Ubezpieczenie taksówki, czyli OC i AC auta do przewozu osób

Aktualizacja:
Ubezpieczenie taksówki, czyli OC i AC auta do przewozu osób

Dzisiaj w naszym cyklu poradnikowym bierzemy pod lupę ubezpieczenie dla taksówek. Co warto wiedzieć i jak znaleźć najtańszą polisę OC/AC? Zanim odpowiemy na te pytania, proponujemy sentymentalny powrót do przeszłości...

Kto oglądał kiedyś serial Zmiennicy, na pewno zna wpadający w ucho motyw muzyczny i charakterystyczne słowa refrenu: Świat się kręci, czas nie stoi, czas ucieka. Pędzi życie, nie ma lekko, dobrze wiemy. A w słuchawce: „Radio Taxi, proszę czekać…” – poczekamy, przeczekamy, dojedziemy. Współcześni taksówkarze muszą radzić sobie nie tylko z uciekającym czasem, remontami dróg, korkami, czy uciążliwymi klientami. Także z wysokimi cenami składek ubezpieczeń komunikacyjnych. Gdzie i jak kupić najtaniej AC i OC dla taxi, czyli samochodu przeznaczonego do działalności zarobkowej w postaci przewozu osób?

Ubezpieczenia nie dla taksówkarzy

Umowa ubezpieczenia AC dla posiadacza pojazdu mechanicznego zazwyczaj zawiera zapis, który wyklucza ochronę auta przeznaczonego do działalności zarobkowej, w tym właśnie taksówki. Wymienione w zapisie wyjątki mogą oczywiście zostać objęte ochroną, jednak wiąże się to z podwyższoną składką. Dlatego, jeśli chcesz objąć swoją taryfę ochroną, jaką gwarantuje ubezpieczenie AC, musisz szukać specjalnych ofert przeznaczonych dla tego typu pojazdów.

Interesuje Cię ubezpieczenie taxi? Poniższy kalkulator pomoże znaleźć Ci także polisę AC.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Na rynku ubezpieczeniowym dostępne są tzw. ubezpieczeniowe pakiety dedykowane. Dostaną je posiadacze zwierząt, rowerzyści i żeglarze, ale taksówkarze – niestety nie. Powód jest bardzo prosty. Tego typu usługa jest nieopłacalna dla towarzystw ubezpieczeniowych ze względu na zwiększone ryzyko wypadków oraz duży przebieg aut przeznaczonych na taksówki. Dlatego każdy ubezpieczyciel sprzedający OC i AC auta podczas wyceny polisy prosi o podanie przeznaczenia samochodu. Od niego uzależni bowiem wysokość składki. I choć starając się uzyskać ofertę ubezpieczenia najtaniej – jak każdy inny użytkownik dróg – cena, jaką będziesz musiał zapłacić, może być nawet dwa razy wyższa.

Czytaj także: Ile kosztuje AC?

Dlaczego ubezpieczenie taksówki jest droższe?

Polisa OC dla taksówek jest droższa niż w przypadku auta użytkowanego prywatnie. Jeśli chodzi o ubezpieczenie AC – różnica jest jeszcze większa. Z czego to wynika? Przyczyn jest kilka:

  • większy przebieg pojazdu – siłą rzeczy taksówki pokonują każdego dnia wiele kilometrów i mają duży przebieg, a to zawsze ma wpływ na cenę ubezpieczenia;
  • szybsze zużycie części – duża częstotliwość użytkowania pojazdu wpływa na zwiększoną eksploatację i potrzebę częstszych napraw;
  • zagrożenie roszczeniami ze strony pasażerów – mogą one być naprawdę kosztowne;
  • presja ze strony spieszącego się klienta – naciski ze strony pasażera mogą dekoncentrować i przyczyniać się do większego ryzyka wypadku lub stłuczki;
  • wielogodzinna jazda w korkach w centrach miast – w takich warunkach nietrudno o stłuczkę.

Jak łatwo się domyślić – wszystkie te czynniki mają wpływ na wysokość polisy OC/AC. Jeżeli postawmy się na miejscu towarzystw sprzedających ubezpieczenia samochodu – trudno im się dziwić.

Czytaj także: Uber – zarobki

Wysokość składki niekorzystna dla warszawiaka

Dla każdego auta wysokość składki dla ubezpieczeń komunikacyjnych OC i autocasco uzależniona jest od tych samych czynników. Między innymi od rodzaju i marki pojazdu, pojemności silnika, wieku pojazdu, jego przeznaczenia, wieku i doświadczenia właściciela oraz historii ubezpieczenia. W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych dla taksówek najważniejszą zmienną będzie właśnie jego przeznaczenie. Równie istotna dla wysokości składki, głównie ze względu na podwyższone ryzyko, będzie bezszkodowa jazda kierowcy taxi. Ubezpieczenia taksówek nie są więc najtańsze, ale warto pamiętać, że – jak w przypadku każdego pojazdu – ma na nie wpływ wiele czynników, które wymieniliśmy w tym akapicie.

Ubezpieczenie samochodu taxi determinuje także lokalizacja. Otóż więcej zapłaci taksówkarz pracujący w wielkiej aglomeracji, takiej jak Warszawa, niż taryfiarz z małego miasta, gdzie statystyki wypadków są zdecydowanie bardziej optymistyczne.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Ubezpieczenie NNW taksówki (a właściwie taksówkarza) od następstw nieszczęśliwych wypadków

W większości podstawowych ofert OC i AC dla właścicieli pojazdów mechanicznych nie ma mowy o taksówkach. Nieco inaczej jest w zakresie polis NNW. Na przykład ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków oferowane przez PZU (NNW Max) obejmuje ochroną kierowców zarówno samochodów prywatnych, jak i samochodów służbowych czy też właśnie taksówek. NNW Max ma chronić Cię na wypadek śmierci, czy trwałej niezdolności do pracy. Najlepiej wykupić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, OC i AC w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym – w ten sposób cały pakiet może kosztować najtaniej.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Ubezpieczenie floty pojazdów

Klient flotowy, czyli korporacja taksówkarska, która zarządza większą liczbą aut przeznaczonych do celu zarobkowego, może uzyskać pełen pakiet ubezpieczeniowy. Ma on za zadanie chronić kompleksowo wszystkie pojazdy należące do floty. Daje on także możliwość wykupienia pakietu OC, AC i NNW, assistance, razem z dodatkami, takimi jak np. ubezpieczenie szyb. Floty pojazdów pod swoje skrzydła bierze m.in. Link4 czy PZU. O tym, do którego towarzystwa ubezpieczeniowego się wybierzesz, zdecyduje liczba pojazdów, które chcesz ubezpieczyć. 

Uzyskanie taniej oferty ubezpieczeń komunikacyjnych dla taksówek może stanowić problem ze względu na wysokie ryzyko jazdy. Porównaj oferty kilku firm i upewnij się, że przewidywana składka nie została niepotrzebnie zawyżona. Korzystając z kalkulatora OC/AC znajdziesz najtańsze dostępne ubezpieczenie samochodu taxi.

Ile kosztuje ubezpieczenie taksówki?

Jaki jest koszt ubezpieczenia taksówki? To pytanie zadają sobie nie tylko sami taksówkarze, ale i osoby planujące rozpocząć pracę w tym zawodzie na własny rachunek. Oczywiście ceny ubezpieczenia OC taksówek zależą od wielu czynników. Aby pokazać przykładowy koszt takich polis, wykonaliśmy dwie symulacje w naszym kalkulatorze OC/AC.

Pierwszy przykład to OC taksówki dla 45-letniego mieszkańca Warszawy z maksymalnym poziomem zniżek. Kalkulacja została wykonana dla samochodu Volkswagen Passat z 2018 roku. Najniższa składka OC z NNW i Assistance wynosi 2 659 zł (Generali). Jeśli dodamy do tego AC, najniższa cena pakietu ubezpieczenia dla taksówki wyniesie 10 452 zł (Trasti).

ubezpieczenie OC taksówki w Warszawie_Punkta

Pięć najtańszych ofert ubezpieczenia taksówki waha się od 2 659 zł do 2 858 zł.

Drugi przykład to OC taksówki, której właścicielem jest 35-letni mieszkaniec Wieliczki jeżdżący Skodą Octavia 1.8 z 2018 roku z silnikiem benzynowym. Najniższa składka OC z NNW i Assistance wynosi 1 620  zł (Euroins). Widać zatem, że miejsce zamieszkania ma duże znaczenie dla ceny OC. Natomiast najtańszy pakiet OC i AC będzie kosztował 7 874 zł (Trasti).

Ile kosztuje ubezpieczenie taksówki w Wieliczce

Ile wynosi najtańsze OC dla taksówki? Pięć najkorzystniejszych ofert ubezpieczeń kosztuje od 1 620  zł do 2 091 zł.

Powyższe wyliczenia pokazują, że korzystając z kalkulatora OC/AC, masz szansę na znalezienie taniego ubezpieczenia. Dodatkowo porównasz bardzo dużą szansę dostępnych ofert. A wszystko to zrobisz w kilka minut i bez wychodzenia z domu.

Czytaj także: Ile kosztuje ubezpieczenie dla najpopularniejszych w Polsce samochodów?

Pytania i odpowiedzi

Gdzie najtaniej ubezpieczyć taksówkę?
Ile kosztuje OC na taksówkę?

Podsumowanie

  1. Swoją taksówkę ubezpieczysz dzięki zwykłemu OC dla właścicieli pojazdów mechanicznych, niestety z podwyższoną składką, m.in. ze względu na zwiększone ryzyko jazdy.
  2. Wysokość składki OC i AC będzie uzależniona od wielu czynników, ale dla Ciebie najważniejsza będzie bezszkodowa jazda i miejsce użytkowania auta.
  3. Polisa OC i AC są wyższe w przypadku taksówek niż dla klientów indywidualnych. Wiąże się to m.in. z większą eksploatacją pojazdu, dużą ilością kilometrów pokonywanych każdego dnia oraz związanym z tym zagrożeniem stłuczkami oraz wypadkami.
  4. Warto wykupić także NNW dla kierowcy i pasażerów auta.
  5. Na rynku można spotkać także ubezpieczenie floty pojazdów. Pomyśl o takim rozwiązaniu, jeśli zarządzasz firmą użytkującą większą ilość pojazdów.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej