Już od 1 października dowód rejestracyjny oraz polisę OC możemy zostawić w domu i co najważniejsze – nie dostaniemy za to mandatu. Wiadomość o zmianie przepisów Prawa o ruchu drogowym zelektryzowała Polskę już w czerwcu 2018 roku. Choć nowe przepisy weszły wtedy w życie, od strony technicznej nic się nie zmieniło. Wielkie zmiany nadchodzą dopiero teraz!
Już za kilka dni w życie wejdą ważne dla kierowców zmiany. Dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie zawarcia polis OC będą oni mogli zostawić w domu. Papierowa forma tych dokumentów nie zostanie jednak zlikwidowana i nadal będą one potrzebne w kilku sytuacjach.
Bez dowodu rejestracyjnego i OC – bez mandatu?
Według kodeksu ruchu drogowego, każdy kierujący pojazdem musi posiadać przy sobie:
- uprawienie do kierowania danym pojazdem – prawo jazdy,
- dokument potwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu – dowód rejestracyjny,
- poświadczenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC – polisa OC.
Wielkie zmiany zapowiadano już wcześniej. Jak zapowiadano, tak zrobiono. Ministerstwo cyfryzacji słowa dotrzymało i wprowadziło rozwiązania technologiczne, które już niedługo ułatwią życie kierowcom. Zmiany, które wejdą w życie 1 października 2018 roku dotyczą tylko i wyłącznie ostatnich dwóch punktów. Kierowca nie będzie już zobowiązany posiadać przy sobie dokumentów auta oraz potwierdzenia polisy OC. Każdy prowadzący będzie musiał natomiast mieć przy sobie prawo jazdy. W przypadku ich braku, będą groziły kary pieniężne.
Powyższe zmiany niosą za sobą też zmianę w sposobie zatrzymywania i zwrotu tych dokumentów. Dotychczas dokument zatrzymywany był fizycznie. Od października, to właściwy organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym, a informacja ta zostanie przekazana do CEP.
Wyjątki od reguły: kiedy dokumenty musisz mieć przy sobie?
Zmiany zmianami, ale w jaki sposób policja sprawdzi dane dotyczące pojazdu? Wszystkie informacje zapisane będą w bazie danych Centralnej Ewidencji Pojazdu (CEP). Co najważniejsze i o czym musimy pamiętać – do tych rejestrów dostęp będą miały tylko i wyłącznie polskie służby. Co to oznacza w praktyce? W przypadku podróży za granicę, nadal będziemy musieli mieć przy sobie papierowe wersje dokumentów. Zagraniczne służby nie będą miały dostępu do polskich baz danych. Gdzie jeszcze nie zadziała ten system? W stacjach kontroli pojazdów. Tam również konieczne będzie posiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego.
Ubezpieczenie OC – nadal obowiązkowe
W wielu źródłach przeczytamy, że po zmianie przepisów, od 1 października 2018 roku „pojedziemy bez OC”. Niech nie zmyli nas jednak ten skrót myślowy. Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a my nie będziemy mieli jedynie obowiązku posiadać przy sobie potwierdzenia o zawarciu takiej polisy. W dalszym ciągu za brak OC zapłacimy słone kary.
Podsumowanie
- Od 1 października dowód rejestracyjny oraz polisę OC możemy zostawić w domu. W dalszym ciągu, obowiązkowo musimy mieć przy sobie prawo jazdy.
- Zmianie ulegnie też sposób zatrzymywania dokumentów – uprawniony do tego organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym, a informacja ta zostanie przekazana do CEP.
- Papierowe wersje dokumentów będą niezbędne podczas podróży zagranicznych oraz w stacjach kontroli pojazdów.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Czy wiesz, że policjant w trakcie kontroli drogowej może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu? Takie jest prawo. Mimo, że nie musisz mieć przy sobie tego dokumentu, to może on zostać zatrzymany w systemie informatycznym. Sprawdź, kiedy i za co można stracić dowód rejestracyjny.
Rządowa aplikacja mObywatel rozbudowywana jest o kolejne cyfrowe dokumenty. Po ostatniej aktualizacji, aplikacja umożliwia przechowywanie w swoim smartfonie kopii dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC. Oprócz tego mPojazd przypomni nam o końcu ubezpieczenia samochodu czy zbliżającej się dacie przeglądu technicznego. Czy mPojazd sam w sobie jest rewolucją? Co zmienia dla kierowców?
Od 1 października 2018 roku kierowcy mogą jeździć bez dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia polisy OC. Brak tych dokumentów rodzi jednak pewne wątpliwości. Choć zmiany dla kierowców miały być im na rękę, ci podchodzą do nich dosyć nieufnie. Pojawiają się pytania: jak zachować się w przypadku stłuczki? Kiedy dokumenty będą jednak potrzebne? Wyjaśniamy!
Badanie techniczne już wkrótce, zaglądasz do dokumentów, a tam brak miejsca na pieczątki? Panika, poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, ile trwa wymiana dowodu rejestracyjnego. Zupełnie niepotrzebnie! Kiedyś byłby to problem, teraz już nie, dzięki zmianie w przepisach obowiązującej kierowców od 4 grudnia 2020 roku.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?