Praca dla Ubera ? Na jakie zarobki możesz liczyć i ile zapłacisz za OC?

Aktualizacja:
Uber zarobki

Jak zostać kierowcą Ubera i ile można w ten sposób zarobić? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, które szukają nowego źródła dochodu. Sprawdziliśmy zarobki partnerów Ubera i wyjaśniamy, jaka jest odpowiedzialność takiego kierowcy wobec pasażerów w razie wypadku.

Uber to aplikacja na smartfony, za pośrednictwem której możemy zamówić transport samochodem z punktu A do punktu B. Stanowi ona bezpośrednią konkurencję dla tradycyjnych taksówek. Od czasu pojawienia się w naszym kraju, Uber szturmem wszedł na polski rynek przewozu osób, a wielu kierowców rozważa jazdę w ramach tej aplikacji. Dlaczego?

Jak czytamy na stronie tej platformy, kierowcy pracujący dla Ubera mogą liczyć na elastyczny czas pracy, szybką rejestrację czy wysokie zarobki i przelewy dokonywane co tydzień. Tak to wygląda w teorii. A na co w praktyce mogą liczyć osoby, które chcą zostać kierowcą Ubera?

Praca dla Ubera – jakie zarobki?

Nawet 6 tysięcy złotych netto miesięcznie. Ta kwota pojawia się najczęściej, gdy mowa o zarobkach kierowców jeżdżących w ramach aplikacji Uber. Ale nie wszyscy mogą liczyć na takie pieniądze. Kierowcy otrzymują wynagrodzenie zgodnie z tabelą opłat za każdy zakończony przejazd, pomniejszone o prowizję dla Ubera. Dodatkowo, jak zapewniają przedstawiciele tej firmy, partnerzy Ubera mogą liczyć także na zwrot opłat drogowych (np. za przejazd autostradą) czy kosztów umycia pojazdu.

Czytaj także: Ubezpieczenie taksówki OC i AC

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Ubera, wysokość zarobków zależy od miasta w którym jeździsz, a także czasu, jaki poświęcasz na tę pracę. Jednak uśredniając, jeśli pracujesz w tygodniu do 20 godzin, możesz liczyć na około 1700 zł brutto miesięcznie. Poświęcając tej pracy od 20 do 40 godzin tygodniowo, średnie zarobki wzrastają już do około 4700 zł brutto za miesiąc.

Stawki za przejazd są stałe: 4 zł na start, 1,30 zł za km i 0,25 zł za minutę (nie ma podziału na strefy czy taryfę dzienną/nocną). W przypadku zwiększonego zapotrzebowania na przejazdy (np. noc sylwestrowa, popularny koncert, mecz piłkarski itp) pojawia się mnożnik cenowy w danym obszarze miasta. Jak wyjaśniają przedstawiciele firmy, celem mechanizmu jest zachęcenie jak największej liczby kierowców do tego, aby pojawili się w miejscu, w którym występuje zwiększone zapotrzebowanie.

Pamiętaj jednak, że jeśli jeździsz w pełnym wymiarze godzin (minimum 40 godzin tygodniowo), będziesz musiał liczyć się z dodatkowymi kosztami. Są to ubezpieczenia społeczne, emerytalne, zdrowotne i chorobowe.

Opłata na rzecz Ubera, czyli prowizja, jest stała i wynosi 25% (lub 20% w przypadku kierowców, którzy rozpoczęli współpracę z Uberem przed 2015 rokiem). Natomiast jeśli chodzi o wspomniane już dodatkowe koszty, to kierowcy mają różną sytuację – niektórzy z nich współpracują z Uberem bezpośrednio (płacąc regularną składkę ZUS bądź składkę zmniejszoną, jeśli dopiero zaczęli prowadzić własną firmę), inni współpracują z Uberem za pośrednictwem tzw. inkubatorów przedsiębiorczości.

Czytaj także: Zarabianie w sieci – jak zarobić przez internet? 5 sposobów!

Jak zostać kierowcą Ubera – formalności i wymogi

Zasada działania Ubera jest prosta – za pomocą aplikacji łączy pasażerów z kierowcami, którzy oferują w danej chwili odpłatny transport. Nie oznacza to jednak, że jest to praca dla każdego. Jakie wymagania musi spełnić kierowca Ubera?

Chcąc pracować w ten sposób musisz mieć minimum 21 lat i prawo jazdy kat. B ważne od przynajmniej roku. Dodatkowo, Uber wymaga zaświadczenia o niekaralności oraz wykroczeniach w ruchu drogowym. Co ważne, aby jeździć w ramach tej firmy, należy mieć zarejestrowaną własną działalność gospodarczą. Tyle, jeśli chodzi o kierowcę.

Czytaj także: Uber a wypadek

CZYTAJ TAKŻE

Ubezpieczenie taksówki, czyli OC i AC auta do przewozu osób

Samochód zastępczy z OC. Kiedy się należy i na jak długo?

Sposoby na tanie AC, które tylko pozornie się opłacają

Uber stawia również wymagania względem posiadanego auta. Taki samochód powinien być przynajmniej 4-drzwiowy i posiadać 5 miejsc w środku (w tym jedno dla kierowcy). Ważny jest także wiek pojazdu. Auto nie może być starsze niż 10 lat. Choć tutaj są wyjątki. Uber dopuszcza starsze pojazdy po spełnieniu dodatkowych warunków.

Praca dla Ubera a ubezpieczenie samochodu

Każdy samochód, niezależnie od tego, czy jest taksówką czy nie, zobowiązany jest mieć  umowę OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zatem firma wymaga również, by użytkowane samochody posiadały ważne badanie techniczne i ubezpieczenie OC. Między innymi to ostatnie jest przedmiotem sporów i kontrowersji wokół działalności Ubera w Polsce. Wykupując polisę OC, zawodowi taksówkarze muszą zadeklarować sposób użytkowania pojazdu jako taxi. OC dla nich jest wtedy znacznie droższe niż w przypadku prywatnego auta. A jako takie są najczęściej ubezpieczane pojazdy wykorzystywane do przewozu osób za pośrednictwem Ubera. Jak duże są to różnice?

Czytaj także: Praca w ubezpieczeniach

Sprawdziliśmy to na przykładzie 35-letniego kierowcy z Krakowa, który porusza się Oplem Astrą 1.7 diesel z 2013 roku i ma 40% zniżek na ubezpieczenie. W jego przypadku koszt polisy OC, gdy auto służy mu do celów prywatnych, wynosi 569 złotych. Jednak deklarując już, że auto będzie wykorzystywane jako taxi, cena takiego ubezpieczenia wzrasta do aż 2075 złotych. To niemal 4-krotnie więcej!

Pojawia się jeszcze pytanie, czy polisa OC wykupiona przez kierowcę Ubera różni się czymś od polisy OC kupionej przez taksówkarza? – ,Niczym się nie różni. Jako pasażerowie Ubera nie obawiajmy się, że nie mamy ochrony ubezpieczeniowej. W razie wypadku, którego sprawcą będzie kierowca Ubera, ubezpieczyciel wypłaci nam, jako pasażerom, pieniądze właśnie z jego OC – wyjaśnia Urszula Borowiecka, ekspert Punkta.pl

Czytaj także: Zarabianie w sieci – jak zarobić przez internet? 5 sposobów!

Podsumowanie

  1. Zarobki w Uberze zależą od liczby wyjeżdżonych godzin
  2. Pracując dla Ubera możesz zarobić średnio od 1,7 tys. zł do ponad 5 tys. zł brutto
  3. Kierowcy taksówek płacą za OC nawet 4-krotnie więcej, niż właściciele prywatnych samochodów


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej