Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Aktualizacja:
Photo of a taxi sign on the roof of a car. The sign is brightly colored and illuminated, with the word 'TAXI’ clearly visible. The backgro

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy

Zgodnie z nowym prawem, obcokrajowcy świadczący usługi przewozu osób w Polsce, w tym kierowcy współpracujący z aplikacjami typu Uber, Bolt czy FreeNow, będą musieli wymienić swoje zagraniczne prawo jazdy na polskie. Warunkiem koniecznym będzie przebywanie na terytorium Polski przez co najmniej 185 dni w roku. Dodatkowo, w przypadku gdy cudzoziemiec posiada uprawnienia do kierowania pojazdem odbiegające od wymaganego wzoru, będzie musiał zaliczyć część teoretyczną egzaminu państwowego na prawo jazdy.

Aby dokonać wymiany zagranicznego prawa jazdy na polskie, kierowca będzie musiał:

 • złożyć wniosek o wymianę prawa jazdy w urzędzie miasta, dzielnicy lub starostwie powiatowym,
 • dołączyć do wniosku aktualne zdjęcie, 
 • okazać dowód osobisty lub paszport,
 • przedstawić dokument potwierdzający adres zameldowania,
 • dostarczyć kserokopię zagranicznego prawa jazdy z tłumaczeniem na język polski,
 • wnieść opłatę w wysokości 100,50 zł za wydanie nowego dokumentu.

Eksperci wskazują, że sama procedura może zająć nawet do 6 miesięcy, co znacznie utrudni i opóźni wejście nowych kierowców na rynek pracy i może odbić się na całej branży.

Jesteś kierowcą taksówki? Sprawdź, gdzie możesz kupić najtańsze OC.

Jakie są obawy branży przewozów osobowych?

Nowe przepisy budzą poważne wątpliwości wśród przedsiębiorców działających w sektorze przewozów osobowych, którzy przewidują, że znacząco spadnie liczba dostępnych kierowców. Według analiz, wprowadzenie obowiązku posiadania polskiego prawa jazdy może spowodować nawet 10-20% spadek zatrudnionych kierowców, szczególnie w największych miastach. W samej Warszawie liczba ta może spaść nawet o 30%.

Zmniejszenie liczby kierowców nieuchronnie przełoży się na wzrost cen usług, które mogą wzrosnąć nawet o 50%. Będzie to stanowiło duże obciążenie dla pasażerów, szczególnie tych o niższych dochodach.

Eksperci prognozują także, że wejście w życie nowych przepisów spowoduje także dwukrotne wydłużenie średniego czasu oczekiwania na taksówkę, zwłaszcza w centrach dużych aglomeracji. Na przedmieściach i w mniejszych miejscowościach sytuacja może być jeszcze gorsza.

Istnieje również zagrożenie, że część przewoźników będzie próbowała obejść nowe regulacje, co może doprowadzić do odrodzenia się „szarej strefy” w branży taksówkarskiej. Eksperci prognozują, że wdrożenie nowych regulacji może również negatywnie odbić się na dochodach budżetu państwa. Szacuje się, że w ciągu 5 lat straty z tytułu spadku wpływów z podatku VAT mogą sięgnąć nawet 750 milionów złotych. Wynika to z prognozowanego spadku przychodów firm świadczących usługi przewozowe, zarówno w formie podatków od działalności, jak i podatków od dochodów kierowców.

Sprawdź, które towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje najtańsze assistance.

Czy kierowca Ubera musi mieć polskie prawo jazdy? 

Przedstawiciele firm świadczących usługi przewozowe, w tym Uber Polska, wyrażają zaniepokojenie nadchodzącymi zmianami. Wskazują, że mogą doprowadzić do poważnych zakłóceń na rynku, w tym znacznego ograniczenia liczby dostępnych kierowców i gwałtownego wzrostu cen usług. Podkreślają, że Polska będzie jedynym krajem, który wprowadzi taki obowiązek dla taksówkarzy, co może naruszać unijne przepisy. Apelują o odroczenie wejścia w życie nowych regulacji lub przynajmniej wprowadzenie ułatwień proceduralnych, które umożliwią szybszą wymianę praw jazdy i zabezpieczą tym samym kwestię zarobków w Uberze.

Stanowisko rządu w sprawie nadchodzących zmian dla taksówkarzy

Przedstawiciele rządu podkreślają, że celem nowych przepisów jest poprawa bezpieczeństwa pasażerów. Jednocześnie przyznają, że mogą prowadzić do ograniczenia możliwości podejmowania pracy przez obcokrajowców. Dlatego też rząd pracuje nad wprowadzeniem ułatwień, które umożliwią miastom na prawach powiatu i starostwom jak najwcześniejsze procedowanie wniosków przybywających do Polski obcokrajowców o wymianę prawa jazdy na polskie. Rozważane jest także przedłużenie vacatio legis dla nowych przepisów o dodatkowy rok, aby umożliwić konsultacje ze stroną społeczną i wprowadzenie ewentualnych korekt.

Eksperci podkreślają, że kluczowe jest znalezienie równowagi pomiędzy potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa pasażerom a utrzymaniem sprawnego funkcjonowania rynku przewozów osobowych.

Nowe przepisy dla firm pośredniczących w przewozach

Nowe przepisy nakładają również szereg obowiązków na przedsiębiorców pośredniczących w organizacji przewozów osób. 

 • Weryfikację tożsamości, uprawnień oraz niekaralności potencjalnych kierowców przed nawiązaniem współpracy.
 • Wymóg potwierdzenia, że przejazd realizuje osoba, która otrzymała na niego zlecenie.
 • Konieczność przechowywania danych o kierowcach przez 5 lat od zakończenia współpracy.
 • Wymianę informacji o nieaktywnych kierowcach pomiędzy platformami.

Za naruszenie tych obowiązków grożą dotkliwe kary finansowe, sięgające nawet 1 miliona złotych. Policja będzie też uważniej weryfikować ważne ubezpieczenie taksówki.

Korzyści dla tradycyjnych taksówek

Analitycy wskazują, że jedyną grupą, która może zyskać na wprowadzanych zmianach, będą korporacje oferujące tradycyjne przewozy taksówkami. Dotychczasowy dynamiczny rozwój segmentu przejazdów na aplikację sprawił, że usługi te stały się dostępne dla szerszego grona klientów, w tym osób o niższych dochodach.

Nowe przepisy mogą spowodować, że popyt na tanie przejazdy aplikacyjne pozostanie niezaspokojony, co może skłonić część pasażerów do powrotu do korzystania z tradycyjnych taksówek. To z kolei przełoży się na wzrost przychodów firm taksówkarskich.

Nowe przepisy dotyczące obowiązku posiadania polskiego prawa jazdy przez kierowców taksówek i innych usług przewozowych opierających się na aplikacjach mobilnych budzą poważne obawy w branży. Kluczowe wyzwania, z którymi będzie musiał poradzić sobie rynek to spadek liczby dostępnych kierowców, wydłużenie czasu oczekiwania na przejazd oraz ryzyko powrotu „szarej strefy” w branży. Z drugiej jednak strony nowe przepisy są szansą na podniesienie jakości realizowanych usług i zapewnienie pasażerom komfortu i bezpieczeństwa, które to dziś pozostawiają wiele do życzenia. Dlatego też z pewnością zyskają firmy cieszące się dobrymi opiniami klientów.

Sprawdź też, ile wynosi ubezpieczenie samochodu hybrydowego i elektrycznego.

Pytania i odpowiedzi

Jakie są główne zmiany w przepisach dla taksówkarzy w 2024 roku?
Czy wszyscy taksówkarze muszą teraz posiadać ważną licencję?
Co się stanie, jeśli taksówkarz nie spełni nowych wymagań?
Czy nowe przepisy dotyczą także kierowców aplikacji ride-sharingowych?
Gdzie można znaleźć więcej informacji na temat nowych przepisów?

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

 • Od 17 czerwca 2024 roku wszyscy kierowcy taksówek i usług przewozowych opartych na aplikacjach muszą posiadać polskie prawo jazdy.
 • Obcokrajowcy muszą wymienić swoje zagraniczne prawo jazdy na polskie, spełniając określone warunki.
 • Branża obawia się o spadek liczby dostępnych kierowców, wzrost cen usług, wydłużenie czasu oczekiwania na taksówkę, zwłaszcza w centrach miast oraz ryzyko powrotu „szarej strefy”.
 • Celem nowych przepisów jest poprawa bezpieczeństwa pasażerów.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej