nie ma możliwości rejestracji auta na numery indywidualne, gdy jest ono już zarejestrowane na tę samą osobę i posiada nowe, tzw. białe, tablice.”

znazłam taki artykuł i z tego co rozumiem to teraz posiadam tablice białe. samochód jest już użytkowany od roku na tablicach, któe zostały zmienione zaraz po kupnie także osoba, województwo, samochód pozostają niezmienne.

Bardzo proszę o radę i z góry dziękuję za pomoc 🙂

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Anna

Witam 🙂

Można to zrobić 🙂 Podsyłam Pani pomocny artykuł (tutaj), który pomoże Pani dokonać tej czynności, a w razie wątpliwości proponuję kontakt ze swoim WK 🙂

Pozdrawiam

Kasia
Kasia
6 lat temu
Reply to  anna

Czy jeśli mam przednią tablice rejestracyjną, która mi odpadła po przypadkowym przywaleniu w coś to co mam zrobić? Moge postawić ją nad kierownicą? Można ją jakoś śrubokrętem dokręcić? Troche jest pomięta… Czy musze juz wtedy ubiegac sie o duplikat? Bardzo prosze o odpiwiedz.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Kasia

Dzień dobry

jeśli numery rejestracyjne są dalej widoczne, zachowana jest ciągłość tablicy i można ją z powrotem przymocować do zderzaka, to nie musi Pani uzyskiwać duplikatów tablic.

Pozdrawiam

Zet
Zet
6 lat temu

Co dokładnie otrzymuje się w ramach opłaty za tablice indywidualne: tylko 2 tablice, czy komplet 3 (np na przyczepę)?
Jeśli są to tylko dwie tablice to jaki jest koszt dodatkowej tablicy indywidualnej na przyczepę?

Zet
Zet
6 lat temu
Reply to  Zet

W przypadku 3 tablicy chodzi naturalnie o dodatkową tablicę o tym samym identyfikatorze do montażu gdy zasłonięta jest tablica główna.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Zet

Odpowiedź powyżej

Pozdrawiam

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Zet

Witam

przy rejestracji pojazdu otrzymuje się dwie tablice rejestracyjne. Przyczepka jest rejestrowana oddzielnie i ma odrębną rejestrację, jak również odrębną polisę.

Pozdrawiam

Zet
Zet
6 lat temu

Dlatego doprecyzowałem pytanie: chodzi o trzecią tablicę, do montażu np. na bagażniku rowerowym na hak, gdy ten zasłania tablice główną.

Stefan
Stefan
6 lat temu

A gdzie jest koszt czerwonych tymczasowych tablic rejestracyjnych???

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Stefan

Witam

tablice rejestracyjne tymczasowe w celu wywozu pojazdu za granicę kosztują 80 zł.

Pozdrawiam

Tony
Tony
6 lat temu

„Po kradzieży najlepiej zamówić nowe tablice. To kosztuje więcej niż wydanie duplikatów, ale pomoże Ci uniknąć nieprzyjemności” Tyle żeby dostać nowe tablice trzeba zdać stare. Więc też może nie być kolorowo..

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Tony

Hej Tony

jeśli będziesz miał notatkę policyjną o całym zdarzeniu, nie powinno być problemu 🙂

Pozdrawiam

Dagmara
Dagmara
6 lat temu

Mam nową umowę kupna sprzedaży auta ale auto posiada 1na tablice …. Czy przy rejestracji auta potrzebuje coś dodatkowego czy wystarczy umowa i jedna z dwóch tablic?!

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Dagmara

Witam

jeśli będzie Pani przerejestrowywać auto, to potrzebuje Pani dowodu rejestracyjnego, ważnego przeglądu technicznego, dowodu ubezpieczenia OC i wszystkie potrzebne umowy kupna-sprzedaży, tak by móc wykazać historię samochodu pokrywającą się z dokumentami, które Pani posiada.

Pozdrawiam

Dawid
Dawid
6 lat temu

Witam
Uslyszalem od znajomego, ze obowiazkiem w naszym kraju jest posiadanie oznakowanego pojazdu przynajmmiej w jedna tablice rejestracyjna
Jaki jest rzeczywiscie zapis w kodeksie?
Interesuje mnie to bo wiele samochodow sportowych (np. Ferrari) nie posiada z przadu tablic tylko nalepke na szybie i rejestracje z tylu

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Dawid

Witam

przepisy nie przewidują odstępstw, zamontowane powinny być dwie tablice rejestracyjne. Zamieszczam poniżej fragment rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów:

§ 25. 1. Właściciel pojazdu umieszcza na pojeździe tablice z przodu i z tyłu w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych, z wyjątkiem przyczep, ciągników rolniczych, motocykli i motorowerów, na których tablice umieszcza się tylko z tyłu, z zastrzeżeniem ust. 1a–2.

Pozdrawiam

Małgorzata
Małgorzata
6 lat temu

Witam, chciałabym zapytać czy dla pojazdu na czerwonych tablicach można wykupić ubezpieczenie oc tylko na 30 dni?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Małgorzata

Dzień dobry

aktualnie można zakupić polisę krótkoterminową, jak również roczne OC. Oczywiście później trzeba powiadomić ubezpieczyciela o zmianie numerów rejestracyjnych.

Pozdrawiam

Rita
Rita
6 lat temu

Witam, kupilam auto na tablicach innego powiatu, auto ma ubezpieczenie jeszcze kilka miesiecy. I teraz kwestia taka, ze jest podobno zapis mowiacy o tym, ze od zakupu samochodu nalezy zmienic tablice do 30 dni, tak jak nalezy zglosic o sprzedazy i zmianie wlasciciela do 30 dni. Jednak nie jest podobno nigdzie powiedziane o konsekwencjach i jakichkolwiek karach za niewykonanie tego, co jest rownoznaczne z tym, ze policja w czasie kontroli nie ma podstaw ukarac mandatem, co najwyzej upomnieniem. Czy tak wlasnie jest?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Rita

Dzień dobry

obowiązek prawny jest, natomiast nie ma przewidzianych kar. Wtedy przy kontroli może zostać udzielony mandat karny za nieposiadanie przy sobie np. dokumentów potwierdzających własność i aktualne ubezpieczenie.

Pozdrawiam

Cyryl
Cyryl
6 lat temu

Witam, czy istnieje możliwość zamówienia indywidualnych żółtych tablic dla samochodu zabytkowego?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Cyryl

Dzień dobry

w tej sprawie najlepiej skontaktować się z WK i zapytać bezpośrednio u źródła, ponieważ nigdzie w ustawodawstwie nie ma o tym mowy.

Pozdrawiam

Krzychu
Krzychu
6 lat temu

Witam czy na czerwonych tablicach tymczsowych moge zjechac autem z niemiec dodam ze ma wazy tuv

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Krzychu

Witam,
Jeśli auto ma ważny przegląd, oraz ubezpieczenie OC to nie ma problemu z jazdą na tablicach tymczasowych.

Pozdrawiam,
Łukasz

Boola
Boola
6 lat temu
Reply to  Łukasz Leus

Widzi Pan ją jechałem z Niemiec na czerwonych tablicach zatrzymała mnie niemiecka policja co skutkowało zakazem dalszej jazdy.musiałem wezwać kasetę po kilku tygodniach zgłosić się na wyjaśnienia do Niemiec a na koniec 1600 euro mandatu. Więc nie polecam takiej formy sprowadzania aut do pl

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Boola

Dzień dobry

ale na czerwonych tablicach z PL? Bo w moim odczuciu wspomina Pan o tablicach wywozowych – niemieckich, które mają określoną datę ważności ( data, do której auta może się poruszać na terenie Niemiec ).

Pozdrawiam

Dawid
Dawid
6 lat temu

Konstrukcja przedniego i tylnego zderzaka mojego „amerykańca” przewiduje tablice kwadratowe. Z tyłu jest ok. Zderzak z przodu ma wypusty po obu stronach między krawędzią i miejscem na tablicę, co skutkuje iż nie można ją wkręcić z boku, a na swoim miejscu (jednorzędowa) tablica jest wygięta jak talerz. Czy istnieje szansa na wstawienie kwadratowej i z przodu?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Dawid

Dzień dobry

sprawę proponuję skonsultować z tożsamym dla Pana WK, ponieważ każdy urząd ma inne obyczaje i możliwe, że urzędnik przewidzi dla Pana jakieś sensowne rozwiązanie 🙂

Pozdrawiam

jarek
jarek
5 lat temu

Pani Katarzyno czyli jeżely dobrze rozumiem Polski złodziejaszek „buchnie” mi tablice, a ja jeszcze złodzieją następnym mam płacić 53zł w WK za duplikat zgadza się? :O

Marcin
Marcin
6 lat temu

Czy do tablic tymczasowych trzeba tłumaczyć dokumenty ?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Marcin

Dzień dobry

jakie tablice ma Pan na myśli?

Pozdrawiam

Smithc254
Smithc254
5 lat temu

I like this weblog very much so much good info. It’s a poor sort of memory that only works backward. by Lewis Carroll. befbebdefadegedc

Marek
Marek
5 lat temu

Odpadła mi naklejka (hologram) z tablicy. Czy mogę się legalnie poruszać samochodem bez naklejki? Co powinienem zrobić w tej sytuacji ?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Marek

Zgodnie z § 5 Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 13 kwietnia 2012 r. w sprawie trybu legalizacji tablic rejestracyjnych oraz warunków technicznych i wzorów znaku legalizacyjnego: ,,W przypadku utraty lub zniszczenia nalepki legalizacyjnej organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu, dokonuje legalizacji tablic rejestracyjnych”. Biorąc pod uwagę powyższe, należy zwrócić się do Wydziału Komunikacji w celu wyrobienia nowego hologramu.

Kuba
Kuba
5 lat temu

Dzień dobry,

posiadam pojazd na indywidualnych tablicach, jest to zabytek, więc chcę go przerejestrować na tablice zabytkowe. Czy jest możliwość przerejestrowania wówczas swojego drugiego auta na te tablice indywidualne, które mam teraz w tamtym pojeździe, bez ponoszenia ponownie opłaty 1000 zł?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Kuba

Dzień dobry,

niestety w sytuacji, gdy do pojazdu są już przypisane aktualne numery rejestracyjne, nie jest możliwe przerejestrowanie go na indywidualne tablice.

Artur
Artur
5 lat temu

Czy na tymczasowych tablicach mogę pojechać za granice ?

Artur
Artur
5 lat temu
Reply to  Artur

W odpowiedzi po prosze podstawe prawną jeśli ktoś ma takie informacje. 🙂

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Artur

Jeżeli posiada Pan aktualne badania techniczne oraz ważne ubezpieczenie OC, nie ma podstaw prawnych zakazujących poruszania się autem również poza granicami RP. Proszę jedynie pamiętać o powrocie do kraju przed upływem pozwolenia tymczasowego.

JAK
JAK
5 lat temu

Witam!
Jak najlepiej zrobic jezeli mam zwykle tablice rejestracyjne a chcial bym uzyskac np z przodu kwadratowa a z tylu zwykla da rade tak?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  JAK

Niestety nie ma takiej możliwości. Obecnie stosowane w Polsce tablice rejestracyjne zostały wprowadzone w 2000 roku. Nic, co znalazło się na tablicy rejestracyjnej, nie jest dziełem przypadku. Za kształt tablic odpowiada Ministerstwo Infrastruktury, które w rozporządzeniu z dnia 22 lipca 2002 roku dokładnie określa rozmiar i znaczenie każdej litery i cyfry.

janek
janek
5 lat temu

ukradizono mi tablice 14 lipca 2017 roku. osoba ktora dopuscila sie kradzieży, będzie cierpieć na choroby jelitowe przez najblizsz 5 lat. kolejne 5 lat będzie się borykać z woskowiną w uszach – będzie musial dlubać w uszach co godzine. po 10 latach wypadną mu zęby. a gdy juz będzie szczerbaty, wyłysieje. pozdraiwam złodzieja

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  janek

Solidaryzujemy się 🙂 żeby uczynić czary skuteczniejszymi, dorzucamy włos czarownicy, pazur smoka i 50 zł do zakupionego OC. Wejdź tutaj i dowiedz się więcej:
https://punkta.pl/inne-artykuly/nie-oszukuj-na-oc/

Henryk
Henryk
5 lat temu

Co oznacza litera na koncu nr rejestracyjnego samochodu?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Henryk

Litera na końcu nr rejestracyjnego oznacza, że skończyła się pula cyfr w danym powiecie.

Leon
Leon
5 lat temu

W opisach tablic jest opis 2 litery+5 znaków lub 3 litery + 4 znaki (w sumie 7). Ostatnio widuje tablice DSW + 5 cyfr (8 znaków). Czy jest jakieś rozporządzenie zmieniające dotychczasową zasadę 7 znaków ?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Leon

Opisy tablic rejestracyjnych podzielone są na tzw. zasoby. 8 znaków dopuszcza:
– VII zasób – 3 litery + 5 cyfr – 99 999 (od maja 2006)
Obecnie następujące powiaty wydaja tablice w 7 zasobie: DOL, FMI, LOP, NEB, WOS, WWY, ZDR, ZGL, ZKL, ZPL.
– VIII zasób – 3 litery + 4 cyfry + 1 litera – 199 980 (od maja 2006)
Obecnie tylko powiat lubelski LUB wydaje tablice z 8 zasobu (równolegle z 7 zasobem; jest tam rejonizacja).
– IX zasób – 3 litery + 3 cyfry + 2 litery – 399 600 (od maja 2006)
Łączna pojemność rejestracyjna – 866 799

zdzisław
zdzisław
5 lat temu

co zrobić w przypadku zgubienia jednej tablicy

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  zdzisław

Witam. Procedura jest identyczna jak przy zgubieniu lub kradzieży obydwu tablic. Proszę udać się do wydziału komunikacji, podpisać niezbędne oświadczenia i otrzyma Pan wtórnik tablicy.

Gienek
Gienek
5 lat temu

Banda zlodzieji polska to kraj ku…. i zlodzieja

Jan
Jan
4 lat temu

Mam pytanie czy sprzedając samochód do innego miasta jest możliwość odzyskania nr rejestracyjnych które były na sprzedanym pojeździe

Jan
Jan
4 lat temu

Mam pytanie czy sprzedając samochód do innego miasta jest możliwość odzyskania nr rejestracyjnych które były na sprzedanym pojeździe do nowego samochodu

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Jan

Niestety, tablice rejestracyjne są przypisane do pojazdu, a nie do osoby, więc najprawdopodobniej nie będzie możliwości odzyskania takich tablic i założenia na nowo zakupione auto. Może Pan ewentualnie dopytać w Wydziale Komunikacji, w którym będzie Pan przerejestrowywał nowe auto, czy nie ma żadnej możliwości, aby dokonać takich zmian.

Marek
Marek
4 lat temu

Czy mozna zamowic tablice o mniejszym wymiarze /dlugosc/ zeby zmiescily sie we wnece tylnej auta
sprowadzonego z ameryki?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Marek

Tablice mają standardowe wymiary. Niestety nawet kwadratowe tablice mogą się nie mieścić w miejsce na nie przeznaczone w pojazdach z USA. Poruszanie się pojazdem z tablicami innymi niż określone może się skończyć zabraniem dowodu rejestracyjnego.

Krzysztof
Krzysztof
4 lat temu

Czy kupując auto w innym mieście mogę tam uzyskać tymczasowe tablice? Czy tylko w urzędzie odpowiadającemu miejscu zamieszkania?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Krzysztof

Dzień dobry, powinien Pan się zgłosić do Wydziału Komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania.

Ania
Ania
4 lat temu

chciałam zapytać czy oddając tablice rejestracyjne do urzędu mogę odzyskać połowę kosztów za nie , bo słyszałam o czymś takim ale nie wiem czy to prawda

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Ania

Dzień dobry, niestety nie słyszeliśmy o takiej procedurze.

Basia
Basia
4 lat temu

Witam,kupiłam nowe auto zarejestrowałam w swoim miescie teraz przeprowadziłam się do innego ale w tym samym województwie ,czy muszę zmieniać tablicę na nowe?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Basia

Dzień dobry, w takim przypadku nie ma obowiązku przerejestrowania auta.

Tomek
Tomek
4 lat temu

Witam,
Zakupiłem auto sprowadzone z zagranicy i chce pobrać tablice tymczasowe by zrobić przegląd rej. Moje pytanie jest takie czy jak po 30dniach będę musiał oddać tablice to czy będę też musiał zarejestrować auto na stałe i czy wydając pozwolenie czasowe urząd zabierze mi zagraniczny dowód rej.? Zastanawiam się nad dalszą sprzedażą auta i nie chciałbym go rejestrować na siebie. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Tomek

Dzień dobry, rejestrując pojazd na stałe zabierany jest zagraniczny dowód rejestracyjny. Sprzedaż pojazdu na pozwoleniu czasowym jest niemożliwa, pojazd można sprzedać tylko na stałym dowodzie rejestracyjnym.

RRam
RRam
4 lat temu

Mieszkam w innym miescie niz rejestrowałam auto, przy wyrabianiu duplikatu zgubionej tablicy muszę się udać do miasta, w którym rejestrowałam samochód czy mogę to zrobić w aktualnym miejscu zamieszakania?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  RRam

Dzień dobry, należy się udać do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zarejestrowania pojazdu.

Aquazis
Aquazis
3 lat temu

Witam. Czy jak podaję do urzędu z niemieckimi blachami odepnę je i zaniosę do urzędu to dostane od razu nowe polskie blachy?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Aquazis

Dzień dobry, w przypadku rejestrowania pierwszy raz pojazdu w naszym kraju, zabierane są tablice zagraniczne a wydawane są krajowe.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Aquazis

Dzień dobry, w przypadku rejestrowania pierwszy raz pojazdu w naszym kraju, zabierane są tablice zagraniczne a wydawane krajowe.

Sławek
Sławek
2 lat temu

Witam posiadam auto z USA potrzebuje małe tablice rejestracyjne czy poniosę większe koszty niż za standardowe tablice?

Konsultant Punkta
Editor
Konsultant Punkta
6 miesięcy temu
Reply to  Sławek

Dzień dobry. W tej kwestii najlepiej udać się do wydziału komunikacji.

majus
majus
2 lat temu

witam. czy nr rej dla samochodu bedzie prawidlowy : TSZ L1916 ??

Monika
Monika
2 lat temu

Czy ktos mi pomoże? Ukrainiec z meldunkiem czasowym w PL kupił samochód od Polaka. Zarejestrował go w Polsce na siebie. Ma nowe tablice, twardy dowód rejestracyjny, OC. Teraz chce wyjechać do domu na Ukraine tymże samochodem. Czy jest to możliwe na normalnych blachach? Ktoś coś wspomniał o czerwonych… o co chodzi?

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
2 lat temu
Reply to  Monika

Jeśli pojazd jest zarejestrowany w Polsce i tutaj również ubezpieczony, to aby móc poruszać się po Ukrainie takim autem, należy wykupić zieloną kartę. Jeśli ma to być stały pobyt już na Ukrainie, to trzeba będzie dopełnić więcej innych formalności. Polecam skontaktować się z Ubezpieczycielem, u którego jest zawarta polisa oraz z wydziałem komunikacji.

Rty
Rty
2 lat temu

Witam. Mam pytanie. Dostałam w wydziale komunikacji czerwony tablicy, czy jest różnica w jakim wydziale mogę ich zmienić na normalne, czy potrzebne robić tylko tam gdzie było wydano czerwony???

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
2 lat temu
Reply to  Rty

Dzień dobry,

Proszę w tej sprawie skontaktować się bezpośrednio z wydziałem komunikacji.

Rid
Rid
2 lat temu

Do kiedy są ważne tablice rejestracyjne pojazdu (stare)bez znaku unijnego

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
2 lat temu
Reply to  Rid

Polecam w tej sprawie skontaktować się z wydziałem komunikacji.

Robert
Robert
2 lat temu

Witam byłem dziś w urzędzie i wprowadziłem auto z Czech. W Polskim urzędzie komunikacji powiedzieli że muszę dwa czeskie dowody rejestracyjne zostawić lecz w czeskim urzędzie chcę też by te dowody rejestracyjne zostawić co w takim wypadku.

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
2 lat temu
Reply to  Robert

Dzień dobry, polecam wyjaśnić sprawę z polskim wydziałem komunikacji. Być może w Czechach wystarczy zostawić jedynie skan, jeśli w Polsce potrzebny jest oryginał.

Marcin
Marcin
2 lat temu

Dobry wieczór. W dniu dzisiejszym rejestrowałem swój pojazd. Zagubiłem naklejkę która się na szybę nakleja. Czy ktoś może z tych numerów zrobić użytek?

Pani P
Pani P
1 rok temu

Mam zagwozdkę odnośnie auta które chcę kupić. Mianowicie w aucie zostały skradzione tablice i skończył się przegląd. Wiem już, że jak sprzedający przekaże mi zaświadczenie z policji o kradzieży tablic to w urzędzie nie będzie problemu, ale jak sprawa wygląda z brakiem przeglądu i tablic jednocześnie. Sądzę, że nie będę mogła go przerejestrować na siebie bez ważnego badania, a bez tablic nie pojadę na przegląd…

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
1 rok temu
Reply to  Pani P

Dzień dobry,
W tej sprawie polecamy skontaktować się bezpośrednio z Wydziałem Komunikacji w celu doprecyzowania, jak powinien wyglądać w takim przypadku cały proces.