Polisa celebryty - Ty też możesz ją mieć

Aktualizacja:
Polisa celebryty – Ty też możesz ją mieć

Kto z nas nie słyszał o oryginalnych zachciankach wielkich światowych gwiazd muzyki, telewizji czy filmu? Specjalny chleb, kwiaty, ubrania, perfumy, a nawet odpowiedni kolor ścian w garderobie to tylko nieliczne przykłady zachcianek celebrytów. Wydaje się, że im bardziej rozpoznawalna gwiazda, tym większe są jej wymagania, nawet jeśli dla zwykłego człowieka to po prostu zwykła fanaberia.

Gwiazdy od lat wykupują szczególne polisy ubezpieczeniowe – na ręce, nogi, włosy (nawet te na klatce piersiowej), kubki smakowe, kolor oczu czy barwę głosu. W razie wypadku zyskują gwarancję na potężne odszkodowanie. Tak naprawdę zakres powyższych polis jest ograniczony wyłącznie wyobraźnią gwiazd – nic nie stoi na przeszkodzie, aby ubezpieczone zostały np. paznokcie czy rozpoznawalny męski zarost jak w przypadku australijskiego aktora Merva Hughesa, którego zarost wyceniono na bagatela 370 tys. dolarów. Przykłady można by mnożyć – Pamela Anderson i jej biust, pupa Jennifer Lopez, głos Roda Stewarda, nogi Rihanny.

Jak się okazuje te niecodzienne polisy ubezpieczeniowe nie są przeznaczone wyłącznie dla wybrańców z wyższych sfer. Ty także możesz poczuć się jak celebryta i ubezpieczyć wybraną część ciała lub jakąś charakterystyczną dla Ciebie cechę np. ton głosu czy niecodzienny śmiech. Jak się okazuje ubezpieczanie części ciała nie musi wynikać z braku lepszego zajęcia, ale ze zwykłej przezorności. Uszkodzenia ciała może bowiem niekiedy zaprzepaścić Twoją karierę, a nawet być powodem utraty pracy.

Poczuj się jak gwiazda

Polisy celebrytów, przyjmijmy umownie taką właśnie nazwę, należą do kategorii nietypowych ubezpieczeń, szczególnie na polskim rynku. Nasze rodzime gwiazdy nie są aż tak pomysłowe, jak ich koledzy zza oceanu, nie przeszkadza to jednak, abyś to właśnie Ty został krajowym pionierem w tej dziedzinie. Innymi słowy, możesz ubezpieczyć co tylko się da – wybór należy do Ciebie.

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują tzw. polisy od ryzyk nietypowych – takich jak np. ryzyko porwania przez kosmitów, ryzyko utraty zdrowia i życia na skutek końca świata (choć wtedy nie wiadomo, kto i komu wypłaciłby odszkodowanie), ryzyko spotkania ducha. W zdecydowanej większości przypadków nie są to typowe ubezpieczenia osobiste czy majątkowe, a chętnych do takich polis jest dosyć niewielu. To z kolei przekłada się na małą liczbę ubezpieczycieli oferujących takie właśnie rozwiązania. O ile zatem za granicą będziemy w stanie ubezpieczyć każdą część swojego ciała od każdego, nawet najbardziej absurdalnego ryzyka, o tyle w Polsce jest z tym pewien kłopot.

Przepraszam, czy mogę ubezpieczyć swoją nogę?

Towarzystwami ubezpieczeniowymi oferującymi na chwilę obecną tzw. nietypowe polisy są przede wszystkim PZU, Warta i Hestia. Jak pewnie sam widzisz, należą one do potentatów ubezpieczeniowych w naszym kraju, stąd mogą pozwolić sobie na tak ekstrawaganckie ubezpieczenia. Dlaczego polisa celebryty nie jest w ofercie innych, głównie tych mniejszych, ubezpieczycieli? Dlatego, że cały proces skonstruowania odpowiedniej umowy jest nie tylko pracochłonny, ale i skomplikowany. Rządzi tu zasada, że im bardziej pomysłowy klient, tym umowa wymaga szczegółowego doprecyzowania. Sam pomysł na ubezpieczenie nie wystarcza do podpisania właściwej polisy. Powszechne ubezpieczenia na życie takie jak np. ubezpieczenie na skutek wypadku, utraty zdrowia czy życia zostały już wpisane w naszą codzienność, te zaś dotyczące głosu, koloru włosów, kształtu zębów, rodzaju śmiechu czy wielkości oczu niestety nadal są rzadkością.

Ogromnym problemem dla każdego ubezpieczyciela będzie skalkulowanie ryzyka ubezpieczeniowego. Bo jak wycenić i ustalić prawdopodobieństwo tego, że zmieni się nasz śmiech albo utracimy wymarzoną talię? Pojawia się tu kolejny kłopot – klient może, bardziej lub mniej świadomie, dążyć do uzyskania odszkodowania, szczególnie wtedy, gdy w umowie suma ubezpieczenia będzie naprawdę pokaźna. Oczywiście wyłudzenie odszkodowania jest przestępstwem, jednak jak udowodnić komuś, że celowo przytył, stracił węch, smak lub poczucie humoru? W tym tkwi cały problem – umowa musi być idealna nie tylko dla ubezpieczającego się ale przede wszystkim dla samego ubezpieczyciela. W przeciwnym wypadku ubezpieczyciele ponosiliby same straty. To właśnie jest główny powód naprawdę niewielkiej liczby towarzystw oferujących polisy celebryckie.

Czytaj także: TOP5: nietypowe ubezpieczenia

Co mogę ubezpieczyć?

Jak już wcześniej napisałem nie ma tutaj żadnego ograniczenia – decydujesz tylko i wyłącznie Ty. Pamiętaj jednak, że ubezpieczyciel może nie podzielać Twoich pomysłów i po prostu nie zgodzi się na zawarcie polisy. Jeżeli chodzi o części ciała, ubezpieczeniu mogą podlegać w zasadzie wszystkie jego fragmenty – od tych najmniejszych, jak paznokieć na wybranych palcach czy włosy, po te największe, jak np. odcień całej skóry, a nawet ograny wewnętrzne. Omawiane polisy są z pewnością pewną odmianą fanaberii, jednak dla osób ubezpieczających się sprawa wygląda zupełnie inaczej. Takie osoby są z reguły bardzo przeczulone na punkcie swojego ciała – cóż, ludzie jak wiemy są bardzo różni.

Ostatecznie sam decydujesz, którą część ciała i od jakiego ryzyka ubezpieczysz. Pamiętaj jednak, że oryginalny pomysł nie musi spotkać się z aprobatą i zadowoleniem ubezpieczyciela – musi on bowiem odpowiednio skalkulować ryzyko ubezpieczeniowe, bo jeśli będzie ono zbyt duże umowa nie zostanie w ogóle zawarta. Najlepiej będzie, jeśli posłużę się przykładem – Pan Kowalski chce ubezpieczyć swoje paznokcie od zniszczenia, przy czym pracuje jako ogrodnik i codziennie przesadza kwiaty. W takim przypadku ubezpieczyciel nie zgodzi się raczej na zawarcie takiej polisy, bo będzie to dla niego zwyczajnie nieopłacalne, zbyt ryzykowne.

Ubezpieczenia poszczególnych części ciała nie muszą być jednak fanaberią i gwiazdorską zachcianką. Wiele osób narażonych jest bowiem nie tylko na ogólnie pojmowaną utratę zdrowia w związku z taką a nie inną pracą, ale także na uszkodzenie konkretnych części ciała. Tak będzie chociażby w przypadku sportowców – nogi, ręce, kręgosłup, mięśnie to ich podstawowe narzędzia pracy, w związku z czym mają prawo żądać zawarcia odpowiedniej polisy. Jeżeli bowiem dojdzie do nieszczęśliwego wypadku i nastąpi trwała utrata zdrowia lub sprawności, dana osoba traci możliwości zarobkowania w określonej dziedzinie nierzadko praktykowanej od wielu lat. W takiej sytuacji odszkodowanie jest jedyną deską ratunku, finansowego ratunku rzecz jasna.

Czytaj także: Nie ma takiej rzeczy, której się nie ubezpieczy

Ile zapłacę za ubezpieczenie swojego ciała?

Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od tego co dokładnie zechcesz ubezpieczyć i w jakim zakresie, a także jaką składkę miesięczną jesteś w stanie uiścić na konto ubezpieczyciela. Nie obawiaj się jednak, że omawiane ubezpieczenia będą drogie i po prostu nie będzie Cię na nie stać – ostatecznie to ubezpieczyciel określi stopień ryzyka na jakie będziesz narażony ubezpieczając nogę, rękę, włosy czy nos. Jeśli uważasz, że oferta będzie dla Ciebie za droga, to po prostu jej nie przyjmuj. Po konkretny cennik musisz jednak zgłosić się do swojego ubezpieczyciela. Jeśli nie oferuje on tego rodzaju ubezpieczeń poszukaj wśród Towarzystw ubezpieczeniowych wymienionych przeze mnie na wstępie – PZU, Warta lub Hestia.

Podsumowanie

  • Ubezpieczyć możesz dosłownie wszystko – od paznokcia na stopie, po pojedynczy włos na głowie lub klatce piersiowej.
  • Ubezpieczenia pojedynczych części ciała, lub niecodziennych zdarzeń takich jak np. kontakt z duchami czy porwanie przez UFO są tak szczególne, że niewielka liczba polskich ubezpieczycieli oferuje tego rodzaju rozwiązania. Oferty mają PZU, Warta oraz Hestia.
  • Cena za ubezpieczenie wybranej przez Ciebie części ciała lub Twojej charakterystycznej cechy zależy od rodzaju ryzyka ubezpieczeniowego, wysokości zadeklarowanej składki ubezpieczeniowej oraz od tego co dokładnie chcesz ubezpieczyć – nie ma jednego cennika takich usług, ponieważ w Polsce ciągle należą one do rzadkości.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej